Jubileuszowy półmaraton

  • 19.09.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Jubileuszowy półmaraton Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Andrzej Zarzecki
Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa 10 edycja Półmaratonu Augustowskiego. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu sportowym. Uczestnicy tej imprezy świetnie się orientują, że półmaratonowi towarzyszy specjalny bieg charytatywny. Taki bieg także będzie zorganizowany w Augustowie w październiku. Zebrane podczas niego fundusze zostaną przeznaczone na pomoc niepełnosprawnym i potrzebującym dzieciom.

Bartosz Lipiński

Półmaraton Augustowski wpisał się na stałe do kalendarza imprez sportowych Augustowa. W ubiegłym roku przypadła dziesiąta rocznica pierwszej edycji zawodów. Niestety w 2020 roku nie udało się rozegrać jubileuszowego startu. Decydowały o tym względu budżetowe, a także ograniczenia związane z epidemią. Wszystko wskazuje na to, że 10. Półmaraton Augustowski odbędzie się niebawem. O szczegółach opowiedział nam jeden z inicjatorów biegu i jego współorganizator Andrzej Zarzecki, reprezentujący Augustowskie Towarzystwo Pływackie. Zarzecki uważa, że będzie to impreza godna jubileuszu, natomiast uczestnicy biegu doświadczą na nim wielu dodatkowych atrakcji.

-Z przyczyn od nas niezależnych przed rokiem nie udało się rozegrać 10 edycji półmaratonu. Jubileuszowy start tej wspaniałej imprezy planujemy w tym roku na niedzielę, 3 października, o godzinie 12.00. Osoby chcące wziąć udział w imprezie zapraszamy na stronę internetową: polmaratonaugustowski.pl. Tam można zapisać się do startu w półmaratonie i znaleźć wiele informacji potrzebnych biegaczom. Z sentymentem wspominam pierwszą edycję z 2011 roku, ale od tego czasu sporo się zmieniło. Zmodyfikowaliśmy trasę a wydarzenie zyskało większą rangę. W naszej imprezie uczestniczyli biegacze z całego świata, np. Kenijczycy, Etiopczycy, Litwini, Białorusini i Ukraińcy. Oczywiście duża rzesza biegaczy pochodziła z Augustowa. Chociaż w pierwszym biegu wystartowało zaledwie 20 augustowian, dziś to rzesza kilkuset osób aktywnie uczestnicząca w naszych imprezach biegowych. To pokazuje jak te inicjatywy są ważne i potrzebne naszym mieszkańcom. Tegoroczny jubileusz pozwoli nam uhonorować grono sportowców. Mówię przede wszystkim o osobach, które uczestniczyły we wszystkich edycjach imprezy –mówi Zarzecki.

Nieodłącznym elementem półmaratonu jest towarzyszący mu bieg charytatywny. Wydarzeniu sportowemu przyświeca szczytny cel, bo zebrane podczas biegu pieniądze przekazane zostaną augustowskim stowarzyszeniom zajmującym się pomocą niepełnosprawnym i potrzebującym dzieciom. Rok temu udało się rozegrać bieg i zgromadzić na starcie rekordową ilość blisko 260 uczestników. Miejmy nadzieję, że teraz będzie podobnie. Andrzej Zarzecki liczy na wysoką frekwencję, a tym samym na hojność naszego darczyńcy, jakim jest największe augustowskie przedsiębiorstwo.

-Nasz klub podjął się wyzwania, jakim jest realizacja biegu charytatywnego. Bieg rozegrany zostanie w niedzielę, 3 października, o godzinie 10.00. Start i meta zlokalizowane zostaną przy amfiteatrze nad jeziorem Necko. Uczestnicy będą mieli do pokonania maksymalnie 10 kilometrową trasę. Każdy zawodnik po przebiegnięciu 1 kilometra „dorzuca” do skarbonki 10 zł na pomoc dzieciom. W ubiegłym roku zebraliśmy ponad 25 tys. zł na szczytny cel. Do udziału w biegu charytatywnym można zapisywać się na portalu: polmaratonaugustowski.pl oraz w dniu zawodów. Zachęcamy jednak żeby z uwagi na panujące obostrzenia korzystać z zapisów elektronicznych. Dlatego też bieg charytatywny pierwszy raz w historii zostanie rozegrany przed półmaratonem. Wynika to z faktu, że nie chcemy w jednym miejscu i czasie kumulować uczestników dwóch dużych imprez. Cieszymy się, że impreza organizowana oraz zainicjowana przez Augustowskie Towarzystwo Pływackie, wsparta przez największą augustowską firmę pomaga potrzebującym dzieciom. Zachęcamy wszystkich do wsparcia tej niezwykle cennej inicjatywy –podsumowuje Zarzecki.

*Artykuł ukazał się w 36/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Błazen
Błazen 19.09.2021, 18:39
Karolczuk i reszta jego przy...asów standardowo będzie próbować przytulić sobie sukces półmaratonu i biegu charytatywnego. Andrzej, pokaż mitomanom i facebook'ym chłopcom jak wygląda organizacja poważnej imprezy sportowej! Bez naprężonych łapek i głupawych fotek.
popieram
popieram 19.09.2021, 18:18
fajnie że są jeszcze tacy ludzie którzy angażują się w pomoc na rzecz innych i pasją do sportu wspierają działalność charytatywną. powodzenia
fan
fan 19.09.2021, 15:35
Murem za Andrzejem!!!

Pozostałe