Dwie ścieżki rowerowe do Ślepska

  • 03.09.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Dwie ścieżki rowerowe do Ślepska Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: wicestarosta Dariusz Szkiłądź
Mieszkańcy Augustowa od kilku lat sygnalizowali potrzebę wykonania ścieżki pieszo-rowerowej w kierunku Ślepska. Niebawem to marzenie zostanie urzeczywistnione. Jest również niezwykle ambitny plan wyremontowania całej ulicy Rajgrodzkiej, czyli jednej z najdłuższych ulic w mieście oraz innych ważnych dróg powiatowych na terenie miasta. Tymczasem na portalu internetowym urzędu miejskiego pojawił się intrygujący artykuł.

Bartosz Lipiński

Powstanie bardzo oczekiwana ścieżka

Budowa długo oczekiwanej ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Rajgrodzkiej w Augustowie staje się faktem. O wykonanie tej inwestycji od kilku lat zabiegali mieszkańcy dzielnicy. Jest to bardzo potrzebne zadanie, ponieważ ścieżka prowadzić ma także do popularnej stoczni jachtowej na Ślepsku, która zatrudnia setki mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Na pewno część pracowników przedsiębiorstwa z dużym entuzjazmem odbiera informację o inicjatywie powstania ścieżki, bo tworzy to możliwość dojeżdżania do miejsca pracy rowerem w bezpiecznych, komfortowych warunkach. O tej ważnej inwestycji rozmawiamy z wicestarostą augustowskim Dariuszem Szkiłądziem.

-Rozpoczynamy prace związane z budową ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Rajgrodzkiej w Augustowie. Ścieżka będzie przebiegała od Kapliczki Klęczącego Pana Jezusa aż do hali produkcyjnej stoczni jachtowej na Ślepsku. Zostanie wykonana w parametrach powyżej 2,5 metra, a w niektórych fragmentach nawet do 3 metrów szerokości. Będzie lekko oddalona od jezdni, powstanie przy niej oświetlenie. Myślę, że z tej inwestycji będą zadowoleni nie tylko mieszkańcy okolicznych posesji, ale całe społeczeństwo Augustowa. Zadanie ma kosztować około 5 mln zł. Przetarg został rozstrzygnięty bardzo korzystnie, bo początkowo zakładaliśmy nieco wyższe koszty. Udało się nam oszczędzić pół miliona złotych –ocenia Dariusz Szkiłądź.

Rajgrodzka zostanie odremontowana

Okazuje się, że powiat augustowski nie poprzestanie na wybudowaniu ścieżki. Bez wątpienia radosną informacją dla mieszkańców Augustowa jest to, że w przyszłym roku ma dojść także do remontu całej ulicy Rajgrodzkiej, czyli jednej z najdłuższych i najczęściej użytkowanych dróg w mieście. Co istotne, będzie to kolejna w tej kadencji spektakularna modernizacja ulicy powiatowej w Augustowie po tym, gdy przed dwoma laty gruntownej przebudowy doczekała się ulica Wojska Polskiego. Dariusz Szkiłądź deklaruje, że zaplanowany remont Rajgrodzkiej ma zostać wykonany w podobnym standardzie. Doskonale pamiętamy, ile dyskusji i zwrotów akcji towarzyszyło inwestycji w centrum miasta. Wicestarosta zapowiada, że tym razem nie dojdzie już do podobnych scen jak w 2019 roku, kiedy powiat i miasto nie mogły dogadać się w kwestii partycypowania w kosztach. Jałowe dyskusje, przepychanki nigdy się nie powtórzą.

-W przyszłym roku zamierzamy wykonać remont całej ulicy Rajgrodzkiej. Planujemy zacząć prace od końca ulicy Jonkajtysa i sfinalizować je na końcu Rajgrodzkiej. Aktualnie trwają już prace projektowe. Chcielibyśmy, aby ta droga została wykonana w podobnych parametrach i standardzie, jak było w przypadku remontu ulicy Wojska Polskiego, z nasadzeniami drzewek etc. Rajgrodzka jest też reprezentacyjną ulicą Augustowa, z której wyjeżdża się na Olecko czy na Ełk. Zwrócimy się do burmistrza z pytaniem o chęć partycypowania w tej inwestycji. Jeśli się zgodzi, będziemy szczęśliwi. Jeżeli nie, to poradzimy sobie –komentuje wicestarosta.

Powstaną dwie ścieżki?

Tymczasem na stronie internetowej urzędu miasta pojawił się artykuł o powstaniu ścieżki pieszo-rowerowej przy ulicy Rajgrodzkiej. Czyżby burmistrz zamierzał wybudować drugą ścieżkę rowerową? Okazuje się, że chodzi o tę samą ścieżkę. Burmistrz wyszedł zapewne z założenia, że nieważne, kto buduje, pochwalić się trzeba. Tekst podpisany przez Kajetana Kłoczko zawiera w sobie elementy propagandy sukcesu (np. podtytuł: „Miasto daje milion!”), ale też zaskakujące sformułowania np. „Mieszkańcy zabiegali w powiecie o budowę ścieżki od lat. Temat ruszył z miejsca, kiedy do rozmów włączył się burmistrz. Aby przekonać samorząd powiatowy do podjęcia inwestycji, zadeklarował wysokie wsparcie finansowe w kwocie miliona złotych”.

Dariusz Szkiłądź uważa, że działania miasta w tej sprawie to element gry, której celem jest kapitał polityczny. Wicestarosta podkreśla, że powiat nie dał się wciągnąć do reżyserowanej rozgrywki. Trudno dziwić się tej opinii, kiedy np. w artykule opublikowanym przez urząd miasta możemy znaleźć fragment: „dotychczas żadne władze powiatu augustowskiego nie zdecydowały się na realizację tej ważnej inwestycji. Zdecydowana postawa mieszkańców, ich gorące zaangażowanie w temat oraz wsparcie władz miejskich zaowocowały wreszcie podjęciem właściwych decyzji”. Dariusz Szkiłądź docenia fakt, że miasto dołożyło milion złotych na inwestycję, ale otoczka wydarzenia go zniesmacza.

Starosta nie chciał być elementem gry

-Pan burmistrz Mirosław Karolczuk przekazał milion złotych powiatowi augustowskiemu na realizację ścieżki. Jak zwykle przy tego typu okazji próbował ugrać na tym kapitał polityczny. Zaprosił władze powiatu do nowego urzędu miasta, byśmy podpisali z nim porozumienie przy udziale mieszkańców. Nie skorzystaliśmy z zaproszenia z prostego powodu. Nie będziemy uczestniczyć w grze, w którą w sposób ewidentny próbują wciągnąć nas panowie Karolczuk i Chodkiewicz. Doświadczenia z obecnej kadencji samorządu pokazują, że współpraca powiatu z miastem jest bardzo trudna i tak naprawdę napotykamy stale na same problemy ze strony magistratu. Doszliśmy już nawet do takiego przeświadczenia, że nie oczekiwaliśmy od miasta żadnego wsparcia na tę inwestycję. Mogliśmy wykonać ją sami, zamiast liczyć na czyjąś łaskę. Pan burmistrz chwali się większym od naszego budżetem, więc wsparcie przez niego budowy ścieżki nie jest niczym nadzwyczajnym. Nie wymagało to organizowania spotkania, jakiejś nadzwyczajnej oprawy, celebry czy uroczystego składania podpisów –uważa Szkiłądź.

Ambitny plan powiatu augustowskiego

Do końca bieżącej kadencji samorządu powiat augustowski planuje zrealizować remont kilku ważnych i popularnych ulic w Augustowie. Długo oczekiwanej modernizacji ma doczekać się ulica Kopernika, planowana jest przebudowa newralgicznej (po przeprowadzce magistratu do budynku byłego Gimnazjum nr 1) ulicy Młyńskiej. Wypięknieją też ulice wokół Bazyliki. Na szczególną uwagę zasługują plany dotyczące remontu ulicy Kościelnej w centrum miasta, leżącej nieopodal kapitalnie przebudowanej Wojska Polskiego. Ponadto powiat zamierza wykonać również duże inwestycje poza miastem, m.in. zakończyć zadanie w gminie Nowinka.

-Powiat augustowski chce wykonać w aktualnej kadencji samorządu spektakularne inwestycje w Augustowie. Złożyliśmy wnioski o środki zewnętrzne na kwotę 15 mln zł i chcemy wydać te pieniądze na zadania w mieście. Planujemy pozyskać pieniądze z Funduszu Rozwoju Dróg i skorzystać z możliwości oferowanych przez program Polski Ład. Zakładamy remonty m.in. ulicy Kopernika, Wierzbnej, Młyńskiej, dróg otaczających Bazylikę, czyli ulicy Kościelnej, Ks. Skorupki i Ks. Ściegiennego wraz z oświetleniem i parkingami. Jeżeli władze miasta będą chciały się dołożyć, to tak zrobią. Na pewno nie będziemy wchodzili w żadne przepychanki słowne z burmistrzem i jego ekipą, jak bywało to w przeszłości. Zawsze chcieliśmy dobrej współpracy, a kończyło się to prowokowaniem konfliktu ze strony panów Karolczuka, Chodkiewicza i ich koalicjantów. W planach mamy również bardzo duże inwestycje poza Augustowem. Naszym celem jest między innymi dokończenie realizowanego przedsięwzięcia infrastrukturalnego w gminie Nowinka, poprzez powstanie ścieżki rowerowej z Płociczna do Bryzgla. Jestem spokojny, że zakładane przez nas zadania powiodą się –twierdzi wicestarosta.

*Artykuł ukazał się w 34/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.09.2021, 07:35
Panie Dariuszu ma Pan rację. Po co się z nimi przepychać, kłócić, zabiegać o łaskę? Jak jest okazja pozyskania pieniędzy zewnętrznych, a powiat jest w tym skuteczny, to robić samemu inwestycje i nie tracić czasu na dyskusje z drugą stroną, Ich Miastem lub banitami. Mieszkańcy docenią starania Powiatu Augustowskiego na rzecz miasta Augustowa. Remonty wymienionych przez Pana ulic zostaną przyjęte z ogromnym zadowoleniem.
Czerep
Czerep 03.09.2021, 08:04
Oni żywią się konfliktem (patrz: dzialalność na fejsbuku), dlatego przepychanki przy wspólnych inwestycjach z powiatem są nieodłącznym elementem gry ze strony środowiska Ich Miasta.
szymon_tezewski
leśny ludek 03.09.2021, 07:07
Spotkania nie wymagało? Super, brawo, tak trzymać!
Natomiast rozumiem, że zapraszanie Zielińskiego, wbijanie łopat i pozowanie do zdjęć pod znakiem Strabagu, było wymagane i konieczne?
egerg5
egerg5 03.09.2021, 09:04
Tak. W inwestycjach i innych działaniach powiatu lans Zielińskiego jest obowiązkowy. Starosta polubił go chyba, bo nawet na rozpoczęcie roku szkolnego do ACE zaprosił.
Historyk
Historyk 03.09.2021, 15:51
dzieciak ma robotę , ojciec ma robotę.. to lubi.. ale historia oceni..
Rolki...
Rolki... 03.09.2021, 06:43
Prośba-asfalt ! A nie znów jakiś "polbruk", albo kostka !!!
Dziękujemy
Dziękujemy 02.09.2021, 23:08
Dziękujemy powiatowi za budowę ścieżki. Inwestycje zaplanowane do wykonania przez powiat na terenie Augustowa to naprawdę imponujące remonty, które będą bardzo korzytne dla wszystkich mieszkańców miasta.
Gjcv
Gjcv 02.09.2021, 20:39
„Nie wymagało to organizowania spotkania, jakiejś nadzwyczajnej oprawy, celebry czy uroczystego składania podpisów„. Aż dziw bierze. Ale na koniec chyba jakaś wstęga będzie
Vcjg
Vcjg 02.09.2021, 20:58
Na pewno nie będzie przypisywania sobie cudzych zasług.
Olgierd
Olgierd 02.09.2021, 17:20
Dzisiejsza sesja na sali i od razu jakby grzeczniej. Atmosfera spokojniejsza, większa kultura, ogłada. Mam wrażenie, że niektórym radnym koalicji rządzącej było głupio za ich niekulturalne, a chwilami skandaliczne zachowania i wypowiedzi na sesjach zdalnych. Mając oponentów przy tym samym stole, bez możliwości schowania się za ekranem komputera dużo trudniej wypowiadać kalumnie. Powrót do sesji stacjonarnej wypadł na plus. Pytanie na jak długo.
smutne widowisko i oprawa licha
smutne widowisko i oprawa licha 02.09.2021, 17:42
Nie odniosłem takiego wrażenia. Chamstwo, buta, prymitywizm i bezczelność te same co zdalnie. Ale czego tu oczekiwać, cham chamem pozostanie, z gunwa bicza nie ukręcisz. To już nie jest rada miasta, to jej parodia, grupa żałosnych, usłużnych marionetek na usługach grubego i psychopaty.
Czereśniak
Czereśniak 02.09.2021, 15:44
Tak odwrócą kota ogonem, że wszystkie inwestycje powiatowe, wojewódzkie, krajowe, a nawet europejskie przypiszą Mirosławowi i Ich Miastu. Nie zdziwiłbym się gdyby przypisali sobie zasługi za wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej.
julek
julek 06.09.2021, 09:45
Nie wiem czy mieszkańcy słyszeli ale ostatnio wiele się mówi o tym, że dwa zuchy z urzędu wykreowali na wice miss Polski dziewczynę z Augustowa
Jacek_K
Jacek_K 03.09.2021, 17:40
wszystkie inwestycje to są PISU!!!!!!!!
Ludzie sukcesu
Ludzie sukcesu 02.09.2021, 18:58
I Mur Chiński zbudowali i mur berliński zburzyli . I Zygmunt August należał do Naszego Miasta
Fred
Fred 02.09.2021, 16:17
Ciekawe czy przypiszą sobie zasługi za podwyżki ciepła, czy okaże się, że wszyscy są winni, tylko nie oni.
józef
józef 09.09.2021, 08:39
Winny już jest Unia Europejska. Ha, ha,ha!
powodzenia
powodzenia 02.09.2021, 15:05
W sumie dobra strategia. Olewać szkodników, nieudaczników i pieniaczy i robić swoje.
Mieszkańcy już wkrótce to ocenią.
Pytanie
Pytanie 02.09.2021, 14:37
Czy dobrze usłyszałem i zrozumiałem wypowiedź pana Marcina Kleczkowskiego? Czy pan skarbnik podczas sesji w Augustowie był obecny online również na posiedzeniu rady miejskiej w Suwałkach?
Patofil
Patofil 03.09.2021, 07:02
Za taki numer to w normalnej firmie leci sie z roboty od razu.
zaiste kibelek
zaiste kibelek 02.09.2021, 17:47
Jeżeli to prawda, a łatwo to zweryfikować bo wszystko nagrane, to należy się za to dyscyplinarka lub co najmniej nagana. Czekamy na reakcję światłego kierownictwa.
Lol
Lol 03.09.2021, 07:18
Panu Leszkowi też zdarzało się uczestniczyć w zdalnej sesji z segregatorami ze starostwa w tle. Ciekawe czy Jego pracodawca zastosował karę dyscyplinarną?
W ząbek czesany
W ząbek czesany 02.09.2021, 17:18
I stąd ten rzadki włos rozwiany 😂😂😂
Zdziszek
Zdziszek 02.09.2021, 14:50
Może chodzi o tzw. bilokację.

Pozostałe