Ważne rocznice sierpniowe

  • 29.08.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Ważne rocznice sierpniowe
W połowie sierpnia minęły 102 lata od wybuchu Powstania Sejneńskiego. Z tej okazji Polska Organizacja Wojskowa zorganizowała IX Marsz Szlakiem Powstania. Druga rocznica nawiązuje do wydarzeń sprzed 101 lat, czyli zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również „Cudem nad Wisłą”. Te pamiętne i istotne wydarzenia zostały niedawno upamiętnione w Augustowie.

Bartosz Lipiński

Żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej złożyli kwiaty przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie. Mimo trudu ponad dwudziestokilometrowego marszu, który z pewnością odczuwali w nogach, na uroczystości panowała podniosła atmosfera. Jej kulminacją stało się odśpiewanie pieśni: „My, pierwsza brygada”. Na ceremonię oprócz żołnierzy P.O.W. z komendantem pułkownikiem Piotrem Augustynowiczem na czele, przybył również starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.

-Dotarliśmy do Augustowa po 26 kilometrowym marszu. Nie było lekko, najważniejsze, że podołaliśmy i możemy spotkać się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. 102 lata temu, 16 sierpnia zapadła decyzja o wybuchu Powstania Sejneńskiego. Taką decyzję podjął sztab powstańczy złożony z porucznika Adama Rudnickiego, podporucznika Wacława Zawadzkiego pseudonim „Rózga” oraz podporucznika Antoniego Lipskiego, oficera 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Natomiast 101 lat temu 16 sierpnia znad Wieprza ruszyła nasza kontrofensywa, która zadała ostateczny cios inwazji bolszewickiej na Polskę i doprowadziła nasze wojska na przedpola Białegostoku –mówił płk Piotr Augustynowicz, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, który poinformował zebranych o przyszłorocznej dziesiątej rocznicy reaktywowania P.O.W. i zaprosił do komitetu honorowego obchodów starostę augustowskiego. Jarosław Szlaszyński był zaszczycony tą propozycją, sam wygłosił również krótkie przemówienie okolicznościowe.

-Wspominamy dziś ważne rocznice. Ta z sierpnia 1919 roku jest bardziej lokalna, dotycząca przyszłości Ziemi Augustowsko-Suwalsko-Sejneńskiej. Druga rocznica związana ze Świętem Wojska Polskiego, zwycięstwem w Bitwie Warszawskiej, będącej tylko zaczątkiem wielkiej wiktorii roku 1920, ponieważ zatrzymała marsz Armii Czerwonej, wyhamowała impet i odrzuciła wojska sowieckie. Ale to zwycięstwo zostało przypieczętowane dopiero w trzeciej dekadzie września 1920 roku w Bitwie Niemeńskiej, która rozstrzygnęła losy wojny polsko-bolszewickiej. Naszym bohaterskim żołnierzom należy się cześć i chwała. Przekazuję wyrazy szacunku panu komendantowi i żołnierzom P.O.W. Odkąd organizujemy duże uroczystości Krechowieckie, zawsze jesteście z nami, jest to bardzo piękne świadectwo –stwierdził starosta.

Relacja audio:

loadingŁaduję odtwarzacz...

*Artykuł ukazał się w 33/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe