Augustowianie dostaną po kieszeni

  • 09.09.2021, 12:30
  • Bartosz Lipiński
Augustowianie dostaną po kieszeni
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1161 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Bartosz Lipiński

Najważniejsze są warunki do życia w mieście

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wakacyjna laba pozostała wspomnieniem. Tegoroczne lato w Augustowie zapamiętamy jako okres wyjątkowo obfity w interesujące wydarzenia. Jedna z najgłośniej komentowanych spraw dotyczyła kontrowersji po słynnej imprezie dla młodzieży na rozpoczęcie wakacji. Po koncercie opozycja domagała się odwołania z funkcji zastępcy burmistrza. W obronie Filipa Chodkiewicza twardo stanęła radna ugrupowania Nasze Miasto:

-Młodzież chce żyć w tym mieście, ale słuchając państwa wypowiedzi myślą: „No beton, hipokryzja, nie chcemy tutaj wracać”.

Czy naprawdę organizacja koncertu ma przekonać młodzież do pozostania w Augustowie? Do takiej decyzji młodych ludzi mogą nakłonić przede wszystkim warunki życia w mieście, takie jak możliwość wynajęcia mieszkania za nieduże pieniądze, perspektywa kupna własnego lokum, dostępność do żłobka, prorozwojowe inwestycje i pewność jutra. Tanie życie w mieście to podstawa, by młodzi ludzie faktycznie tu zostali. Koncert to tylko mało istotny dodatek.

Nadciąga drożyzna. Czas wyciągnąć kożuchy

Do pozostania w mieście z pewnością nie zachęci drożyzna. Tymczasem hasło: „Płacz i płać” może stać się w Augustowie bardzo aktualne. Od 1 września wprowadzono nową taryfę opłat za ciepło. Ponad dwudziestoprocentowa podwyżka brzmi bardzo groźnie, a sezon grzewczy za pasem. Niespotykana wcześniej skala podwyżki ma „urealnić koszty produkcji ciepła”. To oficjalna narracja. Ma to związek głównie ze stale rosnącymi kosztami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Tylko że koszty emisji rosną od ładnych kilku lat. Słuchając niedawnej sesji rady miejskiej można odnieść wrażenie, że nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności, a koalicja rządząca miastem nie ma żadnego wpływu na wyjątkowo bolesną dla mieszkańców sytuację. Winna ma być Unia Europejska. Czy rzeczywiście tak jest, a może doszło do opłakanych w skutkach zaniedbań? Ciepły kożuch i podwójna kołdra to atrybuty, które przydadzą się nam tegorocznej zimy. Polecam artykuł „GIGAntyczne podwyżki ciepła”.

Powstał ogród sensoryczny. Zachwytów brak

Nie ma winnych podwyżki opłat za ciepło, ale w przypadku pozytywnych informacji nigdy nie brakuje ojców sukcesu, czasami wątpliwych. Niemalże rok temu list do naszej redakcji przysłała była dyrektor Przedszkola nr 6 w Augustowie. Danuta Jańczak, pomysłodawczyni i autorka wniosków dotyczących powstania przy przedszkolu ogrodu sensorycznego, wyraziła żal z powodu działalności medialnej Filipa Chodkiewicza próbującego przypisać ten sukces innym osobom. Śmiała koncepcja Danuty Jańczak zakładała realizację ogrodu sensorycznego z prawdziwego zdarzenia. Niedawno Filip Chodkiewicz poinformował, że przy przedszkolu funkcjonuje ogród sensoryczny. Jego wykonaniem rozczarowana jest nie tylko była dyrektor placówki, ale również radna opozycji. W artykule „Imitacja zamiast ogrodu” zastanawiamy się, czy aby na pewno o taki standard ogrodu zabiegano w projekcie „Słoneczne Przedszkole”?

Nowy rok szkolny przyniósł ogromne zmiany

Na początku września zawsze prezentujemy wiele tematów edukacyjnych. Braliśmy udział w rozpoczęciu roku szkolnego między innymi w Szkole Podstawowej nr 2. Uczniów powitał nowy dyrektor. Zmiana na stanowisku dyrektorskim nastąpiła również w Szkole Podstawowej nr 4. Zmiany w augustowskiej oświacie przybliżamy w tekście „Nowi dyrektorzy placówek”. Jedno jest pewne. Po odejściu ze Szkoły Podstawowej nr 2 byłej dyrektor Agnieszki Milanowskiej, w miejskich placówkach na funkcji dyrektora nie pracuje już żaden z sześciu dyrektorów biorących udział w pamiętnej konferencji prasowej z 2018 roku. Wtedy  zaprzeczyli oni teorii Mirosława Karolczuka o rzekomym strachu w naszej oświacie.

Ponownie winnym jest „Przegląd Powiatowy”

Nie tak dawno sąd oddalił powództwo Tomasza Dobkowskiego przeciwko Marianowi Dyczewskiemu za krytyczne słowa na sesji. Wyrok jest nieprawomocny. Dziś już wiemy, że radny ugrupowania Nasze Miasto złożył apelację i sprawa doczeka się ciągu dalszego. Marian Dyczewski twierdzi, że Dobkowski i jego otoczenie podczas rozpraw przed sądem pierwszej instancji bardzo często odwoływali się do „Przeglądu Powiatowego”, a redaktor naczelny Krzysztof Przekop był przedstawiany, jako osoba mająca sterować Dyczewskim i podżegać go do krytyki. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej zapoznał się z treścią odwołania Dobkowskiego. Z jego relacji wynika, że działalność naszej redakcji kolejny raz została mocno wyeksponowana. Nie wiadomo tylko, czy się cieszyć, czy smucić z tego powodu. Może więcej wyjaśni lektura artykułu „Dobkowski złożył odwołanie”.

Wiele się dzieje w naszym mieście i powiecie

W artykule „Stan wyjątkowy stał się faktem” dokładnie opisujemy, na czym polegają zakazy związane z nową rzeczywistością i jakich miejscowości w powiecie augustowskim one dotyczą.

Rozmowa z miss

 

Udało nam się szczerze porozmawiać z jedną z najpiękniejszych Polek. Rozmawialiśmy z nią o emocjach, łączeniu pasji z pracą, prowadzeniem własnej działalności gospodarczej i studiowaniem. Beata Perzanowska przeprowadziła wywiad z Natalią Brzozowską, pierwszą wicemiss Polski 2021, która pochodzi z Augustowa.

Fajna rozmowa

Redaktor naczelny Krzysztof Przekop odbył ciekawą rozmowę z koncertującą niedawno w Augustowie Renatą Przemyk. Rozmawiał z nią o feminizmie i oczywiście o muzyce. Zapraszam do lektury wywiadu „Babę zesłał Bóg”.

W tym numerze naszego tygodnika zdajemy szczegółową relację z wręczenia „Medali za zasługi dla miasta Augustowa”. Od początku istnienia tego odznaczenia przyznano już je 77 razy. W tym roku wręczono medale za rok 2020 i 2021. W gronie tegorocznych wyróżnionych znalazł się pochodzący z Augustowa polski aktor filmowy i teatralny Janusz Michałowski, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza oraz jego małżonka, reżyserka filmowa i teatralna Izabella Cywińska.

Zapraszamy do lektury naszego tygodnika

Na naszych łamach piszemy też o zbliżającym się jubileuszowym półmaratonie, sportowych wyczynach augustowskich siłaczy, Mistrzostwach Podlasia w golfie oraz uroczystości augustowskich pszczelarzy na Świętym Miejscu.

Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Bartosz Lipiński

Redaktor naczelny wydania

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Błazen
Błazen 10.09.2021, 19:38
Młodzież Augustowska i nie tylko młodzież wyjeżdża z Augustowa. Miasto wyludnia się pomimo dużego potencjalu jego rozwoju m.in. w zakresie rozbudowy infrastruktury turystycznej, sportowo-rekreacyjnej i gospodarczej w tym możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację zadań priorytetowych i strategicznych, mogących bezpośrednio oddziaływać na rozwój Augustowa. Obecni włodarze zafiksowani są przede wszystkim na utrzymaniu władzy i wizerunkowym charakterze zarządzania miastem. Za nieudolność oraz brak racjonalnego i perspektywicznego myślenia włodarzy płacą niestety mieszkańcy, a nie osoby odpowiedzialne za podejmowanie dezycji. Budowa bazy dla kajakarzy za potężne środki finansowe, dyskusyjne koncerty dla młodzieży, remont budynku zlikwidowanej szkoły na potrzeby ratusza oraz remont kilku co pomniejszych uliczek, w żaden sposób nie spowodują realnego rozwoju Augustowa.
Koziołek Matolek
Koziołek Matolek 11.09.2021, 08:42
Zapomniałeś dodać jeszcze jedno zajęcie "naszej" władzy kłótnie, szczycie , sądy , niszczenie ludzi .
Kłamałam
Kłamałam 09.09.2021, 14:26
https://www.money.pl/gospodark…
Ogrodnik
Ogrodnik 09.09.2021, 08:52
Uzupełnić plac zabaw i nazwać to ogrodem sensorycznym. Chyba tylko jakiś geniusz mógł to wymyślić.
Ty
Ty 09.09.2021, 09:26
Danuta wyluzuj 😉
rodzicprzedszkolaka
rodzicprzedszkolaka 10.09.2021, 08:07
Dziękujemy Pani dyrektor Danucie Jańczak za ocenę sytuacji związanej z realizacją projektu ogrodu sensorycznego przy Przedszkolu 6.
Beztroskie rządy NM
Beztroskie rządy NM 09.09.2021, 00:06
Ciekawe czy panowie burmistrzowie i radni koalicji rządzącej RM pomyśleli o samotnych emerytach mieszkających w blokach. Moja sąsiadka po śmierci męża utrzymuje się z emerytury 1450 zł. Czynsz po podniesieniu opłaty za śmieci w tej chwili wynosi 460 zł . Teraz 20 % ogrzewanie! A jest jeszcze gaz, energia elektryczna, woda i telefon i lekarstwa! Zostaje jej na jedzenie i środki czystości 550 zł!
Jak się zarabia po 8 - 10 tys to się nie myśli o biedniejszych ! I lekką ręką wydaje się publiczne pieniądze ! Ratusz sobie za miliony, pomnik za miliony kilku kajakarzom, beztrosko się pracuje i nawet wniosku nie umiało się napisać o dotacje. To mieszkańcy tracą miliony przez niekompetencje burmistrza i jego świty! Czy ktoś za to został ukarany?
Zulu Gula
Zulu Gula 10.09.2021, 13:03
Czekać tylko jak Radni łącząc się z mieszkańcami w tej trudnej sytuacji przyznają sobie i kierownictwu Urzędu nie mniejsze podwyżki.
Nie jest kolorowo i nie będzie.
Nie jest kolorowo i nie będzie. 08.09.2021, 21:44
Coraz lepiej, gdzie się nie obejrzeć. Niekompetencja i nieudolność, drożyzna, brud, smog za chwilę poczujemy, bo będzie opłacało się wielu palić czym popadnie, żeby było taniej.
W szkołach średnich klasy 34, 38-osobowe. Nauczyciele muszą sobie radzić, nikt ich nie żałuje, ale dzieciaków szkoda, bo co to za edukacja, jak w czasach powojennych. Tak to Augustów oszczędza.
Czy to na pewno się opłaca?
Co robimy my dorośli
Co robimy my dorośli 09.09.2021, 08:05
Dlatego coraz więcej rodziców wysyła dzieci do Białegostoku czy Suwałk, bo dobra szkoła to inwestycja w przyszłość. I to zjawisko będzie się nasilać. Gdyby do Suwałk lub Ełku było bliżej i dojazd krótszy, oj to nasze szkoły miałyby problem. A może właśnie szkoda, bo wiadomo konkurencja podnosi poziom usług.
Wiadomo większe klasy to oszczędności, realne pieniądze które zostają w rękach organu, tylko w dłuższej perspektywie, słaba edukacja to kolejny powód dla którego nie warto mieszkać w małym mieście.
A szczególnie w czasie pandemii żal dzieci w tak ogromnych klasach. Psychologów nie wystarcza już teraz.
myśli-rób
myśli-rób 09.09.2021, 12:50
bo nauczyciele zajmują się polityką... im słabszy nauczyciel tym ma większa pozycję w szkole. jak jest partyjny.... moje dziecko na 5 przedmiotów wysyłam na prywatne korepetycje... szok ... i tak umiera miasto... bo zostają sami debile
belfer
belfer 10.09.2021, 08:29
Podziękuj za to panom burmistrzom. Jeszcze dwa lata ich rządów i augustowską oświatę trzeba będzie latrami odbudowywać. Wyrzucono wartościowych dyrektorów, sprokurowano przeciwko jednemu z nich negatywną ocenę pracy, odbywa się ucieczka najbardziej wartościowych nauczycieli do szkół powiatowych. Za te fatalne błędy zapłacą najmłodsi mieszkańcy Augustowa. Niestety za błędy wyborcze płacą mieszkańcy i to już od dziecka.
rodzic
rodzic 10.09.2021, 10:30
???? ale to właśnie w szkołach powiatowych jest największa polityka i najsłabsi belfrowie coś znaczą bo tańczą jak im gra ich szef.....
Od rodzica do rodzica
Od rodzica do rodzica 10.09.2021, 17:08
Rodzic, a na jakiej podstawie piszesz ze najslabsi belfrowie to są w powiecie?? Jestes lepszy bo jestes z miasta ??
ciekawa
ciekawa 10.09.2021, 14:32
Gdzie na przykład?
Myślę i wiem kim jesteś
Myślę i wiem kim jesteś 09.09.2021, 16:01
Wasz postulat wyborczy brzmiał: "Wyprowadzimy politykę ze szkół". Zrobiliście z niego karykaturę.
tyle wiem co zjem
tyle wiem co zjem 09.09.2021, 15:54
A co ma piernik do wiatraka?
Błazen
Błazen 08.09.2021, 18:07
Trudno oczekiwać od osób niekompetentnych, aby podejmowały działania racjonalne i prorozwojowe. Sygnalizuję, że jeśli mieszkańcy nadal będą wybierać takich burmistrzów i radnych jak obecna ekipa rządząca w Augustowie to nie 7 lat, a 77 lat będzie za mało na realny rozwój miasta. Burmistrz, jego z-ca i większość NM żyje prawdopodobnie w swoim wyimaginowanm świecie. NM poprzez propagandę sukcesu ukierunkowaną na zrzucanie swoich porażek na poprzedników i przypisywanie sobie nie swoich działań, próbuje tworzyć wizerunek dobrych włodarzy. Niestety, ale mieszkańcy Augustowa będą musieli co jakiś czas przełknąć tą wielką, grubą żabę, zmaterializowaną w skutkach nierozsądnych i nieodpowiedzialnych działań podejmowanych przez NM. Wysokie podwyżki cen za energię cieplną to nie początek i nie koniec skutków rządów karolczuka i NM. Smutne, ale prawdziwe.
Jasnowidz
Jasnowidz 08.09.2021, 09:45
Rozmaite negatywne zjawiska (np. potraktowanie byłej dyrektor trójki) mogą umnkąć niektórym mieszkańcom, a więc także wyborcom. Ale podwyżki nikomu nie umkną.
Patofil
Patofil 08.09.2021, 08:04
I to ma tłumaczyć siedmioletnią bezczynność naszomiejskich druhów????
Magda
Magda 08.09.2021, 06:36
Panie redaktorze jak pan ogrzewa dom ,czy nie pompa ciepła czy prąd również nie podrożał ?wszystko podrożało butla gazu o 10 zł i to tez wina naszego miasta
odbiorcaciepła
odbiorcaciepła 08.09.2021, 08:34
Czaruj, czaruj i szukaj durniów w Augustowie. Nasze Miasto sprawuje władzę od prawie siedmiu lat i nic nie zrobiło w sprawie modernizacji ciepłowni i przestawienia jej na paliwo ekologiczne. Teraz podnosi mieszkańcom opłaty nie o 10zł. tylko o 20%, czyli przy rocznej opłacie ogrzewania domku za dotychczasowe 4000zł. podwyżka wyniesie ponad 800zł.
Pamiętamy
Pamiętamy 08.09.2021, 12:26
nie chcę nawet mówić co poprzednicy zrobili w ciepłowni przez lat 30....
Jerzy
Jerzy 08.09.2021, 18:16
I nie mów nic. Zobacz, poczytaj ile przybyło kilometrów ciepłociągu w Augustowie za ....rządów (przez grzeczność nie wymienię nazwisk) ale dużo wykonano inwestycji niż za ostatnich burmistrzów. Teraz to zadziwimy świat. Będzie lepiej ... nie mówić. Ponadto w Ełku od paru dni w mieszkaniach podobno jest ciepło a w Augustowie są narazie podwyżki. Na stronie internetowej piszą, że planowane są po niedzieli jakieś wykopki, budowy i przełączenia trwające kilka dni i to wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 5 stopni w nocy. Wcześniej nie było czasu? Kto tym zarządza ? Podobno miniony system był be....
wyborca
wyborca 08.09.2021, 12:49
Będziesz tak szukać winnych w przeszłości. Obecni rządzą 7 długich lat, nic w sprawie ciepłowni nie zrobili poza corocznym podwyższaniem opłat.Czekam na wybory i na wizytę kandydatów na radnych a w sposób szczególny zapraszam kandydata na burmistrza z Naszego Miasta a wiaderko z fekaliami będzie stało przygotowane i czekało.
Pamiętamy doskonale
Pamiętamy doskonale 08.09.2021, 12:45
nie chcę nawet mówić, że Ich Miasto doszło do władzy w 2014 roku, a dziś mamy 2021...
na wyborach zobaczymy
na wyborach zobaczymy 08.09.2021, 13:19
no właśnie tylko z matematyką na bakier bo co to jest lat 7 do lat 30? koledzy kolegom ... tak było w Gidze... rozp...ten układ to trochę potrwa..
Takie sukcesy
Takie sukcesy 08.09.2021, 23:48
Przez te 30 lat minus 7 lat, to przez te ponad 20 lat to poprzednicy zbudowali ciepłownię i wszystkie magistrale ciepłownicze ! Ile NM zbudowało? Ile domów podłączyło? Jedynie co zrobiło to wymieniło kilka razy prezesów!
Tak, zobaczymy i się zdziwisz
Tak, zobaczymy i się zdziwisz 08.09.2021, 13:51
Chłopie, 30 lat temu były inne możliwości i inne pieniądze. Możesz dalej manipulować, co jest charakterystyczne w twoim otoczeniu, ale wszyscy rozumieją, że w latach 2014-2021 były bardzo duże możliwości, środki finansowe, programy i nie wykorzystano szansy, bo krótkie uliczki były ważniejsze i zdjęcie na fejsbusia z przecięcia wstęgi.
no to zobaczymy
no to zobaczymy 08.09.2021, 14:48
Chłopie.. nawet nie masz pojęcia jak było za twojego burmistrza w spółkach komunalnych.. lepiej się nie odzywaj ... bo takiego syfu i złodziejstwa to mam nadzieję że już nigdy nie będzie
mareczek
mareczek 10.09.2021, 09:13
Takiego syfu jaki panuje teraz to nigdy nie było. Zero pozyskanych środków zewnętrznych, wielomilionowe kary w wodociągach, gigantyczne podwyżki ciepła, łączenie szkół z przedszkolami tylko po to aby wyrzucić sprawdzonych dyrektorów, brak poszanowania opinii nauczycieli, pomawianie ludzi z zemsty( Pani Wiesława Chrulska), organizacja demoralizującego koncertu dzieciom i młodzieży, trudne do wyjaśnienia koszty organizacji koncertu(ponad 100tys. zł.), brak współpracy z samorządami, przypisywanie sobie sukcesów będących sukcesem innych ludzi, instytucji czy samorządów, manipulowanie i oszukiwanie mieszkańców w celu osiągnięcia korzyści, kłamstwo jako narzędzie polityczne stosowane powszechnie wobec osób i instytucji, otwarcie strumienia pieniędzy publicznych swoim radnym, włóczenie się po sądach z mieszkańcami, wszechobecny brud w mieście.Czy ktoś z poprzedników może ich przebić?
prawdziwek
prawdziwek 10.09.2021, 10:27
dlaczego kłamiesz? środki zewnętrzne są pozyskane w rekordowej wysokości w porównaniu do poprzedników. pisać każdy może ,ale fakty są inne...
Miejskikłamca
Miejskikłamca 10.09.2021, 17:00
Znowu komuś odbiła szajba bo powszechnie jest wiadomo, że miasto pozyskało zero z funduszy zewnętrznych w tym roku.
Ciekawy ?
Ciekawy ? 10.09.2021, 16:32
Ile konkretnie i na co ? Bo nie widać efektów!
Jest baza za miliony do remontu i ratusz za miliony i dom kultury i ulice najkrótsze na peryferiach i wszystkie prowadzące na Rybacką!
Precz brzydalu
Precz brzydalu 10.09.2021, 15:28
W ząbek czesany zajrzał na forum? 🤔. Za zadbego burmistrza tak brudno nie było. Flapy do miotly!
ooloo
ooloo 09.09.2021, 03:33
Jakbym słyszał głos Szczerbaka byłego komuszka.
Oj zobaczymy
Oj zobaczymy 08.09.2021, 15:07
Poziom twoich manipulacji jest porażający.
za dwa lata przy urnach
za dwa lata przy urnach 08.09.2021, 15:42
widzę ze sprowadzasz mnie do swojego poziomu IQ - 50 więc nie będę dalej dyskutować. ale zakładam ze z tego złodziejstwa miałeś profity i tylko dlatego to rozumiem, acz nie popieram
za dwa lata przy urnach
za dwa lata przy urnach 08.09.2021, 16:04
Za dwa lata przy urnach nastąpi koniec manipulacji, hipokryzji, pijaru, kłamstwa i draństwa, a przy okazji niektórym skończy się też Eldorado.
Błędy Naszego Miasta
Błędy Naszego Miasta 08.09.2021, 07:54
Prąd nie podrożał nawet o grosz. Zły przykład. W innych miastach też są podwyżki ciepła, ale znacznie mniejsze lub żadne. Nasze podwyżki są skutkiem światłej polityki Karolczuka i spółki.
tutejszy
tutejszy 08.09.2021, 12:52
Już niedługo przekażą te zepsute jajo,innej ekipie rządzącej-lecz obniżek nie będzie.
Fan_Balcerowicza
Fan_Balcerowicza 08.09.2021, 12:49
bo dopiero podrożeje.. o około 40%... Pinokio zwala wszystko na UE i politykę klimatyczną... . ale na Zachodzie ceny energii nie rosną.. .tak to jest jak spółki energetyczne (państwowe) miały nakaz przejęcia nierentownych kopalni i ich utrzymywania (bo rządowi niepotrzebne strajki górników) i teraz w końcu muszą te koszty przerzucić na Polaków.. ekonomia jest cudowna.. tutaj nie da się oszukać... ale tylko dla debili pieniądze z budżetu to pieniądze drukowane i może tak być bez końca .. ktoś te pieniądze de facto musi zapłacić.. pytanie jaki frajer?
Pięćset od rodziny
Pięćset od rodziny 07.09.2021, 22:04
Nasze Miasto kosztuje na zdecydowanie za dużo.
To sprawka Komisji Europejskiej
To sprawka Komisji Europejskiej 07.09.2021, 21:52
Powodem tych podwyżek jest polityka Komisji Europejskiej. Miasto i rada miasta nie miały nic do powiedzenia i nie podejmowali decyzji, które skutkować mogą większymi opłatami dla mieszkańców.
Polak
Polak 11.09.2021, 11:57
O polityce klimatycznej UE wiadomo było od dawna i należało się przygotować, w skali kraju i regionu. Ale światłe polskie władze rządzące od 2015 (z woli rozkochanej w PRL-u i otumanionej kłamstwem smoleńskim większości) wolą z Unią wojować, zasłaniając się suwerennością. Już płacimy za Turów, za chwilę dojdą kary za łamanie praworządności, wstrzymany Fundusz Odbudowy. Dlatego będą podwyżki na wszystkim, bo skądś trzeba brać na Pałac Saski, kolejne pomniki i wieńce, darmowe przeloty i wypas rodzin w spółkach, a przede wszystkim rozdawnictwo. Unia to nie tylko dojna krowa, trzeba z nią współpracować, a nie wymachiwać szabelką. Polacy Polakom zgotowali ten los.
To sprawka włodarzy
To sprawka włodarzy 08.09.2021, 08:07
Jakoś w Ełku i Suwałkach nie ma podwyżek 21% ciepła dla odbiorców. Czyżby Ełk i Suwałki nie były położone na terenie Unii Europejskiej?
Czesiek
Czesiek 07.09.2021, 23:25
Tak, znamy tę narrację nie od dziś. Jak coś się uda, to zasługa burmistrza. Jak coś się nie uda, to wina urzędników, całego świata, ale nie burmistrza. Unia jest temu winna, że opóźniono prace modernizacyjne kotłowni.
ciamajdanu ciąg dalszy
ciamajdanu ciąg dalszy 07.09.2021, 20:10
System handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych funkcjonuje w Polsce od roku 2005. Powtarzam - 2005. Już od wtedy było wiadomo, że palenie węglem w dłuższej perspektywie będzie bardzo kosztowne. I co zrobiono w kwestii ciepłowni miejskiej? Nic. Zero. Nul. A teraz po cichutku buch mieszkańcom 20% w górę. Bo EUA podrożało. Przy czym w plecy dostaną najbardziej podłączeni do sieci miejskiej, czyli głównie blokersi. W domach z własnymi piecami można dalej smolić niskokosztowo najtańszym węglem, śmieciami, kaloszami itp. Kto winny? Inny. Zapamiętajcie dobrze panu Karolczukowi i tym, którzy nim sterują, jakie fantastyczne miejsce do życia nam tu tworzą. I podziękujcie w odpowiednim czasie.
Ja
Ja 09.09.2021, 07:28
A co zrobiono od 2005 do 2014? Zapamiętajcie wszystkich poprzednich burmistrzów i podziękujcie w odpowiednim czasie🙃
Pa
Pa 09.09.2021, 07:59
Cóż za desperacki argument. Czyli jak zawsze, winni wszyscy, tylko nie Ich Miasto.
są ważniejsze sprawy
są ważniejsze sprawy 07.09.2021, 21:57
12 dużych baniek poszło na ratusz, 6 na próchno-bazę, kolejnych kilkadziesiąt na peryferyjne arterie, to i nie starczyło na takie ekstrawagancje jak modernizacja ciepłowni. Nasze władce takich rzeczy robić nie lubio. I przy okazji nie umiejo.

Pozostałe