Zbroją WOT w przeciwpancerne rakiety. Jakie jednostki je dostaną?

  • 18.06.2021, 10:58 (aktualizacja 18.06.2021, 12:23)
  • News4Media
Zbroją WOT w przeciwpancerne rakiety. Jakie jednostki je dostaną? WOT
Terytorialsi testują pociski przeciwpancerne kierowane Javelin. Wkrótce zostaną w nie wyposażone pierwsze jednostki WOT.

Kurs dla WOT-owców odbył się na poligonie Toruń Kijewo. Łącznie szkoliło się 60 żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojsk Specjalnych i jednostek podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. „Po raz pierwszy w historii, polscy żołnierze wykonali strzelania przeciwpancernym pociskiem kierowanym Javelin. Strzelali Terytorialsi, na których wyposażenie wchodzi Javelin. System jest powszechnie wykorzystywany w NATO.” – informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 1. Lubelskiej Brygady Oborny Terytorialnej, który wyjaśnia, że armia otrzymała już pierwszą partię broni.

Ma to być militarne uzupełnienie używanych już przez terytorialsów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu typu Warmate. Znaczące dla sprawy jest też, że w WOT rozpoczyna się formowanie Grup Niszczycieli Czołgów. „W skład tej struktury wejdą nie tylko operatorzy PPK i dronów ale również saperzy oraz snajperzy wyposażeni w broń wielkokalibrową. Głównym celem grup będzie efektywne niszczenie celów opancerzonych w tym czołgów przeciwnika.” – wyjaśnia kapitan i dodaje, że ma to także być zasadniczą częścią systemu obrony przeciwpancernej w wojskach terytorialnych. PPK Javelin ma możliwość rażenia celów do 2 km.

Wyposażenie w pierwszej kolejności trafi do brygad Obrony Terytorialnej, które rozmieszczone są na wschodzie Polski.” – ujawnia wojskowy.

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane do życia pod koniec 2015 roku. Według stanu na maj tego roku, w formacji służy około 29 000 żołnierzy w 16 brygadach. W marcu tego roku, szef MON, Mariusz Błaszczak podjął decyzję o powstaniu trzech kolejnych brygad w:

  • Warszawie,
  • Chełmie,
  • Przemyślu.
News4Media

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe