Oszaleć można

  • 27.05.2021, 12:57
  • Krzysztof Przekop
Oszaleć można Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Zawadzki
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1146 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Kolejne dni maja nie przyniosą zmian w pogodzie. Nocą temperatury będą spadać nieco poniżej 10 stopni, w dzień nie przekroczą 20. Będzie sporo deszczu.

Przestaję rozumieć prawo

Niewygodne dla Mirosława Zawadzkiego fakty ujrzały światło dzienne. Tak jak to przewidzieliśmy. Radny przez swoją firmę wystawił ponad 150 faktur na różne miejskie instytucje, w sumie na prawie 500 tysięcy złotych. Przepisy antykorupcyjne zakazują radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminnego. Nie wiem, kto z potyczek mandatowych wyjdzie obronną ręką, a kto nie, ale rozumiem prawo, jak zwykły człowiek. Przepisy antykorupcyjne zostały stworzone po to, by działalność biznesowa radnych nie wzbudzała podejrzeń. Można sobie wyobrazić burmistrza, który proponuje wahającym się radnym deal polityczno-biznesowy. Miasto i instytucje miejskie będą u radnego kupować różne rzeczy, a to paliwo, a to oleje, a to usługi remontowe, a to choinki zapachowe, a w zamian za to radny zawsze zagłosuje po myśli burmistrza. Można wyobrazić sobie także, że radni mają mocniejszą pozycję od burmistrza i powodują, że ten skłania miejskie instytucje do kupowania w firmach radnych różnych towarów i usług. Czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć, czy przepisy nie zostały stworzone, by takich sytuacji uniknąć? A może przepisy dotyczą tylko radnych opozycyjnych, by pod wpływem propozycji biznesowych nie zmienili frakcji? Słuchałem uzasadnień pani Beaty Kornelius w sprawach radnych Dobkowskiego, Zawadzkiego oraz Piaseckiej i Harasima i muszę powiedzieć, że idzie oszaleć. Nie mam wykształcenia prawniczego i może stąd moje kłopoty intelektualne, ale te same argumenty raz są używane za radnymi, jeśli ci pochodzą z Naszego Miasta, a raz przeciw radnym, jeśli pochodzą z opozycji. Jak najbardziej na miejscu jest pytanie Krystyny Wilczewskiej, komu służy miejski prawnik Beata Kornelius? Mam wrażenie, że zaangażowanie miejskiej prawnik jest nad wyraz widoczne.

Kolejne perypetie radnego Zawadzkiego opisujemy w artykule „Towarzysze ruszyli z odsieczą”.

Kiedy zauważymy kobiety

Od lat nie mogę pogodzić się z tym, jak nasza cywilizacja traktuje kobiety. Jestem koneserem sztuki teatralnej, baletu i opery. Stąd moje częste przed pandemią wizyty w filharmoniach i teatrach. Każdy chyba widział kolejki w antrakcie przedstawienia przed toaletami. Kolejki do toalet damskich rzecz jasna. Mimo tego, że kobieta przebywa w toalecie 2,5 razy dłużej niż mężczyzna, miejsc załatwiania potrzeb w toaletach damskich jest o połowę mniej. Deficyt sięga 500%. Stąd kolejki przed drzwiami z kółkiem i ich brak przed drzwiami z trójkątem. Jedynym wyjaśnieniem, że przez tyle lat nikt nie rozwiązał problemu, jest fakt, że światem rządzi męska dusza. To dla nich buduje się samochody, meble, domy, ulice i chodniki. Co ciekawe, to dla nich buduje się także przystanki komunikacji miejskiej. Z badań szwedzkich wynika, że przystanki muszą być przeźroczyste, dobrze oświetlone i stać w miejscach, skąd jest kilka dróg ewakuacji. Wtedy kobiety czują się bezpiecznie i chętniej korzystają z autobusów. Pamiętajmy, że płeć piękna stanowi 69% pasażerów empeków i to dla niej powinniśmy dopasowywać jakość usług. Liczę na aktywność radnej Sigillewskiej i Piaseckiej w tej dziedzinie. Tymczasem, podobnie jak Aleksandra Sigillewska, odczuwam wstyd. Zapraszam do przeczytania tekstu „Radna odczuwa wstyd”.

Polska 2050

Bardzo mocno kibicuję Szymonowi Hołowni. Jego ruch może dać polskiej politycy świeży oddech. Bardzo dobre i rosnące sondaże są szansą i zagrożeniem. Szansą na zaistnienie, na możliwość dania Polsce czegoś nowego. Zagrożeniem, bo starzy polityczni wyjadacze będą chcieli wykorzystać potencjał wyborczy ugrupowania. Na posiedzeniu gremiów miejskich pojawiły się domysły, że to Polska 2050 jest głównym powodem awantury o wycinkę drzew w mieście, którą rozpętało Nasze Miasto. Nie wierzę w tak misterne układanki, ale skoro formacja Szymona Hołowni jest kojarzona z działaniami ekologicznymi, popieram z całych sił. W tekstach „Hołownia w radzie miejskiej” oraz „Politycy przeciwko polityce” opisujemy działania marketingowe Tomasza Miklasa na rzecz Polska 2050.

Jaworski na burmistrza

Tadeusz Jaworski od lat jest zaangażowany w sprawy miejskie. Policzyłem kiedyś, że absencje w posiedzeniach rady miejskiej i komisji miał niższe niż przeważająca liczba radnych. Tacy ludzie jak Tadeusz są w każdej społeczności niezwykle ważni i cenni. Widzą znacznie więcej, mogą wiele rzeczy podpowiedzieć. Mają ogromną cierpliwość, a ich pasją jest mała ojczyzna i dobro jej mieszkańców. Władza winna takich społeczników doceniać, zmagać się z ich ideami i pomysłami. Bo warto. Tymczasem wygląda, jakby tacy społecznicy byli wrzodem na pewnej części ciała obecnej władzy. Opisywaliśmy niedawno, jak Tadeusz Jaworski po dziewięciu godzinach oczekiwania otrzymał od przewodniczącej Dobrowolskiej całe 60 sekund na wypowiedź. Na posiedzeniu jednej z komisji historia społecznika miała ciąg dalszy. Tym razem w roli drugoplanowej brawurowo wystąpiła radna Roszkowska. Zapraszam do przeczytania tekstu „Celna riposta mieszkańca”.

O tych oraz wielu innych ważnych sprawach, o których nie napiszą media finansowane przez burmistrza, przeczytamy w najnowszym „Przeglądzie Powiatowym”.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Spokojny
Spokojny 27.05.2021, 11:12

Nie ma znaczenia czy była umowa ( na piśmie ) czy też tylko zwykła sprzedaż. Umowa sprzedaży jest umową zobowiązującą, którą regulują przepisy Kodeksu cywilnego, który definiuje ją w następujący sposób: przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy ustaloną cenę .
mienie
mienie 27.05.2021, 13:52
To jeszcze w ramach uzupełnienia, cytat z jednego z wyroków WSA w sprawie wykorzystywania mienia komunalnego. Nie ma w ogóle o czym dyskutować, sprawy są ewidentne, nie ma pytania o to czy wygasić, tylko dlaczego tego nie zrobiono?
"Wyjaśnić również należy, że w orzecznictwie przyjmuje się, iż użyte w art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym pojęcie "wykorzystywania mienia komunalnego gminy" musi pozostawać w związku funkcjonalnym z działalnością gospodarczą, przy czym jest ono terminem pojemnym i odnosi się do wszystkich przypadków korzystania z tego mienia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bez względu na to, czy wykorzystanie to ma podstawę prawną czy też nie, jest stałe bądź jednorazowe, wreszcie czy jest odpłatne czy też nieodpłatne. Nie jest też istotne, czy radny z prowadzenia, zarządzania bądź bycia przedstawicielem lub pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności uzyskuje dochód, czy inne osobiste korzyści. Rozstrzygający dla wygaśnięcia mandatu radnego jest sam fakt korzystania z mienia komunalnego, które to korzystanie pozostaje w związku funkcjonalnym z działalnością gospodarczą radnego".
co za kolory
co za kolory 27.05.2021, 10:23
A ja z innej beczki. Czy Dziennik Powiatowy nie powinien rozważyć zmiany kolorystyki logo? Ten biało-niebieski motyw może się zbytnio kojarzyć z Ich Miastem. Wiem, że do wyborów jeszcze daleko, ale już trzeba zacząć pracę u podstaw aby ten syfilis udało się skutecznie wykorzenić. Szkoda nawet jednej osoby wprowadzonej w błąd.
Mieszkanka
Mieszkanka 27.05.2021, 06:11
Pewnie niedługo kolejne brudy i smrody zaczną wychodzic spod dywanu. Nie zdziwilabym się gdyby się okazało, że p..Bielawska również sprzedawała kartacze urzędowi. Moja noga w Jabłonkach już chyba nigdy nie postanie
Czytelnik
Czytelnik 27.05.2021, 19:43
Czy tej sprawie nie powinno przyjrzeć się bliżej CBA? Może chodzi o zwykle łapówki?
wojtas
wojtas 28.05.2021, 09:26
E tam, to po prostu rewanż za czas kampanii
Platformers
Platformers 27.05.2021, 13:19
smród to pójdzie od radnego z nadleśnictwa
Nowy_Ład
Nowy_Ład 27.05.2021, 21:19
Byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO teraz jesteś za Platformą
Stary ład
Stary ład 27.05.2021, 22:33
Zomo, ormo, komuniści to ra zej w PiS
Klient_Jabłonek
Klient_Jabłonek 27.05.2021, 13:13
takich nóg tam nie potrzeba... buhahahaha
Nur Fur
Nur Fur 27.05.2021, 16:26
To wywieś transparent że Obsługujemy tylko sympatyków Naszego Miasta.
Ja z moją rodziną i znajomymi już dawno przestałem tam chodzić.
Stały_klient
Stały_klient 27.05.2021, 21:18
jak nie chodzisz (i bardzo dobrze) to nie masz pojęcia jakie tam są tłumy... notorycznie brak wolnych miejsc (pomijam okres pandemii)
Były klient
Były klient 28.05.2021, 09:21
No, to dawno tych tłumów nie było
Wstyd
Wstyd 26.05.2021, 23:08
Ich miasto... Całe
sąsiad
sąsiad 26.05.2021, 12:47
Panie Mirku! szanuje Pana, rodzinę za stworzenie profesjonalnej firmy. Natomiast to czego Pan dokuje społecznie jest poniżające i szkodliwe dla Pana firmy. Pan obecnie tego nie odczuwa jest Pan oczarowany iluzoryczną władzą służalczą. Odczuje Pan to jak przestanie być Pan radnym. Pana postępowanie nie jest obojętne dla interesu Państwa firmy.
Wstyd to mało powiedziane
Wstyd to mało powiedziane 26.05.2021, 12:04
Gdzie honor, gdzie przyzwoitość?
Udostępniajcie wszyscy gdzie się da. Mieszkańcy nie wiedzą a takich ludzi trzeba odsunąć od władzy.
obrzydliwość
obrzydliwość 26.05.2021, 13:08
Tu nie chodzi o honor i przyzwoitość, bo przecież wiadomo, że z ich strony nie można na to liczyć, pokazali to nie raz. Tu chodzi o zwykłe bezprawie, dwóch radnych w świetke kamer, z roześmianą gębą, pewnych swej bezkarności, narusza ustawowy wymóg - i co z tego, nic, bo mają wiekszość i usłużną papugę do swej dyspozycji. To jest ilustracja najlepsza tego, jak nisko upadło to miasto pod ich rządami, jaki jest poziom zepsucia i zgnilizny. A państwo teoretyczne nic z tym nie robi, milczy akceptując te bezeceństwa, bo w gruncie rzeczy jest takie samo jak oni, do cna zepsute.
bezprawnik
bezprawnik 26.05.2021, 09:48
Z tego co widzę u nas w mieście wytworzono sobie alternatywną i fikcyjną interpretację prawa, że z umową nie wolno radnym sprzedawać, a bez umowy wszystko wolno. Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością i nie ma żadnego odzwierciedlenia w przepisie ustawy dotyczącym zakazu wykorzystywania mienia, wręcz gdyby tak było, czyniłoby ten przepis zupełnie bezsensownym i pozbawionym mocy. Nie ma tam też żadnej furtki dla radnych, co „nie wiedzom”, komu sprzedają. Urzędowa prawnik dobrze o tym wie (jeżeli nie wie, tym gorzej dla niej) natomiast wczoraj cynicznie, instrumentalnie bezwstydnie i stronniczo wykorzystywała ten argument przeciwko radnym opozycji i w obronie radnych - kolesi. Jej stronniczość i elementarny brak obiektywizmu aż biją po oczach. W ogóle jest to mroczna postać, widać szkołę i wzory wielkiego mistrza Żaby - podobna lekkość w manipulacji, krętactwie i cynizmie. Pierwsza osoba do szybkiego spakowania biurka po upadku tej spaczonej władzy. Reasumując - sprawa radnych niewygaszonych - ewidentna i nie do obrony przed jakimkolwiek sądem (może oprócz białoruskiego), natomiast aby tam trafiła musi zadziałać jeszcze organ nadzoru czyli wojewoda. Jeżeli on nie zadziała - pozostają tylko wolne media, które nie powinny sprawy zostawić, tylko narobić smrodu na całą Polska - jak to nasi radni prawo lekceważom, obchodzom i interpretujom po swojemu. Postawy czopków nie komentuję – oni naprawdę nic z tego nie rozumieją, to za tęgi problem na ich głowy, kazali głosować przeciw, to głosowali. Amen
Ja
Ja 29.05.2021, 12:50
Wojewoda popiera Nasze Miasto i dlatego taka bezkarność
wyborcaPiS
wyborcaPiS 28.05.2021, 08:52
To prawda, teraz będzie test prawdy dla wojewody z partii PiS. Jeżeli nie wygasi mandatów Dobkowskiego i Zawadzkiego to mego i mojej rodziny głosu PiS już więcej nie dostanie. Czekam Panie wojewodo teraz ruch po Pańskiej stronie.
Grrrrrr
Grrrrrr 28.05.2021, 10:41
Może i tym razem Wojewoda kolejne pismo wystosuje tym razem dla zawadzkiego. Pożyjemy zobaczymy.
efe
efe 26.05.2021, 09:23
Panią Piasecką za inkaso w wysokości 24 zł i sprzedaż kartaczy Nasze Miasto odwołało. Pan Zawadzki głosował za jej odwołaniem (zgodnie z własnym sumieniem): http://augustow.esesja.pl/glos… Pan Zawadzki głosował (zgodnie z własnym sumieniem) rówinież za odwołaniem radnego Harasima za to, że ten wynajął stadion miejski i zapłacił jak każdy inny http://augustow.esesja.pl/glos…

Firma pana Zawadzkiego sprzedała towary i usługi UM i spółkom za pół miliona.
Radny Zawadzki nie został odwołany.


Gdybym miał sumienie to sam bym złożył mandat. Nawet tylko z samej przyzwoitości.

Panie Zawadzki, dobrze to nie wygląda.

Nadzieja?????
Nadzieja????? 26.05.2021, 10:02
Też miałam nadzieję,że skoro jest taki przyzwoity,to sam zrezygnuje z mandatu
Bezprawnik
Bezprawnik 26.05.2021, 11:03
Ta jego przyzwoitość jest na pokaz, się wywindował jaki to jest wierzący, stroniący od konfliktów, stonowany. Ciągnie po cichu grubą kasę z miasta, a teraz gdy wszystko wypłynęło nic sobie z tego nie robi, dalej się kurczowo trzyma stołka. Ten człowiek nie ma przyzwoitości. W tym momencie mit Zawadzkiego jaki nam był prezentowany rozwalił się jak go*wno o wentylator. Pozostał tylko smród.
efe
efe 26.05.2021, 18:41
Firmę ma OK. Gdyby głosował przeciwko odwołaniu Piaseckiej i Harasima to miałby twarz. Jednak głosował za odwołaniem radnych opozycji. Trudno to zrozumieć. Teraz rozmumiem memy Polak-katolik.
kolo
kolo 27.05.2021, 07:19
Długie lata budowania wizerunku firmy poszły jak krew w piach. Czy protoplasta byłby z tego dumny ? wątpię
Rechoczący Tomek
Rechoczący Tomek 26.05.2021, 09:16
To trzeba zobaczyć!
Jak widać dla niektórych śmieszni są inni radni, śmieszni są mieszkańcy.
My rządzimy!
Jajogłowy
Jajogłowy 26.05.2021, 11:50
"jak poznać głupiego? Po zachowaniu jego" przysłowie ludowe
Paluch
Paluch 28.05.2021, 09:23
... i po śmiechu jego
Wyborca NM
Wyborca NM 26.05.2021, 00:01
Nie rozumiem tej krytyki pod adresem Naszego Miasta. To bardzo dobre ugrupowanie skupiające ludzi o różnych poglądach. Jest to najlepsze co spotkało Augustów w ostatnich kilkudziestu latach. To ludzie światli, błyskotliwi. Możecie krytykować ich do woli, a ja i tak oddam na nich głos broniąc wartości demokratycznych i wpływających na dobrobyt mieszkańców.
Marzycielka
Marzycielka 27.05.2021, 13:57
Dobrobyt ???? Niezauważyłam ! Też bym chciała parking przy moim biznesie i nową ulicę dojazdową z każdej strony !
Prywatne miasto
Prywatne miasto 26.05.2021, 05:55
To taki żart ?
Wszystkie samorządy w tym kraju mogą się uczyć od Augustowa jak sprywatyzować miasto i jak wyciągać pieniądze z kasy miejskiej oraz gdzie należy mieć przepisy prawa !
Co do pana Zawadzkiego to zapytam czy dobrze się pan czuje ? Bo o szacunek już nie ma co zabiegać .
Martwi mnie osobiście że w tym kraju można jak widać mieć w czterech literach prawo te pisane jak i obyczajowe nie ponosząc za to rządnych konsekwencji. Nigdy już więcej nie zagłosuję ja i moja rodzina na NM i tym bardziej na PiS.
ooloo
ooloo 26.05.2021, 05:47
Jestem zdumiony. Ty chyba żartujesz? Przeczytaj wolno to co napisałeś. Wytrzeźwiej wreszcie. Jeden weekend już się skończył a do kolejnego jeszcze kilka dni. Akurat ekipa to zaprzeczenie demokracji. Prędzej taniego cwaniactwa i prymitywności.
heh
heh 26.05.2021, 01:31
Jeśli dla ciebie są to ludzie światli i błyskotliwi to masz niewielkie wymagania oraz kontaktu ze światłością i błyskotliwością raczej nie doświadczyłeś. To, co maluje się na ich twarzach i w wypowiedziach ani jednym, ani drugim z pewnością nie jest.
Kościelny
Kościelny 25.05.2021, 22:56
Panie zawadzki na prawdę pan się nie wstydzi???
Myśliciel
Myśliciel 25.05.2021, 22:47
Najciekawsze na dzisiejszej sesji były słowa pani Onety dotyczące pań radnych Krystyny i Agnieszki. Prawdziwy majstersztyk, popis logiki i wyborna dedukcja.
wowa
wowa 26.05.2021, 01:34
A ja czekam kiedy radna Śleszyńska zostanie odnotowana w protokole za zabieranie głosu bez pozwolenia. Sesja to nie jarmark. Trochę kultury. Głupie miny radnych Dobkowskiego i Bielawskiej pomijam, bo to już poziom, na który nie schodzę.
buractwo
buractwo 26.05.2021, 14:31
Zwykłe prostactwo. Taki małomiasteczkowy sznyt.
Nie można klasy oczekiwać od kogoś, kto całe życie zarządza kucharkami i kelnerkami.
brawka
brawka 27.05.2021, 01:56
Racja. Kiedyś trzeciorzędną literaturę nazywano powieściami dla kucharek. Coś z tego poziomu mamy na sesjach w wykonaniu radnych koalicji.
Kucharz&Kelner
Kucharz&Kelner 26.05.2021, 20:35
i właśnie te buractwo widać jak na dłoni w twojej wypowiedzi buraku
uk
uk 27.05.2021, 01:57
Mówi się TO buractwo nieuku.
marchewka
marchewka 27.05.2021, 13:21
buractwo to buractwo... fakt. przepraszam za "te buractwo" ,ale cieszę się że się zgadzasz
Sylwia
Sylwia 26.05.2021, 22:10
Od razu widać. :-)
Larwyy
Larwyy 26.05.2021, 11:58
Szkoda na nią protokołu. Czego od takich wymagacie?
Słuchajcie państwo
Słuchajcie państwo 25.05.2021, 23:18
No tak. Prawdziwy popis majestrii który oceniałabym na jakieś sześć złotych.
magistrat
magistrat 25.05.2021, 21:49
O***ć to będzie można jak Nasze Miasto przerżnie wybory i z urzędu miejskiego zaczną wypadać trupy z szafy. Podobno jest tego bardzo dużu.

Pozostałe