Zaskakujące wyniki sondażu. PiS i KO na ostatnich miejscach

  • 15.10.2021, 11:47 (aktualizacja 15.10.2021, 13:09)
  • News4Media
Zaskakujące wyniki sondażu. PiS i KO na ostatnich miejscach gov.pl
Jak wyglądałyby losy polityków, gdyby o oddanie głosu poproszona została jedynie najmłodsza część społeczeństwa? Odpowiedź na to pytanie przedstawiona jest w najnowszym sondażu, którego respondenci to osoby pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Wynik badania jest zaskakujący.

Bez większych zmian

W środę RMF FM i „Dziennik Gazeta Prawna” opublikowały wyniki badania United Surveys. Ankietowani wskazali w nim, na którą z partii oddaliby swój głos, gdyby wybory do sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę. Wyniki tego sondażu nie były zaskakujące i przypominały publikowanie w ubiegłym miesiącu.

Na pierwszym miejscu plasuje się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość / Solidarna Polska) uzyskując wynik 35,4 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 27,1 proc. pytanych. Podium zamyka partia Szymona Hołowni z poparciem 9,5 proc. Czwarte miejsce przypadło Konfederacji (6,8 proc.); piąte Lewicy (6,7 proc.); szóste PSL/Koalicji Polskiej (4,6 proc.). 9,9 proc. ankietowanych nie umiało wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Zapytali młodych

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło eksperyment, którego celem było zbadanie preferencji politycznych najmłodszej grupy obywateli uprawnionych do głosowania. Na podstawie uśrednionych danych powstał wykres, który pokazuje, że opinie osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia są całkowicie inne, niż te prezentowane w standardowych ankietach przeprowadzanych bez podziałów. Z najnowszych danych można wnioskować, że młodsze pokolenia oczekują zmian, a ich priorytety są zupełnie inne niż starszej części elektoratu.

Jak się okazuje, Prawo i Sprawiedliwość, które od lat przoduje niemal we wszystkich sondażach, przez najmłodszych wyborców usytuowane zostało na ostatnim miejscu, zdobywając 7,8 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska z kolei uzyskałaby 13 proc. głosów, zdobywając czwarte, czyli przedostatnie miejsce. Drugie miejsce na podium uzyskałyby taką samą liczbą głosów (13,7 proc.) Lewica oraz Konfederacja. Największym poparciem wśród respondentów cieszy się partia Szymona Hołowni Polska 2050.  25,8 proc. badanych nie wiedziałoby na kogo warto oddać głos.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe