Niezwykła dedukcja radnej

  • 18.06.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Niezwykła dedukcja radnej Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Jolanta Oneta Roszkowska podczas konferencji prasowej banitów z klubu PiS
Pod wnioskiem o zwołanie majowej sesji nadzwyczajnej i wygaszenie mandatu radnego Mirosława Zawadzkiego podpisała się niemal cała opozycja. Zabrakło dwóch podpisów. Ta sprawa skłoniła Jolantę Onetę Roszkowską do daleko idących refleksji, które okazały się całkowicie nieuzasadnione. Krystyna Wilczewska i Agnieszka Mroziewska nie kryły zaskoczenia słysząc, że za chwilę same mogą bronić się przed utratą mandatów radnych.

Bartosz Lipiński

Pod koniec maja w Augustowie zwołano nadzwyczajną sesję rady miejskiej. Grupa radnych opozycji do wniosku o zwołanie obrad dołączyła też projekt uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego Mirosława Zawadzkiego. Inicjatorzy niedawnej sesji uważają, że radny ugrupowania Nasze Miasto wbrew zapisom ustawy o samorządzie gminnym prowadzi działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Dowodem na to ma być ponad 150 faktur za towary i usługi, które firma współnależąca do radnego wystawiła w latach 2018-2021 urzędowi miasta, jednostkom budżetowym miasta i spółkom miejskim. Pod wnioskiem znalazło się osiem podpisów. Nie podpisały się dwie radne opozycji: Agnieszka Mroziewska z Koalicji Obywatelskiej i Krystyna Wilczewska, startująca do rady z komitetu "Dobry Wybór".

Nieoczekiwana teoria spiskowa

Ta sytuacja skłoniła Jolantę Onetę Roszkowską do niezwykłej wręcz dedukcji. Radna koalicji rządzącej tradycyjnie z wielką determinacją broniła stanowiska prezentowanego przez Nasze Miasto. Pomimo faktu, że Adam Sieńko w imieniu wnioskodawców merytorycznie oraz bez uszczypliwości argumentował wniosek o wygaszenie mandatu Zawadzkiemu, to Roszkowska i tak mówiła o próbie „pokazania pana Mirka w jak najgorszym świetle”. Banitka z klubu PiS przywołała w końcu Krystynę Wilczewską i Agnieszkę Mroziewską dostrzegając fakt, że panie nie złożyły podpisów pod wnioskiem o sesję nadzwyczajną. Roszkowska wyraziła obawę, czy niebawem wspomniane radne opozycji same nie będą musiały bronić się przed uchyleniem im mandatów w związku ze świadczonymi przez nie usługami. Radna koalicji rządzącej uznała, że w radzie po stronie opozycyjnej prowadzone są bardzo destrukcyjne działania. Dodała, że nie byłaby zdziwiona tym, gdyby Wilczewską i Mroziewską za niesubordynację w opozycji spotkało w konsekwencji to samo, z czym musiał zmierzyć się niedawno Mirosław Zawadzki.

Radne odcięły się od spekulacji

Krystyna Wilczewska i Agnieszka Mroziewska były mocno zdumione słowami Jolanty Onety Roszkowskiej. Panie zgodnie uznały, że radna koalicji rządzącej ma problem z rozróżnieniem prowadzenia działalności gospodarczej na majątku gminy z inną działalnością. Wilczewska jest dyrektorem w państwowej jednostce świadczącej usługi zdrowotne, z kolei Mroziewska prowadzi gabinet stomatologiczny. Roszkowska stwierdziła, że potrafi rozróżnić prowadzoną działalność i dosyć nieporadnie tłumaczyła się, że wyrażone przez nią obawy były przenośnią. Na ucięcie niepotrzebnych dywagacji zdecydował się Adam Sieńko z Koalicji Obywatelskiej.

Radny Sieńko poinformował, że Krystyna Wilczewska i Agnieszka Mroziewska nie złożyły podpisów pod wnioskiem grupy radnych opozycji, ponieważ z przyczyn losowych nie były w tym czasie dostępne. Tym samym braku podpisów nie można interpretować, jako dezaprobaty pań wobec wniosku. Potwierdziło to głosowanie. Radne Wilczewska i Mroziewska głosowały za wygaszeniem mandatu Zawadzkiemu, dlatego teoria radnej Roszkowskiej legła w gruzach.

Pamiętna historia z tej kadencji

Jeśli pani Roszkowska uważa, że za ewentualne niesubordynowane decyzje radnych opozycji mogą spotkać ich przykre konsekwencje we własnym środowisku, to warto przypomnieć jej niezwykle znamienną historię. W lipcu 2019 roku do koalicji rządzącej dołączyła Aleksandra Sigillewska, która wkrótce po tym objęła funkcję przewodniczącej komisji ds. budżetu. Dość szybko pani Sigillewskiej bliżej zrobiło się do poglądów opozycji. W lutym 2020 r. szef ekipy Naszego Miasta Tomasz Dobkowski złożył wniosek o zmianę przewodniczącego w komisji budżetowej. Sigillewska uprzedziła ten ruch składając rezygnację. Czy biorąc powyższe pod uwagę Jolanta Oneta Roszkowska nadal będzie głosiła sugestie, że to w obozie opozycyjnym spodziewane są działania odwetowe za odmienne zdania? Może należy spojrzeć do własnego ogródka sprawdzając, czy na pewno jest tam miejsce na pełną swobodę poglądów i pluralizm.

*Artykuł ukazał się w 23/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zamilknij kobieto
Zamilknij kobieto 19.06.2021, 18:16
Zamilknij kobieto Oneto,wstydu sobie oszczędź
robo
robo 18.06.2021, 23:13
Oglądałem dziś transmisję z obrad Senatu RP w sprawie powołania RPO i słuchając odpowiedzi Lidii Staroń, czułem się jak na sesji naszej Rady Miasta.
To tak a propos zdjęcia i tekstu powyżej.
precz!
precz! 18.06.2021, 18:40
Na stragan z tom babom.
ooloo
ooloo 18.06.2021, 18:12
Jak widać banitka ma problem z logiką. Nie obarczajmy ją myśleniem. Nie da się. Ten typ tak ma.
polarisy
polarisy 18.06.2021, 17:14
I w tym momencie,ostatnia szara komórka powiedziała- "dość"...
Ola
Ola 18.06.2021, 17:12
Żenujące są wypowiedzi tej Pani ,wstyd, kolejny raz głupota niestety nie umie latać i już nie wyleci ,ocena 6 złotych to pomyłka ,raczej 0 złotych
Zdzisław
Zdzisław 18.06.2021, 15:31
No tak, rzeczywiście analiza faktów i hronologia zdarzeń układają się w logiczną całość. Gratuluję pani radnej, że drogą dedukcji przedstawiła tę sprawę w nowym świetle.
Kurier
Kurier 18.06.2021, 15:57
Rzeczywiście wspaniała dedukcja,którą oceniłbym na sześć złotych.
ooloo
ooloo 21.06.2021, 05:53
Ja bym jeszcze z pięć złotych reszty oddał.

Pozostałe