Powrót milicji obywatelskiej

  • 17.07.2021, 15:30
  • Bartosz Lipiński
Powrót milicji obywatelskiej Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu przewodnicząca rady miejskiej Alicja Dobrowolska
Słowa przewodniczącej na niedawnych obradach rady miejskiej w Augustowie zapiszą się w historii naszego samorządu. Trudno przypuszczać, że zbudują autorytet rady. Na czerwcowej sesji przewodnicząca rady miejskiej Alicja Dobrowolska zaprezentowała dosyć niepokojące oblicze. Uporczywie przerywała wypowiedź Marcina Kleczkowskiego oraz groziła mu, że gdyby obrady zwołano na sali, wezwałaby na nie służby porządkowe.

Bartosz Lipiński

Zgodnie z przepisami prawa w debacie nad raportem o stanie miasta radni zabierają głos bez ograniczeń czasowych. Z tego faktu chciał skorzystać również oponent Alicji Dobrowolskiej, radny Marcin Kleczkowski. Lider augustowskiego PiS krytykował raport przygotowany przez burmistrza i stan miasta w wielu aspektach. Robił to w sposób merytoryczny i absolutnie nie naruszał zasad kultury czy dobrych obyczajów. Bez wątpienia przewodnicząca powinna była umożliwić radnemu swobodną wypowiedź, nawet nie zgadzając się z głoszonymi przez niego opiniami. Tymczasem kilkukrotnie przerywała komentarz Kleczkowskiego. Po raz pierwszy stało się tak po tym, kiedy Kleczkowski opowiadał o planach rewitalizacji bloku przy ulicy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i obawach mieszkańców, że odbije się to na zauważalnym wzroście czynszu. Niewątpliwie to istotny społecznie temat. Dobrowolska stwierdziła wtedy, że debata dotyczy raportu a radni nie będą dyskutować o czymś, co się jeszcze nie wydarzyło.

Radny potraktowany z góry

Szef PiS w Augustowie kontynuował rozpoczęty wątek i ponownie napotkał na opór ze strony przewodniczącej. Dobrowolska kolejny raz zauważyła, że raport dotyczy roku 2020. Kazała odnotować w protokole, że radny mówi nie na temat. Zaznaczyła, że przypadku następnego upomnienia odbierze mu głos. W ferworze żywiołowej dyskusji w obronie Kleczkowskiego stanął Tomasz Miklas. Dobrowolska porównała Kleczkowskiego i Miklasa do dywersantów tradycyjnie podkreślając, że mieszkańcy widzą ich zachowanie. Przewodnicząca po raz trzeci odebrała głos swojemu oponentowi, kiedy poruszył kwestię funkcji uzdrowiskowych miasta i zaledwie jednego kąpieliska w mieście mającym aż siedem jezior w swoich granicach. Marcin Kleczkowski dodał, że dezaprobatę wobec takiej rzeczywistości wyrażali nawet radni koalicji rządzącej, Mieczysław Szczerbakow oraz Mirosław Chudecki. Alicja Dobrowolska nakazała wyciszyć Kleczkowskiego, bowiem porusza sprawy niezwiązane z raportem. Przekazała głos zastępcy burmistrza. Po nerwowych negocjacjach radny PiS krótko kontynuował wypowiedź.

Kleczkowski ironizował, że panowie Szczerbakow i Chudecki oburzają się, że w Augustowie ma być jedno kąpielisko, ale po kilku dniach „ich poglądy są weryfikowane przez mitycznego samca alfa” i zmieniają zdanie. Dobrowolska znowu odebrała głos radnemu każąc odnotować jego zachowanie w protokole. Przekazała możliwość wypowiedzi zastępcy burmistrza. Jednak Kleczkowski nie chciał dać za wygraną. Lider augustowskiego PiS narzekał, że ktoś cały czas wyłącza mu mikrofon w systemie, w końcu na moment został z niego usunięty. Kleczkowski nie mógł przez to usłyszeć riposty Filipa Chodkiewicza. Radny poinformował, że wyłączono mu aplikację do udziału w sesji na polecenie przewodniczącej. Po chwili padły intrygujące słowa.

Pachnie milicją obywatelską

Alicja Dobrowolska powiedziała, że gdyby obrady odbywały się stacjonarnie, wezwałaby na nie służby porządkowe. Nie wydaje się, aby słowa przewodniczącej były formą żartu i miały rozładować napięcie. Po co zatem miałyby przyjeżdżać służby porządkowe, czy chodziło tu o jakąś mniej lub bardziej dosłowną pacyfikację? Zdumiewająca wypowiedź przewodniczącej może wywoływać skojarzenia z czasami słusznie minionymi, gdy milicja obywatelska tłumiła nieposłuszeństwo względem władzy ludowej. Tomasz Miklas ripostował, że przewodnicząca powinna wezwać służby na samą siebie. Dobrowolska ogłosiła półgodzinną przerwę w sesji, „na ochłonięcie panów radnych”. Być może podczas przerwy ktoś przemówił jej do rozsądku, że sprawy zaszły za daleko, bo po wznowieniu sesji Kleczkowski kontynuował wypowiedź.

Puentą artykułu jest kilka refleksji. Przewodnicząca często zarządza przerwy twierdząc, że ich celem jest ochłonięcie jej politycznych adwersarzy. Czy aby na pewno to oni powinni wtedy ochłonąć? Alicja Dobrowolska nie zgadzając się z oponentami przeważnie odwołuje się do społeczności augustowskiej mówiąc, że mieszkańcy to sami ocenią. Przewodnicząca nie może być pewna, czy mieszkańcy podzielają jej odczucia. Pani Dobrowolska uwielbia wpisywać do protokołu rzekomo niewłaściwe zachowanie Marcina Kleczkowskiego, ale nie robi tego np. w przypadku radnych Naszego Miasta, Sylwii Bielawskiej i Magdaleny Śleszyńskiej, które bez zgłoszenia niejednokrotnie przerywają wypowiedzi radnym opozycji. W ostatnich miesiącach Alicja Dobrowolska na komisjach rady miejskiej wielokrotnie przerywała wypowiedzi innych osób, czego ponoć nie toleruje. Słowa o służbach porządkowych to wierzchołek góry lodowej.

*Artykuł ukazał się w 26/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
groza
groza 18.07.2021, 23:56
Milicji????
Moim zdaniem ORMO się marzy.
Albo Bąkiewicz z kibolami.
Lady In Red
Lady In Red 18.07.2021, 18:11
A ja, drogie moje mieszkancy, polecam wam wspaniałe wystąpienie naszej subtelnej, pełnej wdzięku Madam Dobrowolskiej vel Szapapaż z godziny 19.20 na ostanie sesji. Chodzi mnie szczególnie o pełne polotu myśli na temat:
- radnych którzy chcą kogoś preferencyjnie : ) zmuszać
- broni atomowej : 0
- łamania prawa
- wolności konstytucyjnych
No po prostu, nie wiem jak my wcześniej bez erudytki funkcjonowali w tem naszem mieście.
Lady in Rusty
Lady in Rusty 18.07.2021, 23:46
preferencyjnie (zamiast PREWENCYJNIE!) ląduje w 'Słowniku kompromitacji językowych przew. RM'
tylko proszę nie mówić, że to przejęzyczenie - przejęzyczyć można się raz, a nie kilka razy...
tutejszy
tutejszy 19.07.2021, 23:43
Bo to taka nasza Augustowska Szydłowa.
tutejsza
tutejsza 20.07.2021, 13:29
Mieszkańcy jom oceniom.
Mieszkańcy ocenią
Mieszkańcy ocenią 17.07.2021, 23:12
Sposób prowadzenia czwartkowej sesji przez powyższą panią woła o pomstę do nieba. Odbieranie głosu opozycji i pozwalanie na długie wypowiedzi niekoniecznie związane z tematem radnych koalicji rządzącej, to popis buty, pychy i arogancji.
oceniamy
oceniamy 18.07.2021, 23:43
... i bezczelności
Harcerz
Harcerz 17.07.2021, 21:14
Filip jest jak Stalin. Lubi zdjęcia z dziećmi.
Strata za stratą
Strata za stratą 17.07.2021, 21:07
Powiedzmy sobie w oczy, ta ekipa gnębi Augustów. Codziennie tracimy kolejne szanse.
Kicia
Kicia 17.07.2021, 20:58
Dziś podczas kąpieli na plazy postiv wiatr zwiał moją sukienkę do wody i utonęła. Mam prośbę do osób ktore dniem i nocą patrolują ten teren , jezeli fala wyrzuci sukienkę na brzeg proszę odesłać kurierem. Sukienka ma wartość sentymentalną. Otrzymalam ją za darmo od przyjaciółki i wyglądałam w niej zjawiskowo.
Adres: ul. Żabie oczy 12, 15-300 Miśkowo. Dziękuję.
Wytrzeszcz
Wytrzeszcz 17.07.2021, 21:41
Tak się wzruszyłam tym wpisem, że oczy 👀 👀 👀 👀 zaszły mi mgłą.
iwan
iwan 17.07.2021, 20:36
Ta pani pasuje tylko do jednego miejsca czyli gdzie zaczynała karierę rozdając bułeczki z Kleczkowskim i wygląd i słownictwo
Darek
Darek 17.07.2021, 17:27
Myśli że tu jest kimś ważnym bo w Sokółce to tylko
spisuje wagony towarowe i czuję się tam niedowartosciowana
więc wykorzystuje swoje pięć minut bo wie że nie długo ich
nie będzie miała tylko jak później spojrzy ludziom w oczy
Tron
Tron 17.07.2021, 16:55
Ta pani jest rodem z minionej epoki a władza którą poczuła ją woda sodowa zrobiła swoje
Wstyd i hańba że mamy taką radę i burmistrzów którzy mimo że jest wyrok WSA w sprawie Pani radnej Piaseckiej bronią kolejnego kolegę który jak mówi nie ma sobie nic do zarzucenia . Śmiech na sali !
Misia
Misia 17.07.2021, 16:45
Dziwie się ze ta pani jest przewodnicząca
tutejszy
tutejszy 17.07.2021, 23:22
Ona jest pszefodnicomcom.
adwocem
adwocem 19.07.2021, 12:06
preferencyjnie szapobaż

Pozostałe