Przed durem warto się zaszczepić

  • 16.07.2021, 09:49
  • Beata Perzanowska
Przed durem warto się zaszczepić
Dur brzuszny (tyfus) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie - pałeczki duru brzusznego. Tyfus zaliczany jest do chorób „brudnych rąk”. Główną drogą szerzenia się zakażenia jest bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, spożycie zanieczyszczonej wody i żywności oraz nieprzestrzeganie zasad higieny.

Szczepienia ochronne. Fakty nie mity

Okres wylęgania choroby wynosi około 10-14 dni. Objawy to wysypka, ból brzucha, wysoka temperaturą. Tyfus może prowadzić do powiększenia śledziony i wątroby. W przebiegu choroby na języku pojawia się suchy brunatny nalot. Pałeczki duru brzusznego mogą powodować uszkodzenie wątroby, zapalenie płuc, uszkodzenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów i kości, zapalenie opon-mózgowo-rdzeniowych, a w konsekwencji brak leczenia może prowadzić do śmierci. Obecnie w Polsce nie stwierdzono zachorowań na dur brzuszny od ponad 2 lat.
W 2019 roku zdiagnozowane były 3 przypadki, z czego każda chora osoba była hospitalizowana. Najwięcej zachorowań w Polsce zdiagnozowano po II wojnie światowej – 7975 przypadków i 478 zgonów. Dur brzuszny jest chorobą endemiczną, największe ryzyko zakażenia występuje w krajach, które cechuje niski poziom higieny oraz brak kanalizacji i dostępu do czystej wody. Najwięcej zachorowań występuje w rejonach Azji Południowej, Wschodniej, Afryce i Ameryce Południowej. Na tych terenach rocznie odnotowuje się nawet do 33 milionów zachorowań i do pół miliona zgonów. Szczepionka przeciwko durowi brzusznemu należy do grupy szczepień zalecanych i odpłatnych. Szczepienie zaleca się pracownikom służb komunalnych, a także osobom podróżującym do krajów o niskim poziomie higieny oraz z wysoką liczbą zachorowań. Szczepionki inaktywowane są podawane osobom do 60 roku życia i dzieciom powyżej 5 roku życia. Podaje się 3 dawki z zachowaniem odstępów czasowych 0, 1 i 12 miesięcy. Szczepionki polisacharydowe są podawane podskórnie lub domięśniowo dorosłym i dzieciom powyżej 2 roku życia. W przypadku tej szczepionki podawana jest jedna dawka. Zaleca się szczepienie przypominające- pojedynczą dawka co 3 lata.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe