Sąd oddalił skargę Harasima

  • 18.09.2021, 12:30
  • Bartosz Lipiński
Sąd oddalił skargę Harasima Na zdjęciu: Rafał Harasim
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Rafała Harasima. Sprawa dotyczy uchwały rady miejskiej w Augustowie o wygaszeniu mu mandatu radnego. Rafał Harasim nie składa broni i zapowiada odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Bartosz Lipiński

W kwietniu br. radni koalicji rządzącej ugrupowania Nasze Miasto oraz banitów z klubu PiS, złożyli wniosek o wygaszenie mandatu radnego Rafałowi Harasimowi, reprezentującemu w radzie Koalicję Obywatelską. Powodem miało być naruszenie zapisów ustawy o samorządzie gminnym, zakazujących radnemu korzystania z mienia gminy w prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawcy przekonywali, że firma radnego w okresie sprawowania przez niego mandatu w radzie miasta, miała korzystać z pływalni i płyty piłkarskiej (rządzący radni mówili wręcz o dzierżawieniu tej płyty –przyp.) na podstawie umów zawartych z Centrum Sportu i Rekreacji. Rafał Harasim stanowczo odpierał sformułowane wobec niego oskarżenia.

Zdaniem radnego KO były to nieprawdziwe informacje, bo nie dzierżawił żadnych obiektów miejskich, ale incydentalnie korzystał z płyty boiska do piłki nożnej oraz pływalni, które są jedynymi tego typu obiektami w Augustowie. Harasim zapłacił Centrum Sportu i Rekreacji powszechnie obowiązujące stawki zgodne z cennikiem i w żaden sposób nie był przez CSiR uprzywilejowany. Harasim bronił się, że nigdy nie brał żadnych pieniędzy od miasta, natomiast sam płacił miastu. Koalicja rządząca podjęła decyzję o wygaszeniu mu mandatu. Radny odwołał się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. W połowie września WSA oddalił powyższą skargę.

-Otrzymałem niekorzystny dla siebie wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. Moja skarga na uchwałę rady miejskiej została oddalona. Zamierzam odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podchodzę do tego bez specjalnych emocji, ponieważ obecna rada miejska w Augustowie jest skompromitowana i przynależenie do niej nie jest powodem do dumy. Jestem radnym dla moich wyborców. Jeżeli NSA podtrzyma wyrok WSA, nie będę z nim polemizował i pogodzę się z zaistniałą sytuacją. Chcę jednak podkreślić, że mam czyste sumienie i mogę śmiało patrzeć w lustro. Uważam, że radni, których mandaty wygasił wojewoda nie mają takiego komfortu. Nie brałem od miasta żadnych pieniędzy, ale sam miastu płaciłem. Nie otrzymywałem żadnych zniżek czy preferencyjnych warunków, byłem traktowany jak normalny klient. Nie mam sobie nic do zarzucenia –komentuje Rafał Harasim.

Przypomnijmy, że w lipcu w analogicznej sprawie WSA oddalił też skargę klubowej koleżanki Rafała Harasima radnej Izabeli Piaseckiej, która odwołała się do NSA i czeka na ostateczną decyzję. Niedawno wojewoda podlaski podjął zarządzenia zastępcze (poprzedzone bezskutecznym wezwaniem radnych do podjęcia uchwał, przeciwko uchwałom głosowali radni koalicji rządzącej) dotyczące wygaszenia mandatów Tomaszowi Dobkowskiemu i Mirosławowi Zawadzkiemu z ugrupowania Nasze Miasto, za naruszenie zapisów ustawy o samorządzie gminnym. Czekamy na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ich sprawie, a wyroki dotyczące Harasima i Piaseckiej sugerują, że także pozostali radni mogą mieć problem z obronieniem się przed WSA, który rygorystycznie ocenia każdy kontakt radnego z mieniem gminy.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sp
Sp 19.09.2021, 14:38
Bez żalu
Lol
Lol 19.09.2021, 08:33
To jest rada w mieście czy nie podajcie jej skład bo już tylko burmistrze zostali😱
Popieram
Popieram 18.09.2021, 10:24
"obecna rada miejska w Augustowie jest skompromitowana i przynależenie do niej nie jest powodem do dumy" - święte słowa panie Rafale, święte słowa.
bzdurki
bzdurki 28.09.2021, 19:31
szkoda tylko, że sam nie złożył mandatu skoro tak, szkoda też ze obraza Radę własnego Miasta jako organu! jak się nie podoba to droga wolna, po co się odwoływał skoro nie chce w niej działać?
Fc
Fc 18.09.2021, 08:04
A tak morały prawił
Bareja by tego nie wymyślił
Bareja by tego nie wymyślił 17.09.2021, 23:53
Taka decyzja WSA to jakis absurd! Płacił za boisko i basen jak zwykly Kowalski i z tego powodu ma stracic mandat?! A nawet jesli w tym czasie dostęp osób z zewnątrz był ograniczony bo boisko zajęte, czy tor zarezerwowany to trzeba udowodnić ileż to biednych osob czekało i sie nie doczekało...Wychodzi na to że radny, tak na wszelki wypadek, wogole nie powinien korzystać z "miejskich dobroci" a już nie daj Boże chodzić na boisko czy basen-bo miejskie. Dobrze że nie mamy miejskiego szaletu bo idąc tym tokiem myślenia to nawet za "jedno siku" nie tam gdzie trzeba można polecieć...". A zaraz...a parkować radnemu w strefie płatnego parkowania to jeszcze można? Przecież też wzbogaca miejską kasę....Dajcie mi człowieka, a znajde paragraf"- tym mi to pachnie...
Ciekawy
Ciekawy 17.09.2021, 23:01
A to nie było tak, że Pan radny złożył odwołanie po terminie i dlatego zostało ono odrzucone przez WSA? A od gapiostwa przysługuje odwołanie do NSA?
błazenka
błazenka 18.09.2021, 09:18
z treści artykułu nie wiadomo o co chodzi bez żadnego uzasadnienia tylko info że sąd oddalił skargę. jeśli to z powodu złożenia odwołania po terminie to wielka szkoda. ciekawa byłam wyroku sądu w jego sprawie bo to jedyny radny który wpłacał środki finansowe do miasta a nie odwrotnie. mam nadzieję że sprawa wróci na wokandę i zostanie rozpatrzona bo wnioskuję że sąd tego nie zrobił tylko oddalił skargę z powodu złożona jej po terminie.
Borys
Borys 17.09.2021, 15:47
Twarde prawo, ale prawo. Coś czuję, że cała czwóreczka zrobi wkrótce pa, pa z radą miejską i jest to ten scenariusz, którego należało się spodziewać już od wielu miesięcy.
Pan Rafał jest świetnym radnym
Pan Rafał jest świetnym radnym 17.09.2021, 14:48
Bardzo żałowałbym, gdyby Rafał Harasim stracił mandat. Po wyborach byłem dosyć sceptyczny do niego, jako radnego. Spodziewałem się, że bedzie jednym z milczących radnych. Okazało się dokładnie odwrotnie i jest to dla mnie jedno z największych odkryć tej kadencji na plus. Rafał Harasim okazał się odważnym radnym, który bardzo dobitnie niejednokrotnie mówił Naszemu Miastu, banitom, przewodniczącej rady co o nich myśli i jak ocenia ich rządzenie.

Pozostałe