W niektórych sklepach wydawane są niebieskie paragony. Sprawdź, co oznaczają

  • 26.04.2021, 14:37 (aktualizacja 26.04.2021, 16:43)
  • News4Media
W niektórych sklepach wydawane są niebieskie paragony. Sprawdź, co oznaczają iStock
W Polsce takie rozwiązanie dopiero zaczyna raczkować. Właśnie wprowadził je w życie jeden z największych marketów spożywczych, chwaląc się, że to dopiero początek zmian.

„Niebieski paragon dla zielonej planety”

Tak brzmi hasło przewodnie akcji. Niemiecki gigant spożywczy, prowadzący sieć sklepów na terenie Polski, w kwietniu rozpoczął testowanie ekologicznego papieru, który zastąpi dotychczasowy paragon fiskalny. Takie rozwiązanie zapewni oszczędności samemu sprzedawcy, ale jednocześnie ma wesprzeć Polskę w licznych działaniach recyklingowych. Znane nam dotychczas rachunki należało wyrzucać razem z odpadami mieszanymi. Te nowe będzie można wrzucić do pojemnika z makulaturą, aby zapewnić im „drugie życie” po wtórnym wykorzystaniu.

Odporny i trwały

Właściciel sklepów, w których można obecnie otrzymać paragon w szaro – niebieskiej barwie, zapewnia o jego trwałości oraz odporności na działanie zewnętrznych czynników. Na odwrocie wydruku klienci przeczytają, że papier termiczny wykonany jest w technologii, która chroni go przed zniszczeniem nawet w wilgotnych warunkach. Paragon ma być certyfikowany przez fundację Forest Stewardship Council (tłum. Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej), wspierającą korzystne zarządzanie lasami. Ponadto dokument sprzedaży nie wykazuje negatywnego działania w kontakcie z żywnością, gdyż jest wyprodukowany bez użycia barwników chemicznych.

Mniej papieru, więcej uratowanych drzew

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na wprowadzenie faktur elektronicznych. To rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z nich jest ograniczenie zużycia papieru oraz energii potrzebnej do generowania dokumentu w formie drukowanej. To także wygodny i jednocześnie bardzo prosty sposób, aby w bardzo dużej skali wpłynąć na ochronę środowiska, ponieważ papier produkuje się z drzew, a to potężna strata dla natury. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan wyliczyła, że gdyby tradycyjne faktury zastąpiły ich elektroniczne odpowiedniki, udałoby się uratować 255 tys. drzew rocznie. Każda roślina produkuje w ciągu roku tlen dla 10 osób, dlatego tak ważne jest, aby maksymalnie zniwelować zapotrzebowanie na ich wycinkę.
 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe