Debata bez cenzury

  • 01.06.2021, 12:57
  • Krzysztof Przekop
Debata bez cenzury Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Aleksandra Sigillewska, Tomasz Miklas, Mirosław Karolczuk, Tomasz Dobkowski i Marcin Kleczkowski
W środę oddajemy w Wasze ręce 1147 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Od Bożego Ciała zacznie się stopniowo ocieplać. Długi weekend do najgorętszych się nie zaliczy, ale temperatury będą powyżej 20 stopni Celsjusza i raczej nie będzie padać. Po niedzieli będzie jeszcze nieco cieplej.

Raz w roku bez cenzury

Debata nad raportem o stanie miasta jest wynalazkiem dość młodym, bo liczy sobie nieco ponad 3 lata. To niezwykle ważne wydarzenie dla każdej jednostki samorządu terytorialnego. To moment, gdy w debacie publicznej bez żadnych ograniczeń mogą zderzyć się ze sobą różne wizje rozwoju, skrajne oceny pracy burmistrza czy starosty.

To znakomita okazja, by rządzący choć na chwilę wyszli ze swoich baniek poznawczych. To znakomita okazja, by opozycja zademonstrowała siłę alternatywy, moc swoich pomysłów. Tym razem żaden regulamin, żadna przewodnicząca nie może zadekretować cenzury czasowej, bo debata odbywa się bez ograniczeń. W debacie mogą wziąć udział mieszkańcy, jeśli zgłoszą się do przewodniczącego rady na piśmie i przedstawią 50 podpisów mieszkańców miasta.

Chciałoby się powiedzieć „Niech żyje demokracja”. Burmistrz przedłożył radnym raport, co było pretekstem do krótkiej dyskusji. Zapraszam do lektury artykułu okładkowego „Rekordowe wzloty i upadki”.

Pamięci Marka Motybla

Marek Motybel to wieloletni wójt gminy Nowinka. Zmarł nagle przed trzema laty. Nie mam wątpliwości, że zasługuje na zachowanie w pamięci mieszkańców gminy. Radny Jerzy Kłoczko wystąpił z inicjatywą wmurowania tablicy na siedzibie gminy Nowinka, pani wójt inicjatywę poparła i 13 sierpnia taka tablica na siedzibie gminy zawiśnie. Opisujemy to w teście „Upamiętnią wójta”.

Bartek i gwoździe

Bartek Wiśniewski staje się stałym bywalcem naszych łamów. Ma za sobą zimowe zdobycie Śnieżki w samych krótkich spodenkach, butach i czapce, pływanie pod lodem na Necku, chodzenie po rozżarzonych węglach. Teraz otrzymał od sponsora 1500 gwoździ i…. Zapraszam do przeczytania tekstu „Kolejny wyczyn augustowianina”.

Społecznik odchodzi

Tadeusz Jaworski zwołał konferencję prasową, gdyż jest silnie zaniepokojony powstającą strategią rozwoju naszego miasta. Przejrzałem poprzednią strategię. Napisano tam sporo fajnych rzeczy. Z przykrością konstatuję, że poza papier pomysły te nie w większości wyszły. Tak zapewne będzie także z obecnie tworzoną strategią, zwłaszcza iż udział opozycji i mieszkańców jest śladowy. Zatem zapisy w niej zawarte umrą wraz z utratą władzy przez Nasze Miasto, a to staje się już prawie pewne, choć w polityce nigdy nie można mieć pewności. „Społecznik odszedł z zespołu” to tekst o problemach ze strategią Augustowa.

Atol jak POSTiW

Nigdy nie byłem fanem modernizmu, który otrzymaliśmy wraz z Atolem w centrum miasta. Znacznie gorzej jednak oceniam potworną linię pomników w osi Rynku Zygmunta Augusta. Daleki jednak jestem od tego, by doprowadzić te pomniki do ruiny i w końcu rozebrać. A taki plan wyłania się chyba w stosunku do Atola. Obecna władza nie zamierza remontować, przebudować czy modernizować budynku CIT. Budynek niszczeje, jest zalewany wodą deszczową i lada chwila nastąpi awaria, która da pretekst do rozbiórki. Dobrze pamiętam przypadek Postwiwu. Wszyscy zgadzali się, że coś trzeba zrobić, ale mało komu do głowy przyszło, żeby pozbyć się tej budowli zupełnie. Plany do Atolu można wyczytać między wierszami. Zachęcam do przeczytania artykułu „Atol jak róża z kolcami”.

O tych oraz wielu innych ważnych sprawach, o których nie napiszą media finansowane przez burmistrza, przeczytamy w najnowszym „Przeglądzie Powiatowym”.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkanka
Mieszkanka 03.06.2021, 19:12
Ja również odbiegnę od tematu, ale mam nadzieję, że nasi radni zaglądają tu jednak czasem. Jak to możliwe, że Augustów jest tak "zafajdany" ptasimi odchodami. Nie wspomnę już o cmentarzu i ludziach, którzy mając dość czyszczenia pomników, zakrywają je folią. Wrony przyjęły miasto czy jak? Idąc bulwarami, w niektórych miejscach człowiek tylko słyszy dookoła plaskajace kupy na chodniku i modli się żeby wyjść z tego czysto. Krzaki wychodzące na chodnik również nie dodają uroku. Zbliża się sezon. Kiepska wizytówka miasta
Eurydyka
Eurydyka 04.06.2021, 09:46
Dobrze ze pani o tym wspomniala. Chcialam opisac ten sam problem. Na Bulwarach od Mostu do jeziora nic innego nie slychac tylko WRONY WRONY GAWRONY. Zapraszam na spacer. Czegos takiego nigdy nie bylo w tym miejscu. Chyba przegoniono je z okolic Amfiteatru i cmentarza i teraz zrobily gniazda w okolicy. Wizytowka miasta super. A w okolicy zakretu na ul.Zarzecze czy Nordu od Mostu to jest jakas masakra. Ufajdolone wszystko ptasimi odchodami. Na laweczce nie posiedzisz bo ciagle kupa leci z gory i te wrony.
ewf
ewf 04.06.2021, 09:06
I jak co roku gałęzie wystają na ścieżki rowerowe i chodniki. Czy nie mogą gałęzi przynajmniej raz na dwa lata przyciąć, ale porządnie? Co roku to samo i nie ma ekip, które na wiosnę by się tym zajęły.
Mieszkanka
Mieszkanka 02.06.2021, 12:25
Jeśli chodzi o parkowanie zapraszam na rajgrodzka ze ścieżki rowerowej zrobiony jest parking samochodowy
Mieszkaniec
Mieszkaniec 01.06.2021, 11:23
To ja odbiegnę od tematu. Może ktoś zainteresowałby się problemem parkowania samochodów obok przedszkola Montessori. Brama wjazdowa jest zamknięta a sznur samochodów stoi wzdłuż ulicy Wybickiego od ul Westerplatte do ul Ramotowskiego. Przejechać tamtędy jest ciężko i łatwo o wypadek bo gdy trzeba ustąpić pierwszeństwa jadącym w kierunku miasta to nie ma gdzie się schować. Pozdrawiam
ooloo
ooloo 01.06.2021, 20:59
Popieram. A jeszcze jakiś "aniołek" wybiegnie z pomiędzy samochodów i będzie tragedia.
Prawda życiowa
Prawda życiowa 01.06.2021, 00:47
Benjamin Franklin powiedział: "Nie po to żyjesz byś jadł, ale po to jesz by żyć". Do ciebie należy wybór, możesz głodować lub ucztować.
Obywatel
Obywatel 31.05.2021, 23:15
Popieram Pana Burmistrza Mirosława Karolczuka, ponieważ sprawdził się w trudnych czasach. Nie sztuką jest kierować miastem w czasach prosperity. Prawdziwą sztuką jest kierować miastem podczas kryzysu. Taką kryzysową sytuacją była pandemia Covid-19. Miasto przetrwało ten trudny czas i nasza sytuacja ekonomiczna ma się całkiem nieźle. Nie jest to kwestią przypadku, ale rozsądnie prowadzonej polityki. Panie Burmistrzu, przesyłam Panu moc pozytywnej energii. Mieszkańcy widzą Pańską ciężką pracę i są z Panem, tak jak jest Pan z mieszkańcami w tych niełatwych chwilach, a mamy nadzieję że przyjdą też chwile radości.
Adam Mickiewicz
Adam Mickiewicz 02.06.2021, 14:44
Normalnie się wzruszyłam 💪💪🖕🖕🖕👣👣👣💦💦💦💦💦💦 polały się łzy me czyste rzęsiste.....
A to kuglarz
A to kuglarz 01.06.2021, 17:57
Filip przestań jaja se robić. Kabriolet to nie wszystko. Tylko ciężka praca uszlachechtnia. To Twoja ostatnia kadencja.
Myślał że nikt go nie pozna
Myślał że nikt go nie pozna 02.06.2021, 05:31
W punkt , trafiony -zaopiony . Brawo
Obiektywnie
Obiektywnie 01.06.2021, 11:52
Jest to najgorszy okres w dziejach Augustowa kiedy władzę przejęło NM z Karolczukiem! Wystarczy popatrzeć jak wyglądają sesje RM , czy koalicja rządząca uważa się za władzę absolutną, nieomylną? Nie ma to nic wspólnego z demokracją!
Poziom obrad sięga dna wszelkiego, prowadząca to porażka totalna!
Pomijając zaprzepaszczenie przez niekompetencję ekipy rządzącej , pozyskania dofinansowań z środków zewnętrznych (co skutkuje brakiem inwestycji) miasto jest zaniedbane, brudne, kwiaty w każdej donicy inne(brak spójności). Dekoracje świąteczne podobnie !
Miro od długopisu
Miro od długopisu 01.06.2021, 09:50
Tak,tak . .a świstak siedzi i zawija w sreberka te brednie. To jest najgorszy burmistrz który był w tym mieście.
Emeryt
Emeryt 01.06.2021, 13:10
Lepszy od Cieślika.. każdy to widzi....
kandydat_na _szefa
kandydat_na _szefa 02.06.2021, 11:25
ojeju , aż 18 głosów na NIE (to wszyscy fanatycy PO w Augustowie?)... hahaha... zobaczymy podczas wyborów.. będzie masakra w wyniku i w końcu odejdzie na emeryturę.. bo to że jako emeryt jest kierownikiem w Starostwie (a konkurs w ogóle na to stanowisko był?).. no cóż? na układy nie ma rady
Wyjaśniam
Wyjaśniam 02.06.2021, 14:22
Osobnik o pseudonimie "kandydat_na_szefa", który dodał komentarz o godzinie 11:25, to bez wątpienia osoba związana z Ich Miastem (jest to oczywiste po poziomie manipulacji zawartej w komentarzu). Ów osobnik stara się narzucić fałszywą narrację, że przeciwko Ich Miastu jest wyłącznie elektorat Koalicji Obywatelskiej. Jest to kłamstwo i celowa manipulacja bowiem przeciwko temu, co się dzieje w mieście jest wielu mieszkańców różnych opcji politycznych, od konserwatywnych po liberalnych, od prawa do lewa. Rzeczywiście będzie dla was masakra jeśli chodzi o wynik w dniu wyborów. Nie twierdzę, że Koalicja Obywatelska wygra, może wygrać PiS. Może być nawet tak, że PiS zdobędzie absolutną większość, ale Ich Miast poniesie porażkę. Może być również tak, że o ironio PiS wygra z ogromną przewagą, a Kleczkowski zostanie burmistrzem. Ten sam Kleczkowski, którego Ich Miasto zrobiło w bambusa, a po takiej wygranej Ich Miasto będzie mogło napić się z ropaczy.
Wyjaśniam ...masz rację
Wyjaśniam ...masz rację 02.06.2021, 21:41
Stara śpiewka ... "przez łosiem łostatnich lat peło tylko kradło a wsyćko to wina Tuska". Tak manipulują ciemnym ludem dla którego TVPiS i TRWAM jest jedyną wykładnią "prawdy". Ludzie już przejrzeli na oczy i widzą że czarne to jest rzeczywiście ...czarne
Koniec NM
Koniec NM 02.06.2021, 14:22
Zrób ankietę na ulicach .......to się zdziwisz ......szczęka ci opadnie na świeży asfalt !
Gastrolog
Gastrolog 01.06.2021, 21:02
A stolec dziś był?
medyk
medyk 02.06.2021, 07:47
niech to sprawdza wasz kandydat i ulubieniec bo pesela nie oszuka
Bądźmy sprawiedliwi
Bądźmy sprawiedliwi 01.06.2021, 13:54
Czas zmienić emerycie okulary 🥸
mieszkanieczdziadapradziada
mieszkanieczdziadapradziada 01.06.2021, 08:25
Tak, tak sprawdził się w wrzucaniu z funkcji wartościowych ludzi. Wystawianiu kłamliwych ocen pracy, pozbawienie inwestycji miejskich poprzez zerowe pozyskiwanie środków zewnętrznych i szereg innych"sukcesów" Pan Karolczuk już zapewnił sobie miejsce w historii miasta jako moim zdaniem najbardziej nieudolny włodarz. Masz prawo obywatelu popierać kogo zechcesz tylko nie wciskaj ludziom kitu na forum, chyba, że robisz to celowo.
starybelfer
starybelfer 01.06.2021, 13:18
Karolczuk przejdzie do historii augustowskiej oświaty w tworzeniu zespołów szkolno- przedszkolnych. Dokonał rewolucyjnej zmiany, uczniowie na Mickiewicza uczą się w trójce ale tak naprawdę w dwójce a uczniowie na Rajgrodzkiej uczą się niby w dwójce ale tak naprawdę w trójce. Dlatego ani rodzice ani ich dzieci nie wiedzą do końca w jakich szkołach się uczą, nie wspominając o imionach szkół. Rozumiem obywatelu, że istotne zmiany w szkołach nazywasz rozsądnie prowadzoną polityką burmistrza? Wyjątkowo spostrzegawczy i rozsądny z ciebie obywatel grodu nad Nettą.
O GC
O GC 01.06.2021, 08:11
Obywatelu, tak trzymaj ...głos członka głosem partii . Czekamy teraz na tytuł "człowieka roku" nadany przez Augustowskiego Reportera
Turysta
Turysta 01.06.2021, 21:04
Sztywny papier. Drapie.
Czerepach
Czerepach 01.06.2021, 00:17
No nareszcie jakiś głos rozsądku.
król Zygmunt August
król Zygmunt August 31.05.2021, 23:15
raptem jeden pomnik i Kolumna Zygmunta Augusta park slusznie czy nie został wpisany do rejestru zabytków i dzisiaj przebudowa drzewostanu jest utrudnione i opowiadanie że powinny rosnoć piękne rabaty kwiatowe w parku jest co najmniej oderwane od rzeczywistości roślny nie będą rosły w zacienionych miejscach, dlatego trzeba się zastanowić nad wprowadzeniem do parku np.ciekawych rzeżb czy innych elemetów małej architektury .rośliyny w cieniu nie urosną mimo zaklęć niektórych domoroslych fachowców znających się na wszystkim.
Obrażona
Obrażona 02.06.2021, 19:44
Człowieku ! Fachowcu od drzewostanu w parku , oderwany od rzeczywistości ! Interpunkcja , tego nie da się czytać .
Ogrodnik
Ogrodnik 01.06.2021, 07:33
Są kwiaty które rosną w cieniu ! Daj im szansę - posadź!
Jakimś cudem w innych miastach rosną i jest czysto i są stare drzewa .....
Augustów staje się za rządów NM miastem niemocy! Zapewne to wina powiatu !
Wsiok
Wsiok 01.06.2021, 21:05
I mieszkańców. Hołoty i popaprańców.
piękno głęboko ukryte
piękno głęboko ukryte 31.05.2021, 20:36
"Potworna linia pomników w osi Rynku Zygmunta Augusta". Z jednej strony zwieńczona dumnie zardzewiałym dachem zaniedbanej rudery po kebabie, która dzielnie pozuje na każdym niemal zdjęciu rynku, z drugiej zamknięta szpalerem bylejakich badyli róż stanowiących wybitne i na miarę naszych możliwości ukwiecenie centrum miasta niby uzdrowiskowego. W którą stronę się nie obrócisz, od brzydoty i zaniedbania pękają oczy. Takie piękno tylko w Augustowie, niedługo stanie się naszym atutem, przyciągnie tłumy chcące zobaczyć skansen na żywo, miejsce gdzie czas sie zatrzymał a może nawet cofnął. Do tyłu. Nieoszlifowana perła.
Świstak
Świstak 02.06.2021, 19:50
Cofnął , to wiadomo ,ze do tyłu , marny erudyto.
ooloo
ooloo 01.06.2021, 07:24
Można utworzyć w parku "Aleję Gwiazd" z popiersiami tej "elyty". Będą miały gdzie psy biegać.

Pozostałe