Za parkowanie trzeba już płacić

  • 05.05.2021, 09:15
  • Krzysztof Przekop
Za parkowanie trzeba już płacić
Po kilku latach na ulice Augustowa powróciła Strefa Płatnego Parkowania. Parkometry są już ustawione, a opłaty za parkowanie obowiązują od 4 maja. W sumie w centrum miasta znalazło się 427 płatnych miejsc do parkowania. Poza sezonem letnim pół godziny parkowania kosztuje 50 groszy, a w sezonie za taki sam czas parkowania zapłacić trzeba będzie złotówkę. W parkometrach płacić można gotówką, jak i kartą płatniczą.

Parkometry na augustowskich ulicach miejskich i powiatowych pojawiły się już przed majowym, długim weekendem. Strefa Płatnego Parkowania obowiązuje jednak od 4 maja. W strefie, głównie obejmującej centrum Augustowa przygotowano 427 miejsc do płatnego parkowania, które obsługuje 20 parkometrów. Opłaty za parkowanie można uiszczać gotówką, jak i kartą płatniczą. Mieszkańcy Augustowa będą mogli także korzystać z aplikacji mobilnych takich jak CityParkApp, Pango oraz ePark. Strefa została podzielona na dwa okresy funkcjonowania. W okresie wakacyjnym obowiązującym od 1 czerwca do 30 września cena za parkowanie będzie wyższa. I tak w sezonie letnim za pół godziny parkowania należy zapłacić złotówkę, za pierwszą godzinę parkowania 2 zł, za drugą godzinę 2, 40 zł, a za czwartą i każdą następną 2 zł. O 1 stycznia do 31 maja i od 1 października do 31 grudnia ceny za parkowanie będą niższe. I tak za pół godziny parkowania zapłacimy 50 gorszy, za pierwszą godzinę parkowania 1 zł, za drugą godzinę 1,20 zł, za trzecią 1,40 zł, a za czwartą i następną 1 zł. Warto dodać, że strefa obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00.

Strefa parkowania nie funkcjonowała w Augustowie przez kilka lat, a jej przywrócenie było bardzo oczekiwane.

-Strefa jest bardzo dobrym pomysłem. W końcu będzie można normalnie zaparkować w centrum, a nie krążyć godzinami po mieście aby znaleźć miejsce do zaparkowania. Szczególnie ogromny problem powstawał latem, kiedy w mieście pojawia się niemal trzykrotnie, albo więcej samochodów. Teraz nie będzie już problemu -mówi jeden z mieszkańców Augustowa.

Kolejny nas rozmówca podkreśla, że strefa, która funkcjonowała przed laty bardzo dobrze się sprawdziła.

-Naprawdę ceny za parkowanie nie są wysokie, a płatne parkingi ułatwiają życie kierowcom. Skończy się też proceder stawiana aut w centrum na wiele godzin przez pracowników różnych firm i instytucji -dodaje mężczyzna. -Szkoda, że przez kilka lat, prawdopodobnie z winy urzędników miejskich, strefa nie działała. Dobrze, że udało się ją uruchomić w tym roku przed sezonem letnim. A wiadomo, że po ponad roku obostrzeń epidemicznych ludzie ruszą masowo na urlop i Augustów zapewne będzie oblegany.

Wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem Strefy Płatnego Parkowania w Augustowie obsługuje Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania, znajdujące się przy ul. 3 Maja 12 (wejście od ul. Ściegiennego. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 887 040 033

Wykaz ulic Strefy Płatnego Parkowania w Augustowie

Drogi gminne: ul. Rynek Zygmunta Augusta, ul. Żabia, ul. Kilińskiego (odcinek od ul. 3 Maja do ul. Młyńskiej)

Drogi powiatowe: ul. Mariana Jonkajtysa, ul. Księdza Skorupki (odcinek od ul. Wojska Polskiego do ul. Kościelnej), ul. Kościelna (odcinek od ul. 3 Maja do ul. Księdza Skorupki), ul. Księdza Ściegiennego, ul. 3 Maja (odcinek od ul. Mostowej do ul. Księdza Ściegiennego), ul. Mostowa (odcinek od ul. 3 Maja do ul. Nowomiejskiej), ul. Młyńska (odcinek od ul. Wierzbnej do ul. Kilińskiego), ul. Nowomiejska (odcinek od ul. Mostowej do ul. Wierzbnej), ul. Wierzbna (odcinek od ul. Młyńskiej do ul. Nowomiejskiej), ul. Kopernika (odcinek od ul. Rynek Zygmunta Augusta do ul. Szkolnej), ul. Kościuszki (odcinek od ul. Rynek Zygmunta Augusta do ul. Szkolnej), ul. Łazienna (odcinek od ul. Wierzbnej do ul. Szkolnej), ul. Szkolna (odcinek od ul. Łaziennej do ul. Zygmuntowskiej), ul. Wojska Polskiego (odcinek od ul. Mariana Jonkajtysa do ul. Księdza Skorupki).

Pojawiły się uwagi mieszkańców miasta. Jedna z nich dotyczy aplikacji, jakimi będziemy mogli płacić za miejsca parkingowe.

Z racji, że jutro w Augustowie rusza Strefa Płatnego Parkowania pofatygowałem się dziś pod automat do uiszczania opłat zobaczyć, jakiej aplikacji będę mógł użyć do opłacenia parkowania we wtorek. Przeżyłem szok. Zamiast cywilizowanej aplikacji mobiPARKING (SkyCash), do obsługi płatności będzie służyć m.in. CityParkApp oceniona przez użytkowników na 2,5*. Polecam lekturę opinii.

Niezrażony zainstalowałem apkę i przeżyłem jeszcze większy szok. Funkcjonalność masakryczna, działanie toporne, brak możliwości wyboru czasu parkowania, konieczność podzielenia się danymi karty płatniczej (nawet nie wiem z kim), brak możliwości ustawienia danej strefy "na sztywno", konieczność każdorazowego wyboru miasta, do wyboru drogi gminne i powiatowe (a skąd je mam widzieć, która ulica jest czyja, a tym bardziej turysta). Czas zakończenia mogę tylko na sztywno ustawić w opcjach ogólnych aplikacji na godzinę, dwie lub do końca dnia, w przypadku Augustowa nie mogę stosować minimalnego czasu pół godziny. PORAŻKA!!!

Droga władzo! Nie idźcie tą drogą! Mam nadzieję, że w najbliższych dniach dostaniecie Panowie podobnych opinii mnóstwo.

Zarówno my mieszkańcy jak i odwiedzający nas turyści potrzebujemy cywilizowanej, stosowanej powszechnie w całym kraju i w pełni funkcjonalnej aplikacji mobiPARKING, z użytkowaniem której nie ma najmniejszych problemów.

Jeżeli coś robimy, to róbmy to porządnie.

Krzysztof Przekop

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Znowu bubel
Znowu bubel 05.05.2021, 11:01
Nie dziwi mnie to, wykonanie takie samo jak innych inwestycji.
Kolejny bubel
rgbrg
rgbrg 05.05.2021, 10:09
CityParkApp odpada w przedbiegach za to, że trzeba ustalać czy parking jest miasta, czy powiatu. Może powiat pomaluje swoje parkingi na zielono, a miasto na żółto? Brawo! Brakuje jeszcze, żeby podawać NIP powiatu czy miasta. Czy to ma być usprawnienie czy zniechęcenie do płatności przez aplikację?
Nie nie i nie
Nie nie i nie 05.05.2021, 10:01
Apka Pango. Rodzaje płatności: Prepaid (przedpłata), Postpaid (obciążenie kart bankowej 1 raz w miesiącu za wszystkie parkowania!), doliczenie do rachunku telefonicznego (nie mam pojęcia czy u wszystkich operatorów).
efef
efef 05.05.2021, 09:44
Na samym początku zwracałem uwagę nie tylko na płatności zbliżeniowe, ale na aplikację. Czy ktoś sprawdzał w ilu miastach jaka jest i wybrał najpopularniejszą? Białystok ma SkyCash i wiele innych miast.
Poza tym oznakowanie płatnych parkingów. Czy nie może być tak jak na Litwie? https://zw.lt/wilno-wilenszczy…
daj pan grosza
daj pan grosza 05.05.2021, 09:33
W Bargłowie będę parkować a grosza tym szczurom nie dam. Może na Rybackiej i parkingu przy dawnej SP 1 zrobili by strefę? Tam też w weekendy nie da się zaparkować.

Pozostałe