Nową obwodnicą pojedziemy za cztery lata

  • 02.05.2021, 11:16
  • Krzysztof Przekop
Nową obwodnicą pojedziemy za cztery lata
Realnych kształtów nabiera inwestycja drogowa w postaci budowy obwodnicy Sztabina, w powiecie augustowskim. Wybrano już projektanta i wykonawcę prac. Budowa drogi ma być ukończona w drugiej połowie 2025 roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku informuje, że spośród czterech złożonych ofert na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8 wybrano ofertę firmy Budimex. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Przetarg na to przedsięwzięcie ogłoszono 29 grudnia ubiegłego roku. Najtańszą ofertę złożyła firma Budimex, która zaoferowała wykonanie obwodnicy za ok. 135 mln zł. Najdrożej wykonanie inwestycji wyceniła firma Strabag, bo na ok. 195 mln zł. Wprawdzie oferta została wybrana, ale pozostałe firmy biorące udział w przetargu mogą złożyć odwołania. Obwodnica Sztabina ma mieć długość ok. 4,2 km. W ramach inwestycji, nad doliną rzeki Biebrzy i Biebrzańskim Parkiem Narodowym, powstanie 11-przęsłowa estakada o długości ponad 700 m. Wykonane zostaną także trzy skrzyżowania, w tym dwa typu rondo, wiadukt w ciągu drogi powiatowej nr 1228B oraz ciąg pieszo-rowerowy na wysokości ul. Polnej. Zbudowane zostanie również jedno przejście górne oraz liczne mniejsze przejścia dla zwierząt.  O budowę obwodnicy apelowali mieszkańcy od lat. Obwodnica umożliwi ominięcie Sztabina, a jak zapewniają inwestorzy, czyli białostocki oddział GDDKiA, nowoczesne rozwiązania techniczne zwiększą bezpieczeństwo cennych przyrodniczo obszarów okolic Biebrzy.

W ramach programu 100 obwodnic w naszym województwie ma powstać jeszcze obwodnica Suchowoli, Białobrzeg, Augustowa i Zambrowa. Jak informuje białostocki oddział GDDKiA dla obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16 oraz obwodnicy Białobrzeg w ciągu drogi krajowej nr 8 trwają obecnie prace projektowe.

Krzysztof Przekop

na podstawie komunikatu GDDKiA

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
W
W 03.05.2021, 17:06
Białobrzegów, nie Białobrzeg.
tbht
tbht 03.05.2021, 10:09
Obwodnica będzie dwupasmówką? Czy może najpierw zrobią jednopasmową obwodnicę, a poźniej zrobią ekspresówkę dwupasmową Białystok -Augustów i znów będzie co poprawiać, bo za pierwszym razem mało co wychodzi.
wiele?
wiele? 03.05.2021, 09:03
3,2 mln za km czyli 32 tys za metr długości???

Pozostałe