Młodzi pływacy bez wsparcia włodarzy

  • 28.06.2021, 11:24
  • List do redakcji
Młodzi pływacy bez wsparcia włodarzy Aleksandra Sigillewska
Felieton radnej miejskiej Aleksandry Sigillewskiej.

Felieton radnej miejskiej Aleksandry Sigillewskiej:

Młodzi pływacy bez wsparcia włodarzy

Młodzi augustowianie z klubu UKS „Pływacy” nadal nie mogą trenować na augustowskiej pływalni, chociaż baseny są już od dawna otwarte i praktycznie nic nie powinno stać temu na przeszkodzie. Młodzież, rodzice i trener zastanawiają się, dlaczego przez wiele lat mogli trenować bez przeszkód kilka razy w tygodniu a teraz stało się to niemożliwe z powodu wprowadzonych drastycznych podwyżek za korzystanie z obiektu pływalni?

Pandemia koronawirusa oraz prace modernizacyjne spowodowały, że pływalnia w Augustowie była zamknięta ponad rok. W tym czasie mieszkańcy korzystali z obiektów w innych miastach m.in. w Suwałkach, Ełku, Olecku. Również pływacy trenujący wyczynowo w klubie UKS „Pływacy” Augustów zmuszeni byli dojeżdżać kilka razy w tygodniu na treningi do Suwałk. Kiedy jednak rząd zniósł obostrzenia okazało się, że treningi w Augustowie nadal nie mogą się odbywać.

Burmistrz Mirosław Karolczuk zarządzeniem nr 80/2021 z dnia 11 marca 2021 roku podniósł opłaty za wynajem toru z 15 zł/godz. na 55 zł/godz. oraz co gorsza zlikwidował ulgę (w wysokości 75%) dla uczniowskich klubów korzystających z obiektu pływalni. W związku z tym koszty, które obecnie zmuszeni byliby ponosić rodzice trenującego dziecka to kwota ok 400-500 złotych miesięcznie. Ulgi te zostały jednak zachowane dla dzieci i młodzieży korzystających z innych miejskich obiektów tj. kortów tenisowych, stadionu, płyty piłkarskiej ze sztuczną nawierzchnią, wyciągu nart wodnych, pomieszczeń i siłowni w bazie kajakarzy. Wychodzi na to, że trener idąc z pływakami na obiekt pływalni nie ma ulgi, natomiast jeśli pójdzie na kajaki lub na stadion to ulgę w wysokości 75% ma. Czy dyrektor CSiR-u Paweł Głowacki mógłby to logicznie uzasadnić?

Dlaczego ulgi zlikwidowano na pływalni? Z czego wynika ta jawna dyskryminacja? Przez całe lata funkcjonowały one dla klubów sportowych na pływalni, a teraz Miasto chce zarobić na 35 młodych, ambitnych ludziach, również zawodnikach startujących na mistrzostwach Polski, którzy są mieszkańcami Augustowa, a ich rodzice pracują tu i płacą podatki. Dlaczego burmistrz podjął decyzję o dyskryminacji pływaków na pływalni CSiR Augustów ustalając opłaty, których rodzice nie są w stanie ponieść?

Na komisji społeczno-oświatowej RM w Augustowie w dniu 27 kwietnia 2021 padło zapewnienie zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza, że zostaną podjęte rozmowy z trenerem Arturem Paczyńskim i dyrektorem CSiR-u. Pan Chodkiewicz powiedział: „Ustalimy dogodny termin i może jeszcze jakieś rozwiązania ułatwiające przygotujemy. Na to liczę, bo chciałbym żeby UKS „Pływacy” tak jak inne kluby sportowe w Augustowie się rozwijał i żeby też członkowie klubu mieli poczucie, że są traktowani w sposób taki sam jak inni sportowcy, bo o to też w tym wszystkim chodzi.”

Minęły prawie dwa miesiące i niestety żadnych rozwiązań nie wypracowano. Czas płynie, młodzież nie trenuje, rodzice się denerwują, wypracowana z trudem forma zanika. Kto poniesie za to odpowiedzialność?

Chciałabym zapytać, komu ma służyć ten basen, jeśli nie mieszkańcom? Po co infrastruktura sportowa na którą wydajemy miliony skoro nie można na niej uprawiać sportu?

Czy wysokie wyniki osiągane przez tych młodych, utalentowanych ludzi na zawodach nie są dla nas dumą i satysfakcją, czy nie są promocją Augustowa?

Dlaczego więc nasze augustowskie dzieci dalej zmuszone są do treningów w Suwałkach?

Czy dzięki tym drastycznym opłatom basen poprawi swoją kondycję finansową? Śmiem wątpić.

Symboliczne opłaty za miejskie obiekty dla chcących trenować młodych ludzi są w naszym wspólnym interesie. Sport to przeciwdziałanie agresji, to sposób na zapobieganie uzależnieniom. Np. w Austrii, w celu przeciwdziałania agresji miejskie obiekty są udostępniane klubom sportowym nieodpłatnie.

To bardzo przykre i smutne, ale na dzień dzisiejszy dyrektor CSiR Paweł Głowacki zlikwidował pływanie wyczynowe w Augustowie. Czy jest na to nasza zgoda?

Aleksandra Sigillewska

List do redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zenek
Zenek 20.07.2021, 09:50
Jakie kąpielisko i plażę ma Białystok a jakie ma Augustów........czas się u nas zatrzymał.
Czy to ma być atrakcja turystyczna? Miasteczko z lat 70-tych?
Może to i pomysł.
Co jeszcze nas czeka
Co jeszcze nas czeka 30.06.2021, 09:03
Sądząc po słowach które padły na wczorajszej sesji o kąpieliskach i ratownikach......to można domniemywać, że za rok latem basen będzie zamknięty z powodu braku obsady.
Pływalnia jak widać przeżywa obecnie okres rozkwitu.
Wiocha
Wiocha 06.08.2021, 12:28
Faktycznie. Pożyjemy, zobaczymy.
Basen dalej otwarty od 13-tej?
Swoj
Swoj 30.06.2021, 10:36
Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać
Brawo zróbcie jeszcze drożej
Brawo zróbcie jeszcze drożej 30.06.2021, 08:56
Podrożało na basenie. Godzina rodzic z dzieckiem szkoła podstawowa to 21 złotych, w sobotę 24 złote.
To 2 godziny wychodzą 42 złote...........szok w tygodniu a w weekend 48 złotych.
Bardzo drogo. Widać że Augustów to jego mieszkańcy.
trzeba chcieć
trzeba chcieć 29.06.2021, 13:39
Ja nie rozumiem, jak rozmowy dotyczące dzieci i młodzieży mogą toczyć się 2 m-ce. Przecież to jest czas stracony.
Trzeba usiąść i rozmawiać do skutku..........oczywiście trzeba chcieć a chyba w tym tkwi problem.
Tracą oczywiście mieszkańcy Augustowa, po raz kolejny.
***i
***i 29.06.2021, 12:48
"Pobożny" nie rozumie prostej sprawy. Miasto miało obniżyć karnety trenującym dzieciom (tak robi wiele innych miast), a nie płacić pensje trenerom! Trenerom płacą rodzice, tak jak było dotychczas. Przez obniżenie karnetu dla dzieci, obniży się ogólny koszt dla rodziców!!! Obecnych zaporowych cen niezamożni rodzice zdolnych dzieci nie są w stanie pokryć. Czy władzom zależy na udoopieniu sportu dla najmłodszych??? To jest skandal.
Karnetowicz
Karnetowicz 29.06.2021, 08:23
To jest fenomen ekonomii , zwiększyć karnety i skrócić działanie basenu, no mistrz ! I super zasady, płacisz 600 zł a zabierają Ci jak za wejście na bilet, no super poprostu ulga dla karnetowiczow....
Tylko pijar
Tylko pijar 29.06.2021, 06:43
Miszcz Głowacki. W Ełku za podobne numery mi podziękowali. Nasi przyjęli, bo nikt nie chce u nich pracować.
Ciekawe
Ciekawe 29.06.2021, 13:09
W Elblągu też chyba podziękowali?
Podobno do Grajewa miał iść?
Trochę jest informacji na jego temat w necie.
Błazen
Błazen 28.06.2021, 23:08
Ceny biletów jednorazowych za korzystanie z pływalni zostały zmniejszone o kilkanaście procent natomiast ceny wejść na karnetach podrożały o kilkaset procent, przeliczając cenę za jedną godzinę korzystania z pływalni.
Wydaje mi się, że w znacznej większości karnety kupują mieszkańcy Augustowa i mieszkańcy okolicznych gmin, a bilety jednorazowe kupują przede wszystkim turyści i osoby okazjonalnie korzystające z augustowskiego basenu.
Jeśli tak ma wyglądać "rozwój turystyki" w Augustowie oraz "podwyższanie jakości życia" jego mieszkańców to niestety, ale obecni włodarze Augustowa źle zrozumieli znaczenie tych dwóch pojęć.
Paker
Paker 29.06.2021, 08:15
Ludzie nie są jeszcze świadomi co im na basenie zgotowali, ja mam karnet na siłownię bo mam na popołudnia i chciałem rano uczęszczać , ale zrobiono basen od 13...i co teraz basen odda mi połowę cenę za karnet???
polarisy
polarisy 28.06.2021, 23:02
Pani Aleksandro,potrafi Pani trafić w czułe miejsce.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości.
polarisy
polarisy 28.06.2021, 17:30
Plebs to może sobie popływać Mostową lub przy Białym Domku po obfitych opadach deszczu.
obiecane-popływane
obiecane-popływane 28.06.2021, 18:22
P.S.-ewentualnie można zorganizować coroczne "Pływanie na byle czym" tylko trzeba załatwić deszcz.
Fajny gość
Fajny gość 28.06.2021, 14:43
Zgody na to nie będzie nigdy, żeby segregować mieszkańców.
Wszyscy płacą podatki i mają prawo oczekiwać równego traktowania.
W jakim tonie odzywał się dyrektor CSiR do trenera to warto zobaczyć............
https://esesja.tv/transmisja/1…
godzina 1:33:38
Czy Augustów to jego mieszkańcy?

Słabiutko
Słabiutko 28.06.2021, 14:33
A w wakacje podobno ma być otwarty od 13-tej do 21-ej?
Strategia pozyskania ratowników chyba nie wypaliła. No ale co się dziwić, oferta zamieszczona na csir nie zachęcała.
Augustowiak
Augustowiak 28.06.2021, 16:31
I do tego blokują sekcje pływania... Skąd później brać tych ratowników? Z tego co się orientuje w aktualnym kursie ratownika brało udział dwóch zawodników klubu, więc zamiast wspierać żeby pozyskiwać później ratowników to dołki dla dzieciaków kopią. Wstyd
Prosta sprawa
Prosta sprawa 28.06.2021, 18:30
Jak blokują sekcje pływania?
Przecież to w naszym interesie jest żeby szkolić ratowników.
Jak nie będzie ratowników to i basen nie będzie działał.
zło złem rządzi
zło złem rządzi 28.06.2021, 12:39
Wywalić Karolczuka i bandę wzajemnych interesów z ratusza na zbity pysk!
Radnym dało się powylewać asfalty, parkingi czy wykosić konkurencje.
Co to ma być? Równiejsi mieszkańcy?
Tomek
Tomek 28.06.2021, 12:13
Czy to prawda, że basen został uszkodzony podczas ostatniej burzy?
obiecanki_cacanki
obiecanki_cacanki 28.06.2021, 11:40
nie wiem jak odnieść się do porównania Austrii do Augustowa... trzeba coś brać albo być niespełna rozumu, ale .... dlatego na panią będę głosować jak pani zrobi tutaj Austrię. daję słowo. ps. a może zrobiłaby pani z Augustowa Monako? będzie jeszcze lepiej
Chyba coś nie tak
Chyba coś nie tak 28.06.2021, 18:28
Skoro baza kajakarzy za podobno za około 6,5 mln służy kilku - kilkunastu osobom a roczne koszty utrzymana to ok 180 tysięcy złotych to dlaczego rodzice pływaków trenujących pływanie wyczynowo mają płacić ok 400-500 złotych miesięcznie?
Gdzie w tym sprawiedliwość?
Gdzie logika?
Widać ile miasto dopłaca do kajakarzy, a gdzie w tym pływacy?
Paker
Paker 28.06.2021, 20:57
A dajcie spokój, może ktoś by pomyślał żeby odpalić siłownie w tej bazie dla wszystkich chętnych? Najlepszy sprzęt w mieście a korzystać mogą jak zwykle wybrańcy...
Basia