7 milionów w błoto

  • 17.06.2021, 14:00
  • Krzysztof Przekop
7 milionów w błoto
Wodociągi i kanalizacje miejskie mogą zapłacić ogromną karę za nie wykonywanie obowiązków dotyczących ochrony środowiska. Kontrola NIK i WIOŚ wykazała, że próbki były badane 12 razy na dobę, a winny być analizowane 24 razy. O karze nałożonej na wodociągi burmistrz milczy. W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1149 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Warianty bypassu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pracuje nad różnymi wariantami skrótu dla tirów przez środek Augustowa. Dla zmylenia nazywa ten skrót „obwodnicą”. Trwają analizy społeczne, ekonomiczne i przyrodnicze. Nie trzeba być specjalnie wielkim specjalistą, by pokusić się o ocenę, że warianty skrótu obok jeziora Sajno są najtańsze i najmniej ingerują w naturę. Wariant burmistrza wymaga wybudowania 17 km nowej drogi, wycięcia wielu hektarów lasu, jest zatem najtrudniejszy ekonomicznie i przyrodniczo. W naszej sondzie przeprowadzonej w grudniu 2020 roku aż 62% uczestników opowiedziało się przeciw niechcianej nowej drodze.

GDDKiA twierdzi, że droga musi być zbudowana z powodów militarnych. Argumenty te powtarza burmistrz Karolczuk i ekipa Naszego Miasta. Nikt chyba nie widział żadnego dokumentu potwierdzającego tę teorię. Chyba, że jest on super tajny i tylko wtajemniczeni mają do niego dostęp.

Jeśli wojsko naprawdę potrzebuje skrótu przez Augustów, istnieje bardzo proste rozwiązanie konfliktu. Zbudujmy tę drogę w wariancie nr 1 (obok Sajna) pod warunkiem, że zakażemy wszelkiego ruchu ciężarowego powyżej 3,5 tony. Mieszkańcy przestaną obawiać się powrotu tirów do miasta, a armia będzie miała swoją drogę.

Jeśli wojsko nie potrzebuje tej drogi i ten argument jest nieprawdziwy, budowa skrótu przez Augustów powinna być jak najszybciej zaniechana, a burmistrz Karolczuk wraz z GDDKiA powinni przeprosić mieszkańców za zamieszkanie. Trochę mi smutno, że burmistrz Karolczuk także tym razem stanął po stronie bliżej nieokreślonych interesów zamiast po stronie mieszkańców.

Tak na marginesie. Mamy już pierwszą sprawę sądową, której tłem jest niechciany skrót dla tirów przez Augustów. Sprawę wytoczył szef Naszego Miasta Tomasz Dobkowski znanemu społecznikowi, nestorowi Marianowi Dyczewskiemu. Marian Dyczewski jest przeciwnikiem wszelkich wariantów „obwodnicy”, a Tomasz Dobkowski przekonuje, że droga jest konieczna. Dobkowski poczuł się urażony słowami społecznika, że droga jest korzystna dla biznesu szefa Naszego Miasta. Proces dobiegł końca, a wyrok poznamy 22 czerwca.

Piszemy o tym w artykule pod tytułem „Dobkowski kontra Dyczewski. Wyrok niebawem”.

Brak kontroli i nadzoru?

Wodociągi i kanalizacje miejskie mogą zapłacić ogromną karę za niewykonywanie obowiązków dotyczących ochrony środowiska. Kontrola NIK i WIOŚ wykazała, że próbki były badane 12 razy na dobę, a winny być analizowane 24 razy. Miejmy nadzieję, że odwołanie będzie skuteczne i nie będziemy musieli pokryć tej opłaty z kieszeni podatnika. To spora suma, nawet 1.000 zł od każdej augustowskiej rodziny. Przypomnę, że zarząd spółki jest powoływany przez radę nadzorczą, której przewodniczącą jest miejska prawniczka Beata Kornelius. Radę nadzorczą jednoosobowo powołuje burmistrz Karolczuk. Głównym obowiązkiem rady nadzorczej jest kontrola nad spółką. Członkowie rady nadzorczej, prowadzą stały nadzór we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Członkowie rady nadzorczej odpowiadają solidarnie za szkodę wyrządzoną spółce i jeśli zachodzą odpowiednie przesłanki, spółka może na drodze cywilnej dochodzić odszkodowania. Kodeksy zawierają też kilka deliktów karnych, na przykład wynikające z zaniechania lub ukrywania informacji.

Za wyrządzoną spółce szkodę odpowiada również zarząd. Na drodze karnej i cywilnej. Na radzie nadzorczej spoczywa obowiązek wystąpienia przeciwko członkom zarządu o odszkodowanie.

Trzymajmy kciuki, by paragrafy kodeksu cywilnego, KSH i karnego pozostały jedynie przestrogą dla innych, a spółka dostarczająca nam wodę uwolniła się od konieczności płacenia siedmiomilionowej kary.

Sprawę opisujemy w artykule „Miliony złotych w ściekach”.

Ptyś: reaktywacja

Widać siłę marki. Ptyś to kultowa kawiarnia, gdzie przez dziesięciolecia można było wypić wino, czasem coś mocniejszego, zjeść ciastko. W czasach komuny było to miejsce dość ekskluzywne, nie tanie. Dzisiaj patrzymy na próbę wielkiego powrotu Ptysia na nasz rynek. Gratulujemy pomysłu i życzymy sukcesu.

Trzeba chwalić

Zastępca burmistrza wyszedł z bardzo ciekawą inicjatywą. Otóż z okazji końca roku szkolnego władze miasta organizują imprezy skierowane do młodzieży szkolnej. Szczegółów póki co nie poznaliśmy, ale celebracja ma być wystrzałowa. Od kilku tygodni nasza redakcja nie jest zapraszana na żadne wydarzenia organizowane przez burmistrza, nie dostajemy żadnych informacji o konferencjach, żadnych stanowisk czy oświadczeń. Burmistrz uzależnił finansowo od siebie wszystkie media z wyjątkiem „Przeglądu Powiatowego” i uznaje, że nasi Czytelnicy są w jego karierze politycznej zbędni. Mimo kłód rzucanych nam przez Karolczuka, zrobimy wszystko, by takie ciekawe inicjatywy, jak wymieniona wyżej, pokazać naszym Czytelnikom. Damy radę.

Przy okazji chciałbym naszym włodarzom polecić film reklamujący Szczecinek. Jasny przekaz, jednoznaczny target, fajne zdjęcia, zachęcająco pokazane miasteczko. Na uwagę naszych burmistrzów zasługuje fakt, że w tej profesjonalnej reklamie nie zobaczymy ani burmistrza, ani jego zastępcy. W Augustowie taka reklamówka by nie przeszła. Lans władzy musi być.

Link do reklamówki Szczecinka: https://fb.watch/68oa_-17QF/

Raport o eldorado w ruinie

Przysłuchiwałem się dyskusji o raporcie burmistrza o stanie miasta. Przyznam, że doznałem dychotomii poznawczej. Z dyskusji wyłonił się czarno-biały obraz Augustowa. Ze strony burmistrza i jego akolitów słyszymy o wspaniałym rozwoju, o budżecie spełnionych szans. Ze strony opozycji słychać o braku rozwoju, o budżecie straconych szans. Czy prawda leży jak zwykle po środku? Obawiam się, że prawda leży zdecydowanie bliżej opozycji, z dala od burmistrza. Budżet już na pierwszy rzut oka wygląda na niezwykle oszczędnościowy, z niewykorzystanymi dużymi pieniędzmi. Budżety są celowo równoważone w czasach kryzysu, gdy musimy ograniczać inwestycje, bo za rok może być gorzej. Augustów ma w budżecie za rok 2020 niewykorzystane 9 mln zł, a kryzysu nikt się raczej nie spodziewa. Już ten fakt mówi, że był to budżet zastoju inwestycyjnego. Raport nie wspomina raczej o straconych szansach na ogromne pieniądze na inwestycje prorozwojowe. Chociażby o utraconych 55 milionach złotych, które miały spowodować skok rozwojowy na miarę tysiąclecia.

W tym numerze pytamy Leszka Cieślika, co myśli o raporcie. Zapraszam do przeczytania ciekawego wywiadu.

O tych oraz wielu innych ważnych sprawach, o których nie napiszą media finansowane przez burmistrza Karolczuka, przeczytamy w najnowszym „Przeglądzie Powiatowym”.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Go AUGUSTÓW --czy to hasło już nic nie znaczy?
Go AUGUSTÓW --czy to hasło już nic nie znaczy? 21.06.2021, 09:40
Kiedy 5G w Augustowie ...czy w każdej dziedzinie naszego życia musimy być zaściankiem
efefe
efefe 21.06.2021, 19:41
Tak. Światłowodów się zachciewa i 5G. Ciszyć sie trzeba, że nie musiwy wykręcać 0-20-21-22
Brudadyyyyy
Brudadyyyyy 19.06.2021, 19:19
Sobota, upał, rodziny z dziećmi na plaży, spacerujący, a z koszy się wysypuje. Syf totalny. Czy ktoś wybiera te kosze na weekend? Czy ktoś o to dba? Czy nikt nie widzi i nie czuje smrodu? Flip i flap co z wami nie tak, że głosicie, augustów to jego mieszkańcy więc *** zróbcie coś dla tych mieszkańców i sprzątnijcie wreszcie!
Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu 21.06.2021, 09:32
Byłem przy molo w piątek i sobotę całe popołudnie i nie widziałem żadnych śmieci wysypujących się z koszy. Może rano są przepełnione po nocnych imprezach, ale jak się pracuję ciężko od rana to się tego nie widzi.
Zgnilizna
Zgnilizna 21.06.2021, 16:41
W du..... Byłeś i g..... Widziałeś. A takie widoki ja przy tych koszach to nie pierwszyzna. Ale najlepiej zrobić durnua, że mieszkańcy i turyści źli. A gdzie gospodarz tego miasta i jego pracownicy? Gdzie mały chytry prawdomówny, który miał zagwarantować czystość??
Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu 21.06.2021, 20:03
Pewnie masz rację. Nie widziałem całego miasta, dlatego napisałem o konkretnym miejscu i chwili. Ale początek Twojego komentarza jest chamski i obraźliwy. Strach się tu odezwać, żeby nie oberwać od razu. To chyba jedyne takie forum, gdzie moderator dopuszcza takie komentarze i jeszcze gorsze
Miastowy
Miastowy 21.06.2021, 15:34
Jak żeś z powiatu to w mieście nie widzisz ...a tu codziennie jest syf
Też mieszkaniec
Też mieszkaniec 21.06.2021, 12:34
Na Spotted: Augustów jest zdjęcie porozrzucanych śmieci wokół przepełnionych koszy! Link do str.
https://www.facebook.com/33059…
Mieszkaniec WASZEGO miasta
Mieszkaniec WASZEGO miasta 21.06.2021, 11:50
W internecie są zdjęcia jaka czystość panuje w mieście. Nawet z ostatnich dni.
buldog
buldog 18.06.2021, 20:04
Drodzy Forumowicze. Przestańcie bać się pisania własnych opinii.
Panie Krzysztofie Przekop, to nie jest tak, że na każde wezwanie policji czy prokuratury musi Pan ujawniać dane forumowiczów, bo jakiś radnemu coś się nie spodobało. Nie musi Pan. Można złożyć zażalenie do sądu. To tylko od Pana zależy i buduje zaufanie czytelników.
Sądy wcale tak ochoczo nie wyrażają zgody na udostępnianie organom ścigania danych forumowiczów i uchylają nakazy prokuratorskie.
Świeża sprawa z Sądu Rejonowego w Giżycku, który prawomocnym wyrokiem uchylił prokuratorskie żądanie wydania danych czytelników, którzy krytykowali nie jakąś tam trzeciorzędną radną, ale samego ministra i wiceministra sprawiedliwości, za co prokuratura próbowała postawić im zarzut znieważenia!
Ciekawe fragmenty uzasadnienia wyroku, np. że pozbawione ochrony dziennikarskie źródła informacji przestaną przekazywać prasie informacje o sprawach budzących zainteresowanie opinii publicznej. "W rezultacie wolna rola prasy może ulec osłabieniu". "Osoby piastujące funkcje publiczne narażone są w każdym państwie demokratycznym na wystawienie swoich poczynań pod osąd opinii publicznej i muszą liczyć się z krytyką".

NIE DAJMY SIĘ ZASTRZASZYĆ I NIE POZWÓLMY ZAMKNĄĆ SOBIE UST!!!

https://wyborcza.pl/7,75398,27…
Pisać trzeba i już
Pisać trzeba i już 18.06.2021, 23:45
Przekop już kiedyś chyba pisał, że Przegląd bez decyzji sądu nie ujawnia żadnych danych. Nie ma się czego bac. Ja się nie boję grubego i krzywoustej.
zosia
zosia 21.06.2021, 08:30
Mi podoba się to co robi Darek Szkiłądź, Leszek Cieślik wypowiadając się oficjalnie w gazecie na temat tego szkodnictwa jakie wyprawia się w moim mieście. Brawo panowie.
buldog
buldog 19.06.2021, 19:13
Nie wiem czy pisał, ale pamiętam co odpowiedział radnej Śleszyńskiej na sesji, gdy atakowała go za opieszałość w udostępnianiu danych policji. Zaprzeczył.
Mam nadzieję, że jest tak jak piszesz.
Źle zrobiona kaczuszka
Źle zrobiona kaczuszka 19.06.2021, 19:11
W punkt. Krzywousta lepiej by sobie poprostowała co nie co.
tylko ceny wzwyż
tylko ceny wzwyż 17.06.2021, 12:34
A ceny za wodę i ścieki rosną
Woda zimna i ścieki:
9,09 zł/m3 – kwiecień 2020r
9,15 zł/m3 i 10,16 zł/m3 – październik 2020r
Woda ciepła:
23,60 zł/m3 – do 30.04.2021r
25,00 zł/m3 - od 1.05.2021r
kkk
kkk 18.06.2021, 10:21
żona do męża:
-Piszą , że woda podrożała....
- O , wreszcie i abstynentom się do *** dobrali !
Brawo Beata
Brawo Beata 18.06.2021, 07:21
Zasługa pani Kornelius.
Krzywe wargi
Krzywe wargi 19.06.2021, 19:11
Kwa kwa
3g43
3g43 17.06.2021, 11:58
Właściwe osoby powinny poprzepisywać majątki za wczasu. Nie widomo jaki będzie wyrok i późniejsze ruchy.
inna liga
inna liga 16.06.2021, 13:56
Filmik o Szczecinku fajny. U nas na ponad 2 minuty materiału się nie nazbiera.
Woda, las, kanał, statek ?
Przewodnik turystyczny
Przewodnik turystyczny 16.06.2021, 16:34
Karolczuk, Sieczkowski a zwłaszcza Chodkiewicz. To nasze największe atrakcje.
Ryzewszy
Ryzewszy 16.06.2021, 19:01
🤢🤢🤢🤮
niedowiarki
niedowiarki 16.06.2021, 16:03
Jabłonki, Activ team, przedszkole Montesori, Zatoka Camp, stacja paliw Iness, Mc Donald, Wash Park, Rybacka, Dawna szkoła SP1.
nie po tom szlim do władzy
nie po tom szlim do władzy 19.06.2021, 15:28
Poczekaj, poczekaj. Niech no tylko obwodnicę wybudują ..dojdzie trochę
www
www 18.06.2021, 10:13
nie dodałeś -Rybacka parking za darmo, tam trzeba parkować
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.06.2021, 21:02
Czasem się zastanawiam czemu na ulicy przy Jablonkach i na parkingu obok(teoretycznie miejskim) stoją plastikowe słupki drogowe? Jakieś vipy tam parkują? Mogę sobie też takie postawic pod domem?:d
htps
htps 18.06.2021, 14:04
Nie po to asfalt wylalim
Karolczuk nic nie mogę burmistrz
Karolczuk nic nie mogę burmistrz 16.06.2021, 12:42
Czy ktoś wierzy, że Karolczuk doprowadzi do rozliczenia Kornelius lub prezesa. To raczej Kornelius rozliczy Karolczuka, jak przyjdzie odpowiednia chwila. Wiadomo, kto rządzi tym naszym grajdołkiem i nie jest to Karolczuk.
A co ? ... nie wolno?
A co ? ... nie wolno? 16.06.2021, 13:34
Prawnie taka korelacja jest chyba dozwolona lecz wizerunkowo ...czy tak powinno być że członek rady nadzorczej spółki miejskiej jest radcą prawnym w UM ?
PrzyjacielAugustowa
PrzyjacielAugustowa 16.06.2021, 11:20
Warto zajrzeć na bip wodociągów, "bardzo" aktualny, ale najważniejsze jest. Czyli uchwały o wynagrodzeniach prezesa i władz. Nic o kontrolach. Czy ktoś nad tym panuje? https://bip.um.augustow.pl/jed…
Prywatne Miasto
Prywatne Miasto 16.06.2021, 15:36
Pani Kornelius za 15.000 złotych doprowadzi Wodociagi do bankructwa? Może Tomek lub Mirek chce je kupić.
Krzywousta
Krzywousta 16.06.2021, 19:02
Na medycynę estetyczną się przydadzą chociaż szału nie będzie
długopis
długopis 16.06.2021, 13:48
Bardzo ciekawe, warto zajrzeć......za 38091 głosów.......ktoś mi to wytłumaczy?
Stado pawianów
Stado pawianów 16.06.2021, 09:45
Miastu zadawany jest gwałt, czegoś takiego nie było nigdy.
Czekam
Czekam 15.06.2021, 23:59
Czyli za tydzień poznamy wyrok sądu w sprawie Dobkowski vs Dyczewski. Jak śpiewał Bohdan Łazuka: "Czy szampana, czy nerwosan pić będziemy okaże się".
Vincent
Vincent 15.06.2021, 23:19
Proszę nie być aż tak krytycznym wobec ugrupowania Nasze Miasto. Chłopaki się starają. To dobra drużyna, owszem jak w każdym zespole czasami coś nie wychodzi, zdarzają się błędy. Ale czy mamy jakąś alternatywę? Moim zdaniem na dzień dzisiejszy takiej alternatywy nie ma, a jak chcemy wymienić Nasze Miasto na kogoś innego to proszę podać na kogo i merytorycznie tę propozycję uargumentować.
koza
koza 16.06.2021, 08:45
Wymienię chętnie Nasze Miasto na kozę. Albo stado pawianów. Gorzej na pewno nie będzie, a z pewnością uczciwiej.
chłopakzAugustowa
chłopakzAugustowa 16.06.2021, 08:15
Zapewniam mieszkańców, że osoby , które kochają Augustów, aktywni politycznie nie zostawią miejsca swego życia w rękach Naszego Miasta i zrobią wszystko aby przywrócić normalność w mieście, w urzędzie, w spółkach, szkołach. Jestem przekonany, że jeszcze będziemy dumni z miasta i tych którzy nim zarządzają. Łączmy się wszyscy w pokonaniu zła, które opanowało miasto.
Żaba i spółka
Żaba i spółka 16.06.2021, 09:49
Zniszczone fragmenty miasta, sprzedane bezpowrotnie......
jam
jam 15.06.2021, 23:04
Panie Krzysztofie. Do tych straconych 55 mln trzeba dodać te 7. Też stracone. Taki mamy skok cywilizacyjny, że znaleźliśmy się w błocie. A z błota mieliśmy wychodzić podobno. Augustów dawno nie miał tak złej władzy.
dwa pytania
dwa pytania 15.06.2021, 22:56
Czy za prezesa Wojszko też były wielomilionowe kary? Bo podobno taki był zły?
Czy tę karę za niedbalstwo miasto pokryje przez podniesienie cen wody?
efr
efr 16.06.2021, 08:57
Nie rozumiem dlaczego my mieszkańcy mielibyśmy płacić za czyjąś nieudolność. Niech płacą zarząd, rada nadzorcza i bumistrz.
wgw
wgw 17.06.2021, 10:18
Oczywiście, że powinni płacić z własnej kieszeni. Jak do stołków i pensji to my podejmujemy tak poważne decyzje, że musimy więcej zarabiać. To teraz niech sami płacą skoro zdecydowali źle.
Vod
Vod 16.06.2021, 07:42
Kompletnym nieporozumieniem było odwołanie prezesa który przebudował od podstaw ujęcie wody(zastosował poziome filtry) zmodernizował budynek administracyjny, uporządkował teren wokół (zdjęcie w tle tego artykułu i PREMIUM), uzyskał pozwolenie na modernizację oczyszczalni ścieków i stworzył projekt zatwierdzony pozytwnie przez pracowników naukowych Politechniki Białostockiej (negatywnie przez Karolczuka i Sieczkowskiego) było pewne dofinansowanie ok 8 mln z NFOŚ zebrał wkład własny wodociągów (został przeznaczony na budowę deszczówki w uliczkach na Borkach). Ponieważ bronił projektu unowocześnienia oczyszczalni ścieków został wyrzucony z pracy, nikt mu nie podziękował ...
Augustów i jego mieszkańcy stracili ok 8 mln zł i nowoczesną oczyszczalnię ścieków !!!
Ghey
Ghey 15.06.2021, 22:42
Same sukcesy. Szkoda ze negatywne.
z g......a bicza nie ukręcisz
z g......a bicza nie ukręcisz 15.06.2021, 22:02
A ten na zdjęciu to co za jeden?? A, to dobry gospodarz. Od jakichś 2 miesięcy na Wojska Polskiego w okolicy Kauflandu nie świeci jakieś 8 czy 9 latarni ulicznych. I co? I nic. Tak będzie pewnie do listopada. A po cholerę mają świecić? Toż one takie jakieś nienasze, takie powiatowe. Fuj. I taka beznadzieja, niemoc, niekompetencja, bylejakość na każdym kroku. Mirek jesteś mistrzem. W abnegacji.
👍💪🤞💀👽🦴👀🦿🦾🙏
👍💪🤞💀👽🦴👀🦿🦾🙏 15.06.2021, 21:21
Żaba w szkle. Nic nowego.

Pozostałe