Szybki rozwój miasta

  • 06.10.2021, 12:57
  • Krzysztof Przekop
Szybki rozwój miasta Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Sławomir Sieczkowski
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1165 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Weekend zapowiada się bardzo słoneczny, choć temperatura nie przekroczy raczej 15 stopni Celsjusza. Świetna pogoda na wycieczki i spacery.

W czwartek werdykt

W czwartek Sąd Okręgowy w Suwałkach wyda wyrok w sprawie, jaką wytoczyli radni miejscy redaktorowi naczelnemu „Przeglądu Powiatowego” i portalu dziennikpowiatowy.pl. Poszło o artykuł zatytułowany „Radni hamują rozwój Augustowa”. Na okładce znalazły się wizerunki radnych, którzy byli przeciwni obniżeniu stawki podatku za podział działek z 30% do 1%. Alicja Dobrowolska, Jolanta Oneta Roszkowska, Katarzyna Raczkowska, Sylwia Bielawska, Dariusz Ostapowicz i Tomasz Dobkowski domagają się od Krzysztofa Przekopa przeprosin i różnych opłat na sumę niemalże 40 tysięcy złotych. Wyrok sądu nie może zmienić oceny co do hamowania, czy braku takiego hamowania. Strony i tak pozostaną przy swoim zdaniu. W tym przypadku sąd nikogo nie pogodzi. Zapraszam na nasz portal w czwartek po południu, gdzie opublikujemy wyrok, jaki by on nie był.

Rozwój miasta

Jeśli rozwój mierzylibyśmy liczbą wysoko uposażonych urzędników w mieście, to w ostatnim tygodniu zaliczyliśmy stuprocentowy przyrost. Suwalski polityk, kandydat na prezydenta Suwałk, od kilku lat zatrudniony jako skarbnik miejski objął funkcję zastępcy burmistrza Karolczuka. W sensie obiektywnym taka zmiana dla Sławomira Sieczkowskiego oznacza degradację. Skarbnika wybiera i odwołuje rada. Jest to stanowisko kompetencyjne a nie polityczne, z dużym marginesem niezależności. Zastępca burmistrza, stanowisko tytularnie niosące więcej splendoru i politycznego blichtru, w rzeczywistości jest odpowiednikiem pomocnika burmistrza. Nakłada się na to konieczność zrezygnowania z funkcji radnego, a Sieczkowski jest radnym miejskim w Suwałkach. Burmistrz może zwolnić swojego zastępcę z dnia na dzień. W wielu miastach zastępca burmistrza nie jest powoływany, gdyż dobrze zorganizowany urząd gminy znakomicie radzi sobie bez takiej osoby. Kilkukrotnie wakat na tym stanowisku mieliśmy także w najnowszej historii Augustowa. Przyznać jednak trzeba, że zastępca burmistrza to niezła trampolina polityczna. W jego gabinecie z całą pewnością będzie więcej polityki niż mogłoby być w gabinecie skarbnika. Nie wiem tylko, czy ta zmiana w karierze Sławomira Sieczkowskiego nie zamknęła mu na zawsze drogi do objęcia fotela w gabinecie prezydenta Suwałk.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze jedna zagadka. Chodzi o pospiech. Jak się wydaje w celu powołania drugiego zastępcy burmistrza zwołana została nadzwyczajna sesja rady. Skąd to tempo -na razie pozostaje tajemnicą. Ekipa rządząca Augustowem lubi tajemnice i działanie z zaskoczenia. Czyżby czekały nas dalsze zmiany? Sprawę będziemy badać, a tymczasem zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, a w nim artykułu okładkowego zatytułowanego „Polityk z Suwałk burmistrzem”.

Muzeum Obławy Augustowskiej zaczyna działalność

Już 18 października, na razie w okrojonej formie, otwiera swoje podwoje Muzeum Obławy Augustowskiej. Od 12 października zapowiadane są liczne atrakcje, spotkania wykłady, koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego i pierwsza wystawa w Domu Turka zatytułowana „Twarze ofiar Obławy”. Przyszły tydzień zapowiada się niezwykle interesująco, a my mamy zaszczyt zaprosić na imprezy inauguracyjne. Szczegóły w tekście „Oblicza Obławy Augustowskiej”.

Burmistrz nie chce dworca

W Augustowie nie mamy ani dworca kolejowego, ani dworca autobusowego. To dość ciekawe rozwiązanie. Burmistrz Karolczuk utrzymuje, że dworzec autobusowy nie leży w gestii miasta, a przewoźnicy autobusowi mogą zatrzymywać się, gdzie im wygodnie. Dobrze, że perony kolejowe nie należą do miasta, bo musielibyśmy z pociągu wysiadać gdzieś w lesie. Burmistrz i jego akolici winni poczytać o czynnikach rozwoju miasta. Jednym z ważniejszych stymulatorów rozwoju miast jest dobre skomunikowanie z otoczeniem. Nowoczesne dworce, lotniska, porty, drogi szybkiego ruchu, autostrady to generatory rozwoju. Burmistrz ma niewielki wpływ na powstanie portu lotniczego czy portu morskiego w najbliższej okolicy. Ma umiarkowany wpływ na przebieg autostrad. Ma za to wpływ na dworzec kolejowy czy autobusowy. Ma także wpływ na brak miejsc w żłobku i na budowę wieży widokowej z przyległościami za 50 mln zł. To tak jakby gospodarz kupił sobie do salonu telewizor 75 cali, do tego konsolę do gier, ale oszczędził na pokoju dla dziecka, schodach zewnętrznych i drzwiach wejściowych do domu. Pozostanę w tej sprawie w sporze z burmistrzem Karolczukiem. „Augustów potrzebuje dworca” to tekst, do lektury którego bardzo zachęcam.

W tym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” piszemy także o milczącym Sieczkowskim, o niszczejącym Atolu. Nasi siatkarze mają spore ambicje i trzymamy za nich kciuki w nowym sezonie. Zmienił się napis „AUGUSTÓW” wybudowany nad Nettą przez British American Tobbaco. W niedzielę miał miejsce 10 Półmaraton Augustowski „Augustów is The Future” i 9 bieg charytatywny. Wśród augustowskich biegaczy najlepszym okazał się Zbigniew Lubaszewski z wynikiem 01:21:41, a wśród mieszkanek Augustowa najlepiej pobiegła Aleksandra Sak, osiągając wynik 01:31:40. Mamy w tym tygodniu „Barciowisko” organizowane przez Lasy Państwowe. Zapraszamy na inaugurację działalności Muzeum Obławy Augustowskiej pn. „Oblicza Obławy”.

O tych wydarzeniach przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl.

Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Smród
Smród 10.10.2021, 01:49
To co tam nasz nowy vice porabia? Jakies działania? Sukcesy? Osiągnięcia? Zmiany? Czy może pierdzi w stołek?
W ząbek czesany
W ząbek czesany 08.10.2021, 20:33
Teraz już wiem co znaczy powiedzenie : włosy stanęły dęba 😂
tutejszy
tutejszy 08.10.2021, 08:45
Czepiacie się.Teraz nasz nowy wice ,zrobi z Augustowa drugie Suwałki!!!
czuć_biznes
czuć_biznes 08.10.2021, 13:09
ale Ślepsk Malow Suwałki już tu raczej nie zagra.. a w Suwałkach popyt na bilety ponad 5-krotnie przewyższa 2200 miejsc na halo. Pomijam reklamę ogólnopolską wszystkich firm które sponsorują Ślepsk i miasto Suwałki w Polsacie bo to chyba jasne... a ktoś kiedyś kazał im się wyprowadzć z Augustowa.. podobnie jak dla Padmy.. pamiętamy..
Turek
Turek 08.10.2021, 05:41
Dla pana burmistrza to nic nie potrzeba,ani dworca,ani czego innego,najważniejsze,że urzęduje teraz z całą tą resztą w nowym pałacu za miliony z naszych kieszeni,a mieszkańcom miasta,którzy ich wybrali to się już nic od życia nie należy.Panie Burmistrzu,My to zapamiętamy,przy najbliższych wyborach.
Wylniały
Wylniały 07.10.2021, 21:50
Kukurykuuuuuu
Jonkajtys
Jonkajtys 07.10.2021, 16:28
Dworzec PKS jest bardzo potrzebny.Wszyscy przewoźnicy byliby w jednym miejscu,a teraz trzeba biegać z jęzorem na brodzie,bo każdy zatrzymuje się w innym miejscu.
ząbek
ząbek 07.10.2021, 13:48
Fryzjer ma chyba wolne.
Łysienie plackowate
Łysienie plackowate 07.10.2021, 16:39
Nic tu po fryzjerze. Temu już nic nie pomoże
Kibic
Kibic 07.10.2021, 08:12
O której będzie wyrok? Mam już popcorn i colę, więc chcę wiedzieć.
Ciekawska
Ciekawska 07.10.2021, 12:50
Jaki wyrok ???
Łysiejący pajac
Łysiejący pajac 06.10.2021, 21:00
" groźba utraty twarzy jest dla polityka niczym w porównaniu z groźbą utraty stołka" Stefan Pacek
regeg
regeg 06.10.2021, 18:28
Piłsudski dzisiaj by powiedział, że miasto fajne, ale:
a): rządzący to ....
b) wam ....
Jakie są Wasze propozycje?
rtb45
rtb45 06.10.2021, 18:11
Powiedzcie co zrobić. Sąsiadka nie reaguje na to, że jej psy szczekają non stop. Po zgłoszeniu na Policję, przyznała się do popełnienia wykroczenia i została tylko pouczona (domyślam się dlaczego, ale to zostawię sobie). Obecnie psy szczekają od 6 do 23 (czasem o 4 rano, a jak są smieciarze to obowiązkowy koncert ujadania, mało co ze skóry nie wylazą). Sczekanie praktycznie na okrągło, bo siedzą pod płotem, a kto przechodzi chodnikiem to szczekają. Normalne, jak psy. Jednak obowiązkiem właściciela jest zadbanie o to, żeby nie szczekały. Zakłócanie ciszy nocnej, ale również spokoju i prawa do wypoczynku w dzień jest wykroczeniem. Do tego dochodzi naruszanie zasad kodeksu cywilnego o zasadach współżycia społecznego oraz o immisjach (kto korzysta z własnej nieruchamości ponad przeciętną miarę - a ujadanie non stop przeciętną miarą nie jest). Poza tym naruszają regulamin miasta Augustów, gdzie jasno wskazane jest, gdy pies szczeka właścicie ma obowiązek go zabrać tak by nie zakłócc prawa do wypoczynku we własnym domu przez innych. Stara właścicielka olewa. Pies ujada a ona chodzi obok i nie reaguje. Młody kark łysy groził pobiciem.
To n ie jest tak, że poszczeka chwilę i jest spokój. To jest ciągłe szczekanie, a przerwy są kiluminutowe. Można zwariować. Zmierzyłem ile to decybeli i wyszło, że 80-86. Na dodatek kundle aż dwa. Ludzie poradźcie co zrobić. Policja nic nie zrobi, bo .... Zakładać im sprawę sądową? (PS. Zatyczki mam, leki na sen też, więc darujcie takie rady). Czy mam prawo normalnie żyć we własnym domu czy słuchać kundli ( zamknięte okna nic nie dają). Czemu Bóg pokarał mnie takimi ***ami? Ludzie pomóżcie!
xxxxxxxxx
xxxxxxxxx 07.10.2021, 06:27
Trochę kiełbaski i trutka na szczury. Taniej jak sąd i skuteczne.
W ząb czesany
W ząb czesany 06.10.2021, 21:02
Zwróć się do nowego drugiego zastępcy. Na pewno Ci pomoże 😂😂😂
Waldek
Waldek 06.10.2021, 18:55
To zapraszam na ulicę Letniskową. Dziecko tak przestraszyło się szczekających psów, że babcia nie mogła uspokoić. To samo jest. Myślę, że sąd może wyłacznie coś zdziałać. Policja raczej olewa. Ważne: zbieraj rachunki za lekarzy, leki, stopery. Za to wszystko możesz dostać odszkodowanie. A jak udowodnisz rozstrój nerwowy z tego powodu to smiało walcz o zadośćuczynienie. Czyjeś psy nie mogą zatruwać życia innym.
Ixi
Ixi 07.10.2021, 17:27
To brak odpowiedzialności, niedojrzałość społeczna i brak szacunku do innych ludzi. Psy nigdy nie były na spacerze. Nie wiem po co ludzie biorą psy, skoro nie zajmują się nimi. "Dać żreć" to nie wystarczy. Przecież wiadomo, że z psami trzeba pracować i nauczyć wielu zachowań. Chyba warto iść do sądu. Sąd może nakazać szkolenie psa, kupić obrożę antyszekową itd. Może też kary finansowe zmuszą właścicieli do myslenia.
ciekawy
ciekawy 06.10.2021, 16:38
A te 46 mln długu Augustowa to ma cos wspólnego ze skarbnikiem????
Lena
Lena 06.10.2021, 21:02
Hau hau hau
Kalkulator idzie w odstawkę
Kalkulator idzie w odstawkę 06.10.2021, 16:03
Przyznaję, że zaskoczył mnie karolczuk tym ruchem! Nie podejrzewałem chłopka roztropka, że dostrzeże swój całkowity brak kompetencji w zarządzaniu miastem i w efekcie powoła na stanowisko drugiego z-cy burmistrza osobę, ktora dość dobrze potrafi liczyć. Były skarbnik, ktokolwiek by nim nie był, nie zaliczy raczej pomyłki w dodawaniu liczb. To co karolczuk zawalił przy okazji składania wniosków w celu pozyskania środków zewnętrznych na realizację inwestycji w Augustowie, pierwszy lepszy skarbnik policzy w głowie. Koszty związane z powołaniem drugiego z-cy burmistrza, powinny być dużo mniejsze od strat wynikających z błędów popełnianych dotychczas przez karolczuka.
Sławek rządzi!
Sławek rządzi! 06.10.2021, 09:28
Bardzo dobra zmiana. W końcu Augustów będzie miał Burmistrza z krwi i kości, a nie jakieś Flipy, Flapy, fujary i inne fajtłapy. Do roboty Panie Sławku. Trzeba ten cały naszomiastowy syf solidnie posprzątać.
Augustowianka
Augustowianka 07.10.2021, 16:16
No tak, tylko będziemy płacić za kolejnego darmozjada na miejskim stołeczku, bo chyba nie będzie łączył funkcji skarbnika i wice burmistrza. Może jeszcze jakieś dodatkowe etaty stworzą?
Jaś
Jaś 07.10.2021, 12:13
i on jest taki amerykański.. z uśmiechem na twarzy. pracownicy też zapewne są zadowoleni z tej zmiany, że w końcu konkretny gość na stanowisku, co będzie podejmował decyzje. Let's go Augustów!!!!!
Ratuj się kto może
Ratuj się kto może 07.10.2021, 21:54
Pracownicy szczególnie są baaaardzooii zadowoleni. Niewymownie szczęśliwi
Niegospodarność
Niegospodarność 06.10.2021, 15:40
Pan Sławek współrzadzi miastem od 2014 roku!
Był skarbnikiem powinien oprotestowac niekończace się ogromne pieniadze wydawane na basę kajakarzy, na tworzenie nowego ratusza!
Baza która miała kosztować 2 mln zl pochloneła ponad 6 mln. Nie wspomnę o jej obecnym wyglądzie! A za pieniadze które pochłoneła przebudowa szkoły mozna by zbudować nowy ratusz na miejscu dworca pks. A szkołę oddać dzieciom np nowy żłobek by się przydał !
Damy radę
Damy radę 06.10.2021, 07:10
Trzymamy w czwartek kciuki. Powodzenia
Popieram decyzję burmistrza
Popieram decyzję burmistrza 06.10.2021, 00:10
Pan Sławomir jest doskonałym kandydatem na zastępcę burmistrza. Tylko zwykli zazdrośnicy mogą kwestionować tę kandydaturę, a prawda jest taka, że ze świecą można szukać lepszego fachowca i znawcę tematu w naszym mieście.
asystent
asystent 07.10.2021, 17:27
koło wzajemnej adoracji znów wybrzmiewa... Zestopujcie już, ludzie nie sa glupi i wiedzą kto stoi za tymi wygloryfikowanymi tekstami. niech asystent idzie już spać
Mieszkaniec
Mieszkaniec 06.10.2021, 15:30
Może z tej trójki najlepszy bo dwaj pozostali to tragedia! Czy w Augustowie nie było takiego kandydata na burmistrza który by dał radę zarządzać miastem bez 2 zastępców?
Obudźcie się wyborcy , nie patrzcie na wyretuszowane banery kandydatów w niebieskich koszulach, nie patrzcie na partie, wybierzcie madrego człowieka !
augustowiak
augustowiak 07.10.2021, 07:51
Kandydatami byli Sieńko, Szkiłądź, Walulik. Niestety mieszkańcy wybrali kandydata Naszego Miasta słuchając idiotycznych podpowiedzi ludzi pokroju Kleczkowskiego i Jurgiela oraz Dyjuka.
wyborca
wyborca 07.10.2021, 11:48
czyli wyboru nie było.... jak by zagłosować to źle albo jeszcze gorzej.. niestety ale do polityki garną się coraz gorsi kandydaci.. ale taka jest właśnie polityka w Polsce....
Brawo
Brawo 06.10.2021, 11:54
Ten który do tej pory był zastępcą nie dorasta dla Sławomira do pięt odnośnie wiedzy merytorycznej. Zakładam też że wynagrodzenie będzie miał dużo mniejsze.
cyrkowiec
cyrkowiec 07.10.2021, 17:25
obecny ,,pierwszy'' zastępca nie dorasta do wielu. przykre ze tak bardzo próbuje sprawiac inne wrażenie - coraz mniej osob wierzy w jego ,,świetność'' na szczeście
fuuuuj
fuuuuj 06.10.2021, 02:32
Czy to znaczy, że burmistrz nie jest wystarczająco dobrym fachowcem i znawcą tematu? Jest tak słaby, że potrzebuje aż dwóch zastępców???
Zastępca burmistrza, który pensję pobiera w Augustowie, aby podatki płacić w Suwałkach? Jako zwykły zazdrośnik jestem wzburzony, że Suwałki nas doją!!!
Degradacja
Degradacja 06.10.2021, 21:05
Gdzie chudego zamknęli? A taki był oddany.
Antek
Antek 05.10.2021, 23:30
Do czego to doszło? Suwałki zazdroszczą Augustowowi.
Człek
Człek 05.10.2021, 22:49
Nasze miasto rozwija się świetnie, widać to w każdej dziedzinie życia. Chyba każdy to dziś przyzna, że jest dobrze i będzie jeszcze lepiej, a zatem są powody do optymizmu i niech będzie coraz lepiej.
sciema
sciema 07.10.2021, 17:22
hahaha wszyscy kochamy komentarze świętej urzędowej dwójki
Wawa
Wawa 05.10.2021, 19:52
Metropolia Augustów. Prawie jak Warszawka. Ciemny lud to kupi i jeszcze poklaska.

Pozostałe