Wielkie święto biegaczy w Augustowie

  • 13.10.2021, 11:23 (aktualizacja 13.10.2021, 11:25)
  • Beata Perzanowska
Wielkie święto biegaczy w Augustowie
Jubileuszowy Półmaraton Augustowski „Augustów is The Future” przeszedł już do historii. W niedzielę, 3 października na starcie 10 edycji tej największej augustowskiej imprezy biegowej stanęło 132 zawodników. Nie zabrakło też tych, którzy postanowili wesprzeć szczytny cel, a mianowicie wziąć udział w 9 Biegu Charytatywnym „Biegając Pomagamy”. W tym roku ludźmi z sercem zebrało się aż 323.

Tegoroczny augustowski półmaraton był niezwykle wyjątkowy, bo jubileuszowy. Aż trudno w to uwierzyć, ale największej augustowskiej imprezie biegowej stuknęło już 10 lat. Jubileuszowy maraton był nie tylko rywalizacją biegaczy z całej Polski, Litwy, Białorusi czy Ukrainy, ale także wielkim sportowym, rodzinnym świętem. Na uczestników imprezy czekał do przebiegnięcia nie tylko półmaratoński dystans, ale także moc atrakcji. Chętni mogli wesprzeć Stowarzyszenie „Razem Osiągniemy Cel” kupując pyszne ciasta i inne wyroby. Warto wspomnieć, że dochód z tej zbiórki przeznaczony został na turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci. Wystawione było stoisko Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie, gdzie można było porozmawiać o problematyce pieczy zastępczej dzieci, wsparciu osób z niepełnosprawnościami i innych kwestiach związanych z działalnością tej instytucji. Dzieciaki miały okazje zrobić sobie kolorowe, bezpieczne tatuaże i pobawić się ogromnymi bańkami mydlanymi, a także sfotografować się w fotobudce. Nadleśnictwo Augustów rozdawało drzewka do posadzenia. Przygotowano także stoisko OSP GRS Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce Podlasie Północ. W trakcie imprezy czas umilał augustowski zespół funk-rockowy Ten Inches. Każdy więc znalazł coś dla siebie i mógł miło spędzić rodzinne czas przy słonecznej, ciepłej aurze.

 

Bieg z sercem

 

Pierwsi na mecie pojawili się uczestnicy 9 Biegu Charytatywnego „Biegając Pomagamy”. Warto wspomnieć, że w tym roku w tym biegu wzięła udział rekordowa liczba osób, bo wystartowało aż 323 biegaczy. I to nie tylko biegaczy, bo 10 km dystans można było pokonać idąc, idąc z kijkami nordic walking, i oczywiście biec. Wszyscy ci, którzy pobiegli w szczytnym celu mieli wspaniałe humory, a niektórzy nawet mieli na sobie przebrania. Godni podziwu byli także strażacy i druhowie OSP, którzy biegli w pełnym, strażackim rynsztunku. Przypomnijmy tylko, że bieg charytatywny wsparł największy pracodawca w Augustowie, przekazując pieniądze za pokonane kilometry.

Podsumowanie biegu charytatywnego opublikujemy już wkrótce na łamach Przeglądu Powiatowego.

 

Ostra rywalizacja i wspaniały doping

 

O godzinie 12.00 strzałem w powietrze rozpoczęła się już konkretna półmaratońska rywalizacja. Na starcie pojawiło się 132 biegaczy, kobiet i mężczyzn. Wśród zawodników byli biegacze z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Wszyscy ukończyli bieg, a nawet jeden z zawodników mimo kontuzji postanowił przebiec dystans do końca. W klasyfikacji generalnej mężczyzn najlepszy okazał się Adam Głogowski z wynikiem 1:06:35. Na drugim miejscu pobiegł Dmytro Didovodiuk z Ukrainy, z wynikiem 1:06:37. Na trzecim miejscu podium stanął zaś Andrzej Leończuk z wynikiem 1:10:16. Wśród kobiet najlepsza była Ewa Jagielska 1:20:50. Druga na metę przybiegła Olesia Didovodiuk z Ukrainy 1:21:16, a na trzecim Katarzyna Pobłocka -Głogowska 1:25:17. Wśród augustowskich biegaczy najlepszym okazał się Zbigniew Lubaszewski z wynikiem 01:21:41, a wśród mieszkanek Augustowa najlepiej pobiegła Aleksandra Sak, osiągając wynik 01:31:40. Zmagania biegaczy podziwiali licznie na trasie zebrani kibice, którzy mocno dopingowali zawodników. Warto dodać, że w augustowskim półmaratonie startowali czołowi zawodnicy, wicemistrz Polski Adam Głogowski, Mistrzyni Polski Ewa Jagielska i Dmytro Didovodiuk z Ukrainy, który jako drugi pokonał Półmaraton Warszawski. Pełne wyniki z półmaratonu dostępne są na stronie internetowej http://www.polmaratonaugustowski.pl

 

Uroczystość jubileuszowa

W roku 2010, w środowisku biegowym zrzeszonym w Augustowskim Towarzystwie Pływackim powstała idea, by w Augustowie zorganizować Półmaraton. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach, przy wsparciu ówczesnych władz miejskich oraz współpracy z CSiR pomysł mógł się zmaterializować - wspomina Andrzej Zarzecki jeden z twórców tej imprezy. Wtedy jeszcze bieganie nie było tak popularne w naszym mieście, bo w zawodach wystartowało zaledwie 20 biegaczy z Augustowa. Dzisiaj po dziesięciu edycjach biegu oraz dołączeniu towarzyszącego biegu charytatywnego, biegających augustowian są już setki, a impreza stała się wizytówką Augustowa. To właśnie było naszym celem- dodaje Zarzecki. Dzisiaj nadal stawiamy zarówno na powszechność i popularyzację biegania wśród naszych mieszkańców, ale też na wysoki poziom sportowy zawodów, o czym świadczy udział biegaczy z najwyższej półki – mówi Bartosz Cichy prezes Augustowskiego Towarzystwa Pływackiego. I właśnie ci dwaj zapaleńcy w imieniu organizatorów postanowili oficjalnie podziękować wszystkim tym, którzy wspierali ideę organizacji tej imprezy przez całą dekadę. Podziękowania trafiły do byłych burmistrzów Kazimierza Kożuchowskiego, Wojciecha Walulika i obecnego włodarza Mirosława Karolczuka, do Jarosława Szlaszyńskiego, starosty i Dariusza Szkiłądzia, wicestarosty oraz wszystkich sponsorów, wspierających przez lata organizację półmaratonu. Podziękowania przekazano też augustowskim mediom portalowi Augustow.Org i tygodnikowi Przegląd Powiatowy. Warto wspomnieć, że ATP było głównym organizatorem półmaratonu, a jego współorganizatorem było Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Partnerami tegorocznej edycji byli: Miasto Augustów, Powiat Augustowski, Augustowskie Placówki Kultury i Województwo Podlaskie. Wśród sponsorów znaleźli się BiaVita Polska S.A. – sanatorium pośród augustowskich jezior, ABW Superbruk sp. z o.o. - wiodący producent kostki brukowej i elementów betonowych, największy w regionie północno-wschodniej Polski, Nadleśnictwo Augustów – Nadleśniczy Wojciech Szostak Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – dyrektor Andrzej Zarzecki, Augustowianka – naturalna woda mineralna, Żegluga Augustowska, Ośrodek Krechowiak, SIRVIS Apartamenty kameralny ośrodek położony nad brzegiem jeziora Serwy, SAE Polska – Jacek Nowakowski – Profesjonalne narzędzia i urządzenia dla energetyki.

Organizatorzy imprezy dziękują wszystkim sponsorom i partnerom za pomoc przy przygotowaniu tak dużej, biegowej imprezy. Słowa podziękowania kierują też do wszystkich członków ATP, uczniów II LO w Augustowie, OSP Augustów -Lipowiec, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Augustowie oraz wszystkich przyjaciół biegu charytatywnego i kolarzy MTB Augustów, którzy pomagali przy organizacji jako wolontariusze.

Tegoroczny półmaraton zakończył się rejsem statkiem po augustowskich jeziorach.

Galerię zdjęć z półmaratonu można obejrzeć na naszym portalu internetowym www.dziennikpowiatowy.pl

Wyniki (generalne)

Mężczyźni

1 GŁOGOWSKI Adam 1:06:35

2 DIDOVODIUK Dmytro (UKR) 1:06:37

3 LEOŃCZUK Andrzej (POL) 1:10:16

4 OSIOR Bartłomiej (POL) 1:14:37

5 OŁOWSKI Jakub - (POL) - 1:14:39

6 JUZONIS Egidijus - (LTU) 1:20:08

 

Kobiety:

1. Jagielska Ewa POL 1:20:50

2. Didovidiuk Olesia UKR 1:21:16

3. Pobłocka-Głogowska Katarzyna POL 1:25:17

4.Nawrat Monika POL - 01:27:33

5.Koprowicz Żaneta – POL - 01:31:14

6. Sak Aleksandra – POL - 01:31:40

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe