Czwarty raz zero złotych

  • 06.05.2021, 15:57
  • Bartosz Lipiński
Czwarty raz zero złotych Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk
To już nie jest przypadek, lecz bardzo niepokojąca tendencja. Augustów nie dostał ani złotówki na wnioski o dofinansowanie zewnętrzne z kolejnego programu. Tym razem nie skorzystamy z możliwości, które stwarzał Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Rządzący miastem nie mogą zamieść tej sprawy pod dywan, gdyż środki zewnętrzne z programu na przeprowadzenie zadań dostały okoliczne gminy i samorząd powiatu augustowskiego.

Bartosz Lipiński

W grudniu dowiedzieliśmy się, że Augustów nie otrzymał żadnego dofinansowania z drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, chociaż składając wnioski słyszeliśmy szumne zapowiedzi o możliwościach pozyskania nawet 50 mln zł na inwestycje w mieście. W marcu usłyszeliśmy, że Augustów w kompromitujących okolicznościach stracił szansę, żeby pozyskać 45 mln zł z Funduszy Norweskich, wniosek przepadł z powodu błędów formalnych. Jakiś czas później dowiedzieliśmy się też, że Augustów nie dostał nawet złotówki z trzeciej transzy RFIL. Pasmo niepowodzeń domyka czwarta bolesna porażka z rzędu. Opublikowano listę zadań objętych dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Funduszu Dróg Samorządowych) i znów zabrakło Augustowa. Środki uzyskały inne, bliskie nam samorządy. O komentarze poprosiliśmy prominentnych augustowskich samorządowców.

Wniosek na nieistniejącą ulicę

Marcin Kleczkowski przekonuje, że głównym powodem braku dofinansowania dla naszego miasta była zawartość wniosków. Lider augustowskiego PiS mówi o nieistniejącej teraz ulicy.

-Ubolewam nad tym, że wnioski złożone przez burmistrza Augustowa nie otrzymały ostatnio ani złotówki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zero po stronie Augustowa zawsze jest niemiłym widokiem. Zwłaszcza, kiedy pobliskie samorządy potrafiły skutecznie ubiegać się o dofinansowanie. Prawie 5 mln zł powiatu augustowskiego robi wrażenie, a środki z funduszu otrzymały również m.in. gminy Bargłów, Nowinka, gmina wiejska Augustów. Zwrócę jednak uwagę na to, że nikt nie obraził się na nasze miasto, które korzystało kiedyś ze środków z tego funduszu pod nazwą FDS. Przyczyną ostatnich niepowodzeń są wnioski –mówi Kleczkowski.

-Obóz rządzący Augustowem nie pierwszy raz okazał się bardzo naiwny. Bo jak określić fakt wpisania do wniosku nieistniejących jeszcze ulic miejskich? Najlepszym tego przykładem jest ulica Sybiraków, która znajduje się na rezerwowej liście funduszu na 26 miejscu. Ta ulica ma powstać pomiędzy ulicami Ks. Skorupki oraz 3 Maja. Zdecydowana większość mieszkańców, których gruntów będzie dotyczyło wywłaszczenie pod budowę tej ulicy, jest dzisiaj przeciwna jej powstaniu. Skierowali nawet pismo w tej sprawie do rady miejskiej. Także inne pomysły złożone we wnioskach nie przekonały ekspertów. Część ulic dotąd jeszcze nie powstała, inne nie mają specjalnego wpływu na usprawnienie komunikacji –uważa szef augustowskiego PiS.

Banici szukają kozła ofiarnego

Marcin Kleczkowski został niedawno oskarżony przez banitów z klubu PiS, że odgrażał się blokowaniem środków zewnętrznych dla Augustowa. Były przewodniczący rady miasta jest przekonany, że tego typu publiczne zarzuty, które określa mianem oszczerstw, przyczyniają się do negatywnego postrzegania Augustowa w stolicy państwa i województwa. Kleczkowski jest oburzony postawą oraz sugestiami wyrażanymi przez przewodniczącego komisji rozwoju. Szef augustowskiego PiS ma żal do Dariusza Ostapowicza za nieomówienie wielu wniosków.

-Uważam, że naszemu miastu w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych nie pomagają, a wręcz przeszkadzają wypowiedzi części lokalnych polityków. Mam na myśli choćby pana Dariusza Ostapowicza, przewodniczącego komisji rozwoju. Ten człowiek doprowadził do tego, że na kierowanej przez niego komisji nie omówiono wniosków złożonych przez burmistrza. Jednak nie przeszkadzało mu to w opowiadaniu oszczerstw na mój temat i insynuowaniu, że przeze mnie Augustów nie dostał dofinansowania. Podejrzewam, że jeśli ktokolwiek z Warszawy lub Białegostoku przeczyta wypowiedzi pana Ostapowicza na temat braku środków zewnętrznych dla Augustowa, to oceni augustowskich włodarzy i radnych, jako osoby o wątpliwej renomie. Wypowiedzi osób z koalicji rządzącej miastem nam szkodzą –podsumowuje M. Kleczkowski.

Fundusz ma określone kryteria

Leszek Cieślik podejrzewa, że samorząd miejski nie spełnił kryteriów koniecznych do walki o pieniądze na drogi. Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej kilka lat temu był posłem i zasiadał w sejmowej komisji infrastruktury, więc świetnie orientuje się w specyfice funduszu.

-Brak środków dla Augustowa z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to przypieczętowanie totalnej porażki w pozyskiwaniu środków zewnętrznych przez miasto w ostatnich miesiącach. Oczywiście najbardziej boli mnie roztrwonienie szansy pozyskania wielu milionów złotych z Funduszy Norweskich. Stało się tak za sprawą absolutnej ignorancji i bezmyślności, a efekty są opłakane. Zero złotych z ostatniego funduszu na budowę i remonty ulic jest tylko wisienką na torcie. Myślę, że główną przyczyną porażki są wnioski składane z pominięciem kryterium funduszu, które z całą pewnością znajdowało się w rozporządzeniu. Kilka ulic trafiło na listę rezerwową. Szanse na ich dofinansowanie są niskie, niezależne od nas –mówi Leszek Cieślik.

Rozwój musi być ponadlokalny

Były wieloletni burmistrz Augustowa uważa, że na dofinansowanie mogą liczyć inwestycje o charakterze ponadlokalnym, a nie peryferyjnym. Zdaniem Leszka Cieślika krótkie uliczki na różnych dzielnicach naszego miasta służące głównie mieszkającym tam osobom, muszą być finansowane środkami miejskimi. Te inwestycje rzadko uzyskują dofinansowanie zewnętrzne.

-Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg kilka lat temu nazywany był schetynówkami. Doskonale orientuję się jak rozdysponowywane były te pieniądze. Zasady funduszu przez lata nie uległy wielkim zmianom. Po pierwsze dofinansowanie otrzymują drogi, które obsługują największą ilość mieszkańców. Po drugie ulice objęte dofinansowaniem powinny łączyć się z drogami o charakterze strategicznym np. wojewódzkimi czy krajowymi. Trzecim argumentem może być to, że dana ulica jest ważna z punktu widzenia możliwości rozwoju działalności gospodarczej. U nas zgłasza się pochopnie wnioski, bez dokonania analizy, licząc na łut szczęścia. Każda ulica jest istotna szczególnie dla mieszkających przy niej osób. Jednak małe uliczki zgłoszone przez burmistrza mają charakter peryferyjny, nie rozwiązują problemów komunikacyjnych i nie obsługują dużej ilości mieszkańców. Te ulice określa się mianem komunalnych. Należy je finansować ze środków miejskich, a dofinansowanie jest rzadkością –twierdzi lider klubu KO.

Powiat augustowski triumfuje

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymał ostatnio samorząd powiatu augustowskiego. Wielkiego zadowolenia z tego faktu nie kryje wicestarosta Dariusz Szkiłądź.

-Bardzo się cieszymy z tego, że pan premier pozytywnie ocenił wnioski złożone przez powiat augustowski i przyznał środki na realizację naszych inwestycji, które poprawią komunikację. Otrzymaliśmy prawie 5 mln zł na inwestycje w gminie Bargłów Kościelny i gminie Nowinka, gdzie dokończymy rozpoczęte już zadanie infrastrukturalne. Inwestycja realizowana w gminie Nowinka to droga stanowiąca rodzaj obwodnicy pomiędzy Augustowem i Suwałkami. Powiat suwalski dokonał już potrzebnego remontu na trasie od Suwałk niemalże do Płociczna, a my chcemy to przedsięwzięcie domknąć, ku zadowoleniu mieszkańców –mówi Dariusz Szkiłądź.

*Artykuł ukazał się w 17/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Won
Won 08.05.2021, 16:51
Jola zdominowała komisję rozwoju.
Powiem tak: gdyby to chodziło o posiedzenie komisji z innego miasta to może byłoby to nawet śmieszne, zabawne, program o charakterze rozrywkowym, kabaret, reality show, walka w kisielu, ale ponieważ zależy mi na Augustowie to powiem tylko jedno wypier.........
polarisy
polarisy 07.05.2021, 20:45
Augustów się zwija.
eee
eee 07.05.2021, 15:26
słucham komisji rozwoju i nie mogę się zgodzić z P. Roszkowską, to co ona wypowiada to jakaś porażka.
Tak P. Tadeusz jest głosem mieszkańców. Po pierwsze nikt nie ma ochoty czekać 9 godz na łaskawą 1 min wypowiedzi.
Pani pozjadała wszystkie rozumy,o gustach się nie rozmawia, ale Pani przeszła swoja koleżankę, przewodniczącą, chyba chciała pani zabłysnąć, no i udało się Pani.
Żeby głupota mogła latać to Pni była by gołębicą.
Proponuje wszystkim wysłuchać tej wypowiedzi, a przyznacie mi rację.
fan intelektu Onety
fan intelektu Onety 07.05.2021, 21:19
Byłby ktoś łaskaw streścić w dwóch zdaniach mądrości wygłoszone dzisiaj przez Onetę?? Nie oglądałem, a nie ma jeszcze na esesji. Dzięki
Przykre i tyle
Przykre i tyle 07.05.2021, 20:51
Ja również słuchałam końcówki komisji rozwoju gdy akurat pani radna Oneta przeprowadziła atak na mieszkańca, na Pana Tadeusza, na społecznika co godzinami czeka na zabranie głosu. I to kobieta tak postąpiła. Radna ze środmiescia jak sama podkreśla. Zaatakowała mieszkańca. Tak samo jak zaatakowała panią z Zarzecza. Ale tam było prościej bo wiecej wsparcia to i zakrzyczec mozna. Bo nie o dyskusje w koncu chodzi, chodzi tylko żeby pokazać kto rządzi i zeby więcej nie przyszli. Dlatego dzis ataki że pan Tadeusz to nie mieszkaniec. Bo źle że przychodzi i ze sie interesuje. Że rozmawia z ludzmi i dzieli sie informacjami. Ze inni obywatele nie przychodzą i pani Oneta nikogo wiecej nie widzi. No to przeciez nie ma mieszkańców. Takie byly dzis na komisji zarzuty pani Onety. I po takich akcjach sie ta pani z Lipska dziwi, że nikt z normalnych obywateli nie przychodzi na komisje czy sesje. No brawo. A kto to zniesie?
Malina
Malina 07.05.2021, 17:15
Też tak uważam! Za każdym razem jak się odezwie to kompromitacja!
Ksiądz_co_lubi_żony_innych
Ksiądz_co_lubi_żony_innych 07.05.2021, 11:55
polecam najnowszy singiel Kazika:

Facet w sukience co kocha dzieci?

Niejedna głowa za to poleci

Lub nie poleci bo do kościoła

Żaden papuga dotrzeć nie zdoła

https://www.youtube.com/watch?…

Waldemar
Waldemar 06.05.2021, 22:58
Ciekawa sprawa jest z tą ulicą Sybiraków. Bardzo wdzięczny byłbym za udzielenie odpowiedzi na pytania: po co to, komu to, dlaczego akurat tam, czy kolejny raz głos mieszkańców zostanie zlekceważony, czy czcigodny patron ma być wykorzystany w mało pochlebnej sprawie, której nie popierają tamtejsi mieszkańcy, czy ta sprawa będzie pomimo sprzeciwów kontynuowana aż do skutku?
Lex deweloper
Lex deweloper 07.05.2021, 19:46
Sprawa jest prosta. Chodzi jak zwykle o pieniądze. Tym razem deweloper potrzebuje dojazdu do działki.
T.M.
T.M. 07.05.2021, 07:25
Proszę się ze mną skontaktować , to przybliżę panu temat.
Radny T.M.
Mieszkanka
Mieszkanka 07.05.2021, 19:41
Proszę odpowiedzieć tutaj. Nie tylko Pana Waldemara interesuje ta kwestia.
obserwator
obserwator 06.05.2021, 22:04
Brawo Panowie Starości! Brawo powiat. Cieszy mnie, że wasze sesje przebiegają sprawnie i merytorycznie a decyzje są trafne i przynoszą efekty. Staram się słuchać sesji miejskich i powiatowych. To jest przepaść. Gratuluję pozyskanych środków. Budowa kilku kilometrów drogi to nie 100 czy 300 m.
Adam
Adam 07.05.2021, 08:45
przecież łącznik Kilińskiego z Mostową ma mniej niż 100metrów. a trąbią jakby pałac budowali.
Błazen
Błazen 06.05.2021, 21:48
Przepadło tylko 150 mln dla Augustowa!!! Wypisz, wymaluj "fachowcy" żywcem wzięci z "Alternatywy 4".
Łysy czerep
Łysy czerep 07.05.2021, 17:53
Lub Z bajki "sąsiedzi"
Brawo!
Brawo! 06.05.2021, 17:10
Brawo! Może pan McDonald jakąś ulicę zbuduje?
Lola
Lola 06.05.2021, 16:29
Najlepsi fachowcy na czele z p Magdalena Sokołowska i Emilia Wierzbicka najważniejszy i największy wydział urzędu ,obie do orderów i nagród Burmistrz napewno zgłosi za te osiągnięcia 👏
Larwy
Larwy 06.05.2021, 18:09
Te dwie to rzeczywiście.... Wybitne. Jedna yntelygentniejsza od drugiej 🤢🦵🤞👍💪🐛👌👽💀☠️
obiecane ale jak wykonane!
obiecane ale jak wykonane! 06.05.2021, 17:56
Za fundusze norweskie to nagrody już może były w zeszłym roku?
Poza tym buble widać na każdym kroku .
Nie cieszy to, ale tez nie martwi. Idźcie dalej ta drogą.
34t
34t 06.05.2021, 16:24
#Obiecane wyzerowane. Z Pawlaka (do Mani): "Słyszała, naszemu miastu znowu wniosek nie przeszedł. A taki był ładny, amerykanski! Szkoda!"
Nadia
Nadia 06.05.2021, 14:33
Dramat. Blamaż. Kompromitacja.
Cztery spektakularne porażki będące wynikiem niekompetencji władz miejskich.
Cztery klęski Augustowa, który - jak czytamy w mediach panegirycznych wobec władzy - jakoby rozwija się wspaniale i kwitnie.
Cztery wystarczające powody do powiedzenia NIE tej zadufanej władzy w następnych wyborach. Choć czasu i strat już nie cofniemy.
pozdrawiam
pozdrawiam 06.05.2021, 14:32
Nie podoba mi się bardzo ciągnący się od lat konflikt pomiędzy samorządami: miejskim i powiatowym. Nie wnikam czyja to wina, bo pewnie każdy ma tu coś za uszami. Z pewnością rządzący miastem "mądrale" nie robią nic aby ten konflikt minimalizować, to nie w ich stylu, bo są przecież najmądrzejsi. A najbardziej traci na tym miasto i jego mieszkańcy.
I jeszcze jedna rzecz - n-ty z rzędu artykuł z komentarzem Kleczkowskiego i Cieślika. Macie wykupiony u nich jakiś abonament? Panie Bartoszu litości, tego już się nie da czytać, zróbcie choć raz wyjątek, odpuście tym czcigodnym "prominentnym samorządowcom" i poproście o komentarz panią Gienię spod sklepu osiedlowego, czy kogokolwiek innego. A najlepiej napiszcie co sami o tym myślicie.
Romek
Romek 06.05.2021, 22:55
Masz zupełną rację człowieku.
Cenię Leszka Cieślika, bo jest rozsądnym człowiekiem, ale nie chcę czytać jego komentarzy co tydzień! Tak samo Kleczkowskiego. Czytam kawałek a tych ich komentarzy już nie.
Każdy chyba ma prawo do własnego zdania i opinii, czy nie?
wyborca
wyborca 06.05.2021, 20:49
drogi panie przywołuje sie ludzi którzy maja coś do powiedzeni a nie tych co mówią.A pan Cieślik to ma wiedzę i doświadczenie samorządowe jak nikt inny a i pan Kleczkowski innej opcji ale tez z doświadczeniem. A z pana wypowiedzi żadna mądroś nie wynika..
Czereśniak
Czereśniak 06.05.2021, 21:57
Powiem więcej. Osoby z wiadomego środowiska obawiają się wiedzy oraz doświadczenia panów Cieślika i Kleczkowskiego, być może jest to powód chęci odcięcia ich od komentowania najważniejszych spraw Augustowa, jako w końcu przewodniczących dwóch największych formacji politycznych.
Anna
Anna 07.05.2021, 07:03
Bardzo cenne komentarze obu panow. Kultura i doświadczenie.
Za dużo powiedziane
Za dużo powiedziane 06.05.2021, 22:57
Formacji? Dajcie spokój, w Augustowie
czytelnik
czytelnik 06.05.2021, 22:46
A te formacje polityczne to innych członków nie mają? Nikt inny w tym mieście nie ma nic ciekawego do powiedzenia? I nie, Czereśniaku, nie jestem z "wiadomego środowiska", jest mi do tego środowiska dalej niż na Marsa, a wręcz nim gardzę, brzydzę się i mam je w głebokim poważaniu.
wyborca
wyborca 07.05.2021, 09:46
czytelniku żeby wypowiadać się otwarcie krytycznie i pod swoim nazwiskiem w stosunku do władzy to poza wiedzą trzeba też mieć odwagę , pan czytelniku poucza ale nie firmuje tego swoim nazwiskie gazeta lub portal chetnie pana opublikuje ale trzeba odwavi

Pozostałe