Czy był to odwet polityczny?

  • 01.08.2021, 08:00
  • Bartosz Lipiński
Czy był to odwet polityczny? Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: ówczesny burmistrz Wojciech Walulik przekazujący kwiaty dyrektor Wiesławie Chrulskiej w dniu święta Szkoły Podstawowej nr 3 w Augustowie (2018 rok)
Zwycięstwo Wiesławy Chrulskiej w sądzie w sprawie przeciwko Filipowi Chodkiewiczowi i Mirosławowi Karolczukowi to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najgłośniej komentowanych informacji ostatnich dni w Augustowie. Nieprawomocny wyrok sądu, a zwłaszcza jego uzasadnienie to nie tylko wielki triumf byłej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, ale i klęska (również wizerunkowa) burmistrza i jego zastępcy, a także ich oddanych i milczących w sprawie dyrektor Chrulskiej koalicjantów. Po wyroku powraca pytanie, które było stawiane przed rokiem. Czy fatalna ocena cenionego dyrektora była odwetem politycznym?

Bartosz Lipiński

Niemal dokładnie rok temu sprawa negatywnej, najniższej możliwej oceny cząstkowej wystawionej dyrektor Wiesławie Chrulskiej przez organ prowadzący, pierwszy raz pojawiła się na forum rady miejskiej w Augustowie. Z tamtych dyskusji zapamiętamy po pierwsze długie, emocjonalne i pozbawione konkretów tłumaczenia Filipa Chodkiewicza oraz głównie milczącą i bierną postawę koalicjantów władz miasta z członkami NSZZ Solidarność (do którego należała Chrulska) na czele. Ale zapamiętamy także radnych opozycji, którzy nie kryli zdumienia faktem, że powszechnie ceniona i lubiana dyrektor została w tak kategoryczny i druzgocący sposób potraktowana przez obecne władze miejskie. Przedstawiciele opozycji w rozmowie z naszą gazetą zaczęli podnosić teorię, że ta ocena była tak naprawdę odwetem politycznym. Były wieloletni burmistrz Augustowa Leszek Cieślik rozmawiając na ten temat z naszym tygodnikiem użył nawet sformułowania: „Kto nie z Mieciem, tego zmieciem”. Jakie konkretnie argumenty przemawiały za teorią o odwecie? Po pierwsze Wiesława Chrulska podczas wyborów samorządowych 2018 kandydowała do rady powiatu z komitetu Porozumienie Samorządowe Dobry Wybór, którego pełnomocnikiem był Dariusz Szkiłądź, a kandydatem na burmistrza Wojciech Walulik – dwaj najwięksi oponenci ugrupowania Nasze Miasto. Po drugie, kilka tygodni przed uzyskaniem fatalnej oceny dyrektor Chrulska w publicznych dyskusjach bardzo sceptycznie wypowiadała się o koncepcji utworzenia w Augustowie zespołów szkolno-przedszkolnych, a jest to jak wiemy sztandarowa reforma oświaty obecnej ekipy rządzącej. Po trzecie i najważniejsze. Wiesława Chrulska zdementowała bardzo odważne tezy głoszone przez ugrupowanie Nasze Miasto i kandydata tego stronnictwa na burmistrza Mirosława Karolczuka z ostatniej kampanii wyborczej. We wrześniu 2018 roku kandydaci komitetu Nasze Miasto do rady miejskiej oraz pretendent do urzędu burmistrza Mirosław Karolczuk zwołali konferencję prasową. To podczas niej padały pamiętne słowa Karolczuka o strachu w augustowskiej oświacie, którego jednym z powodów miał być rzekomo ówczesny kierownik wydziału edukacji i sportu urzędu miasta Dariusz Szkiłądź. Od obecnej wiceprzewodniczącej komisji społeczno-oświatowej Magdaleny Śleszyńskiej usłyszeliśmy wtedy z kolei postulat mówiący o konieczności skończenia z polityką w szkołach. Kilka tygodni później grupa augustowskich dyrektorek szkół i przedszkoli miejskich zorganizowała konferencję prasową. Przytłaczająca większość z nich aktualnie nie pełni już swoich funkcji. Była wśród nich Wiesława Chrulska. Panie podczas spotkania z mediami odcięły się od teorii ugrupowania Nasze Miasto i kandydata Karolczuka, jakoby augustowską oświatą rządził strach. Na początku konferencji usłyszeliśmy słowa, że dyrektorki przedstawią prawdziwy obraz augustowskiej oświaty. Na zakończenie spotkania powiedziano, że augustowską oświatą rządzi szacunek. Była to zdecydowana kontra wobec zarzutów formułowanych przez środowisko polityczne Naszego Miasta. Dziś, po wygraniu przez dyrektor sprawy o ochronę dóbr osobistych, kiedy ponownie w komentarzach do oceny wystawionej Chrulskiej można usłyszeć opinie o zemście politycznej, przypomnijmy sobie wydarzenia z jesieni 2018 roku. Poniżej publikujemy zarejestrowane przez nas archiwalne nagrania video oraz audio z pamiętnych konferencji prasowych.

Konferencja prasowa Mirosława Karolczuka i kandydatów komitetu Nasze Miasto z 27 września 2018 roku:

Nagranie video:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nagranie audio:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wiesława Chrulska na konferencji prasowej dyrektorek augustowskich szkół miejskich i przedszkoli z 29 października 2018 roku:

Nagranie video:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nagranie audio:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
TD
TD 06.08.2021, 19:45
Filip na sołtysa Augustowa. Już niedługo będziemy wioską.
Żabi król
Żabi król 07.08.2021, 09:11
Nie obrażaj wioski. Na wiosce czyściej niż u nas. Zapuszczone miasto, przykro patrzeć.
Owieczka
Owieczka 03.08.2021, 08:27
Nawiązując do dyskusji która toczy się poniżej . Kto na burmistrza? Mężczyzna czy kobieta? Odpowiem. Mam że być mężczyzną może kobieta, może być mężczyzną który czuje się kobietą czy kobieta która czuje się mężczyzna . KAZDY byle nie miał NIC wspólnego z NM. Nie obrażając nikogo z listy , ale jeśli będę miała na karcie wyborczej kogoś związanego z NM a drugim kandydatem będzie koza, zagłosuje na kozę.
TD
TD 06.08.2021, 07:31
Najlepszym kandydatem na burmistrza jest Filip Chodkiewicz. To oczywiste.
TD łebski gość
TD łebski gość 06.08.2021, 13:52
To prawda, to idealny kandydat. Zwłaszcza w takim miejscu gdzie nie ma klamek. Tam by znalazł idealne audytorium, może nawet by został nowym Jezusem, nie tylko burmistrzem.
Nie ma szans
Nie ma szans 06.08.2021, 12:31
Oczywista oczywistość jest zupełnie inna.
Oczywiste 😆
Oczywiste 😆 06.08.2021, 07:59
🤣🤣🤣
kazimierz
kazimierz 04.08.2021, 08:42
Uważam, że najlepszym kandydatem na burmistrza jest Pani dyrektor Wiesława Chrulska. Duże doświadczenie związane z zarządzaniem, twardy charakter, doskonała orientacja w bieżących tematach augustowskich, poparcie znanych polityków lokalnych , umiejętność współpracy, są to cechy które dają nadzieję na dobre i sprawne zarządzanie miastem.
Baranek
Baranek 03.08.2021, 09:45
Jola i Ala nie są z NM. Zagłosujesz?
Owieczka
Owieczka 03.08.2021, 17:13
One mają wiele wspólnego z NM podobnie jak pan Kleczkowski który zawiązał koalicję z NM. Każdy kto ma COS WSPÓLNEGO Z NM odpada
TD
TD 03.08.2021, 20:40
Widzę że niektórzy nie mogą doczekać się kiedy dorwą się do władzy . Nic z tego MUREM ZA NASZYM MIASTEM
Obszczymurki
Obszczymurki 03.08.2021, 21:03
Mur za murem. Co z tym Ich Miastem?
analityk
analityk 02.08.2021, 18:50
Każda osoba wyrzucona przez obecną władzę powinna koniecznie wpisać sobie ten fakt do CV. Bo to jest najwyższa rekomendacja dla innego pracodawcy.
Asia
Asia 02.08.2021, 20:53
Dla mnie to powód do dumy. Z takimi (każdy wpisze co uważa) pracować to jak ze smarkatym się najeść.
jarek
jarek 02.08.2021, 10:28
Odsłuchałem i teraz domyślam się kto Karolczukowi i tym paniom wypisywał formułki o strachu, wspieraniu nauczycieli i dyrektorów o ich samodzielności w podejmowaniu decyzji i wyrzucaniu polityki ze szkół, o wspieraniu rozwoju edukacji dzieci. Oczywiście jestem w zasadzie pewien, że tą osobą był Chodkiewicz, który kazał tym osobom uczyć się na pamięć tych bredni a ciemny lud augustowski to łykał. Przykro się przyznać ale też uległem tej narracji za co przepraszam. Na koniec mam prośbę do naszych lokalnych polityków aby połączyli siły w pokonaniu tego zła, które opanowało miasto, wystawienia mądrego, doświadczonego kandydata na burmistrza, który pomału zacznie odbudowywać Augustów.
Pesymista
Pesymista 02.08.2021, 13:53
Mądry, doświadczony kandydat czyli kto? Bo takiego na horyzoncie nie widać. A to co zostanie po NM łatwo nie da się odbudować.
Będzie dobrze
Będzie dobrze 02.08.2021, 14:24
Sonda DP nie pozostawia wątpliwości , kto ?
real
real 02.08.2021, 15:04
Augustów to nie Łódź. Tu króluje mentalność wschodnia, patriarchalna. Nie wybiorą kobiety na burmistrza.
nic nie stoi na przeszkodzie
nic nie stoi na przeszkodzie 02.08.2021, 15:47
Czas to zmienić , w Gdańsku kobieta jest prezydentem to dlaczego u nas nie może być pani Aleksandra Sigillewska ?.
Ola na burmistrza
Ola na burmistrza 02.08.2021, 20:37
Nie tylko Gdańsk i Łódź . Według serwisu samorządowego PAP " "W obecnej kadencji na stanowisku wójta pracuje więc 199 kobiet, burmistrzami jest ich 88, a prezydentami – 12. Panie prezydent można spotkać w Świdnicy, Bełchatowie, Łodzi, Kędzierzynie-Koźlu, Słupsku, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Jastrzębiu-Zdroju, Piekarach Śląskich, Ostrowie Wielkopolskim i Kołobrzegu, a od marca – również w Gdańsku.

Najwięcej kobiet kieruje urzędami w województwie mazowieckim (39), śląskim (25) i zachodniopomorskim (25). W sumie na czele miast i gmin stoi obecnie 299 kobiet. To 12 proc. włodarzy tej kadencji..." . Pani Sigillewska na Burmistrza , stać nas na to. https://wbdata.pl/ile-kobiet-r…
red
red 04.08.2021, 13:06
nie jest wazne czy kobieta czy mężczyzna na burmistrza .ważne aby miał wiedzę,kulturę osobistą, doświadczenie w zarządzaniu samorządowym i wizję rozwoju miasta ,pani prezydent łodzi to była wice prezydent , poseł .prezydent gdańska to tez byla zastępcą prezydenta Adamowicza itd burmistrz .prezydent to poważna sprawa a mieskancy ostatnio wybierają jak leci aby się bardziej uśmiechnął mial większy plakat itp.....trzeba troche mysleć
nie zmarnujmy szansy
nie zmarnujmy szansy 02.08.2021, 21:28
Nie jest to kwestia stać czy nie stać, jest to szansa na to, aby w tej nieszczesnej mieścinie opanowanej przez lokalne mafie, kliki i myślenie rodem z ubiegłej epoki, mieścinie zaniedbanej i upodlonej do granic możliwości, zarządzanej przez psychopatów i miernych cwaniaków, zaczęło sie coś wreszcie dziać pozytywnego, konstruktywnego, twórczego, coś co pozwoli powstrzymać ten tragiczny zjazd po równi pochyłej ku totalnemu upadkowi. Jest nadzieja bo choć marne to pocieszenie, gorzej już być nie może.
real
real 02.08.2021, 17:40
Moim zdaniem kobieta jak najbardziej może (jak choćby w Łodzi, o której wyżej wspominam), tyle Augustów to nie Łódź ani Gdańsk. Tu to nie przejdzie.
czerwona błyskawica
czerwona błyskawica 02.08.2021, 20:27
Słabej wiary jesteś kobieto
real
real 02.08.2021, 23:19
Czy ja wiem? Zobacz, jakie miasta wymienia powyżej "Ola na burmistrza". To tylko potwierdza moją teorię. To zachód Polski i woj. stołeczne. Tam inna mentalność, bardziej otwarta. U nas takie podejście jest mało możliwe. Tu jest zagłębie konserwy.
Nie mam nic przeciwko temu, aby burmistrzem Augustowa była kobieta, ale w to zwyczajnie nie wierzę. Ale chętnie się pomylę :) Byle nie było powtórki z ostatnich wyborów parlamentarnych z katechetką w roli głównej.
Cała Polska zaściankiem stoi
Cała Polska zaściankiem stoi 03.08.2021, 07:53
Nie tylko tutaj mamy zagłębie konserwy . W 2018 BBC History wyróżniło Marię Skłodowską-Curie jako najbardziej wpływową kobietę w historii. Polka wyprzedziła m.in Margaret Thatcher i Księżną Dianę . Maria Skłodowskiej-Curie była pierwszą profesorką na Sorbonie, pierwszą kobietą laureatką nagrody Nobla z fizyki, pierwszą z chemii, jedyną wyróżnioną w dwóch różnych dyscyplinach naukowych, jedną z pierwszych kobiet z prawem jazdy.
W plebiscycie "Polka Stulecia" przegrała z zakonnicą.
real
real 03.08.2021, 09:43
W pełni się z Tobą zgadzam. Oni tam wyżej moje wypowiedzi błędnie zinterpretowali. Potraktowali mnie jako przeciwniczkę kobiety na stanowisku burmistrza w ogóle (lub nawet personalnie Oli Sigillewskiej). Nic bardziej błędnego, nigdzie tego nie napisałam. Mój sceptycyzm dotyczył wyłącznie postawy wyborców na tych terenach: o konserwatywnych patriarchalnych poglądach.
Do twojego przykładu dorzucę kolejny. W rankingu IPN Giganci nauki (postać, która dokonała najbardziej przełomowych odkryć i wynalazków) Też nie ma Skłodowskiej_Curie. Żadnej kobiety nie ma...
analogia
analogia 01.08.2021, 23:21
Chińczyk w biegu finałowym na 100 m w Tokio zajął ostatnie, siódme miejsce, mimo to owinął się flagą i biegał triumfalnie wzdłuż trybun.
Czy nie przypomina Wam to zachowań naszych patowłodarzy?
Extra tekst
Extra tekst 01.08.2021, 10:40
Samo sedno.
Jaskółka
Jaskółka 31.07.2021, 17:50
Jestem bardzo ciekawy czy słynne "pismo" i "portal" zasilany co miesiąc pokaźnymi kwotami z pieniędzy podatników odnotowało/odnotuje na swoich łamach porażkę Chodkiewicza i Karolczuka z Chrulską oraz czy odnotowało porażkę Dobkowskiego z Dyczewskim, czy też w ramach rzetelności i dociekliwości dziennikarskiej sprawy przemilczy. Ktoś coś wie na ten temat i mógłby napisać czy słynne "pismo" i "portal" napisały u siebie o przywołanych wydarzeniach, które interesują opinię publiczną?
Ja
Ja 01.08.2021, 13:33
Sobie wejdź i sprawdź
ooloo
ooloo 02.08.2021, 17:32
Nie nadymaj się tak, bo jeszcze ktoś uwierzy i wejdzie ....... w Ciebie.
rodzic
rodzic 31.07.2021, 17:11
Niedouczona napisanej formułki Śleszyńska coś bredzi o o demokracji w szkołach i o dyrektorach, którzy będą mogli podejmować samodzielne decyzje. HA, ha,ha,ha,ha,ha. Oni wszyscy mają nie równo pod sufitem. Przecież to szurnięci ludzie.
hero
hero 31.07.2021, 21:05
Nie rozumiesz. Samodzielne oznacza takie jak my sobie życzymy.
Walnięta
Walnięta 01.08.2021, 12:25
Czy babka powiedziała kiedykolwiek i cokolwiek z sensem?
julita
julita 31.07.2021, 16:44
No i wszystko w temacie, oszust chciał zniszczyć kobietę za głoszenie prawdy. Wypierniczył wszystkie dyrektorki bo nienawiść zżerała jego umysł i wymyślił zespoły szkolno przedszkolne. Augustowem współrządzi niezrównoważony człowiek. Panie Darku niech Pan uważa na siebie. Tak swoją drogą to dziękuję i przepraszam za brak wiary w Pana.
Ferdek
Ferdek 31.07.2021, 21:35
Jak można było wybrać takich oszustów i idiotów.
Kiepski
Kiepski 02.08.2021, 13:12
mówisz o wyborach do Sejmu i Senatu?
sum
sum 01.08.2021, 09:40
Informuję Ferdka; to MY społeczeństwo wybieramy świadomie bez przymusu tych ludzi .Niemal zawsze na swoje zatracenie i tym samym pogłębiamy recesje społeczną własnego miasta.
Filizofia
Filizofia 01.08.2021, 10:58
Trudno to zrozumieć .....wygrało w Augustowie PiS.....a rządzi Augustowem Nasze Miasto 🙉
Flapy
Flapy 01.08.2021, 12:26
Wygrał ktotokarolczuk, a rządzi prawdomówny?
Lucjusz
Lucjusz 01.08.2021, 16:08
Cóż tu rozumieć, Kleczkun oddał w ich ręce władzę manipulując pisiorami. Teraz zgrywa opozycję. Jest na tym samym poziomie co Nasze Miasto. Gonić go przy najbliższych wyborach.
dest
dest 02.08.2021, 12:01
Jaki ci Kleczkun ? Kultury trochę . Skąd ty możesz wiedzieć kto kim manipuluje , może ty jesteś jednym z tych jak to określiłeś "pisiiorów " i wywlekasz na forum swoje prywatne wojenki.
Cojedentolepszy
Cojedentolepszy 01.08.2021, 15:16
Przecież to towarzystwo ignorantów, wiechrzycieli, kłamców, manipulantów, wystarczy poczytać ich na fejsie. Szkoda tylko porządnych ludzi, których podsuwali z funkcji. Przykładem jest Pani Wiesława, która musiała opuścić miasto. Wstyd i hańba.

Pozostałe