Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej

  • 2 dni temu, 12:38 (aktualizacja 2 dni temu, 13:11)
  • Beata Perzanowska
  Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej
W środę, 13 października w Domu Turka w Augustowie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Uczestniczyli w niej przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji społecznych i władz samorządowych. Wystawa jest elementem cyklu wydarzeń pod nazwą "Oblicza Obławy".

Od lipca tego roku właścicielem Domu Turka, miejsca gdzie mieściła się siedziba i więzienie NKWD w latach 1940 -1941, a od 1945 do 1956 roku Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego jest Instytut Pileckiego. W budynku, gdzie przetrzymywano też ofiary Obławy Augustowskiej ma powstać właśnie Muzeum Obławy Augustowskiej. W tym tygodniu odbywa się cykl wydarzeń inaugurujących działalność muzeum. Augustowianie mogli uczestniczyć w Kinie Iskra w przepięknym koncercie pieśni Jacka Kaczmarskiego, a w środę, 13 października, odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Lipcowi. Twarze Obławy Augustowskiej”. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji społecznych i władz samorządowych.

Rozpoczęcie uroczystości i przemowa dr Wojciecha Kozłowskiego, dyrektora Instytutu Pileckiego

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie profesor Magdaleny Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie ks. Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie Danuty Kaszlej z Augustowskiego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie Piotra Kardeli, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie profesor Małgorzaty Dajnowicz, Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemówienie Bartosza Gralickiego, pełnomocnika dyrektora ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kolejnym wydarzeniem „Oblicz Obławy” będzie też pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pileckiego pod tytułem „Nazajutrz”, opowiadającego o zakończeniu II wojny światowej. Pokaz filmu będzie punktem wyjścia do dyskusji o miejscu i znaczeniu szczególnego doświadczenia historycznego Augustowa i Suwalszczyzny z punktu widzenia procesów kształtujących obraz powojennej Polski i Europy.

Muzeum zaprasza też do kontaktu wszystkich, którzy chcą przekazać pamiątki czy podzielić się swoimi historiami związanymi z Obławą Augustowską czy II wojną światową.

Od 18 października działać będzie też tymczasowa siedziba Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Siedziba znajdować się będzie przy ul. 3 Maja 49. Aby spotkać się z pracownikami muzeum należy na razie umawiać się telefonicznie. Muzeum zaprasza też do wypełnienia specjalnego kwestionariusza, na podstawie którego pracownicy muzeum skontaktują się z każdym, kto chciałby podzielić się swoją historią. Kontakt e-mail: [email protected]

Wystawa otwarta: 14-24 października 2021 r., godz. 16-20

„Dom Turka”, Augustów, ul. 3 Maja 16

Po pokazie plenerowym wystawa będzie prezentowana w tymczasowej siedzibie Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego, ul. 3 Maja 49.

Nazajutrz

reż. Grzegorz Czerniak, Wojciech Saramonowicz

POKAZ FILMU I DYSKUSJA

15 października 2021 r, godz. 18

Kino „Iskra”, Augustów, ul. 3 Maja 38

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina

Po pokazie dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

 

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (68)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Historia
Historia Wczoraj, 22:43
Jak nie ma Dobkowskiego i Chodkiewicza to jest wystawa Ok.
Teofil
Teofil Wczoraj, 12:19
Augustów zyskał nową atrakcję turystyczną. Brawa.
Kiedy grupa wzajemnych interesów doda dworzec PKP?
Patrzcie i się uczcie od najlepszych, bo mistrzami jesteście tylko w laniu wody, piaru i asfaltu za pieniądze mieszkańców.
mieszkaniec
mieszkaniec Wczoraj, 17:41
Ja nie wiem, czy na urlop do uzdrowiskowego miasta wśród jezior i lasów przyjeżdża się po to, aby drenować się makabrą i martyrologią. Ja bym nie poszedł na taką wystawę, bo to nie wypoczynek.
Owszem, muzeum potrzebne miastu, bo to część jego historii, i powinno być, ale czy to "turystyczna atrakcja"? Może dla kogoś tak.

Pozostałe