#jestempieniacz. Klęska Dobkowskiego

  • 24.06.2021, 17:00
  • Krzysztof Przekop
#jestempieniacz. Klęska Dobkowskiego Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Marian Dyczewski, w tle budynek Sądu Okręgowego w Suwałkach
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1150 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Wakacje za pasem

Pogoda zapowiada się lepiej niż na początku tygodnia. Trochę popada, a potem będzie sporo słońca i znośne temperatury.

Wakacje to okres ogórkowy. Politycy przysypiają, w redakcjach są urlopy, ludzie mniej czytają, a więcej grillują. Okres małej nirwany informacyjnej. Wiele wskazuje na to, że zbliżające się wakacje dla burmistrza Karolczuka i jego świty mogą okazać się nerwowe. Wodociągi miejskie są zagrożone wysoką karą za przekroczenie ilości ścieków. Już zostało naliczone 7 milionów złotych, a to dopiero początek. Naliczenie nie objęło roku 2020 i 2021. Dojdzie zatem około 4 mln złotych. Ale to nie koniec. Wody Polskie zgłaszają pretensje do przekroczenia poboru wody, co może skutkować kolejnymi milionami dodatkowych opłat. Problemem może być także złamany podobno zakaz składowania odpadów z oczyszczalni, co może skutkować kolejnymi milionami kar. To są pieniądze, które mogą zatrzymać rozwój miasta na wiele lat.

Siwych włosów nie zabraknie burmistrzowi Karolczukowi z powodu MPEC. Zerwana umowa na dostawę paliwa do ciepłowni spowoduje zapewne konieczność zakupu miału węglowego po znacznie wyższej cenie. Nawet kilkukrotnie. Jak się do tego doliczy szybujące opłaty za emisję, cena ogrzewania może być nie do zaakceptowania. Słyszałem o analizach mówiących, że w czarnym scenariuszu ogrzewanie mieszkania w bloku może kosztować nawet 1.500 zł miesięcznie. A do kompletu radni Naszego Miasta i banici z PiS zdecydowali, że śmieci z bloków będą odbierane 2-3 razy rzadziej niż obecnie. Będzie drogo i śmierdząco.

Na spokojny urlop burmistrz raczej liczyć nie może.

Jestem pieniacz i dobrze mi z tym

Radny Tomasz Dobkowski tego tygodnia nie zaliczy do udanych. W poniedziałek burmistrz Karolczuk ujawnił pismo wojewody podlaskiego zapowiadające wygaszenie mandatu radnemu, a we wtorek sąd w Suwałkach ogłosił wyrok w głośnej sprawie, którą wytoczył Dobkowski przeciwko Marianowi Dyczewskiemu. W styczniu napisałem takie oto słowa, które okazały się prorocze:

Szef Naszego Miasta, Tomasz Dobkowski, może z pełnym przekonaniem użyć hasztagu #obiecanewykonane. Niecały rok temu zapowiedział złożenie pozwu przeciwko Marianowi Dyczewskiemu i słowa dotrzymał. Wątpliwe jest, by takie postępowanie dało mu jakąkolwiek korzyść. Sam bezpardonowo znieważał dobre imię znanego społecznika. T. Dobkowski domaga się przeprosin oraz wpłacenia 5 tys. zł na jedno ze stowarzyszeń. Oby nie wyszło #jestempieniacz.

Pół roku później widać, że pieniactwo Dobkowskiego przynosi szkody jemu samemu, całej radzie miejskiej i wszystkim mieszkańcom Augustowa. To smutne. Mam nadzieję, że ten lubiący sądy obywatel naszego miasta przestanie niedługo używać tytułu „radny”.

Dobkowski przegrał z Dyczewskim” to artykuł okładkowy o tym, dlaczego radnemu nie wypada ciągać się po sądach.

Dobkowski łamie prawo antykorupcyjne

Życie prawnika jest pełne zasadzek. Weźmy sobie za przykład sprawę biznesów Tomasza Dobkowskiego i Mirosława Zawadzkiego. Wojewoda nakazał wygasić mandat Dobkowskiego, a decyzja wobec Zawadzkiego nie może być inna. Miejska prawniczka Beata Kornelius, otrzymująca wynagrodzenie z naszych podatków, wydaje się być adwokatem i łaskawym sędzią niektórych radnych miejskich. Ze szczególną namiętnością broni radnych Naszego Miasta i banitów z PiS. Radni opozycyjni muszą liczyć się raczej z atakami ze strony pani prawnik niż na obronę. Pani prawnik nie rozumie chyba, że jej pracodawcą nie jest radny Dobkowski, radny Zawadzki. Jej pracodawcą jest każdy augustowski podatnik. Pani Krysia z Żabki, pani Zosia ze sklepu mięsnego również. Pani Krysia i pani Zosia mają prawo zapytać, dlaczego za ich pieniądze pani Beata Kornelius udziela porad prawnych panom, którzy są wystarczająco zamożni, by opłacić prawników, a jeszcze bogacą się na wspólnym mieniu miejskim. Rządzący miastem muszą wiedzieć, że prawnik miejski ma służyć dobru miasta i jego mieszkańców, musi być poza podejrzeniami o stronniczość, uwikłanie w poboczne interesy, związki biznesowe stojące w konflikcie z interesem miasta, musi w końcu być wzorem etycznym i moralnym. O wysokim poziomie merytorycznym nie wspomnę. Pani Krysia i pani Zosia mogą zatem zapytać burmistrza Karolczuka, czy zatrudniani przez niego prawnicy spełniają te warunki. Wszak uczestniczą oni w podejmowaniu ważnych dla mieszkańców decyzji, mają dostęp do wielu ważnych informacji, są traktowani przez prawo jako osoby pełniące funkcje publiczne, obowiązuje ich jawność wynagrodzeń otrzymywanych z miasta. Mają w końcu ochronę prawną przysługującą sędziom i prokuratorom. Obrona radnego Dobkowskiego nie wyszła miejskim prawnikom zbyt dobrze. Wojewoda nakazał wygaszenie mandatu szefowi Naszego Miasta i koalicji rządzącej. Zapowiadają się ciekawe tygodnie. O potyczkach radnego Dobkowskiego z prawem antykorupcyjnym piszemy w artykule „Dobkowski znokautowany”.

Pływacy bez basenu

Augustów to jego mieszkańcy. To hasło wyborcze Mirosława Karolczuka i ugrupowania Nasze Miasto. Jestem ciekaw, kogo autor tego sloganu miał na myśli. Zdecydowanie w tej definicji nie mieszczą się młodzi sportowcy, którzy wybrali sobie pływanie. Basen decyzją burmistrza jest dla nich właściwie niedostępny ze względu na horrendalne opłaty. Gratuluję radnej Aleksandrze Sigillewskiej, która jak zwykle bezbłędnie zdefiniowała i naświetliła problem. Zapraszam do przeczytania felietonu jej autorstwa zatytułowanego „Młodzi pływacy bez wsparcia włodarzy”.

Kolejna porażka prawna

Burmistrz Karolczuk miał plan zmian w edukacji. Chodziło o powołanie nowych dyrektorów zespołów szkolnych z wolnej ręki. Interweniowało kuratorium i sprawy musiały wrócić na normalne tory. Czyżby znowu zawiodły porady miejskich prawników? Pani Krysia i pani Zosia znowu będą zadawały złośliwe pytania.

Zapraszam do przeczytania tekstu „Konkurs zamiast powołania”.

Bajkowy Ostapowicz

W tym numerze nic raczej nie przebije „sukcesów” radnego Dobkowskiego. Zauważyć jednak należy niezwykłą erudycję radnego Ostapowicza. Pamiętamy jego sentencje w klasycznej łacinie wygłaszane na sesjach. Pozostali radni, by nie wyjść na ignorantów, w pośpiechu szukali, co znaczą te mądre słowa. Ostapowicz tym razem chciał „wyklepać maskę” Tomaszowi Miklasowi. Jako ochroniarz z całą pewnością nie boi się brutalnych argumentów. Jednak szczyt erudycji osiągnął, gdy zrobił radnym wykład o Gumisiach. Bez takich radnych byłoby znacznie nudniej. Tekst o miejscowym erudycie nazywa się „Klepanie bajek na sesji”.

O tych oraz wielu innych ważnych sprawach, o których nie napiszą media finansowane przez burmistrza Karolczuka, przeczytamy w najnowszym „Przeglądzie Powiatowym”.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 25.06.2021, 12:11
A na stronach Radia Białystok możemy przeczytać :,,JUŻ PO RAZ DRUGI WOJEWODA UCHYLIŁ POZWOLENIE NA BUDOWĘ NA DZIAŁCE NALEŻĄCEJ DO MĘŻA MIEJSCOWEJ RADNEJ"
Brawo Panie Wojewodo czas wziąć to miasto pod lupę i poddać dogłębnej kontroli.
Kto pyta, nie błądzi
Kto pyta, nie błądzi 24.06.2021, 07:09
Szanowni państwo. Nie odwiedzam z zasady innych portali internetowych niż tutejszy, opisujących sprawy Augustowa. Może jednak istnieją osoby mające większą odporność i odwiedzających inne strony. Czy ktokolwiek poza Dziennikiem Powiatowym napisał o porażce Dobkowskiego w sądzie? Jeśli tak, prosiłbym o informacje. Zaznaczę również, że z zasady i dla zdrowia psychicznego nie odwiedzam stron propagandowych na Facebooku. Ale może i w tym przypadku istnieją osoby ode mnie bardziej odporne i to robią. W związku z tym chciałbym się także dowiedzieć, czy na Facebooku wiadomych osób w jakiś sposób odnotowano oraz skomentowano porażkę Dobkowskiego?
Lusia
Lusia 24.06.2021, 07:32
https://augustow.org/2021/spol… .
Czasem warto jednak zlamac swe zasady. Dla wlasnej ciekawosci. Ja tak robie .
Gorzej niż na Białorusi
Gorzej niż na Białorusi 24.06.2021, 07:50
Ten wpis na org mówi jasno jak nisko upadł ten portal. Nie dość, że jest to kopia newsa z radia Białystok, to jeszcze jest bardzo mocno schowany na stronie. Zbyszek, obudź się. Nasze Miasto odejdzie, a ty świnią pozostaniesz na zawsze. To co robisz to hańba i wstyd dla dziennikarstwa.
Lusia
Lusia 24.06.2021, 09:41
Alez komuś ten Zbyszek zalazl za skórę . Ciągle tu o nim sie pisze. U niego nic nie ma na temat PP Czyli celebryta .😊 Robicie mu niezłą reklamę .Ludziska od was sie dowiadują ,ze istnieje cos tskiego jak org.
Kto nie z Mieciem, tego zmieciem
Kto nie z Mieciem, tego zmieciem 23.06.2021, 00:08
Ależ jestem ciekaw atmosfery w pewnych szeregach po ogłoszeniu wyroku, czy rozwolnienia podostawali, czy były łączenia online w celu ustalenia dalszych działań, czy została wypracowana jednolita narracja na wypadek pytań mediów, czy było gorączkowe szukanie przyczyn, czy padały pytania typu: "Co my teraz zrobim?", czy omawiano strategię narzucenia tematu zastępczego, czy był lament albo wzajemne pocieszanie się, czy odbywało się to poprzez wysyłanie wiadomości na Facebooku, czy sztab kryzyzowy odbył osobiście spotkanie na przykład w miejscu odosobnionym? To wszystko są jednak pytania, na które nie otrzymamy odpowiedzi.
temida
temida 23.06.2021, 09:38
Czekamy na wyroki w sprawie dyrektor Chrulskiej o przemoc w szkole i wystawioną ocenę przez Chodkiewicza i Karolczuka oraz w sprawie redaktora Przekopa o hamowanie rozwoju Augustowa.
Kabanos
Kabanos 23.06.2021, 05:37
Mnie najbardziej nurtuje reakcja banitów, bo sprawa Pana Mariana jest podobna, powiedziałbym nawet bardzo podobna do tej, którą wytoczyli "Przeglądowi". Jeśli Pan Marian wygrał i sąd nie pozostawił żadnych złudzeń, banici raczej nie są już tak pewni siebie jak na słynnej konferencji prasowej.
Atena
Atena 23.06.2021, 10:10
Nie wiem jak zareagowali banici, ale o jednym jestem przekonany. Gdyby jedna z tych osób została poproszona o komentarz do wczorajszego wyroku, odpowiedziałaby tradycyjnie: "Jestem zdumiona".
zero
zero 24.06.2021, 00:02
Tak właśnie powiedziała. Przewodnicząca.
Kura
Kura 22.06.2021, 23:23
Chyba dzisiaj zabrakło ostatniej deski ratunkowej w postaci hasła: "Czy mamy na łączach panią mecenas?". W radzie miasta to hasło jest wystarczające, ale przed niezawisłym sądem nie.
Czesław
Czesław 22.06.2021, 22:12
Szanowny Panie Marianie, jako mieszkaniec królewskiego Grodu nad Nettą pragnę z serca podziękować Panu za pańską pracę na rzecz społeczeństwa i determinację, która mi imponuje. Pragnę również Panu podziękować, że dzięki Panu ten dzisiejszy dzień był dla mnie bardziej radosny, składam Panu najszczersze gratulacje.
Prawnik
Prawnik 22.06.2021, 20:16
Trzeba koniecznie zapytać, czy to prawda że Pani mecenas pracuje dla deweloperów, którzy mają wiele spraw w mieście. To może być ciekawy trop
zzzz
zzzz 23.06.2021, 07:51
od dawna , Ameryki nie odkryłeś
dzin
dzin 23.06.2021, 11:17
W Suwałkach mówią że w dowód wdzięczności Pani deweloper z Augustowa sprzedała Pani mecenas kamienice. Tak ludzie mówią. Praca w UM Augustów od 7 do 15 i od 15.30 do 18 u Pani deweloper konfliktu interesu Pani mecenas podobno nie wywoływało i co jej zrobicie jak Nasze Miasto.
Wypada czy nie wypada
Wypada czy nie wypada 23.06.2021, 11:26
Trzeba przyznać, że jest pracowita. Ciekawe, czy opiniuje burmistrzowi decyzje związane z deweloperami. Bo to chyba nie wypada
Zmiana planu
Zmiana planu 22.06.2021, 21:12
Oj bardzo ciekawy.
#jestnadzieja
#jestnadzieja 22.06.2021, 20:11
#jestempieniacz i to nie bylejaki, bo wygaszony.
Te wydarzenia ostatnich dni dają jakąś nadzieję, że w końcu doczekamy lepszych czasów oraz wiarę, że dobro zwycięża ze złem nie tylko w bajkach.
Dobkosiowa
Dobkosiowa 22.06.2021, 19:58
Zastanawia mnie, jako mieszkańca jedna sprawa..... Czy prawniczka miejska może być adwokatem radnych, a w szczególności radnych, którzy są zamożni? Co na to mówią przepisy? Rada adwokacka? Czy popiera takie praktyki? Czy tak można?
oby
oby 23.06.2021, 11:20
Do niedawna wszystko można było w Naszem Mieście.
Może w końcu to się zmieni i poseł z Suwałk zrobi tu porządek.

Pozostałe