Kompleksowa Ekspedycja Jaćwieska. Fenomen wielodyscyplinarnych badań nad Jaćwieżą

  • 14.10.2021, 09:26 (aktualizacja 14.10.2021, 09:34)
  • Beata Perzanowska
Kompleksowa Ekspedycja Jaćwieska. Fenomen wielodyscyplinarnych badań nad…
W tym roku przypada 65. rocznica powstania Kompleksowej Ekspedycji Jaćwieskiej. Zaledwie ciut ponad dekadę po zakończeniu II wojny światowej, w czasach niesprzyjających rozwojowi nauki, grupa badaczy – archeologów, historyków, antropologów, etnografów, przyrodników, językoznawców – stworzyła projekt nowoczesny, interdyscyplinarny, zdecydowanie wyprzedzający swoje czasy!

A wszystko po to żeby lepiej poznać przeszłość Suwalszczyzny. Mieszkańcy miejscowości, w których odbywały się wykopaliska do dziś wspominają te wydarzenia. Pamiętają nazwiska archeologów prowadzących badania. Wymieniają p. Państwa Jaskanisów prowadzących wykopaliska w Osowej, Państwa Odojów eksplorujących cmentarzysko w Żywej Wodzie czy Jerzego Antoniewicza badającego kurhany w Szwajcarii koło Suwałk. Czas nie zatarł również obrazu – jeżdżącego wiśniowym garbusem Szweda prof. Knuta Olofa Falka, który na Suwalszczyźnie szukał śladów Jaćwieży zapisanych w nazwach rzek, jezior, toni wodnych lub uroczysk. Obecnie kolejne generacje naukowców kontynuują rozpoczętą przed kilkudziesięcioma laty misję prowadząc kolejne badania w regionie. Wspomniana wcześniej rocznica stała się dobrą okazją do przypomnienia niesamowitych osiągnięć KEJ (a była to przecież jedna z największych ekspedycji naukowych prowadzonych w Polsce po wojnie), oraz prezentacji wyników badań współczesnych. W dniach 14-16 października w augustowskim hotelu Logos odbędzie się konferencja naukowa pn. „Kompleksowa Ekspedycja Jaćwieska. Fenomen wielodyscyplinarnych badań nad Jaćwieżą” organizowana przez naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku, Polskiej Akademii Nauk Oddział w Olsztynie i Białymstoku, Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej oraz Towarzystwa Naukowego Pruthenia. Wstęp na obrady jest otwarty i bezpłatny.

Wspomnienia o działalności KEJ, które pozostały w świadomości mieszkańców, są niezwykle cenną pamiątką, wielu z nich bowiem uczestniczyło w tych pracach, z zaangażowaniem pomagając w badaniach naukowych. Każdego, kto chciałby się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z pracami wykopaliskowymi prowadzonymi w latach 50., 60. I 70. XX w. w okolicy Augustowa i na Suwalszczyźnie – serdecznie zapraszamy i zachęcamy do kontaktu (adres mail: [email protected] lub pod nr tel. 691 865 957). Razem możemy ocalić od zapomnienia niezwykle cenne i bezpowrotnie ulotne obserwacje Państwa – mieszkańców tej ziemi!

Iwona Lewoc

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe