Nagłe i zaskakujące zmiany

  • 30.09.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Nagłe i zaskakujące zmiany Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: były prezes spółki MPEC Wojciech Krzywiński i były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1164 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Bartosz Lipiński

Sieczkowski zastępcą burmistrza

Krótko przed oddaniem tego wydania „Przeglądu Powiatowego” do drukarni dotarła do nas niespodziewana informacja. Dotychczasowy skarbnik miejski Sławomir Sieczkowski został powołany na funkcję drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka. Odbieramy tę informację z małym zaskoczeniem, chociaż pan Sieczkowski od dłuższego czasu wyrastał do rangi jednego z najważniejszych urzędników burmistrza. Nowym skarbnikiem miasta został Radosław Czerwiński. Gratulujemy obu panom nowych funkcji i mamy nadzieję na dobrą współpracę. Niedawno Sławomir Sieczkowski zadeklarował, że będzie chętnie odpowiadał na pytania naszej redakcji. Liczymy, że dotrzyma słowa. Termin nieoczekiwanych roszad zbiegł się z zamknięciem tego numeru naszej gazety. Ten temat na pewno powróci w dużo szerszym wydaniu za tydzień. Zbierzemy komentarze lokalnych polityków. Dzisiaj zachęcamy naszych Czytelników, mieszkańców Augustowa, do wyrażania swoich opinii do przywołanej sytuacji w komentarzach na portalu dziennikpowiatowy.pl.

Oddajmy cesarzowi, co cesarskie

Relacje „Przeglądu Powiatowego” z kolejnymi władzami Augustowa nie były usłane różami. Tak było również w kadencji byłego burmistrza Wojciecha Walulika, któremu patrzyliśmy na ręce z taką samą determinacją, jak robimy to w przypadku Mirosława Karolczuka. Walulik nie bał się krytyki. Nigdy nie obrażał się na redakcję i nie nakładał na nią sankcji w postaci kilkumiesięcznego pomijania jej w zaproszeniach kierowanych na wydarzenia miejskie. Mimo, że pisaliśmy na temat jego niektórych działań krytyczne artykuły, ani razu nie groził nam sprawą sądową. Starał się, aby relacje urzędu miasta z mediami były uczciwe. Widział w nas łącznika w kontaktach z mieszkańcami w czasie, gdy jego oponenci z ugrupowania Nasze Miasto kwestionowali wydawanie przez miasto własnego biuletynu.

Podwyżki opłat można było uniknąć

Historia przyznała rację Walulikowi w sprawie działań, za które były krytykowany. Świetnie pamiętamy wydarzenia z sierpnia 2018 roku, kiedy ówczesny burmistrz musiał mierzyć się z zarzutami, że pieniądze z dywidendy wypracowane przez spółkę MPEC nie trafiły do budżetu miasta. Walulik przekazał rozbawionym przeciwnikom politycznym, że środki z dywidendy trafiły na zakup węgla. Już wówczas sytuacja naszej ciepłowni była bardzo trudna, a działania naprawcze ówczesnego prezesa Wojciecha Krzywińskiego zostały przerwane. Biorąc pod uwagę ostatnie bardzo wysokie podwyżki opłat za ciepło miejskie należy przyznać, że pomysł Walulika i Krzywińskiego był korzystny dla mieszkańców. Wiele wskazuje na to, że gdyby udało im się dokończyć rozpoczętą przed ponad trzema laty misję, mieszkańcy nie musieliby płacić dużo drożej za ogrzewanie i nie odczuliby wysokiej podwyżki. Odbyliśmy rozmowę z byłym burmistrzem i byłym prezesem ciepłowni, zwolnionym krótko po zaprzysiężeniu na urząd Mirosława Karolczuka. Refleksje naszych rozmówców dotyczące obecnej sytuacji oraz jej przyczyn są poruszające, chwilami wstrząsające. Polecam artykuł pt. „Walulik miał rację”.

Kontrowersje wokół wynagrodzeń

Od września na funkcjach dyrektorskich w miejskich placówkach oświatowych nie pracuje już żadna osoba kojarzona wcześniej z Dariuszem Szkiłądziem. Mowa o dyrektorkach, które wzięły udział w słynnej konferencji prasowej i zaprzeczyły słowom kandydata na burmistrza Mirosława Karolczuka o strachu w augustowskiej oświacie. Na wrześniowej sesji głosowano nad zmianą regulaminu wynagradzania nauczycieli i wzrostem stawek dodatku funkcyjnego dla dyrektorów szkół i przedszkoli. Radni opozycji dopytywali wprost o związek zwiększenia dodatku do wynagrodzenia z tym, że w naszej oświacie nie ma już dyrektorów powołanych przez poprzedniego burmistrza. Przypomnieli, że w poprzednich latach niektórym dyrektorom obniżano pewne dodatki. Czy to wyłącznie przypadek, a może koincydencja zdarzeń powinna wskazywać na coś innego? Zapraszam do lektury tekstu „Dodatki z politycznym odcieniem”.

Odpowiedź bez odpowiedzi

Jedną z osób, którym zmniejszono uposażenie w obecnej kadencji samorządu, była dyrektor Wiesława Chrulska. Była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 otrzymała niedawno korzystny dla siebie wyrok sądowy, w sprawie o ochronę dóbr osobistych przeciwko Filipowi Chodkiewiczowi oraz Mirosławowi Karolczukowi. Radna spytała na sesji zastępcę burmistrza o przeproszenie byłej dyrektor. Jego zaskakująca riposta zmotywowała nas do napisania artykułu: „Chodkiewicz unika odpowiedzi”. Ta sytuacja przypomniała nam pewną historię z ubiegłego roku, kiedy także nie otrzymaliśmy odpowiedzi na precyzyjnie postawione pytania.

Wybiórcze traktowanie powiatu

Filip Chodkiewicz i Alicja Dobrowolska powołują się chętnie na realia panujące w radzie powiatu augustowskiego. Robią to jednak w wygodnych dla siebie sytuacjach. Gdyby było inaczej, pozytywne wzorce z sąsiedniego samorządu już teraz zostałyby powielone w mieście. Takich wzorców nie brakuje, co udowadniamy w tekście: „Powiat wzorem dla miasta”. Jeśli koalicja rządząca w mieście jest konsekwentna w działaniu, powinna brać przykład z powiatu.

Świetna inicjatywa nadleśnictwa

Znakomitym wydarzeniem ostatnich dni było oddanie przez Nadleśnictwo Augustów nowej ścieżki edukacyjnej w pobliżu jeziora Białego. Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, dlatego z pełnym przekonaniem możemy zarekomendować tę atrakcję mieszkańcom. Takich miejsc w naszym mieście nigdy za wiele. „Nowa ścieżka edukacyjna” na terenach leśnych to inicjatywa godna pochwały, kolejny projekt wykonany z dużym powodzeniem przez nasze nadleśnictwo.

Wesprzyj pewną armię

Pomagać to rzecz ludzka. Tym razem namawiamy do udzielenia pomocy Armii Natalki, inicjatywy, która wspiera leczenie ośmiomiesięcznej mieszkanki Augustowa. O tym jak można wesprzeć rodzinę dziecka piszemy w artykule „Pomóż małej Natalce”.

Zobacz czego chcą mieszkańcy

Przybliżamy naszym Czytelnikom projekty, które zostały zgłoszone do tegorocznego Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie już niedługo, dlatego należy jak najszybciej zapoznać z propozycjami. Artykuł „Zielony Atol, butelkomat czy projektor na urzędzie”, pomoże w podjęciu decyzji.

Trzymajmy kciuki za augustowskie kapele

Zakończyły się półfinały tegorocznych Rockowań. Już wiemy, że w finale wojewódzkiego konkursu wystąpią dwa augustowskie zespoły Kill The Head i Ten Inches. Kibicujemy obu kapelom, które mają szansę na nagrody pieniężne. Szczegóły w artykule „Augustowskie kapele w finale Rockowań 2021” .

Piszemy o sporcie i sukcesach naszych pięściarzy. Relacjonujemy uroczystość jubileuszową stowarzyszenia „ASON”. Ostrzegamy naszych Czytelników przed oszustami.

Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Bartosz Lipiński

Redaktor naczelny wydania

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (72)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obserwator
Obserwator 30.09.2021, 13:05
coś ukrywają bo nie dają nagrania z sesji RM
Bufoni i ignoranci
Bufoni i ignoranci 30.09.2021, 08:28
Ilość bufonów w urzędzie bez zmian. Liczba profesjonalistów na szczytach w dalszym ciągu zero.
von_do_Suwałk
von_do_Suwałk 30.09.2021, 09:25
Otóż to. Pamiętajmy że Sieczkowski to jedynie główny księgowy z przerośniętym ego.
Bookkeepe
Bookkeepe 30.09.2021, 09:48
Główny księgowy? nie przypuszczam aby miał takie wykształcenie, doświadczenie czy też zdany egzamin państwowy który ten tytuł nadaje.
von_do_Suwałk
von_do_Suwałk 01.10.2021, 08:39
Sorki Panowie i Panie. Przeceniłem typa, choć nie sądziłem, że to jest możliwe :D
Buchhandler
Buchhandler 30.09.2021, 11:47
Księgowy?????? a najlepsze są posty poniżej.. https://kuriersuwalski.pl/suwa…
Ten z piwnicy
Ten z piwnicy 30.09.2021, 17:42
Ależ komentarze. Widać, że gościa nie lubią
Patofil
Patofil 30.09.2021, 06:45
Co się takiego wydarzyło, że w trybie ekspresowo-tajnym trzeba było wykonać taki manewr? Czyżby filipek pomału pakował biurko i za chwilę usłyszymy, że dla dobra mieszkańców w poszanowaniu budżetu bohatersko i honorowo złoży rezygnację
Czy leci z nami pilot?
Czy leci z nami pilot? 01.10.2021, 07:36
Pewnie tak. Takich harcerzy, Finansista z Suwałk wciąga na przystawkę. To tylko kwestia czasu.
Koncertowo
Koncertowo 29.09.2021, 19:46
Chodkiewicz odchodzi? CBA w końcu zajęło się gościem? Czas najwyższy. Koncert, przedszkole, plac zabaw i sporo innych ....
temida
temida 30.09.2021, 07:38
Mam nadzieję, że będzie siedział.
Toja
Toja 29.09.2021, 19:14
To skandal powołanie drugiego zastępcy ,ciekawe do czego?
Zenek_M
Zenek_M 30.09.2021, 14:07
Oficjalny komentarz:
Jak do tego doszło... ni wiem :))))))) Miłość o sobie dała znać....
https://www.youtube.com/watch?…



Błazen
Błazen 29.09.2021, 17:53
Wyszło szydło z worka! Karolczuk poprzez powołanie Sieczkowskiego na swojego zastępcę, próbuje ratować całkowity brak kompetencji do piastowania funkcji burmistrza. W tym układzie intrygujący jest wątek, że nowopowołowany z-ca burmistrza jest dużo bardziej lotny i bystry, niż karolczuk i chodkiewicz razem wzięci.
Magda
Magda 30.09.2021, 08:04
Moim zdaniem nie poradzili sobie dlatego powołali jeszcze jednego. Tylko tak mozna to wyjaśnić. W samorządowych instucjach tworzy sie nowe stanowiska jezeli zwiększają sie zadania. W tym przypadku takpwych nie było.
sum
sum 29.09.2021, 19:28
Niech już wraca Walulik i dokończy swoje porządki z Naszym Miastem.
Fatum dopadło nasz Augustów. Co ten Karolczuk robi za nasze pieniądze.
Czy jest Rada Miasta? gdzie jest opozycja?
Rets
Rets 29.09.2021, 19:48
A co ma opozycja do decyzji burmistrza
Lol
Lol 29.09.2021, 16:55
Nie chcieli w Suwałkach to został w augustowie
Zmechacony Fred lub Wacław
Zmechacony Fred lub Wacław 29.09.2021, 14:38
Teraz i tak juz jest lepiej bo ten ząb szablozębnego ulokował sie na samym szczycie i juz nie przemieszcza sie z prawa do lewa.
Czekam
Czekam 29.09.2021, 13:50
Ja mam cały czas bardzo wielką nadzieję, że burmistrz Wojciech Walulik zdecyduje się w przyszłości na bardzo szczery wywiad, w którym ze szczegółami opowie o tym, jak to z tym Ich Miastem było. Jeśli ujawni dotąd nieznane kulisy rozstania z Ich Miastem i wcześniejszych relacji, to mogłoby być niezwykle interesujące.
Ww
Ww 30.09.2021, 09:35
Ma szczególnie po ostatnim wyroku
Też czekam
Też czekam 29.09.2021, 14:26
Myślę, że ma duuuużo do powiedzenia.
Czytelnik
Czytelnik 30.09.2021, 08:54
i będzie to temat do nowej książki Blanki Lipińskiej
CV
CV 29.09.2021, 12:49
Ten awans to budowanie pozycji w cv dla Sieczkowskiego przed wyborami na prezydenta Suwałk.Nasi wlodarze też mogą mieć w tym interes,bo potrzebne będą posady po przegranych wyborach w Augustowie
skandal
skandal 01.10.2021, 12:13
Znaczy się finansowanie kampanii wyborczej za nasze pieniądze? Tak mamy to rozumieć, CV?
ha, ha
ha, ha 29.09.2021, 16:51
Fantasta jeśli myśli że go tam ludzie wybiorą.
Trafiony zatopiony
Trafiony zatopiony 29.09.2021, 14:25
Ooo to, to!
Mnie_niż_zero
Mnie_niż_zero 29.09.2021, 13:19
ale mają w Suwałkach ubaw że w Augustowie w ogóle tak o nim się myśli....
ooloo
ooloo 29.09.2021, 11:20
A ja bym chciał poznać uprawnienia i ulgi jakie posiadają obecni urzędnicy miejscy z racji pełnionych funkcji. Jak również podstawę prawną tych przywilejów. Myślę, że to dość ciekawy temat i śmierdzący.
Urzędnik
Urzędnik 30.09.2021, 10:52
Nie mają żadnych trollu. Szerz dalej swoje spiski, nie mieszajcie nas - urzędników w takie sprawy! Normalnie i spokojnie pracujemy
Wuluzuj
Wuluzuj 30.09.2021, 18:39
Tomek, ugryzła pszczółka misia?
Leń
Leń 30.09.2021, 17:46
A co urzędnik takie nerwowy? I komentarze czyta w pracy zamiast robić? Sieczkowski się weźmie za was oj się weźmie.
ooloo
ooloo 30.09.2021, 14:25
Chyba zabolało. A na mieście mówią inne rzeczy. Zresztą często widuje się pewne twarze w czasie godzin pracy a to na rynku, w sklepach, w szmateksach itd.... Wobec tego spokojnej pracy.
OOOO
OOOO 29.09.2021, 11:36
Ja jako podatnik - sponsor tych przywilejów i ulg, również chętnie się z nimi zapoznam. Chcę wiedzieć na co wydawane są moje i innych mieszkańców pieniądze.
ooloo
ooloo 29.09.2021, 14:29
Dokładnie tak. Zwłaszcza:
1. Czy zna ktoś może aplikację mobilną do obsługi płatnych parkingów w Augustowie?
2. Kto odpowiada za umowy na obsługę opłat za te parkingi?
3. Gdzie i w jakiej ilości trafiają fundusze z tytułu tych opłat i kar?
4. Kto i dlaczego jest zwolniony z opłat za parkowanie na parkingach płatnych?

Ogólnie wygląda to bardzo mgliście, korupcyjnie i patologicznie.
oolaa
oolaa 30.09.2021, 09:14
Poczytaj regulamin strefy, zerknij na BIP w przetarg - tam jest wzór umowy i rozstrzygnięcie oraz porozumienie Miasta ze Starostwem w tej sprawie. Tam wszystko opisane. A jeśli czegoś nie znajdziesz to jest coś takiego jak tryb informacji publicznej, z której możesz skorzystać i dowiedzieć się co i jak. Kto i dlaczego jest zwolniony z opłat określa uchwała RM oraz ustawa Prawo o ruchu drogowym.
ooloo
ooloo 30.09.2021, 11:29
A tak coś bliżej? Może coś o aplikacji mobilnej z owej uchwały?
Wykaz identyfikatorów na wniosek .....itd
Może jakieś linki dla zwykłych zjadaczy chleba. To że wydawane są na wniosek władz indywidualne identyfikatory, to wszyscy wiedzą. Tylko KTO i dlaczego? Może jakiś link do tematu. No chyba że RODO.
Mieczysław
Mieczysław 29.09.2021, 10:14
Ludzką rzeczą jest pomylić się. Doceniam gest Przeglądu Powiatowego, oddający sprawiedliwość burmistrzowi Wojciechowi Walulikowi.
August
August 30.09.2021, 09:11
To jakiś żart. Walulik sprawiedliwy???!!!
Qatro
Qatro 29.09.2021, 11:39
Brawo Przegląd. Brawa dla Pana Wojciecha. Lepiej późno niż wcale.
Czerczil
Czerczil 29.09.2021, 09:40
Jeszcze nigdy w historii tak niewielu, nie brało w Urzędzie tak wiele za tak niewiele.
Antyspisek
Antyspisek 30.09.2021, 10:56
Wiceburmistrz i burmistrz zarabia mniej niż skarbnik, to wynika z ustawy więc znowu kulą w płot
Ślepak
Ślepak 30.09.2021, 21:52
A ile zarabia ta przywrócona do pracy?
Łinston
Łinston 29.09.2021, 09:52
Dobre... i trafione
Ewa
Ewa 29.09.2021, 09:33
Czy to oznacza ze wladza zostala przekazana w obce ręce.?????? To my w Augustowie ludzi na kierownicze stanowiska nie mamy?????? Co to jest????? To kolejny policzek dla Augustowian
czytelnik
czytelnik 29.09.2021, 09:25
Świetnie sobie radzisz, Bartoszu! Brawo!
ergerg
ergerg 29.09.2021, 08:18
Augustów w kasie miejskiej ma duże nadwyżki finsnsowe? Żadne kary do spłacenia nie grożą? Stać na 3 burmistrza? Suwałki i Ełk mają ponad 60.000 mieszkańców. Augustów niecałe 30.000. Jakie jest uzasadnienie takiej decyzji? Trzeba ludzi do wydawania unijnych dotacji, których nie otrzymał Augustów? Czekamy na artykuł.
Hotelarz
Hotelarz 29.09.2021, 10:08
A więc tak… IV fala pandemii zaczyna szaleć… grozi nam lockdown – zwłaszcza w naszym województwie i mieście, firmy mogą znowu mieć problemy aby przetrwać, a wiec i mniejsze wpływy podatkowe z PIT i CIT od firm do kasy miejskiej, a panowie sobie tworzą nowe stanowisko za kilkanaście tysięcy miesięcznie, zamiast szukać oszczędności, tak jak w takiej sytuacji normalnie myślący robi. Widać że facet na finansach zna się jak mało kto. Pomijam podwyżki, które nam serwują wszystkie spółki miejskie i sam urząd.
marynia
marynia 30.09.2021, 11:02
Ale po co oszczędności...w oświacie zrobili powołując zespoły szkolno-przedszkolne, nam mieszkańcom zafundowali kilka podwyżek...więc i jest za co utrzymywać ciepłą posadkę nowego wice! Żenada w stylu Naszego Miasta.
Tak pytam
Tak pytam 29.09.2021, 11:41
Augustów bogate miasto. Stać podatników, aby płacić wynagrodzenie zbędnemu pracownikowi???
Gruby
Gruby 29.09.2021, 07:05
Augustowiaki sami się rzondzić nie umiejo, to będzie nimi rzondził księgowy z Suwałk. I gra gitara.
Gęsta grzywa
Gęsta grzywa 28.09.2021, 23:01
Czy teraz zmieni się wynagrodzenie w ząb czesanego? Jeśli tak to o ile? Jeśli nie, nie było pytania
Problem z włosami
Problem z włosami 29.09.2021, 08:40
I tak my podatnicy za to zapłacimy!!!
Emeryt
Emeryt 29.09.2021, 07:47
któryś z radnych powinien złożyć interpelacje i będziemy wiedzieć. W sejmie i Senacie podwyższyli sobie o 40% więc co on gorszy?
Lysa pala
Lysa pala 29.09.2021, 00:25
Kto to je taki w zab czesany?
Zachwycony
Zachwycony 28.09.2021, 22:59
Suwałki mogą pozazdrości Augustowowi. Mamy teraz ekipię, jakiej nigdy nie było. Ależ informacja, szampan z radości. To najlepszy czas w nowożytnej historii naszego miasta i niech ta chwila trwa.
Przerzedzony
Przerzedzony 29.09.2021, 14:34
O to, to. Jeszcze żadna ekipa na to nie wpadła! Fakt zatrudnienia drugiego zastępcy przejdzie na pewno do historii Augustowa. Oby ta chwila trwała jak najkrócej!!!
Zniesmaczony
Zniesmaczony 29.09.2021, 09:10
Chyba żartujesz.
Glaca
Glaca 29.09.2021, 08:43
Tak, pierwszy raz w historii Augustów ma dwóch zastępców burmistrza. Tragedia!!!
Zmiana
Zmiana 30.09.2021, 10:58
Pierwszy raz w historii Augustow wstał z kolan, buduje drogi, urząd, mdk, remontuje szkoły o czym do tej pory władza mogła pomarzyć. Siedząc z założonymi rękoma był jeden burmistrz i jeden wice wiec chyba widać po co są te zmiany.
Niebywały sukces
Niebywały sukces 29.09.2021, 11:50
Zaraz ogłoszą że to największy sukces! Żaden poprzednik nie wpadł na taki pomysł !
Hendryk
Hendryk 28.09.2021, 22:27
Zmiany zmianami. Nie będę ich oceniał, bo czas pokaże. Myślę natomiast, że w mieście nic się nie zmieni. Dalej będzie to samo, co jest. To zmiany kosmateczne, a burmistrza Walulika serdecznie pozdrawiam i życzę mu, aby wrócił do polityki miejskiej i objął w przyszłości funkcję burmistrza Augustowa.
Ed
Ed 29.09.2021, 08:44
To prawda. Walulik dłuższy czas pracował SAM bez zastępcy i było więcej inwestycji niż teraz.
Żartowniś
Żartowniś 30.09.2021, 10:59
Ciekawe jakich hhahaha baza o której jak widać teraz, nie miał nawet wiedzy
Brawo wy