Urojona koalicja

  • 06.09.2021, 15:00
  • Bartosz Lipiński
Urojona koalicja Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Leszek Cieślik i Marcin Kleczkowski
Obóz rządzący Augustowem od pewnego czasu insynuuje, że w radzie miejskiej zawiązał się sojusz lidera augustowskiego PiS z Koalicją Obywatelską. Rzekomi koalicjanci jasno odcinają się od tych plotek. Mocno zaskakiwać może postawa lokalnych działaczy Konfederacji.

Bartosz Lipiński

W samorządzie panują inne realia

Ostatni raz o koalicji PO i PiS na poważnie mówiono w 2005 roku. Dzisiaj te ugrupowania dzieli niemal wszystko. Na poziomie samorządowym różne sojusze są możliwe. Nie trzeba szukać daleko. Gdyby w poprzedniej kadencji ktoś powiedział, że zastępcą Jarosława Szlaszyńskiego zostanie Dariusz Szkiłądź, zapewne wzbudziłoby to tylko uśmiech. Tymczasem dziś dwaj byli oponenci pracują ze sobą niezwykle zgodnie. Podobnie jest w radzie miasta. Pamiętamy jak latem 2017 roku przez Polskę przetoczyły się protesty przeciwko zmianom w sądownictwie, zaproponowanym przez PiS. Radny Dariusz Ostapowicz starał się zakłócić przemowę byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego goszczącego na Rynku Zygmunta Augusta. W tym czasie samorządowcy Naszego Miasta manifestowali przed sądem w obronie niezależnego sądownictwa. Obecnie radny Ostapowicz jest koalicjantem Naszego Miasta.

Chodkiewicz o wydumanej koalicji

Niedawno radni Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości podpisali wniosek do burmistrza o odwołanie z funkcji zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza. Powodem takiej inicjatywy był między innymi głośno komentowany koncert raperów nad jeziorem Necko. W trakcie debaty Chodkiewicz kilka razy insynuował, że lider PiS w Augustowie radny Marcin Kleczkowski jest sojusznikiem Koalicji Obywatelskiej.

Konfederacja z Naszym Miastem?

Co intrygujące w lipcu bardzo podobne zarzuty sformułowały osoby identyfikujące się jako lokalni działacze Konfederacji. Na facebookowym profilu ugrupowania „Wolność” –Podlasie (partia Janusza Korwin-Mikkego –przyp.) pojawił się wpis oznajmiający, że w Augustowie zawiązała się koalicja POPiS-u przeciwko zastępcy burmistrza miasta. Wspomniany wpis był okraszony nieprzebraną ilością emotikonek (kolorowych buziek, strzałek i wykrzykników), co od razu mogło rodzić skojarzenia z wpisami Chodkiewicza. Reprezentanci Konfederacji mocno zaangażowali się w obronę Naszego Miasta, czego świetnym dowodem jest ich aktywność w mediach społecznościowych. Weźmy dla przykładu cytat: „Koalicja POPiSu stała się faktem i nas w zupełności nie dziwi. Władzę w mieście sprawuje partia regionalna w głównej mierze stworzona przez mieszkańców Augustowa! To POPiSowi nie odpowiada wyjście ze schematu!”. Prawdopodobnie liderzy Konfederacji w Warszawie nie są świadomi, że ich augustowscy przedstawiciele wspierają polityków ugrupowania Nasze Miasto. Egzotycznie wygląda facebookowa koalicja Konfederacji z osobami, które w 2017 roku brały udział w „Łańcuchu światła” i protestowały przeciwko reformie sądownictwa. Może liderzy Konfederacji powinni obejrzeć nagranie z płomiennego wystąpienia Filipa Chodkiewicza protestującego pod sądem.

Leszek Cieślik zaprzecza i wyjaśnia

Leszek Cieślik oraz Marcin Kleczkowski stanowczo zaprzeczają pogłoskom o rzekomej koalicji przyznając, że w polityce miejskiej nie są rozpatrywane uchwały o charakterze ideologicznym albo światopoglądowym.

-Chyba tylko osoby niemyślące albo nieznające realiów mogą twierdzić, że w augustowskiej radzie miejskiej doszło do sojuszu Koalicji Obywatelskiej z PiS. Natomiast polityka krajowa nie ma w samorządzie aż tak dużego znaczenia. Większość spraw, nad którymi pochylają się radni nie ma związku z jakąkolwiek polityką –przekonuje radny Leszek Cieślik.

-Reprezentowany przeze mnie klub jest zgodny z panem Kleczkowskim w różnych sprawach o podłożu lokalnym, ponieważ żyjemy w jednym mieście i wsłuchujemy się w głos mieszkańców. Krytykujemy wariant burmistrza południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa, bo przywrócenie ruchu TIR-ów na S-16 to fatalny pomysł. Wariant burmistrza dewastuje wartościowe przyrodniczo obszary. Miasto turystyczne i uzdrowiskowe nie może niszczyć swojej przyrody. Podobnie z budownictwem komunalnym w Silikatach. Pan Kleczkowski, tak samo jak my słusznie skrytykował brak całościowego zagospodarowania terenu i jego rekultywacji. Burmistrz powinien czasem posłuchać mądrych podpowiedzi radnych -dodaje szef klubu KO.

Obrona radnego była oczywistością

Spekulacje o wydumanym sojuszu Cieślika i Kleczkowskiego przybrały na sile kilka lat temu, kiedy to radni KO bronili lidera PiS podczas debaty nad wyrażeniem zgody na rozwiązanie z nim stosunku pracy.

-Koalicja Obywatelska rzeczywiście głosowała przeciwko odwołaniu pana Kleczkowskiego z pracy, ale postąpilibyśmy dokładnie tak samo w przypadku każdego z radnych. Nie byłoby z naszej strony zgody dla odwołania przedstawicieli Naszego Miasta. Wyjątkiem mogłoby być to, jeśli radny popełniłby przestępstwo lub zostałby przyłapany na spożywaniu alkoholu w godzinach pracy. Takich okoliczności nie było w przypadku Marcina Kleczkowskiego. Ochrona radnego przed zwolnieniem wynika z prostej rzeczy. Rządzący w każdym samorządzie mają instrumenty do tego, aby dokuczyć radnemu, kiedy np. głosuje niezgodnie z ich wolą. Zawsze można znaleźć firmę będącą miejscem zatrudnienia radnego i próbować na nią wpłynąć. Właśnie po to, żeby uniknąć podejrzeń o działania przeciwko radnemu wynikające z bieżącej polityki, przysługuje mu ochrona. Jest to zrozumiałe w każdym poważnym samorządzie –komentuje radny Cieślik.

Dementi od Marcina Kleczkowskiego

Szef augustowskiego PiS przypomina, że nie można tolerować błędów, niekorzystnych dla mieszkańców decyzji i niegodziwości władzy, dlatego wspólny protest środowisk opozycyjnych przeciwko takim sytuacjom jest zrozumiały.

-Stanowczo dementuję plotki o rzekomej koalicji między mną i panem Leszkiem Cieślikiem oraz między naszymi ugrupowaniami w radzie. Faktem jest, że w samorządzie barwy partyjne nie są powodem do tak głębokich podziałów jak na scenie krajowej, gdyż nasze uchwały nie mają charakteru ideologicznego. Zdarza się także, że niektóre decyzje w augustowskiej radzie są podejmowane jednomyślnie przez PiS, KO i Nasze Miasto –wyjaśnia Marcin Kleczkowski.

Chodzi tylko o obronę przyzwoitości

Lider augustowskiego PiS wskazuje, że potrafi współpracować z innymi środowiskami, kiedy dotyczy to elementarnych spraw związanych z przeciwstawieniem się podwyżkom czynszów i wzrostom opłat za pobór wody czy wywóz śmieci, jakie w ostatnich latach serwowane były przez rządzących. Kleczkowski zaznacza, że ugrupowania opozycyjne stają czasami w swojej obronie w sytuacjach, które wynikają z przyzwoitości i braku zgody na niemoralne standardy.

-To, że w niejednej sprawie głosowałem tak samo jak pan Leszek Cieślik nie wynika z zawarcia sojuszu. Wynika to z obrony tak elementarnych wartości jak przyzwoitość, prawdomówność i uczciwość. Gdyby ktoś próbował pomawiać i w sposób skandaliczny oczerniać panią Alicję Dobrowolską, także sprzeciwiłbym się temu. Nie ukrywam, że jestem w sporze z panem Cieślikiem. Wynika to z faktu, że w naszej aktywności społecznej jesteśmy konkurentami. Taka jest prawda o naszej rzekomej koalicji. Niemniej w przeciwieństwie do polityków ugrupowania Nasze Miasto potrafię dostrzec to, że pan Cieślik będąc burmistrzem podejmował ważne prorozwojowe dla Augustowa projekty –dodaje lider augustowskiego PiS.

*Artykuł ukazał się w 33/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zjednoczyć siły
Zjednoczyć siły 07.09.2021, 00:23
Wszystkie siły na pokład, bez względu na przynależność partyjną w celu usunięcia skutecznie i raz na zawsze szkodników z "ich miasta"
Trzymają się tak mocno koryta że trzeba jednoczyć siły!
Elegantka
Elegantka 06.09.2021, 22:11

Prosze zróbcie coś teraz szybko bo my mamy dość NM. Wstyd listy i podpisy zbierać ja pomogę referendum
Menel
Menel 07.09.2021, 10:35
to zaczynaj biegać z podpisami... tylko się nie potknij o własne nogi... buhahahahaha. ps. nie zapomnij zrobić sobie make-up elegantko
Hendryk
Hendryk 07.09.2021, 07:27
Od gadania nie ma grania. Referendum sie samo nie zrobi.
Bronislaw
Bronislaw 06.09.2021, 20:27
Tych dwoch radnych to przede wszystkim osoby o bardzo duzej i merytorycznej wiedzy. Gdyby doszlo do debaty miedzy nimi, a niektorymi radnymi tzw. koalicji, to mysle, ze "pozamiataliby" i dlatega sa niewygodni.
Amen
Amen 07.09.2021, 13:28
i po ich majątku w oświadczeniach majątkowych widać jak tą wiedzę przekładają na swój dobrobyt... Broń nas Panie... przed takimi merytorycznymi, bo Augustowa to oni nie rozwiną co widać po tym co sami osiągają....
Atena
Atena 07.09.2021, 00:11
Tak, to byłaby pasjonująca debata. Po słowach Kleczkowskiego padłaby riposta: "Jestem zdumiona", a po wypowiedzi Cieślika komentarz: "Ale to pan wybudował Atol".
Hestia
Hestia 07.09.2021, 10:19
Tak właśnie. I na tym musiałoby się zakończyć, bo pszefodniczonca - wyłączając mikrofon - przywołałaby punkt w regulaminie, że wypowiedź radnego nie może przekraczać 5 sekund.

Pozostałe