Trwa cykl wydarzeń Oblicza Obławy

  • 12.10.2021, 18:32 (aktualizacja 12.10.2021, 18:37)
  • Beata Perzanowska
Trwa cykl wydarzeń Oblicza Obławy
Instytut Pileckiego zaprasza do Augustowa na inaugurację działalności Muzeum Obławy Augustowskiej, które powstaje w Domu Turka, dawnej siedzibie NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa. W piątek, 15 października odbędzie się pokaz filmu, ale już od 13 października można obejrzeć wystawę zdjęć w Domu Turka.

Od lipca tego roku Dom Turka jest własnością Instytutu Pileckiego, który planuje jego gruntowną renowację, poprzedzoną inwentaryzacją i badaniami archeologicznymi w poszukiwaniu wszelkich śladów po więźniach i ofiarach. W przyszłości zostanie w nim otwarta wystawa stała Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Będzie ona opowiadała o wydarzeniach z lipca 1945 roku i szerzej o historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku na tle dziejów Polski i Europy. Należy przypomnieć, że Dom Turka to dawna siedziba i więzienie NKWD w czasie pierwszej okupacji sowieckiej (1940-1941) i na przełomie 1944 i 1945 roku. Od 1945 do 1956 roku mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W Domu Turka przetrzymywano także żołnierzy podziemia antykomunistycznego zatrzymanych w ramach Obławy Augustowskiej w lipcu 1945 roku. Muzeum Obławy Augustowskiej już rozpoczyna swoją działalność. W tym celu zorganizowało cykl wydarzeń pod nazwą Oblicza Obławy. W środę, 13 października została otwarta wystawa zdjęć w Domu Turka. Wystawę zawierającą fotografie ofiar Obławy Augustowskiej, mężczyzn, kobiet i dzieci, będzie można oglądać do 24 października. Kolejnym wydarzeniem „Oblicz Obławy” będzie pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pileckiego pod tytułem „Nazajutrz”, opowiadającego o zakończeniu II wojny światowej. Pokaz filmu będzie punktem wyjścia do dyskusji o miejscu i znaczeniu szczególnego doświadczenia historycznego Augustowa i Suwalszczyzny z punktu widzenia procesów kształtujących obraz powojennej Polski i Europy.

Muzeum zaprasza do kontaktu wszystkich, którzy chcą przekazać pamiątki czy podzielić się swoimi historiami związanymi z Obławą Augustowską czy II wojną światową.

Od 18 października działać będzie też tymczasowa siedziba Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego. Siedziba znajdować się będzie przy ul. 3 Maja 49. Aby spotkać się z pracownikami muzeum należy na razie umawiać się telefonicznie. Muzeum zaprasza też do wypełnienia specjalnego kwestionariusza, na podstawie którego pracownicy muzeum skontaktują się z każdym, kto chciałby podzielić się swoją historią. Kontakt e-mail: [email protected]

Oprac. Beata Perzanowska

 

Program cyklu OBLICZA OBŁAWY

WYSTAWA

Wernisaż: 13 października 2021 r., godz. 18

Wystawa otwarta: 14-24 października 2021 r., godz. 16-20

„Dom Turka”, Augustów, ul. 3 Maja 16

Po pokazie plenerowym wystawa będzie prezentowana w tymczasowej siedzibie Muzeum Obławy Augustowskiej – oddziału Instytutu Pileckiego, ul. 3 Maja 49.

Nazajutrz

reż. Grzegorz Czerniak, Wojciech Saramonowicz

POKAZ FILMU I DYSKUSJA

15 października 2021 r, godz. 18

Kino „Iskra”, Augustów, ul. 3 Maja 38

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina od 8 października.

Po pokazie dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

 

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe