"Spadasz" we śnie i budzisz się z niepokojem? Sprawdź, o czym to może świadczyć

  • 03.10.2021, 12:48
  • News4Media
"Spadasz" we śnie i budzisz się z niepokojem? Sprawdź, o czym to może… iStock
Niemal każdy z nas może powiedzieć, że chociaż raz zetknął się z uczuciem szarpnięcia przed zaśnięciem. Czym jest spowodowane i kiedy powinno budzić obawy?

Nagłe szarpnięcie

Trudno jest dosłownie opisać uczucie tzw. „zrywu mioklonicznego”. Jedni porównują je do spadania, inni do nagłego szarpnięcia. Osoba wybudzona w ten sposób często odczuwa niepokój, ponieważ zjawisko nie należy do najprzyjemniejszych. Odpowiada za nie nasz mózg, który przesyła impulsy, powodując nagłe skurcze mięśni. Podobnie jak czkawka, odruch ten jest fizjologiczny i jeśli występuje sporadycznie, na ogół nie wymaga konsultacji z lekarzem.

Mioklonie patologiczne

Regularne występowanie zjawiska może świadczyć o nieprawidłowościach w układzie neurologicznym lub metabolicznym. Przyczynami mogą być m.in.:

- padaczka,
- choroby otępienne,
- urazy mózgu,
- zaburzenia metabolizmu (np. niewydolność wątroby),
- zatrucie metalami ciężkimi,
- uszkodzenia struktur mózgowych (stwardnienie rozsiane, udar, guz),
- reakcja po użyciu niektórych leków,
- infekcje wirusowe.

Mioklonie inne niż fizjologiczne

Jeśli lekarz stwierdzi, że szarpnięcia mają podłoże patologiczne, najprawdopodobniej zleci szereg badań, które pomogą wyjaśnić przyczyny ich powstawania. Mogą to być: badania laboratoryjne krwi (morfologia, próby wątrobowe, poziom glukozy, kreatynina, jonogram, mocznik). W niektórych przypadkach konieczne jest również skierowanie na bardziej zaawansowane badania, które dają pełniejszy obraz ewentualnych zaburzeń: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny; EEG (badanie aktywności mózgu); EMG (diagnostyka chorób mięśni i nerwów obwodowych) i inne.

Leczenie mioklonii

Zwykle rozpoczyna się od próby wyeliminowania źródła problemu. Np. w przypadku zaburzeń metabolicznych wprowadza się zmiany w diecie pacjenta. Niekiedy potrzebne jest dodatkowe wsparcie w leczeniu zaburzenia. Lekarz podejmuje wówczas decyzję o włączeniu terapii farmakologicznej lub w przypadku mioklonii o podłożu psychogennym, terapii psychologicznej oraz psychiatrycznej.

Jeżeli niepokoją cię nagłe szarpnięcia wybudzające ze snu, możesz poprosić o poradę swojego lekarza rodzinnego. W razie potrzeby zleci dalsze badania i konsultacje.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe