Święto Krechowieckie w Augustowie

  • 25.07.2021, 11:00
  • Bartosz Lipiński
Święto Krechowieckie w Augustowie Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: starosta Jarosław Szlaszyński
Rola 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w dziejach Augustowa i nadaniu mu rangi letniej stolicy Polski jest nieoceniona. W najbliższy weekend odbędą się podniosłe uroczystości związane z dwoma niezwykle ważnymi jubileuszami dotyczącymi Pułku i Augustowa. Organizator Święta Krechowieckiego starosta Jarosław Szlaszyński serdecznie zaprasza do udziału w tym szczególnym wydarzeniu.

Bartosz Lipiński

W 2021 roku przypada setna rocznica dwóch niezwykle istotnych wydarzeń. 15 maja 1921 roku do Augustowa przybył 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, który rozlokował się w naszym mieście i okolicznych wsiach: Netcie, Bargłowie, Bargłówce i Żarnowie. Wcześniej, bo 20 marca 1921 roku 1 Pułk Ułanów Krechowieckich odznaczono za walkę o niepodległość Polski Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dwa jubileusze będą godnie upamiętnione w Augustowie na tradycyjnym Święcie Krechowieckim.

Ważne jubileusze z licznymi atrakcjami

Ze względu na dwa wyjątkowe jubileusze tegoroczne Święto Krechowieckie w Augustowie będzie miało szczególny charakter. Kulminacja obchodów przypada w najbliższą niedzielę 25 lipca. O godzinie 11:30 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku obecnego hospicjum przy ulicy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, gdzie przed wojną mieściło się dowództwo Pułku. Następnie o godz. 12:00 w dawnym kościele garnizonowym p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej zostanie odprawiona podniosła msza święta. Po ceremonii planowane są dalsze uroczystości związane między innymi z otwarciem odresturowanej Izby Pamięci Pułku. Na parkingu przy kościele w pobliżu dawnych koszar będzie wystawa nowoczesnego sprzętu wojskowego. Na miłośników militariów czekają niezwykłe atrakcje. Będzie można obejrzeć sprzęt, z którego korzysta Wojsko Polskie, np.: najnowocześniejsze armatohaubice Krab, armatohaubice Dana, transportery Rosomak, moździerze samobieżne Rak, czołgi PT-91 i inne wyposażenie armii, a także historyczny sprzęt wojskowy. Swoje stoiska zaprezentuje Muzeum Wojska Polskiego, 14 Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach, 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana i 11 Mazurski Pułk Artylerii w Węgorzewie. Nie lada gratką dla dzieci i dorosłych będzie także możliwość zobaczenia zabytkowych samochodów. Starosta Jarosław Szlaszyński, wieloletni organizator Święta Krechowieckiego w Augustowie pragnie, żeby tegoroczne obchody były unikatowe i dobrze odwzorowały wydarzenia sprzed stu lat. Starosta zaprasza do udziału w uroczystości wszystkich mieszkańców miasta i turystów zapowiadając, że będzie to wspaniałe wydarzenie. 

Nieoceniona rola w rozwoju Augustowa

1 Pułk Ułanów Krechowieckich odegrał niezwykłą rolę w rozwoju Augustowa i nadaniu mu rangi letniej stolicy Polski. Na początku dwudziestolecia międzywojennego Augustów był miastem, którego gospodarka opierała się na rolnictwie, rzemiośle, handlu i drobnym przemyśle. Przybycie na naszą ziemię słynnego Pułku zmieniło tę sytuację diametralnie. Służyli u nas oficerowie wywodzący się ze znakomitych rodów ziemiańskich, ówczesnej polskiej elity: Woronieccy, Radziwiłłowie, Zamoyscy, Podhorscy czy Sołtanowie. Pułk w naszym mieście wizytowali: marszałek Józef Piłsudski, generał Władysław Sikorski, prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki, marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wielki charakter miały Święta Krechowieckie. To wszystko sprawiło, że naturalne walory przyrodnicze Augustowa stały się znane, zaś on sam stawał się powoli cenionym kurortem letnim w całej Polsce. Obok Krechowiaków od końca lat 20. XX wieku do popularyzacji naszego miasta dołączyło środowisko edukacyjne, zwłaszcza po roku 1927, kiedy uruchomiono w Augustowie seminarium nauczycielskie. Przywołane zdarzenia spowodowały, że Augustów przy wsparciu lokalnych władz uzyskał miano turystycznej perły oraz markę, której nie miał nigdy wcześniej. Jeden z warszawskich dziennikarzy napisał w stołecznej prasie znamienne zdanie, że latem łatwiej jest spotkać ministrów w Augustowie, niż w Warszawie. Na kanwie popularności do naszego miasta zaczęły napływać duże inwestycje centralne. W 1935 roku powstał Oficerski Yacht Club nad jeziorem Białym (ówczesne jezioro Krechowieckie), trzy lata później nad jeziorem Necko zbudowano Hotel Nad Jeziorami. Na szerszą skalę organizowano przejażdżki turystyczne po akwenach, pojawiły się pierwsze nieduże jednostki pływające do przewozu pasażerów, a za rzeką Nettą rozbudowała się dzielnica uzdrowiskowo-turystyczna. Te wielkie osiągnięcia dla Augustowa stały się możliwe do wykonania dzięki sławie, którą dał nam 1 Pułk Ułanów Krechowieckich.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gregoe
gregoe 27.07.2021, 12:19
Kampania wyborcza trwa w najlepsze. Kiełbasa wyborcza. Szacun za pamiec, ale dla was szacunku nie mam za to co robicie, to tylko na zwenatrz tak ładnie, a w rzeczyswisrtosci zakłamanie i dbanie o swoj stolek.
Z_zagranicy_augustowiak
Z_zagranicy_augustowiak 27.07.2021, 15:00
no co ty .. oni Augustów na piedestał doprowadzą.. tu będzie jak Las Vegas, Monako ,abo Zurich.. to geniusze ekonomii, marketingu i developmentu... już nie mogę się doczekać aż przejmą totalną władze i pokażą co potrafią..
ooloo
ooloo 26.07.2021, 19:11
A w Polsce dalej tylko pobrzękiwanie szabelkami i ostrogami. I to jeszcze kto? Ludzie w kosmos latają!!!
Kuracjusz
Kuracjusz 25.07.2021, 17:57
Przypadkiem byłem na Mszy. Wspaniała uroczystość. Świetna organizacja, pozdrawiam
To ja jarząbek
To ja jarząbek 25.07.2021, 19:00
Przypadkiem bylem ha ha
Pamiętam
Pamiętam 24.07.2021, 20:12
Major UB, teść wysoko postawionego teraz prawaka katował mego dziadka ułana krechowieckiego wespół z rzeźbiarzem. Do Szwecji żonusia jeździła za PRLu. Korzystało się. Jak patrzę na to to mam wstręt.
Błazen
Błazen 25.07.2021, 21:36
W artykule poruszona została tematyka dotycząca organizacji przez starostę Święta Krechowieckiego i uroczystości z tym świętem związanych oraz zwięźle przedstawiono rolę 1 Pułku Ułanów Krechowieckich dla rozwoju Augustowa. Mając na uwadze szacunek dla Pana dziadka ułana krechowieckiego uważam, że koligacje rodzinne jakiegoś "wysoko postawionego prawaka" mają się jednak nijak do uroczystości związanych z upamiętnieniem żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
pamięć
pamięć 26.07.2021, 08:41
Pamięć o Krechowiakach to nie tylko piękne mundury, koniki, lance i zasługi, ale też ich dramatyczne losy. Taką pamięć o dziadku zachowała rodzina i ma do tego święte prawo.
Tylko dla mnie obciążanie dzieci za winy ojców i dziadków to przegięcie, a co dopiero obciążanie zięcia.
prawda
prawda 26.07.2021, 11:30
Dla prawaków obciążanie za winy dziadków, ojców, teściów i Bóg wie kogo z bliższej i dalszej rodziny to nie jest przegięcie, to jest "prawda historyczna". Bądźmy więc symetryczni bo prawactwo nie ma takich skrupułów
pamięć
pamięć 26.07.2021, 12:20
Też prawda.
Ale czas już chyba wstać z tych mogił i przestać biczować się krzywdami przodków lub czerpać z nich uzasadnienie własnej wielkości, a zacząć budować przyszłość. Od siedzenia na pomnikach i składania wieńców nic się nie poprawi. Teraz nawet pamięć jest rozszarpywana politycznie - zobaczcie co się dzieje w Gibach: wojna o obchody, żądania zwrotu wstążek. Parodia i szopka na grobach. Wstyd. Zacznijcie myśleć o przyszłości dzieci, a nie licytujecie się na patriotyzmy.
Pamięć zbezczeszczona
Pamięć zbezczeszczona 26.07.2021, 18:48
A kto jak nie KK wzbudza ciągłe animozje abyśmy sobie do gardeł skakali i udowadniali kto jest bardziej Polski i prawy. To Kościołowi zależy na ciągłym dzieleniu nas....POLAKÓW bo ich dyrekcja była i jest w Watykanie a wieczne wojny są im na rękę . Ciemnym, podzielonym ludem łatwiej sterować
Hubal
Hubal 25.07.2021, 13:52
który to ten prawak? organizator?
Lewak
Lewak 25.07.2021, 14:25
Nie.
Jego zastępca, rowerzysta. Niby taki prawak : ))))
Coralgol
Coralgol 26.07.2021, 11:31
Czyli ???
Teść rowerzysty?
Teść rowerzysty? 25.07.2021, 12:20
Tadeusz Wiechetek, szef Służby Bezpieczeństwa w Augustowie?
Z IPN
Z IPN 25.07.2021, 22:13
Brał udział w rozpracowaniu i likwidacji odziału Edwarda Topczewskiego "Toporka" i oddziału "Lisa". Wedlug karty ewidencyjnej na stanowisko młodszego referenta Sekcji I Wydziału III WUBP Szczecin został mianowany 01.09.1949. Według karty ewidencyjnej 01.04.1955 został mianowany na stanowisko starszergo referenta DUd/sBP Augustów. Według karty ewidencyjnej ze stanowiska inspektora Wydziału "C" KW MO Suwałki został zwolniony 30.11.1980. Według karty ewidencyjnej służbę zakończył w stopniu majora. 07.11.1949 - 18.03.1950 słuchacz XIII Wojewódzkiego Kursu Specjalnego w SSp przy WUBP Szczecin. 15.11.1962 - 15.11.1963 słuchacz Przeszkolenia z Zakresu Szkoły Oficerskiej Służby Bezpieczeństwa w Departamencie Kadr i Szkolenia MSW Warszawa.

Pozostałe