Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Wcześniej niż sądzisz

  • 17.08.2021, 13:04 (aktualizacja 17.08.2021, 18:22)
  • News4Media
Kiedy pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Wcześniej niż sądzisz iStock
Już najmłodsze dzieci mają problemy ze zgryzem, a w kolejnych latach jest coraz gorzej. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej od samego początku. Rodzic w tej materii ma do wykonania dużo pracy, a pomoże mu stomatolog.

Najnowsze dane są wręcz przerażające. Aż 91 procent dzieci w wieku od 14 do 18 lat ma kłopoty z zębami. Chodzi głównie o próchnicę, która jest zauważalna u coraz młodszych osób. To problem 80 procent 12-latków, a kłopoty z innymi przypadłościami lekarze obserwują u 39 procent maluchów w wieku do 2 lat. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby od samego początku. Jak jednak to robić, jak nauczyć dziecko myć zęby i kiedy pierwszy raz należy się udać do stomatologa? Medycy znają odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Pierwsza szczoteczka

Eksperci podpowiadają, że o stan jamy ustnej trzeba dbać już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wówczas maluch nie ma zębów, ale brak higieny i odpowiednich zabiegów sprawiają, że zaczynają zachodzić mechanizmy prowadzące do próchnicy i ubytków w uzębieniu. Dlatego dwa razy dziennie należy przemywać dziąsła niemowlaka. Zalecane jest to zwłaszcza przed wieczornym snem. Taki zabieg można wykonać, używając gazika nasączonego ciepłą, przegotowaną wodą albo delikatnym naparem z rumianku.

Gdy powoli zaczynają wychodzić pierwsze zęby, należy stosować już silikonowe szczoteczki – zazwyczaj w formie nakładki na palec. To zabieg nie tylko higieniczny, ale także przynosi ulgę dziecku podczas ząbkowania. Bardzo ważne jest zadbanie, aby szczoteczka była wyparzona, a rodzic musi wcześniej dokładnie umyć ręce. Bakterie i nieczystości mogą dostać się jamy ustnej.

Czas na nową

Kiedy dziecko ma już pierwsze trzonowce, trzeba wprowadzić miękką szczoteczkę i delikatną pastę (dostosowaną do wieku pociechy). To ważne, ponieważ takie zęby mają bruzdy i zagłębienia, które wymyje tylko odpowiednie włosie. Fachowcy radzą, aby – w miarę możliwości – już w tym momencie pozwolić dziecku samemu myć zęby. W taki sposób oswoi się z tym zabiegiem. Niezależnie od tego rodzic powinien poprawić mycie (nawet do 6. roku życia dziecka).

Stomatolodzy polecają wspólne, rodzinne wizyty w łazience, aby pociecha zobaczyła, że takie zabiegi są czymś normalnym i przyjemnym. Przy okazji dziecko obserwuje prawidłowe techniki, a to ważne gdy chce się dokładnie wyczyścić jamę ustną. Co do preparatów do płukania, to można je stosować później, gdy maluch nabędzie prawidłowy odruch wypluwania. Nie powinien połykać preparatu, bo może go to zniechęcić. Cały czas rodzic powinien kontrolować takie zabiegi.

Kiedy dentysta?

Mylne jest przekonanie, że pierwszą wizytę lekarską dziecko powinno odbyć, mając już stałe zęby. Trzeba to uczynić dużo wcześniej. Stomatolog musi skontrolować uzębienie maksymalnie do ukończenia przez pociechę 1. roku życia. Może nie tylko ocenić stan jamy ustnej, ale także udzielić rodzicowi porad co do sposobu dbania o higienę dziecka. To także ten moment, w którym dziecko oswaja się ze stomatologiem, a na pewno przyda się to w przyszłości.

Eksperci radzą także, żeby w domu wprowadzić pewne prozdrowotne nawyki:

  • Częste picie wody i płukanie ust,
  • Ograniczenie spożywania słodyczy i napojów,
  • Podawanie dziecku stałych pokarmów, które powinno pogryźć,
  • Wycofanie w odpowiednim czasie smoczka, lub zastosowanie smoczka ortodontycznego
News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe