Dentystka powiększyła pacjentce piersi. Co na to sąd?

  • 18.10.2021, 11:40 (aktualizacja 18.10.2021, 11:59)
  • News4Media
Dentystka powiększyła pacjentce piersi. Co na to sąd? iStock
Lekarka utrzymywała, że miała prawo przeprowadzić taki zabieg. Izba Lekarska uznała, że dentysta nie może powiększyć piersi. Spór musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

Zabieg się nie udał. Dentystka, Agnieszka K. powiększyła piersi jednej ze swoich klientek, używając żelu Aquafilling. To substancja składająca się głównie z soli fizjologicznej z dodatkiem poliamidu. Stosowany jest w Polsce od lat i uważany jest za najmniej inwazyjny sposób powiększenia piersi. Właśnie tak działała stomatolog z województwa wielkopolskiego, ale po zabiegu pacjentka skarżyła się na poważne powikłania. Biust stracił naturalny kształt. Kobieta zgłosiła sprawę Izbie Lekarskiej w Poznaniu, a ta ukarała lekarkę, która została na rok zawieszona w prawie do wykonywania zawodu.

Na tym jednak się nie skończyło, bo po interwencji dentystki Naczelny Sąd Lekarski nakazał ponownie rozpatrzyć sprawę i finalnie lekarka otrzymała naganę. Cały czas samorząd zawodowy stał na stanowisku, że stomatolog nie może zajmować się powiększaniem piersi. Agnieszka K. się z tym nie zgodziła. Jej prawnicy dowodzili, że sąd lekarski w ogóle tej kwestii nie może oceniać, a jego zadaniem jest wyrażanie zdania w kwestii etyki lekarskiej i przepisów związanych z wykonywaniem zawodu.

Jak podaje serwis prawo.pl Sąd Najwyższy, który finalnie zajął się tą sprawą, orzekł, że kara została nałożona słusznie. Wyjaśnił, że dentystka przeprowadziła zabieg wchodzący w zakres ograniczeń nałożonych na lekarzy. W myśl przepisów stomatolog ma kwalifikacje w zakresie chorób zębów, jamy ustnej i części twarzowej czaszki. Nie pomogło także tłumaczenie, że lekarka szkoliła się w zakresie pracy z żelem Aquafilling i ukończyła inne kursy dotyczące medycyny estetycznej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe