Poseł Zieliński: "PiS nie jest koalicjantem burmistrza Karolczuka"

  • 03.09.2021, 15:00
  • Bartosz Lipiński
Poseł Zieliński: "PiS nie jest koalicjantem burmistrza Karolczuka" Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk i Jarosław Zieliński
Rozmowa z posłem Jarosławem Zielińskim, członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy o bieżącej sytuacji Augustowa i o tym, czy Prawo i Sprawiedliwość popiera obecnie burmistrza Mirosława Karolczuka.

Bartosz Lipiński

PiS nie jest koalicjantem burmistrza

Panie pośle, odnosi się pan krytycznie do wielu działań podejmowanych aktualnie przez burmistrza Mirosława Karolczuka. Jednak w augustowskiej radzie miejskiej są radni wybrani z listy PiS, którzy utworzyli koalicję z burmistrzem i popierają całym sercem inicjatywy pana Karolczuka. Wyborcy PiS mogą być w takiej sytuacji zdezorientowani?

-Faktycznie sytuacja w Augustowie jest dosyć skomplikowana, nawet zagmatwana, a przez to nieczytelna dla opinii publicznej. Użył pan trafnego sformułowania, że niektórzy radni wybrani z listy PiS tworzą koalicję z burmistrzem Mirosławem Karolczukiem. Niektórzy z nich jednak nigdy nie należeli do partii Prawo i Sprawiedliwość, a tylko kandydowali z listy PiS, inni, jak przewodnicząca rady miejskiej Alicja Dobrowolska czy radny Dariusz Ostapowicz zostali z niej usunięci. Prawo i Sprawiedliwość w radzie miejskiej w Augustowie obecnie nie tworzy koalicji z burmistrzem Augustowa i popierającymi go radnymi i nie ma do tego upoważnienia władz statutowych partii. W każdej formacji politycznej, ale również w każdej wspólnocie zdarzają się różne pomyłki, niestety to, z czym mamy do czynienia dzisiaj jest konsekwencją błędów w doborze kandydatów na listy wyborcze. Niektórzy radni wybrani z listy PiS sprzeniewierzyli się programowi i ideałom Prawa i Sprawiedliwości. Napawa mnie to głębokim smutkiem. Nie miałem wpływu na kształt list wyborczych w Augustowie w wyborach samorządowych 2018 roku, które zatwierdzał ówczesny pełnomocnik okręgowy PiS Krzysztof Jurgiel. Chcę jeszcze raz podkreślić, że ubolewam nad tym, że niektóre osoby wybrane z naszego komitetu wyborczego nie potrafiły sprostać wymaganiom stawianym osobom pełniącym funkcje publiczne. Mam nadzieję, że w przyszłości, w najbliższych wyborach samorządowych nasi lokalni działacze będą reprezentowali w sposób godny szyld Prawa i Sprawiedliwości i uzyskają poparcie mieszkańców Augustowa. Dotyczyć to będzie naszego kandydata na burmistrza jak i pretendentów do rady miejskiej. Z obecnych doświadczeń muszą zostać wyciągnięte stosowne wnioski.

Poproszę pana o jednoznaczną deklarację i przecięcie pojawiających się spekulacji. Czy Prawo i Sprawiedliwość popiera burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka, czy pan burmistrz jest dzisiaj koalicjantem reprezentowanej przez pana organizacji politycznej?

-Jak już odpowiedziałem, Prawo i Sprawiedliwość jako partia polityczna nie jest w radzie miejskiej w Augustowie koalicjantem ani burmistrza Mirosława Karolczuka, ani popierającej go większości radnych. W drugiej turze ostatnich wyborów samorządowych Prawo i Sprawiedliwość nie miało swojego kandydata. Poseł Krzysztof Jurgiel jako pełnomocnik okręgowy PiS udzielił jednoosobowo poparcia panu Mirosławowi Karolczukowi. Decyzja ta nie była szerzej konsultowana i była ona początkiem późniejszych problemów. Trudno byłoby dzisiaj Prawu i Sprawiedliwości popierać niektóre działania burmistrza Mirosława Karolczuka, jak organizacja demoralizującego młodzież koncertu na rozpoczęcie wakacji czy eliminowanie z przyczyn politycznych zasłużonych dla augustowskiej oświaty dyrektorów szkół. Pan burmistrz z takimi działaniami i swoimi poglądami nie powinien być kojarzony z naszym środowiskiem politycznym. Pan Mirosław Karolczuk jest jednak aktualnie burmistrzem Augustowa i w konkretnych sprawach jako poseł Prawa i Sprawiedliwości dla dobra mieszkańców miasta i regionu podejmuję z nim współpracę tam, gdzie polityka parlamentarna czy rządowa styka się z samorządem. Tak się dzieje np. w przypadku zabiegów o drogę ekspresową z Białegostoku do Augustowa czy modernizację linii kolejowej Białystok–Augustów–Suwałki. Jako przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego zapraszałem pana burmistrza, abyśmy razem podejmowali działania w tych sprawach, ale nie oznacza to współpracy w sferze politycznej, światopoglądowej czy aksjologicznej, bo za bardzo się w tym różnimy. Dobrze, że aktualnie pełnomocnik powiatowy PiS pan Marcin Kleczkowski jako radny rady miejskiej w Augustowie prezentuje linię zgodną z programem naszej partii.

Wspominał pan o europośle Krzysztofie Jurgielu. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że Prokuratura Okręgowa w Suwałkach prowadzi postępowanie pozakarne, które zainicjował pan Jurgiel. Nie znamy treści pisma europosła, ale z korespondencji z radą miejską wynika, że interwencja dotyczy przyszłości mandatu radnego Tomasza Dobkowskiego. Wojewoda podlaski wydał zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu Dobkowskiego.

-Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że pan europoseł Krzysztof Jurgiel zainicjował działania prokuratury w tej sprawie. Szkoda, że opinia publiczna nie zna treści tego wystąpienia do prokuratury. Złożenie takiego wniosku do prokuratury sugeruje, że zdaniem zgłaszającego mogło dojść do naruszenia prawa. Organem nadzorczym badającym zgodność uchwał rady miejskiej z prawem jest wojewoda podlaski, którego zwierzchnikiem jest prezes Rady Ministrów. Z tego co wiemy wynika, że pan Krzysztof Jurgiel nie wystąpił do premiera, tylko skierował sprawę do prokuratury. Nie znamy jego argumentacji, liczymy na jej upublicznienie. Wojewoda podlaski wydał zarządzenie zastępcze w sprawie, która wydaje się oczywista. Koalicja rządząca w radzie miejskiej w Augustowie nie posłuchała wezwania wojewody do wygaszenia mandatu radnego Tomasza Dobkowskiego, mimo że w jego przypadku został stwierdzony konflikt interesów dotyczący łączenia mandatu radnego i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wojewoda podjął decyzję po gruntownym przeanalizowaniu faktów i dokumentów w kontekście obowiązujących przepisów prawa. Mam nadzieję, że europoseł Krzysztof Jurgiel nie chce bronić radnego, w przypadku którego stwierdzono konflikt interesów. Ostatnio wojewoda wydał też zarządzenie o wygaszeniu mandatu radnego Mirosława Zawadzkiego, gdzie również stwierdzono konflikt interesów.

Kilka tygodni temu zapadł nieprawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach nakazujący Mirosławowi Karolczukowi i Filipowi Chodkiewiczowi przeprosić dyrektor Wiesławę Chrulską za nieprawdziwe zarzuty pod jej adresem zawarte w ocenie pracy. Wiem, że żywo interesował się pan tym tematem. Jak skomentuje pan niedawny wyrok?

-Mam nadzieję, że wyrok ten się uprawomocni, ponieważ oddaje sprawiedliwość pani dyrektor Wiesławie Chrulskiej. Pokazuje też, że burmistrz Mirosław Karolczuk i jego zastępca Filip Chodkiewicz bezpodstawnie wystawili negatywną ocenę pracy i skrzywdzili zasłużoną dla augustowskiej oświaty osobę. Sprawa ta mocno obciąża burmistrza i jego zastępcę, bo posłużyli się oni w swoich działaniach fałszywymi przesłankami. Osoby pełniące funkcje kierownicze w samorządzie powinny skupiać się na jak najlepszym wykonywaniu powierzonych im zadań wobec mieszkańców, a nie na rozgrywkach personalnych. Fakt uznania winy i nakazania pozwanym zadośćuczynienia osobie pokrzywdzonej przywraca poczucie sprawiedliwości. Zasługa w tym sądu, ale i odważnych świadków, którzy dali świadectwo prawdzie. Burmistrz Mirosław Karolczuk i jego zastępca Filip Chodkiewicz dążyli do wyeliminowania Wiesławy Chrulskiej z funkcji dyrektora szkoły z przyczyn absolutnie pozamerytorycznych. Niestety swój cel udało im się osiągnąć, ale będą musieli ponieść za to karę, i to nie tylko tę, którą wymierzy sąd. Sprawa ta spotkała się z oburzeniem ze strony mieszkańców Augustowa, a wyrok sądowy to jeszcze umacnia. Obaj panowie będą musieli zmierzyć się z tym problemem w najbliższych wyborach samorządowych i nie będzie to dla nich łatwe.

Dziękuję za rozmowę.

*Artykuł ukazał się w 34/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ale o co chodzi?
Ale o co chodzi? 04.09.2021, 09:13
Taki z PIS mówi: "Osoby pełniące funkcje kierownicze w samorządzie powinny skupiać się na jak najlepszym wykonywaniu powierzonych im zadań wobec mieszkańców, a nie na rozgrywkach personalnych".

A tu jest tak: "W środę opisaliśmy w "Wyborczej" szokujące wyznania pracowników Pomorskiego Kuratorium Oświaty na temat panujących tam stosunków pracy, za rządów obecnej kurator Małgorzaty Bielang, siostry wpływowego polityka PiS Jarosława Zielińskiego.
Pracownicy opowiedzieli nam o panującej w kuratorium atmosferze strachu, ustawicznej kontroli ich pracy, braku zaufania, zastraszaniu i poniżaniu. Mówili także o łamaniu praw pracowniczych".

https://trojmiasto.wyborcza.pl…
Krzaczor
Krzaczor 04.09.2021, 12:30
To tak teraz jest w samorządzie z którym przyjaźni się poseł,
Lol
Lol 04.09.2021, 08:08
Poproszę jeszcze o odpowiedź na pytanie: czy PiS jest koalicjantem starosty Jarosława Szlaszyńskiego z Koalicji Obywatelskiej? Wyborcy PiS są zdezorientowani ilością wspólnych zdjęć starosty i posła Jarosława.
obserwator
obserwator 06.09.2021, 13:06
Odpowiedź Lol jest prosta, ale wymaga baczniejszego obserwowania wydarzeń politycznych powiatu. Jarosław Szlaszyński nie startował w ostatnich wyborach z list Koalicji Obywatelskiej.
Mnopl
Mnopl 04.09.2021, 12:32
Masz wątpliwości? To ten sam starosta co Bronka popierał w 2015 roku! Teraz już w pisie, a tak kpił nieraz z pisu, Darek to ma wpływ!
Manipulacjom mówimy NIE
Manipulacjom mówimy NIE 04.09.2021, 09:09
Pan starosta nie jest z Koalicji Obywatelskiej, nie należy do tego ugrupowania i nie był jego kandydatem w ostatnich wyborach. Jak już chcecie odwrócić kota ogonem i skierować dyskusję na boczne tory, to postarajcie się lepiej.
efef
efef 04.09.2021, 09:07
Jest, bo gdyby nie był to by nie było tylu foci. Ale zastanawiające jest z jakiego powodu taka wielka miłość PO-PIS powstała.
"My jesteśmy najmądrzejsi "
"My jesteśmy najmądrzejsi " 06.09.2021, 14:56
Czy trudno to zrozumieć ? Wszystkie siły na pokład, bez względu na przynależność partyjną w celu usunięcia skutecznie i raz na zawsze szkodników z "ich miasta"
Trzymają się tak mocno koryta że trzeba jednoczyć siły!
Baba
Baba 03.09.2021, 23:14
Tylko Palikot, tylko Platforma Obywatelska!
Zdziwiony
Zdziwiony 03.09.2021, 22:21
Tak swoją drogą bardzo ciekawa sprawa z tym Jurgielem. O co chodzi z tą prokuraturą suwalską, jakie postępowanie, co europoseł ma do mandatu radnego rady miejskiej w Augustowie i z czego wynika jego interwencja, dobrze byłoby ten temat poznać, bo budzi to różne wątpliwości.
Sarmata
Sarmata 04.09.2021, 02:30
Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie , stare powiedzenie ale jakże aktualne w tym przypadku. Jednym słowem państwo w państwie.
Pijarowiec
Pijarowiec 03.09.2021, 19:23
Oglądalem wczorajszą sesję rady miejskiej i muszę przyznać, że pod względem wizerunkowym, czysto marketingowym, najlepiej wypadł pan Marcin Kleczkowski. Podczas transmisji w bardzo wysokiej jakości obrazu jako jeden z nielicznych radnych prezentował się jak profesjonalny polityk, niemalże jak poseł. Świetnie skrojony garnitur zrobił swoje. To bardzo ważne, jeżeli ma ambicje zostania burmistrzem. Fakt, że ma dobre intencje jest istotny, ale w XXI wieku, co pokazało Ich Miasto, bardzo istotny dla wyborców jest też pijar i Kleczkowski zrobił naprawdę bardzo duże postępy w prezentacji swojej osoby na sesjach, co zaprocentuje.
tutejszy
tutejszy 03.09.2021, 21:30
A widziałeś na zdalnym związkowca w żonobijce?
obserwator
obserwator 03.09.2021, 19:38
Brawo Rafał Harasim za wyliczenia czasu zabierania głosu.
Zachowania radnych koalicji rządzącej prymitywne (szydera, żarcie).
No i dwie gwiazdy:
Radna Roszkowska po raz kolejny ujadająca na Atola, z pretensjami, że inni radni nic z tym nie zrobili. Moje pytanie: A co waćpani przez 3 lata zrobiła w tym temacie poza gadaniem?
Radna Śleszyńska uniesiona emocjami za przerywanie jej i z wyraźną luką w pamięci, jak sama wtrącała się impertynenco innym radnym w wypowiedzi bez udzielania głosu. I proszę nie wypowiadać się, jakby miała pani mandat całego miasta. Nie weszła pani do RM w zwykłym trybie, więc wyborcy pani po raz kolejny nie zaufali. Ma pani mandat legalny, ale słabiutki. Ta niewielka liczba głosów w stosunku do innych radnych nie upoważnia pani do takiej buty.
Mniej niż zero
Mniej niż zero 03.09.2021, 22:16
A kto to taki ta śleszyńska? 🤔 🤢🥶🥵
Czesiek
Czesiek 03.09.2021, 17:57
Jest tajemnicą poliszynela, że Ich Miasto nie lubi pana Zielińskiego, ponieważ pan poseł cieszy się autorytetem u sporej grupy mieszkańców, dlatego może być przez to realną tamą, która zatrzyma plany o kolejnych latach rządów.
wyborca
wyborca 06.09.2021, 14:14
To, że NM nie lubi posła Zielińskiego zadaje mu splendoru i powiększa grono zwolenników wyborczych.
Pisow jest kilka
Pisow jest kilka 04.09.2021, 11:05
Nasze Miasto kocha PiS. Nie lubi tylko Zielińskiego i Kleczkowskiego. A kolacja NM -pis w mieście jest faktem. Nie da się tego zagadać.
Rets
Rets 04.09.2021, 21:40
Jaki fakt ? Przecież banitów wywalili z PiSu za ich romanse z NM.
Karolczuk i PiS
Karolczuk i PiS 04.09.2021, 21:45
Orneta jest członkiem PiS. Potwierdziła to.
6 złotych proszę!
6 złotych proszę! 05.09.2021, 16:21
Tak to prawda, dziwne że jeszcze jej nie wyrzucili.
Jarosław Tusk
Jarosław Tusk 04.09.2021, 10:42
A ja nie lubię PO i PIS
szymon_tezewski
leśny ludek 03.09.2021, 22:18
To ciekawe - ja tak samo nie lubię i Naszego Miasta i Zielińskiego, mistrza przecinania wstęg.
lolek
lolek 04.09.2021, 01:39
Ja też. I jest nas więcej.
Tak jest
Tak jest 03.09.2021, 17:04
Brawo Panie Pośle, jest Pan prawdziwym sojusznikiem mieszkańców Augustowa. To bardzo cenne, że osoba tej rangi ma tak dużą wiedzę na temat mających w naszym mieście wydarzeń, angażuje się w augustowskie sprawy i mówi odważnie prawdę o aktualnie rządzących.

Pozostałe