Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Nowy pomysł rządu nabiera tempa

  • 15.09.2021, 11:45 (aktualizacja 15.09.2021, 14:37)
  • News4Media
Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Nowy pomysł rządu nabiera tempa iStock
Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem dodatkowej opłaty przy zakupie napoju w plastikowym opakowaniu. O ile więcej trzeba będzie zapłacić w sklepie i od kiedy kaucja będzie obowiązywała?

Prace nad tym rozwiązaniem Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi już od kilku miesięcy. Jednak właśnie teraz w harmonogramie prac rządu wpisano odpowiedni projekt. Przepisy, według których do cen napojów w plastiku będzie doliczana kaucja, mają wejść w życie już w 2022 roku. To rozwiązanie ma być połączone z ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ma zmusić do większego recyklingu).

Nie jest tajemnicą, że zanim jeszcze zaprezentowaliśmy projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zapowiedzieliśmy, że jego dodatkowym elementem, który będzie tworzyć gospodarkę odpadową, będzie system kaucyjny.” – przyznaje w rozmowie z serwisem money.pl wiceminister klimatu Jacek Ozdoba. Dodaje, że jeszcze nie ma szczegółowych rozwiązań, ale system ma działać podobnie, jak w przypadku zwrotnych butelek szklanych. Teraz gdy ktoś kupuje piwo w szklanym opakowaniu, do jego ceny doliczana jest opłata w wysokości od 35 do 50 groszy (Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że to ta wyższa kwota powinna być w Polsce obowiązująca). Po zmianie przepisów plastikową butelkę będzie można oddać do sklepu i odzyskać pieniądze. Rządzący zakładają, że nie będzie do tego wymagany paragon.

Więcej zmian

Jeżeli zamierzenia Ministerstwa Klimatu wejdą w życie w zapowiadanej już wcześniej formie, nowy system obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów oraz wszystkie szklane do 1,5 litra. Powodem zmian jest konieczność dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych, które nakładają obowiązek zwiększenia poziomu recyklingu odpadów.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tgth
tgth 15.09.2021, 15:38
A dlaczego puszki po piwie nie? Tego wala się dużo w Augustowie. I na marginesie: producent wprowadza plastik to płaci, dodatkowo kaucje będą. Czy tonie będzie szwindel do nabijania budżetu, bo w PL to nigdy nic nie jest zgodne z przeznaczeniem tak jak np. fundusz drogowy, sprawiedliwości itd.

Pozostałe