Celna riposta mieszkańca

  • 07.06.2021, 19:00
  • Bartosz Lipiński
Celna riposta mieszkańca Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Tadeusz Jaworski
Tadeusz Jaworski jest znanym w Augustowie społecznikiem, który od lat angażuje się w dyskusje na forum rady miejskiej. Jego opinie nie zawsze podobają się władzom, choć są bardzo merytoryczne. Ostatnio Jaworski był kilkukrotnie pytany przez radnych koalicji rządzącej, dlaczego nie kandydował w wyborach? Mieszkaniec zdecydował się rozwiać wątpliwości. Niezwykle celnie ripostował spekulacje radnej Jolanty Onety Roszkowskiej.

Bartosz Lipiński

Niewielu mieszkańców chce uczestniczyć w posiedzeniach augustowskiej rady miejskiej. Jest to spowodowane kilkoma względami. Podczas sesji rady miejskiej augustowianie mimo chęci nie mogą zabrać głosu w trakcie dyskusji poprzedzających ważne społecznie głosowania. Tak było m.in. kilka miesięcy temu, gdy na sesji pojawił się punkt dotyczący petycji mieszkańców Zarzecza. Reprezentantka grupy mieszkańców długo zgłaszała się do wypowiedzi, ale została zlekceważona. Ktoś mógłby kontrargumentować, że mieszkanka wypowiadała się na komisji skarg, wniosków i petycji, odbywającej się jakiś czas przed sesją. To prawda, ale wspomniana komisja jest nieliczna, niewielu radnych wysłuchało wtedy zaprezentowanego stanowiska. Na tejże komisji doszło też do niemałego skandalu, kiedy radna koalicji rządzącej Jolanta Oneta Roszkowska dopytywała mieszkankę o miejsce zamieszkania, co uraziło osobę reprezentującą sygnatariuszy petycji. Takie zdarzenia z pewnością nie zbudują pozytywnego wizerunku rady.

Na sesji, kiedy pominięto głos zgłaszającej się do wypowiedzi mieszkanki, miały też miejsce inne bulwersujące sytuację dotykające społeczeństwo Augustowa. Tadeuszowi Jaworskiemu odmówiono możliwości zadania pytania komendantowi policji. Jaworski czekał cierpliwie na szansę wypowiedzenia się przez wiele godzin, aż do punktu wolne wnioski. Społecznik miał ogromne trudności z otrzymaniem głosu. Później dano mu tylko minutę na poruszenie spraw, z którymi przyszedł na sesję. Była to bardzo niestosowna historia, którą bez wątpienia będzie można przypomnieć na zakończenie tej kadencji samorządu i w kolejnej kampanii wyborczej.

Dlaczego nie kandyduje na radnego?

Tadeusz Jaworski jest mieszkańcem od lat zaangażowanym w sprawy społeczne, regularnie i aktywnie uczestniczącym w posiedzeniach rady miejskiej od kilku kadencji. Obok Mariana Dyczewskiego jest od dawna najczęściej zabierającym głos obywatelem naszego miasta. Jego opinie są zawsze bardzo wartościowe, a niejednokrotnie rzucają nowe światło na wiele spraw.

Na majowym posiedzeniu komisji rozwoju Jolanta Oneta Roszkowska zauważała, że Tadeusz Jaworski ma zawsze „tyle do powiedzenia” i wyraziła żal, że nie ma go w składzie rady. Pani Roszkowska dopytywała społecznika, dlaczego nigdy nie próbuje kandydować. Adam Sieńko ripostował, że mieszkańcy nie mają obowiązku kandydować na radnego, natomiast radni mają obowiązek słuchania głosu mieszkańców. Roszkowska stwierdziła, że zawsze słyszy o „głosie mieszkańców”, ale nie zauważała, żeby z Jaworskim były jakieś inne osoby. Marek Sznejder przekonywał, że skoro Jaworski jest augustowianinem to jego opinie są głosem mieszkańców. Sznejder dodał, że sam często widzi jak społecznik rozmawia z wieloma mieszkańcami, więc prezentuje różne oceny nie tylko we własnym imieniu i nie spędza tak wielu godzin z radnymi dla przyjemności. Do poruszonej sprawy odniósł się również wywoływany Tadeusz Jaworski.

Pani radna „nie grzeszy lojalnością”

Społecznik informował Jolantę Onetę Roszkowską, że nie kandydował na radnego, gdyż ma swoje zasady. Jaworski ironizował, że nie interesuje go mandat radnego, bo ma zamiar zostać burmistrzem. Dodał jednak, że nie zaprosi J. O. Roszkowskiej do swego komitetu, ponieważ ta „niestety lojalnością nie grzeszy”. Co mieszkaniec miał na myśli? Można domniemywać, że nawiązał do powszechnie znanej sytuacji. Roszkowska startowała do rady z listy PiS i była zaproszona do startu przez Marcina Kleczkowskiego. Ale kilka miesięcy później zagłosowała za pozbawieniem Kleczkowskiego funkcji przewodniczącego rady miejskiej oraz pozytywnie rozpatrzyła wniosek zarządu województwa podlaskiego o pozbawienie pracy lidera swojego byłego komitetu wyborczego. Nie brakuje głosów, że obecnie radna Roszkowska reprezentuje program i postulaty ugrupowania Nasze Miasto. Tadeusz Jaworski zauważył ponadto, że jest prezesem Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych i ma społeczny mandat do tego, by mówić w szerszym gronie. Pasjonująco wyglądałaby debata na temat Augustowa pomiędzy Tadeuszem Jaworskim i Jolantą Onetą Roszkowską. Ciekawe jest, kto wyszedłby z tej debaty zwycięsko?

*Artykuł ukazał się w 21/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hehe
hehe 08.06.2021, 00:56
Radna powiedziałaby, że Atol jej się nie podoba. I na tym zakończyłaby swoją wypowiedź.
Antoś
Antoś 08.06.2021, 07:58
a tak odezwała się i tym samym rozwiała wątpliwości
pesymista
pesymista 07.06.2021, 16:39
Myślę, że Oneta sprowadziłaby Tadeusza do swego poziomu (czyli dalece poniżej dna) po czym pokonałaby go doświadczeniem. Niestety.

Pozostałe