Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 8 stycznia 2026 03:53
Reklama
Reklama

Czy tuczą i powodują przeziębienie? Lody - fakty i mity

Podziel się
Oceń

Lody to przysmak, który niejednemu z nas przywołują najsłodsze wspomnienia z dzieciństwa. Choć to bardzo popularna forma przekąski, dostępna niemal w każdym sklepie spożywczym, panują na ich temat powszechne opinie, które mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Oto najpopularniejsze fakty i mity na ich temat.
Czy tuczą i powodują przeziębienie? Lody - fakty i mity

Autor: iStock

Istnieje wiele teorii na temat początków mrożonego przysmaku. Najpopularniejsza legenda głosi, że historia lodów miała swój początek w Chinach, nawet pięć tysięcy lat temu. W pierwotnej wersji miały przypominać popularne dziś sorbety, czyli mieszankę mrożonych owoców z pokruszonym lodem. Do Europy trafiły podobno za sprawą podróżnika Marco Polo, który podczas jednej z wypraw rzekomo wykradł Chińczykom tajemniczą recepturę, aby sprzedać ją weneckim cukiernikom. Choć początkowo lodami zajadali się głównie przedstawiciele elit, z czasem orzeźwiająca słodycz stała się popularna we wszystkich klasach społecznych.

Fakty i mity na temat lodów

Lody nie tuczą [MIT]

Panuje błędne przekonanie, że chociaż składają się w dużej mierze z cukru, lody nie powodują przybierania na wadze. Oczywiście jako element zdrowej, zbilansowanej diety nie sprawią nagle, że na brzuchu pojawi się oponka. Jednak kłamstwem jest, że energia, którą organizm musi zużyć do podgrzania zimnego posiłku, spala całą jego wartość kaloryczną. Składniki mrożonych przekąsek uczestniczą w takiej samej przemianie metabolicznej, jak inne słodycze. Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej spożywanie lodów w nadmiernych ilościach może sprzyjać nadwadze, otyłości i chorobom z nich wynikających, np. miażdżycy czy cukrzycy typu 2.

Domowe lody są zdrowsze [PRAWDA]

Ale tylko pod warunkiem, że zrezygnujemy z niepotrzebnych dodatków. Lody produkowane do masowej sprzedaży nierzadko naszpikowane są dużą ilością cukru, barwnikami i substancjami konserwującymi. NCEŻ potwierdza, że korzystniejszą dla zdrowia alternatywą jest samodzielne przygotowanie domowej wersji tego smakołyku. Najprostszy przepis to zblendowanie ulubionych owoców, np. truskawek i ananasa, przelanie ich do foremek i zamrożenie. Tak przygotowane będą smakowały wyśmienicie, a dodatkowo dostarczą nam wartościowych składników odżywczych. Jeśli wolimy słodszą wersję, można zamiast cukru użyć miodu albo słodzidła, np. ksylitolu lub stewii. Kupując lody gotowe, warto wybierać przede wszystkim te, których lista składników jest najkrótsza.

Lody czekoladowe poprawiają koncentrację [PRAWDA]

Naturalne kakao bogate jest w magnez, który usprawnia pracę szarych komórek. Składnik ten zwiększa aktywność neuroprzekaźników, a także aktywuje połączenia nerwowe. Dzięki lodom czekoladowym, wytworzonym na bazie tego produktu, podobnie jak po zjedzeniu kilku kostek gorzkiej czekolady, poprawia się pamięć oraz koncentracja. To świetny argument dla najmłodszych łasuchów. Czekoladowe lody będą nie tylko doskonałą zachętą do nauki, ale również poprawią jej efektywność.

Lody mogą powodować przeziębienie [MIT]

Rodzice zawsze powtarzali, że „od zimnych lodów będziemy chorować”. Po części to prawda. Jednak mrożone produkty, same w sobie nie posiadają właściwości, które prowadzą do infekcji. Według epidemiologa Waldemara Ferschke, za choroby odpowiedzialna jest jedynie różnica temperatur. W czasie upałów nasz organizm jest bardzo rozgrzany. Przyjęcie zimnego posiłku lub napoju może powodować obkurczanie się naczyń krwionośnych, co ułatwia wirusom przedostanie się do organizmu. To nie lody powodują większą podatność na infekcje, a szok termiczny, jakiemu poddajemy nasz organizm.

Lody są lekarstwem na osteoporozę [PRAWDA]

Ale tylko przygotowane na bazie produktów mlecznych. Śmietankowe lub jogurtowe bogate lody z wysokiej jakości składników, bogate są w wapń, czyli podstawowy budulec kości i zębów. Jego niedobór powoduje osłabienie kości, dlatego w przypadku osteoporozy zaleca się spożywanie pięciu posiłków dziennie wzbogaconych o produkty zawierające ten pierwiastek. Potwierdza to m.in. publikacja Beaty Barańskiej realizowana we współpracy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalem Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Lody znajdują się liście zaleceń dla pacjentów z osteoporozą.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -8°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 11 z dnia 27 lis - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rozwój wsteczny Augustowa pod auspicjami maszomiastowych picerów, pozerów i farmazoniarzyTreść komentarza: Jaka historia? Zapytaj w takim razie burmiszczów Karolczuka i Chodkiewicza, na jakiej podstawie lansują się w przestrzeni publicznej, a w zasadzie dlaczego jak infantylni kabotyni zaklinają rzeczywistość tworząc wizerunek Augustowa jako miasta rozwijającego się pod ich rządami? Dane GUS nie kłamią. Miasto wyludnia się w szybkim tempie, więc robienie z siebie pajaców siejących toporną propagandę raczej nie jest właściwym sposobem na zawrócenie Augustowa z kursu rozwoju wstecznego obranego przez towarzystwo spod insrybutorowo-jablonkowego znaku Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 7.01.2026, 19:01Źródło komentarza: Co z budynkiem po Zespole Szkół Technicznych w Augustowie?Autor komentarza: Augustów zainsrybutorowany geszewciarzami i farmazoniarzami spod znaku Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Strach się bać, co dalej będzie działo się z powiatem augustowskim z takim pełnomocnikiem? Niejaki Tomasz D. tak poinsrybutorowemu poczyna sobie w branży handlu paliwami, że mieszkańcy Augustowa po dekadzie insrybutorowo-jablonkowych rządów są częstowani najwyższymi cenami paliw w regionie. Wystarczy odjechać kilkanaście kilometrów od Augustowa, żeby tankować kilkadziesiąt groszy taniej niż w wyludniającym się Augustowie. W Białymstoku paliwo jest tańsze nawet o pięćdziesiąt groszy za litr, niż w zainsrybutorowanym od dekady Augustowie.Data dodania komentarza: 7.01.2026, 18:56Źródło komentarza: Powrócił głośny temat pełnomocnikaAutor komentarza: Kompulsywni picerzy, pozerzy i festyniarze spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🥸🚀🛰🛸💸🏚👍👏🤝Treść komentarza: Rajcowie miejscy i powiatowi potrafią tworzyć w podległych im jednostkach budżetowych kumoterskie etaty przepalając publiczne pieniędze liczone rocznie w setkach tysięcy złotych. Ciekawe dlaczgo ci sami quasi-samorządowcy nie pamiętają o osobach mierzących się z kryzysem bezdomności? Przyszła zima, a wraz z nią śnieg i mróz. Gdzie podziali się fejsbukowi picerzy, pozerzy i farmazoniarze spod znaku Nasze Miasto-PiS? Śliskie fejsbukowo-gazetkowe lamusy i miernoty mające gęby pełne populistycznych frazesów nie potrafią otworzyć nawet jednej noclegowni i jadłodajni w Augustowie. Natomiast symptomatycznie uskutecznianą przydzielanie z klucza kumotersko-partyjnego ciepłych posadek i tłustych pensyjek geszefciarzom i dokumentnym dyletantom ze swojego gangu. Niestety, ale te gamonie nie chcą lub nie potrafią zadbać o najsłabszych, w tym osoby będące w kryzysie bezdomności. Koniec picowania na fejsbukach i w propagandowych gazetkach żałośni quasi-samorządowcy - czas wziąć się do pracy!Data dodania komentarza: 7.01.2026, 18:53Źródło komentarza: Powrócił głośny temat pełnomocnikaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Panie Szczudło jak pokazuje czas to pan bije pianę a nie Pan Szkiłądź. Zamknęliście szkołę a teraz kombinujecie z budynkiem we współpracy jak myślę z oszustami z Naszego Miasta.Data dodania komentarza: 7.01.2026, 16:39Źródło komentarza: Jaka będzie przyszłość budynku szkoły w Augustowie?Autor komentarza: Michał W.Treść komentarza: Likwiduje się szkoły, a nie budynki. A budynek II LO w sam raz na siedzibę starostwa.Data dodania komentarza: 7.01.2026, 15:30Źródło komentarza: Co z budynkiem po Zespole Szkół Technicznych w Augustowie?Autor komentarza: DowódTreść komentarza: Wy z konopnickiej to już pół dzielnicy zastawiacie swoimi gratami. Macie spółdzielnię to niech wam robi parkingi. Może kawałek terenu sprzeda ACE za nową halą, albo LO2 do likwidacji i na stadionie będzie sporo miejsca. Skoro ludzie nie chodzą środkiem jezdni to niech pani nie parkuje pod oknem na chodniku. Też zrobie fotę i wrzuce na mapę zagrożeń. Tyle razy ile trzeba.Data dodania komentarza: 7.01.2026, 14:23Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: Śmietnik kodowanyTreść komentarza: Dlaczego kłamiesz? W ustawie: "W przypadku gdy właściciel nieruchomości w uzgodnieniu z gminą zapewni techniczne możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach w budynkach wielolokalowych, rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o ponoszeniu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez ".Data dodania komentarza: 7.01.2026, 14:07Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: Bez logikiTreść komentarza: Skoro każdy może oddawać śmieci tyle ile naprodukuje, bo ryczałt to dlaczego mam płacić od zużycia wody? Skoro zużycie wody wskazuje, że dużo śmieci produkuję to niech mi dają 2 razy więcej worków. Chore, głupie, bezsensowne. Do płacenia to wyskakuj z kasy. A może ja wolne worki bym odsprzedawał (jak uprawnienia klimatyczne)? Skoro zapłaciłem za wywóz czegoś czego nie naprodukowałem to opłacam komuś.Data dodania komentarza: 7.01.2026, 14:02Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: było_kiedyś_miasto_AugustówTreść komentarza: a ja bym opłatę za śmieci, oprócz zużycia wody, połączył jeszcze z zużyciem prądu i wtedy to wypełni się przepowiednia o Augustowie.... Ostatni gasi światłoData dodania komentarza: 7.01.2026, 12:32Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: PracownikTreść komentarza: Czy nie można by było zrobić w tym budynku jakiegoś ośrodka szkoleniowego? Pracodawcy składaliby zapotrzebowanie na takie zajęcia / szkolenia np. jedno lub dwutygodniowe. wypełnianie raportów, różnej dokumentacji, dokumenty urzędowe, wózki widłowe, obsługa kasy, podstawowe zasady bhp, np podstawowe szkolenia z geodezji, obsługi biurowej, konkretnie obsługa jakiegoś programu albo sprzętu?. A może w tym ośrodku również darmowe korki dla młodzieży, m. in. maturalnej? Po co marnować kase na huczne otwarcia ulic, konferencje prasowe itd jak można zainwestować te pieniądze w mieszkańców?Data dodania komentarza: 7.01.2026, 07:43Źródło komentarza: Co z budynkiem po Zespole Szkół Technicznych w Augustowie?Autor komentarza: uczeńTreść komentarza: wolałbym żeby raczej 2 lo zostało, budynek chyba objęty ochroną konserwatorską a 1 lo takie sobie, boisko od lat nie remontowane i tylko nauka jazdy się odbywa, w szkołę raczej nie inwestująData dodania komentarza: 6.01.2026, 22:11Źródło komentarza: Co z budynkiem po Zespole Szkół Technicznych w Augustowie?Autor komentarza: też rodzicTreść komentarza: sp nr 1 i sp nr 5 to raczej już historia, naprawdę nie ma do czego wracać, a sp nr 6, czy to prawda że tam jest po jednym oddziale z każdej klasy??? jak w prywatnej szkole albo na indywidualnym nauczaniu.Data dodania komentarza: 6.01.2026, 22:08Źródło komentarza: Co z budynkiem po Zespole Szkół Technicznych w Augustowie?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: A przy domu księży emerytów to niby co powstaje? Zdaje się hospicjum.Data dodania komentarza: 6.01.2026, 22:02Źródło komentarza: Co z budynkiem po Zespole Szkół Technicznych w Augustowie?Autor komentarza: RozczarowanaTreść komentarza: Ta metoda żeby nie napisać brutalnie jest do niczego. Nie mam ochoty płacić za nieuczciwość innych osób. Od tego są służby żeby to zweryfikować. Muszę mieć na własnej posesji miejsca na składowanie plastików, szkła, bio, zielone i inne cuda. Bo oczywiście odbiór tylko w wyznaczonych terminach. Więc sobie obywatelu stwórz miejsce. Szmaty chcesz wyrzucić nie ma gdzie ? PSZOK w Nowicne to chyba jakiś żart. I nikt o tym nic nie mówi. Zapraszam Pani radna do rozwiązania tego problemu. A teraz będą mnie jeszcze uczyć jak często mam się kompać. Należy karać tych co oszukują a nie uczciwych. Ten co kombinuje i na tą metodę znajdzie sposób, niestety. Bo przecież Augustów to jego mieszkańcy. 😡Data dodania komentarza: 6.01.2026, 18:36Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: ot i coTreść komentarza: Gdyby to była dobra metoda to wszystkie gminy by to wprowadzały. A tak nie jest. Opłata za gospodarowanie odpadami naliczana od zużycia wody jest stosunkowo rzadko wykorzystywana — wciąż w niewielu gminach w Polsce. W jednym z artykułów branżowych wskazano, że metodę tę stosuje obecnie około 30 gmin w kraju.Data dodania komentarza: 6.01.2026, 11:26Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: prosteTreść komentarza: To wystarczy wstawić znak : zakaz parkowania i walić mandaty.Data dodania komentarza: 6.01.2026, 02:19Źródło komentarza: Rajgrodzka. Urzędnicza prośba o nieparkowanie wywołała sprzeciwAutor komentarza: logikaTreść komentarza: To znając mieszkańców: 2 worki z kodem do śmieciarki a osiem bez kodu zutylizować nielegalnie. (do lasu, spalić, podrzucić , itd...). Właśnie o to chodzi żeby wyeliminować nielegalne odpady i dlatago jest ryczałt naliczany od czegoś a śmieci możesz oddać tyle ile naprodukujesz.Data dodania komentarza: 6.01.2026, 02:15Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Tylko jest jeden problem... ustawa nie przewiduje rozliczania gospodarstw w taki sposób. Jedyne opcje - ryczałtem od gospodarstwa domowego, od liczby mieszkańców, od wody, od powierzchni lokalu. Innych opcji nie ma.Data dodania komentarza: 5.01.2026, 21:51Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: KąpielowyTreść komentarza: Pani radna. Poważnie nie istnieją lepsze metody rozliczania za odbiór smieci? A jak to jest w niektórych gminach, że mieszkańcy dostają worki i kody kreskowe do naklejenia na worek. Odbiór worka mozliwy jedynie po zeskanowaniu. Jak są kody to chyba juz żaden problem policzyć: stawiam 2 worki, przychodzi faktura za dwa. Proste.Data dodania komentarza: 5.01.2026, 18:42Źródło komentarza: Nowa metoda opłat za śmieci. Analiza radnejAutor komentarza: Kumoterskie etaty naszomiastowych gamoniTreść komentarza: Czy "tajemniczy" pełnomocnik starosty Rusieckiego niejaki Tomasz D. mógłby z łaski swojej wpłynąć na swojego dwukrotnego kandydata na burmistrza niejakiego mgr. Mirosława Karolczuka, żeby ten wzruszył i zmobilizował augustowskie CSiR do przygotowania tras narciarskich na bulwarach i na miejskim stadionie? Etatów w urzędzie i w CSiR naprodukowane jest pod korek, ale efekty działalności kumoterszczyzny naszomiastowych gamoni są niestety bardzo mizerne dla Augustowa i jego mieszkańców.Data dodania komentarza: 5.01.2026, 17:14Źródło komentarza: Powrócił głośny temat pełnomocnika
Reklama