Zdradzą leśne tajemnice

  • 10.06.2021, 11:00
  • Beata Perzanowska
Zdradzą leśne tajemnice
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny jest dla nas las. Daje nam ukojenie, skutecznie produkuje tlen niezbędny do życia wszystkich istot na ziemi. Warto więc bliżej poznać funkcjonowanie lasu, jak i działalność Lasów Państwowych, która tym lasem się opiekuje, dba o dobrostan drzew, zwierząt i roślinności. Nadarza się ku temu wyśmienita okazja. Nadleśnictwo Augustów przygotowało cykl 10 spotkań z mieszkańcami w ramach Augustowskiej Akademii Leśnej. Udział w nich jest bezpłatny. „Przegląd Powiatowy” jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Augustowska Akademia Leśna to inicjatywa Nadleśnictwa Augustów mająca na celu przekazanie informacji o nadleśnictwie, wykonywanych działaniach gospodarczych takich jak pozyskiwanie drewna, ochrona lasu i przyrody, hodowla lasu, udostępnianie terenów leśnych. W ramach spotkań uczestnicy będą mogli uzyskać informacje na nurtujące ich pytania i wątpliwości. Formuła akademii jest otwarta, w spotkaniach może wziąć udział każdy mieszkaniec niezależnie od wieku. Spotkania będą miały formułę luźną, ale jak wskazują leśnicy, będzie można w ich trakcie zadawać nawet niewygodne i trudne pytania.

-W przestrzeni publicznej ostatnio nasiliło się przekazywanie informacji nieprawdziwych albo zmanipulowanych dotyczących Nadleśnictwa Augustów i gospodarki przez nas prowadzonej. W tym szumie informacyjnym i przekazywanych półprawdach oraz niedopowiedzeniach zrodziło się wybiórcze pojmowanie naszych działań. Chcemy rzetelnie przedstawić informacje i stworzyć swoistą platformę informacyjno-dyskusyjną -wyjaśnia Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów. -Ideą powołania Augustowskiej Akademii Leśnej jest przybliżenie naszej pracy i zapoznanie z nią szerszego gremium. Zajęcia akademii będą prowadzone w miłej atmosferze, pod naszą wiatą edukacyjną i będą dotyczyć różnego rodzaju tematów. Zaplanowaliśmy 10 spotkań z mieszkańcami, które będą trwały aż do jesieni. Każde spotkanie dotyczyć będzie odrębnego tematu. Wszelkie informacje, które przekażemy w ramach akademii, będą wygłaszane przystępnym językiem. I co ciekawe od uczestników akademii oczekujemy pytań i zapraszamy ich do dyskusji. Forma spotkań będzie luźna i z humorem. Dlatego też wymyśliliśmy, aby akademię zakończyć egzaminem i przyznaniem tytułu „Za Puszczonego” czyli osoby, której bliska jest puszcza i to co się z nią dzieje.

Adam Sieńko dodaje, że potrzeba powołania akademii wynikła z tego, co ostatnio dzieje się w Augustowie w związku z wycinkami lasów. Zdaniem leśników należy dokładnie wyjaśnić mieszkańcom, na czym polega gospodarka leśna i jak ma istotną rolę w ochronie gatunków drzew, ekologii i zachowania dobrego drzewostanu. A udział w akademii jest ku temu wspaniałą okazją.

-Prowadząc gospodarkę leśną mamy przede wszystkim na uwadze dobro lasów. Struktura Lasów Państwowych funkcjonuje już od 100 lat. W okresie powojennym nikt nie patrzył, czy las wytrzyma wycinki czy nie, bo było potrzebne drewno do odbudowy kraju i brano tyle, ile się dało. W drugiej połowie lat 40 zaczęła się ogromna akcja zalesiania nieużytków bądź wyrębów, które powstały w czasie pożogi wojennej. Dysponujemy zdjęciami, które obrazują, jak okupanci zniszczyli las w okolicach Augustowa. Od stu lat leśnicy dbają, aby drzewostan był zrównoważony i trwały. Leśnicy patrzą z perspektywy wieków, a nie życia człowieka. Drzewostany są sadzone na kolejne pokolenia. Trzy pokolenie leśników pracują na to, by las cieszył przez kolejne wieki. I o tym wszystkim chcemy dokładnie powiedzieć mieszkańcom. Zapoznać ich z tym na czym polega cała gospodarka i w ten sposób podwyższyć ich świadomość -podkreśla Adam Sieńko.

Leśnicy wbrew pozorom cieszą się, że świadomość społeczeństwa w kwestii ochrony przyrody jest co raz większa.

-Cieszymy się z tego, ale ważnym jest, by osoby interesujące się lasem poznały zasady hodowli, ochrony lasów i utrzymania trwałości lasu. Wiedzieli dlaczego pewne rzeczy się wykonuje, które może nie są do końca wizerunkowo dobrze przyjmowane, natomiast są one konieczne. Może podam taki przykład. W życiu niektórych rodzin przychodzi taki moment, że trzeba wyburzyć stary dom, bo jest on zniszczony i trzeba zbudować nowy. Stary nie jest na tyle trwały, żeby wytrzymać nawałnice czy zmiany klimatyczne. Przy jego burzeniu zawsze też są emocje i sentymenty, bo w tym domu się urodziliśmy, ale wtedy rodzina wie, że dla przyszłości trzeba podjąć pewne działania. Tak samo jest z przebudową drzewostanów, które są położone w okolicy Augustowa -informuje Wojciech Szostak, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów. -Taka przebudowa drzewostanu jest planowana i służy jego utrzymywaniu w dobrej kondycji. Zapraszamy do naszej wiaty, 17 czerwca na inaugurację Augustowskiej Akademii Leśnej, a potem do udziału w zajęciach, podczas których będziemy starali się przekazywać informacje o tym, dlaczego prowadzimy taką, a nie inną gospodarkę leśną. Dlaczego kochamy ten las i chcemy, żeby taki sam był dla przyszłych pokoleń. Zaręczamy, wszystkie nasze działania mają określony cel i są planowane przez naukowców, przyrodników. Nie ma doby, żeby leśnicy nie szukali szkodników owadzich i innych elementów, które są dla tego lasu szkodliwe. Nikt nie wie, że leśnik wstaje po 4.00 nad ranem i liczy motyle na drzewie, bo jak jest ich za dużo, to trzeba wszcząć alarm, bo może być to groźne dla lasu. O tym wszystkim chcemy opowiedzieć społeczeństwu.

Wojciech Szostak podkreśla, że akademia będzie dobrym polem nie tylko do dyskusji i poznania pracy leśników, ale też do pozyskania wiedzy przez społeczeństwo, które już niebawem będzie zabierało głos w sprawie przygotowania kolejnego planu urządzania lasu.

-W przyszłym roku ruszą prace nad nowym planem urządzania lasu, który będzie obowiązywał od 2025 do 2034 roku. Będziemy go przygotowywać z Biurem Urządzania Lasu, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku i ze społeczeństwem. Wiedza zdobyta przez społeczeństwo sprawi, iż będzie ono bardziej świadome. A trzeba powiedzieć, że 99,9 procent leśników jest miłośnikami przyrody i chce dla tej przyrody jak najlepiej. Jak wybucha pożar w lesie, to leśnicy wszystko rzucają i biegną pomóc w gaszeniu. Chcemy, żeby społeczeństwo poznało bliżej naszą pracę, bo wtedy będzie mogło kompletnie ocenić nasze działania -mówi nadleśniczy.

Poniżej przedstawiamy dokładny harmonogram spotkań Augustowskiej Akademii Leśnej. Inicjatywy, którą jako redakcja mocno popieramy. Dlatego też objęliśmy patronatem medialnym to przedsięwzięcie. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym ciekawej szkole.

Nadleśnictwo Augustów zaprasza do udziału w cyklu spotkań w ramach:

„Augustowskiej Akademii Leśnej”.

Spotkanie inauguracyjne odbędzie się :

17 czerwca o godzinie 17,00 pod wiatą przy siedzibie nadleśnictwa ul. Turystyczna 19.

( miejsca i szczegóły kolejnych spotkań w następnych komunikatach)

Augustowska Akademia Leśna to inicjatywa nadleśnictwa mająca na celu przekazanie informacji o nadleśnictwie, wykonywanych działaniach gospodarczych takich jak między innymi : pozyskanie drewna, ochrona lasu i przyrody, hodowla lasu, udostępnianie terenów leśnych. W ramach spotkań, po przedstawieniu tematyki przez przedstawicieli nadleśnictwa, podczas dyskusji uczestnicy będą mogli uzyskać informacje na nurtujące ich pytania i wątpliwości.

Zaplanowano 10 spotkań i „egzamin”:

Numer spotkania

Data

Temat

1

17.06.

Podstawowe dane o Nadleśnictwie Augustów – historia i dzień dzisiejszy

2

01.07.

Co w Puszczy rośnie, piszczy, wyje, ryczy i inne osobliwości świata żywego

3

15.07.

Co ten Leśnik wyrabia w Puszczy i jak się wytłumaczy

4

29.07.

Co to bartnictwo i co ci dziwni ludzie robią na drabinach i linach – czy to jakiś protest

5

12.08.

Co jest jadalne a co nam może zaszkodzić w Puszczy

6

26.08.

Czy tylko gospodarka a może coś więcej dzieje się w Puszczy

7

09.09.

Jakie drzewa i dlaczego mamy w Puszczy

8

23.09.

Czy wszystko mi wolno w lesie

9

07.10.

Zagrożenia w trakcie pobytu w Puszczy

10

21.10.

Co chcę jeszcze wiedzieć o Puszczy – zajęcia fakultatywne

 

 

 

 

Egzamin

 

 

 

 

23.10.

 

Puszczański egzamin praktyczny i wręczenie dyplomów

„Za Puszczonego”

Wspólne ognisko

 

 

Serdecznie zapraszamy mieszkańców i gości Augustowa.

Wstęp wolny bez opłaty czesnego.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Fhc
Fhc 10.06.2021, 21:26
Dziś w Onecie ciekawszy artykuł o lasach podlaskich. Nadkeśnictwo Augustów też jest przytaczane https://wiadomosci.onet.pl/bia…
Podpis
Podpis 11.06.2021, 00:07
Halo Halo Onet i wszystkie inne media przecież zawsze kłamią. Fotomontaż i pomówienia. W przeglądzie jest tylko prawda. jedyna i słuszna. Zawsze.

Pozostałe