Radna odczuwa wstyd

  • 06.06.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Radna odczuwa wstyd Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Obskurny przystanek autobusowy w Augustowie
Radna miejska Aleksandra Sigillewska wstydzi się wizerunku przystanków komunikacji miejskiej w Augustowie. Na dowód tego prezentuje zdjęcia pokazujące obskurne wiaty przystankowe w niektórych miejscach na mapie miasta. Prezes spółki Necko twierdzi, że podejmowane są regularne działania celem poprawy estetyki oraz stanu technicznego na przystankach. Sezon letni zbliża się wielkimi krokami i wkrótce przyjadą do nas turyści.

Bartosz Lipiński

Aleksandra Sigillewska to jedno z największych odkryć tej kadencji samorządu miejskiego. Jak na debiutantkę w radzie miejskiej jej aktywność można uznać za imponującą. Sigillewska jest w ścisłej czołówce radnych składających interpelację do burmistrza. Dotychczas złożyła ich około 70. Jest to wynik spektakularny, bo dziesięciokrotnie wyższy np. od zdecydowanej części radnych koalicji rządzącej Naszego Miasta oraz banitów z klubu PiS. Zaangażowanie w działania społeczne nie jest jednym atutem wyróżniającym Aleksandrę Sigillewską. Radna opozycji często zwraca uwagę na ważne sfery życia w mieście, które wcześniej raczej rzadko były zauważalne. Tak jest także w przypadku jednej z jej ostatnich interpelacji, gdzie podnosi temat zaniedbanych wiat przystankowych komunikacji miejskiej. Sigillewska słusznie zwraca uwagę na fakt korzystania z przystanków mieszkańców, ale również turystów czy kuracjuszy.

Obskurny wizerunek części przystanków

-W sezonie letnim Augustów odwiedzają licznie turyści, którzy dodatkowo mogą korzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej. Dlatego budzi mój sprzeciw wygląd wiat przystankowych zlokalizowanych na terenie miasta. Wiaty przystankowe stanowią obecnie powód do wstydu. Są w opłakanym stanie: powybijane szyby, pordzewiały elementy metalowe, łuszcząca się i odpadająca stara farba. Tak wygląda obecnie większość wiat przystankowych i nie jest to wizytówka Augustowa. Jako mieszkanka wstydzę się przed gośćmi, turystami, kuracjuszami, którzy odwiedzają Augustów –komentowała w interpelacji radna PiS Aleksandra Sigillewska.

Radna chciała dowiedzieć się o działaniach podejmowanych w celu poprawienia estetyki oraz stanu technicznego wiat przystankowych, pytała o konkretny plan modernizacji i wymiany wiat, a także o to czy przed sezonem turystycznym wiaty zostaną przynajmniej pomalowane i zostaną wstawione w nich nowe szyby. Aleksandra Sigillewska do interpelacji dołączyła też kilka zdjęć przystanków przy augustowskich ulicach, prezentujących się niezwykle obskurnie.

Spółka podejmuje systematyczne działania

Radnej odpowiedzi udzielił prezes miejskiej spółki Necko, który poinformował o działaniach podejmowanych na rzecz poprawy wizerunku i stanu wiat przystankowych. Z odpowiedzi tej możemy dowiedzieć się, że spółka podejmuje regularne starania celem poprawy standardu na przystankach w miarę swoich możliwości finansowych. Prezes przekazał m.in., że w ostatnich latach wymieniono najbardziej zdewastowane tabliczki z rozkładem jazdy na nowe, pojawiły się nowe nalepki z nazwami przystanków, dokonano wymiany zamków w większości gablot przystankowych, umieszczono nowe znaki z nazwami przystanków, odnowiono i wymieniono nowe ramki, na przystankach rozmieszczono też specjalne kody QR z dostępem do aplikacji mobilnej. Prezes przekazał ponadto, że istnieje plan wymiany 20-25 przystanków w centrum miasta w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Koszt wymiany jednej wiaty ma wahać się w granicach 13-15 tys. zł. Do tej kwoty należy doliczyć jednak inne elementy np. transport od producenta, osadzenie wiaty, wydanie zezwolenia budowlanego, doposażenie w gablotę na rozkład jazdy z tabliczką z nazwą przystanku oraz kosz na śmieci. To oznacza, że całościowy koszt nowej wiaty to kwota rzędu 20-22 tys. zł. Prezes zauważył, że przed sezonem letnim obecne wiaty przystankowe są sukcesywnie myte i planowane są drobne remonty naprawcze związane z renowacją powłoki lakierniczej. Być może sugestie radnej dadzą pozytywny efekt.

*Artykuł ukazał się w 21/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Halina
Halina 08.06.2021, 09:38
Takich radnych nam trzeba!
Mieszkańcy tez się wstydzą
Mieszkańcy tez się wstydzą 08.06.2021, 08:35
Skończmy z mówieniem, że Augustów jest miastem turystycznym.
Jest eksploatowany przez grupę osób jak złoże, ale zwykli mieszkańcy nie mają z tego żadnych korzyści. Ktoś powie, że mogą zjeść i wypić piwo, bo więcej lokali gastronomicznych, ale tanio nie jest więc nie wiem czy korzystają.
Za to coraz więcej jarmarcznych bud szpeci miasto, większość na dwa miesiące, a potem przychodzi jesień i jest szaro, buro, brudno i ponuro.

Necko kursuje do Studzienicznej a tam wiaty jeszcze bardziej obrzydliwe. Może to ma być taki folklor?
Dawid
Dawid 08.06.2021, 09:12
Najwięcej ma do powiedzenia zawsze ten, który nawet nie wie jak kursują autrobusy w Augustowie. Komunikacja miejska od ładnych paru lat nie dojeżdża do Studzienicznej - ale swoją ,,mądrością" trzeba się wykazać na tym forum - przecież każdy tu może udawać że jest mądry...
Grzegorz
Grzegorz 07.06.2021, 22:11
A może wielka pani radna w ramach czynu społecznego zakupi wiadro farby i kilka pendzelków i zamiast wymyślać kolejne głupoty weźmie się za porządną robotę np. przy odmalowaniu 3-4 wiat przystankowych skoro się ich tak wstydzi - do dzieła pani bezradna. Wszyscy na piśmie tacy mądrzy po 10 interpelacji na jeden temat a może tak by wziąć się do faktycznej roboty a nie szukać taniej sensacji...
Ruina
Ruina 08.06.2021, 08:23
Czyżby Paweł się odezwał? Niech poprawi rozkład jazdy autobusów.....bo jest tragiczny.
Wiaty przystankowe to tylko wierzchołek góry lodowej, który widać bezpośrednio. Oprócz tego są brudne, oklejone stare autobusy, rozkład jazdy nie wiadomo dla kogo, linie źle rozplanowane........cała ta pseudo komunikacja umiera.
Radosław
Radosław 08.06.2021, 09:14
Nikt Ci nie każe z tego korzystać są osoby, które korzystają i nie wylewają swoich żali na wszystko i na wszystkich - opamiętaj się pani bezradna bo może być za późno - co do Pawła chopie trzymaj się i miej w poważaniu robota wykonana jak należy. To tylko kwestia czasu i te kraczące wrony będą musiały za to wszystko przepraszać - cierpliwości - czas rozliczeń nastanie, ale będzie to baaaardzo trudny czas.
Obiektywnie
Obiektywnie 08.06.2021, 13:41
Przestań straszyć ! Właśnie to forum odzwierciedla odczucia mieszkańców .....tylko to forum ! Gdzie mają się poskarżyć? Sam przejdź się po mieście i oceń sprawiedliwie! Autobusami miejskimi nie jeżdżę ale wiaty mijam! Obiektywnie: kwiaty zaniedbane każdy inny, oświetlenie też nie spójne, dekoracja świąteczna każdy pies z innej budy . Jest brudno! Nie rozumiem dlaczego w Suwałkach potrafią w Ełku nawet w małych Sejnach! Radna ma rację !
Ps. Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię !
mały
mały 08.06.2021, 17:50
A od kiedy to za wyrażanie opinii o publicznych podmiotach trzeba przepraszać? hahaha
Marcinek
Marcinek 07.06.2021, 22:09
To skoro pani bezradna tak wstydzi się miasta to po co jest radną? Dziwne niech zrezygnuje i nie szuka dziury w całym... Wstyd jedynie może być za panią bezradną bo interpelacje powinny dotyczyć kwesti istotych dla mieszkańców a zapoznając się z treściami interpelacji tejże pani mam wrażenie, że idąc ulicą znajdzie papierek od cukuerka i będzie robiła wielkie halo bo jak brudno w tym mieście - trza pisać interpelację czemu nikt tego papierka nieposprzątał - zdaje się dorośli ludzie a zachowują się gorzej niż dzieci w przedszkolu z tymi swoimi wymysłami.
Miś
Miś 08.06.2021, 01:00
Na pierwsze masz Grzegorz a na drugie Marcin? Bo ten sam styl i te same błędy.

Radny nie jest od malowania wiat. Za wygląd i porządek w mieście ktoś bierze kasę, a radny ma dopilnować, czy jest za co płacić.
łaczę się we wstydzie
łaczę się we wstydzie 07.06.2021, 16:42
Ja także odczuwam wstyd za każdym razem gdy skądś wracam do tego brzydkiego, zapyziałego, brudnego, zaniedbanego, smutnego miasta zwanego Augustowem. Królewskim grodem jak z koziej d...y trąba.
ooloo
ooloo 06.06.2021, 17:13
I co tu komentować? Można tylko przyznać rację Pani radnej Oli. Gdzie te czasy kiedy do Augustowa zjeżdżali tłumnie turyści z całej Polski? Zastanawia mnie tylko czy reszta radnych jest ślepa? Jakoś nie grzeszą takimi felietonami. Może problem z ortografią i gramatyką? Pomożemy.

Pozostałe