Inwestycje na rzecz niepełnosprawnych

  • 30.07.2021, 14:26 (aktualizacja 02.08.2021, 18:26)
  • Beata Perzanowska
 Inwestycje na rzecz niepełnosprawnych
Dziś (30.07) w Augustowskim Centrum Edukacyjnym odbyło się uroczyste podpisanie umów pomiędzy zarządem powiatu augustowskiego i augustowskimi gminami na dofinansowanie inwestycji na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami.

Program Wyrównywania Różnic Między Regionami realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Władze powiatu augustowskiego w zeszłym roku zgłosiły do białostockiego oddziału PFRON zamiar przystąpienia do tego programu. Potem zainteresowane wsparciem gminy składały wnioski do powiatu określając zadania, jakie chcą zrealizować. Teraz przyszedł czas na sfinalizowanie tych planów.

-Program realizowany jest w różnych obszarach -wyjaśniał podczas podpisania umów Andrzej Zarzecki, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie. -Dotyczy głównie likwidacji barier architektonicznych. Zarząd powiatu wystąpił z wnioskiem na łączną sumę 856 000 zł i otrzymał dofinansowanie w wysokości 369 880 zł.

I tak w ramach tej pozyskanej przez władze powiatu sumy pieniądze otrzymają augustowskie samorządy. Miasto Augustów otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 14 000 zł na zakup schodołazu do szkoły podstawowej nr 2 i do szkoły podstawowej nr 3 w Augustowie. Gmina Sztabin dostała dofinansowanie w wysokości ponad 18 000 zł na zlikwidowanie barier architektonicznych w urzędzie gminy, dodatkowo ponad 12 000 zł na zlikwidowanie barier w szkole podstawowej w Sztabinie i Krasnymborze oraz 70 000 zł na zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Gmina Lipsk otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 28 000 zł na likwidację barier w Urzędzie Miejskim w Lipsku i Miejsko -Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lipsku. Natomiast gmina Nowinka zyskała dofinansowanie w wysokości 80 000 zł do zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Sam powiat otrzymał zaś dofinansowanie w wysokości 150 000 zł na remont budynku Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Augustowie.

W uroczystym podpisaniu umów uczestniczyli Jarosław Szlaszyński, starosta augustowski, Dariusz Szkiłądź, wicestarosta, Jarosław Karp, wójt gminy Sztabin, Anna Kudaj, skarbnik Urzędu Miejskiego w Lipsku i Teresa Strękowska, wójt gminy Nowinka. Niestety na dzisiejsze podpisanie umowy nie dotarli przedstawiciele władz miasta Augustowa, ale jak zapewniono podczas uroczystości umowy z miastem zostaną podpisane w późniejszym terminie.

 

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu tygodnika Przegląd Powiatowy, który ukaże się 5 sierpnia. Zapraszamy do lektury!

Beata Perzanowska

Zdjęcia (28)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tgt
tgt 31.07.2021, 08:53
Likwidacja barier architektonicznych? Niedawno był robiony chodnik przy szpitalu (ten pod lasem). Ani jednego obniżenia krawężnika, żeby wjechać na chodnik i przejechać przez bramkę w płocie na uliczkę i leśny parking za szpitalem. To samo na szpitalnym parkingu (przy prokardii). Przy wejściach do lasu (3 wejścia) ani jednego obniżenia krawężnika. Czy nie widać ścieżek do lasu jak robi się krawężniki? Czy niepełnosprawny nie może wybrać się do lasu? To tylko drobny przykład. Kolejna sprawa, że teraz w lesie zdrowym ludziom cięzko, bo powalone drzewa zmuszają do gimnastyki.
józek
józek 30.07.2021, 15:26
Powiat jak zwykle na medal, zgoda i współpraca dla dobra mieszkańców.
Ye
Ye 30.07.2021, 20:01
Medale, dyplomy 😂
obserwator
obserwator 31.07.2021, 16:48
Super potrafią docenić ludzi i ich pracę. Pełen szacunek Panie Starosto.

Pozostałe