Mirosław bezpartyjny Chudecki

  • 01.05.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Mirosław bezpartyjny Chudecki Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Mirosław Chudecki, Izabela Piasecka i Mieczysław Szczerbakow
Mirosław Chudecki nie zamierza składać mandatu radnego, chociaż niektórzy jego byli koledzy uważają, że tak powinien zrobić. Radny wybrany z listy PiS twierdzi, że poglądy polityczne są jego prywatną sprawą. Chudecki dodaje górnolotnie, że odpowiada przed mieszkańcami, a nie przed formacją polityczną. To dosyć ciekawe refleksje. Pytanie, czy radny pozwoliłby sobie na równie zastanawiające opinie w okresie kampanii wyborczej?

Bartosz Lipiński

Jednym z najgłośniej komentowanych wydarzeń z wyborów samorządowych 2018 w Polsce, była historia Wojciecha Kałuży. Kandydat Koalicji Obywatelskiej uzyskał mandat radnego do sejmiku województwa śląskiego. Kałuża podczas inauguracyjnej sesji nowej kadencji wszedł w porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, a dzięki jego postawie partia rządząca w kraju mogła przejąć też władzę w regionie. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej określali Kałużę mianem zdrajcy, który oszukał swoich wyborców. On zaś tłumaczył się, że chce pracować dla Śląska i realizować dla niego dobry program. Kałuża został wicemarszałkiem województwa, a przeciw jego postępowaniu protestowało kilkaset osób. Czy kontrowersyjny radny uzyskałby mandat w sejmiku województwa śląskiego, gdyby nie głosowali na niego wyborcy konkretnej siły politycznej? Oczywiście nie. Czy wyborcy Koalicji Obywatelskiej na Śląsku głosowaliby na Kałużę wiedząc, że za moment odetnie się od tej formacji politycznej? Zdecydowanie nie. Ludzie oddający na niego głos utożsamiali go z partią i poparli określony program polityczny.

Wybory samorządowe 2018 roku to również sukces Mirosława Chudeckiego, który uzyskał mandat radnego rady miejskiej w Augustowie. Chudecki był kandydatem ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość, ale do partii nie należał. Jednak w przypadku każdych wyborów otwartym jest pytanie, czym kierowali się wyborcy wrzucając głos do urny: nazwiskiem kandydata, czy może raczej nazwą reprezentowanego przez niego komitetu? Na pewno także w Augustowie nie brak jest wyborców, którzy głosowali na kandydatów PiS kierując się nazwą ugrupowania i licząc, że będą oni realizować proponowany przez partię program. Dziś Mirosław Chudecki wraz z czwórką innych radnych wybranych z listy PiS jest w koalicji z Naszym Miastem. Nie należą do rzadkości opinie sugerujące, że Chudecki oraz pozostali banici z klubu PiS, obecnie realizują program i postulaty ekipy Tomasza Dobkowskiego i Filipa Chodkiewicza. Ostatnimi czasy lider augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski i członek zarządu powiatowych struktur tej partii Tomasz Miklas mówili, że banici powinni zrezygnować z mandatów radnych. Poza tym niektóre osoby, w tym M. Chudecki przed wyborami podpisały deklarację, że zrzekną się mandatów radnych, jeżeli wystąpią bądź zostaną wykluczone z klubu PiS w radzie miejskiej. Klub po decyzji pełnomocnika okręgowego partii nie istnieje już od blisko dwóch lat. Banici głosujący za przewrotem w radzie z lipca 2019 roku, istotnie przyczynili się do takiej sytuacji (o tej sprawie więcej można przeczytać: tutaj).

Na jednej z ostatnich sesji Mirosław Chudecki kolejny raz w ostatnich miesiącach podkreślał, że nigdy nie był członkiem PiS, choć określał się sympatykiem tego stronnictwa. Chudecki zauważył, że w ustawie o samorządzie gminnym są zapisane konkretne sytuacje, dotyczące konieczności zrzeczenia się mandatu przez radnego i nie ma tam mowy o lojalce wobec przewodniczącego partii. Radny zaznaczył także, że odpowiada przed mieszkańcami, a nie przed żadną formacją polityczną i jego zapatrywanie polityczne nie ma nic do tego. Ale wydaje się, że najbardziej zastanawiającą refleksją Chudeckiego było stwierdzenie, że jego prywatną sprawą jest to, czy jest bardziej prawicowy czy lewicowy. Wyobraźmy sobie bezpartyjnego kandydata partii PiS, który podobne opowieści wygłasza podczas kampanii. Jeżeli pan Chudecki powiedziałby na konwencji wyborczej ugrupowania PiS w Augustowie (brał w niej udział –przyp.), że poglądy polityczne są jego prywatną sprawą, to jego szanse na uzyskanie mandatu mocno by zmalały. Każdy samorządowiec wybrany z listy konkretnej partii do samorządu jest zobowiązany być jej reprezentantem i tego oczekiwali wyborcy. Slogany o reprezentowaniu mieszkańców, a nie formacji politycznej są wyświechtane, zdecydowanie nieprzekonujące. Wyborców Mirosława Chudeckiego z 2018 roku z pewnością interesowały jego poglądy oraz program ugrupowania.

*Artykuł ukazał się w 16/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Deklaracje podpisane przez Miroslawa Chudeckiego:

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Obserwatorium
Obserwatorium 05.05.2021, 15:24
panie radny Szczerbaków ładnie pan wyszedł na zdjęciu. Ten uścisk przyjacielski i uśmiech po prostu bajka oczywiście bez żadnych sugestii. Zapytam to było szczere ? Bo jakoś marnie to brzmiało ,,jestem za " w głosowaniu za wygaszeniem mandatu Pani Piaseckiej.
mirek, nie zeszmacaj się
mirek, nie zeszmacaj się 04.05.2021, 13:04
Może i Chudecki nie powinien rezygnować z mandatu na podstawie lojalki, którą podpisał. Kwestia honorowa, nie prawna. Powinien za to zachowywać się przyzwoicie i głosować tak, jakby miał swój własny rozum i ocenę sytuacji. A nie jak bezwolny, bezrozumny pajac, marionetka do naciskania guzika na rozkaz wodza naczelnego, co do tej pory robi. Ludzie to widzą i ocenią, zeszmacić się jest łatwo, dużo trudniej usunać z siebie zapach fekaliów, żeby nie śmierdzieć na kilometr.
Wstyd
Wstyd 04.05.2021, 18:07
Interes własny jest ważniejszy od interesu Augustowa.
ooloo
ooloo 03.05.2021, 18:17
Czas może wreszcie na przeprowadzenie "referendum lokalnego".
Podstawą prawną przeprowadzania referendum lokalnego w Polsce są art. 4 i 170 Konstytucji RP. Postanowienia Konstytucji precyzuje ustawa z 15 września 2000 o referendum lokalnym. Zgodnie z jej brzmieniem ustalonym w 2013, mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego, jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w nim swoją wolę:
w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki,
co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki,
w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę.

Przedmiotem referendum gminnego może być również odwołanie wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Kijvhvc
Kijvhvc 03.05.2021, 19:56
Tak zróbmy!
Krętacz
Krętacz 03.05.2021, 10:06
Jaki szacunek można mieć do człowieka który podpisał zobowiązanie a później robi zupełnie odwrotnie ? Żaden ! Jesteście panowie żałośni !
BAU
BAU 02.05.2021, 19:04
Czarno na białym,jasno i wyraźnie.I co?Spłynie jak po kaczce.Zostanie w radzie i kasa dalej leci,Wyborcy-spadajcie na szczaw i mirabelki.Żadne zobowiązanie nie zobowiązuje gdy nie jest się człowiekiem z honorem,tutaj nie można ani skłamać,ani zaklinać rzeczywistości.Król jest nagi.a szaty skroili mu wyborcy,i muszą patrzeć na ten cyrk do końca kadencji...Oglądać i uczyć się,bo to był błąd.Wyciągnąć wnioski na przyszłość.Tak blisko a tak daleko..
Solidarność???
Solidarność??? 02.05.2021, 10:41
Sprzedawczyki!!!
Komsomolec
Komsomolec 02.05.2021, 10:08
No cóż, dziś Szczerbakow jest w Solidarności i głosuje za podwyżkami dla mieszkańców.

Wczoraj był przewodniczącym ZSMP w Mazurskiej Wytwórni Tytoniu Przemysłowego i dzielnie walczył o zaspokojenie potrzeb socjalnych ludu pracującego.

Wot takoj czynownik.
ooloo
ooloo 02.05.2021, 19:19
To nazwa zagrabiona przez takich postkomunistów jak wyżej czy też tego Dudusia (od Kacperka) w mundurze ZOMO.
Ulica za glos
Ulica za glos 02.05.2021, 08:32
Der, der, der, AK, AK ak
Wagony na bramce
Wagony na bramce 02.05.2021, 08:29
A to nie on wybronił pewną ważną panią od dyscyplinarki? Za kradzież fajek.
ooloo
ooloo 02.05.2021, 19:14
Tak. Sześć złotych ....
Lotto
Lotto 03.05.2021, 19:58
Sześć złotych było w bacie??? 🤔 🤔 🤔 🤔 🤔
polaisy
polaisy 03.05.2021, 21:42
Wszyscy tu się cieszymy że ...była.
ooloo
ooloo 02.05.2021, 05:59
I to jest dowód, że chamota nie ma honoru. Zresztą nie wiem czy mieli kiedykolwiek. O ile dobrze pamiętam, to "Czapajew" swego czasu był aktywnym CZŁONKIEM młodzieżówki komunistycznej.
Czego można po takich ...... oczekiwać?
Augustowski Pudelek
Augustowski Pudelek 01.05.2021, 20:53
https://youtu.be/q8dIGUBQz_g
Zawsze solidarni
Zawsze solidarni 01.05.2021, 16:57
CHUDECKI, SZCZERBAKOW
- mieszkańcom podwyżki
- radnej Piseckiej szczere uściski
- a sobie asfalcik i przynależność do elyty

To szczere i fajne chłopaki są i takie kulturalne i elokwentne.
Historia nauczycielką życia
Historia nauczycielką życia 01.05.2021, 16:37
Winston Churchill mawiał: "Człowiek, który zgadza się ze wszystkimi, nie zasługuje na to, by zgadzał się z nim ktokolwiek".
Bezbarwny
Bezbarwny 01.05.2021, 17:10
Odkąd pani Krystyna weszła do rady, to pan Mirosław w głosowaniach nie może już nawet (jak trafnie mawiał na jego temat pan Kleczkowski) "heroicznie wstrzymać się od głosu".
po czemu głos, Panie??
po czemu głos, Panie?? 01.05.2021, 14:53
Mirosław Bezgranicznie Sprzedany - za asfalt pod chałupę.
A kiedy to wybory w BAT?? Przyjdzie może czas wrócić do uczciwej roboty, zamiast pierdzenia w związkowy, wygodny, dobrze opłacany stołek.
polarisy
polarisy 01.05.2021, 18:34
Zapomnij.To jest nasz taki miejscowy Łukaszenka...
W.
W. 02.05.2021, 08:01
Uwierz że jego czas we władzach solidarności ( celowo mała litera) jest bardzo krótki.
Nieprawdopodobne
Nieprawdopodobne 01.05.2021, 14:41
Cóż za cenne z aktualnej perspektywy zdjęcie. A jak panowie zagłosowali w sprawie wygaszenia mandatu radnej pani Piaseckiej, ktorą taką czułością i sympatią na tymże zdjęciu otaczają?
Doradca
Doradca 01.05.2021, 19:20
Jak doradzał radnym opozycji w swojej bardzo brzydkiej przemowie jeden z radnych Ich Miasta na ostatniej sesji? Gadał coś o postawieniu luster przed sobą. To może panowie powinni postawić przed sobą zdjęcie dołączone do tego artykułu? Niech się w nie wpatrują. I niech wstyd ich przytłoczy.

Pozostałe