Niezwykłe przypadki

  • 21.04.2021, 12:00
  • Krzysztof Przekop
Niezwykłe przypadki Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Mirosław Karolczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Agnieszka Milanowska i Filip Chodkiewicz
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1141 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Ugrupowanie polityczne Nasze Miasto nie toleruje głosów przeciwnych jego działaniom i bez chwili zwłoki próbuje je stłumić. Przekonała się o tym nasza redakcja. Przekonał się o tym też Marian Dyczewski, który niedawno wrócił z drugiej rozprawy sądowej, którą wytyczył mu za krytykę Tomasz Dobkowski. Osób dotkniętych działaniem obecnej władzy jest więcej. Już w pierwszych tygodniach urzędowania burmistrz Mirosław Karolczuk dokonał kontrowersyjnej czystki, kiedy zwolnił z pracy w urzędzie miasta powszechnie szanowaną kierownik wydziału gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska. Nie brakowało opinii, że stało się to z przyczyn politycznych. Była kierownik kilka miesięcy wcześniej kandydowała w wyborach z jednego komitetu z Dariuszem Szkiłądziem i Wojciechem Walulikiem. Nasze Miasto pewnie nie mogło tego przeboleć. Natomiast kolejne zaskakujące roszady były kwestią czasu.

W tej kadencji z funkcji dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji zrezygnował Andrzej Zarzecki. Fakt odejścia dyrektora z jednostki po blisko dwudziestu latach pracy może być zaskakujący, ale nie w tym przypadku. Tajemnicą poliszynela jest, że Zarzecki był bardzo mocno krytykowany i stawiany pod presją przez polityków Naszego Miasta. Nie był osobą z ich rozdania. Pewnie z podobnych przyczyn ze stanowiska prezesa spółki Necko zrezygnował Zbigniew Głowacki, powołany jeszcze przez Wojciecha Walulika. Również on musiał mierzyć się z silną krytyką ze strony obecnie rządzącej ekipy. Niedawno z posady prezesa Kodremu odwołana została Wioletta Mursztyn, którą prezesem uczynił Walulik. Przypadek? Coś sporo tych przypadków.

O ile prezesów spółek czy nielubianych podwładnych w urzędzie można usunąć dość łatwo, to dużo trudniej zrobić to w przypadku dyrektorów szkół lub przedszkoli miejskich. Doskonale pamiętamy jeden z najgorętszych momentów kampanii wyborczej 2018 roku, kiedy kandydat Naszego Miasta na burmistrza Mirosław Karolczuk mówił o strachu panującym w oświacie w czasach kierowania nią przez Dariusza Szkiłądzia. Krótko po tych ostrych słowach zostaliśmy zaproszeni na konferencję prasową sześciu dyrektorek augustowskich placówek, które miały w tej sprawie inne zdanie i stanęły w obronie Dariusza Szkiłądzia. Pięć z nich nie pracuje już na stanowiskach dyrektorskich, a Wiesława Chrulska dostała dodatkowo w nagrodę najniższą ocenę pracy. Przypadek? Oj, chyba nie. Z osób biorących udział w konferencji prasowej na funkcji dyrektora pozostała już tylko Agnieszka Milanowska, ale i ona niebawem prawdopodobnie dołączy do panteonu byłych dyrektorów. Wszystko przez edukacyjną rewolucję.

Nasze Miasto konsekwentnie łączy szkoły z przedszkolami w zespoły. Dzieje się tak pomimo sprzeciwu większości rad pedagogicznych oraz obaw wyrażanych przez inne środowiska. Od nowego roku szkolnego rewolucja dotknie m.in. Szkołę Podstawową nr 2, której nauczyciele są oburzeni zmianami. Ale podobnie jak w przypadku innych szkół nikt nie pyta ich o zdanie. Rządzący wiedzą lepiej, bo kiedyś chodzili do szkoły. Jest bardzo prawdopodobne, że nowi dyrektorzy zespołów nie będą wyłonieni w drodze konkursu, ale zostaną powołani. Może to oznaczać definitywne pożegnanie się Agnieszki Milanowskiej z funkcją dyrektora, gdyż Nasze Miasto raczej nie zapomni jej kandydowania w ostatnich wyborach z jednego komitetu z politycznymi oponentami. Ciekaw jestem też tego, kto zostanie dyrektorem w zespole ze Szkołą Podstawową nr 4. Czy aktualna dyrektor placówki przy ulicy Konopnickiej będzie mogła liczyć na większą przychylność władz miasta, ponieważ nie było jej po drodze z byłym burmistrzem Walulikiem? Czas przyniesie nam odpowiedź na to pytanie, ale jedno jest pewne. Odżegnujące się od polityki ugrupowanie Nasze Miasto podejmuje działania, które aż kipią od polityki, teraz widzimy je w oświacie. Polecam artykuł okładkowy zatytułowany „Polityka w szkołach”.

Polecam również arcyciekawy wywiad z Dariuszem Szkiłądziem, który bez ogródek mówi o tym, jakie jego zdaniem realne powody stoją za koncepcją zespołów szkolno-przedszkolnych.

Na najbliższej sesji dyskutowana ma być sprawa związana z wygaszeniem mandatu radnego Tomasza Dobkowskiego. Chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Zapewne z przyczyn politycznych radni koalicji rządzącej nie pozwolą, by Dobkowskiemu spadł włos z głowy. Już dziś mogę przewidzieć jak przebiegnie głosowanie. Nasze Miasto i banici z klubu PiS obronią Dobkowskiego wynikiem 10:10, gdyż Dobkowski nie może głosować. Uchwała nie przejdzie. Z interwencją będzie mógł wkroczyć wojewoda, który dogłębnie zbada transakcje firmy radnego ze spółkami i instytucjami miejskimi. Niedawno zaobserwowaliśmy, że z Atola zniknęła tabliczka z nazwą firmy Tomasza Dobkowskiego. Szklany budynek jest oczywiście własnością miasta. Burmistrz oficjalnie twierdzi, że taka tablica na tym obiekcie nie wisiała. Znowu mija się z prawdą, mówiąc delikatnie. O kulisach tej tajemniczej sprawy można przeczytać w najbliższym numerze „Przeglądu Powiatowego”.

Opinie na temat przewodniczącej rady miejskiej w Augustowie są podzielone. Niektórzy z jej sojuszników podziwiają ją za twardą rękę i nieustępliwość. Ale dużo częściej można spotkać się z opiniami, nawiązującymi do stronniczości, kłótliwości i arogancji, które stały się znakiem rozpoznawalnym Alicji Dobrowolskiej. Przewodnicząca nie dostrzega swojej nieocenionej roli w awanturach na sesjach i już zapowiada kolejne „dokręcenie śruby”.

O tych oraz wielu innych ważnych sprawach, o których nie napiszą media finansowane przez urząd miasta, przeczytamy w najnowszym „Przeglądzie Powiatowym”. Zapraszam do lektury.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hop do przodu
Hop do przodu 23.04.2021, 06:20
To już tradycja, nieustające pasmo sukcesów.
Okrągłe "0" dla Augustowa z rządowego funduszu drogowego. Ale czy mogło być inaczej, jeżeli we wniosku Augustowa najwyżej sklasyfikowaną ulicą była nie istniejąca ul. Sybiraków.
znowu w życiu im nie wyszło
znowu w życiu im nie wyszło 22.04.2021, 16:47
Czy aby dzisiaj nie ogłoszono nowych wyników naboru do FDS czy RFRD? Jak tam nasze Słońca? Czyżby znowu brak sukcesów? Będzie jakaś konferencja prasowa lub chociaż trochę muskułów i buziek na fejsbuku? Oj, chyba nie będzie, trzeba tylko szybko znaleźć jakiegoś winnego albo temat zastępczy.
👽💀☠️🤢🐸🤐💪🤞🦵💪☀️👌👍
👽💀☠️🤢🐸🤐💪🤞🦵💪☀️👌👍 22.04.2021, 18:19
Będzie temat zastępczy. Mały rudy brzydki przyjaciel już się o to postara
o jejku tak mi przykro
o jejku tak mi przykro 22.04.2021, 19:17
no tak, czyżby z FDS-u tez "0" dostali?
Sławek z piwnicznej izby
Sławek z piwnicznej izby 24.04.2021, 16:02
Jaki pan taki kram. Jaka kadra takie prace?
Mieszkanka
Mieszkanka 22.04.2021, 08:31
Ja troszkę z innej beczki. Patrząc wczoraj na nasz pusty plac w centrum miasta zastanawiałam się czy miasto pójdzie na rękę przedsiębiorcom, którzy stracili w dobie pandemii i udostępni im za niewielką opłatą miejsce pod ogródki piwne, czy poda cenę zaporową (jak do tej pory) żeby szansę na zarobek miały jedynie knajpy nad rzeką ( wiadomo dlaczego).
mieszkaniec
mieszkaniec 21.04.2021, 22:13
Brak słów. W mieście i w starostwie rządzi śmieć i nędza, co doprowadza do ruiny miasta.
Ned
Ned 21.04.2021, 20:46
......,,Krytycznie o słowach Dyczewskiego wypowiadała się przed sądem radna Sylwia Bielawska, która wraz z Dobkowskim należy do jednego ugrupowania.

- Słysząc to na sesji niezwykle się wzburzyłam. Aż mną to wstrząsnęło, bo były to rzucone z pełną świadomością kłamliwe stwierdzenia. Wszyscy radni z Naszego Miasta byli zdruzgotani tymi słowami. Przecież radny Dobkowski od wielu lat działa w interesie mieszkańców Augustowa.....,,
Źródło portal Augustów 24

No brawo dla Pani.
Bielawska jak zwykle mija się z prawdą.
Bielawska jak zwykle mija się z prawdą. 22.04.2021, 09:25
Sprawa jest absolutnie jasna. Bez ogromnych pieniędzy z miasta firmy Dobkowskiego i jego gazetka dawno by zbankrutowały. To nikczemny łotr żyjący na koszt podatnika.
PKS_Suwałki
PKS_Suwałki 22.04.2021, 11:37
i bardzo dobrze.. jak nie używasz bramki w Singapurze to dowiemy się kto to pisze... a wtedy za słowa się odpowiada w tym państwie.. jeszcze...
PKP Sokółka
PKP Sokółka 22.04.2021, 16:37
Nie strasz, nie strasz bo się zes......asz.
Inny rodzaj prawdy
Inny rodzaj prawdy 22.04.2021, 08:55
A co on takiego zrobił?
Takie są fakty pani Bielawska
Takie są fakty pani Bielawska 22.04.2021, 09:18
Pan Tomasz Dobkowski robi od lat wielo milionowe interesy na majątku miejskim. To są miliony.
to są fakty
to są fakty 22.04.2021, 10:16
Masz rację.. dlatego Dobkowski nie powinien startować w konkursie na dostawę paliwa dla spółki NECKO, jak twój kandydat zostanie burmistrzem. . I wiesz co się stanie? Twój burmistrz ogłosi bankructwo firmy Necko bo nikt dla nich paliwa sprzedawać nie będzie za taką cenę i na tak długie terminy... I bardzo dobrze.. ps. zapomniałem że powołacie, zbudujecie i zorganizujecie miejską spółkę paliw za darmo... hehehehe
proste jak drut
proste jak drut 22.04.2021, 10:58
Dalej nic nie rozumiesz. Dobkowski może sobie startować w dowolnym przetargu na dostawę paliwa. Jeżeli natomiast ten przetarg wygra i będzie sprzedawał miastu paliwo, nawet za półdarmo, nie może wtedy być jednocześnie radnym. Czy to tak ciężko zrozumieć? Albo handel z miastem, albo bycie radnym, trzeba sobie wybrać
Tak_to_rozumieć
Tak_to_rozumieć 22.04.2021, 11:24
czyli dokładnie jak Harasim i Piasecka?
Bum
Bum 22.04.2021, 17:23
Nie zapomnij o panu Zawadzkim.
Słodkie
Słodkie 22.04.2021, 10:49
Serio? to dzięki niemu firma Necko jeszcze ciągnie? A gdyby nie radny to już by padła?
A podziękowania jakieś były oficjalne?


Ochrona_środowiska
Ochrona_środowiska 22.04.2021, 12:48
są tacy co firmom augustowskim pomagają i są tacy co na firmach augustowskich chcą zarabiać.. RIP
kwaśne
kwaśne 22.04.2021, 11:30
lepiej nie dyskutujmy dlaczego firma Necko ma długi i tak słabo ciągnie..
Observer
Observer 22.04.2021, 08:31
Pani radna , każdy kto oglada te pseudoesesje jest wstrząsniety i zdruzgotany widzac , co wy wyprawiacie ( czyt. NM), zrobiliscie z mojego miasta wiochę i MC donalds tu nie pomoże i galeria tez.Korzystając , czy pani radna dentystka , ma głos ?, bo ja nie ślyszałam , po co tam kobieto siedzisz , ,liste podpisujesz ?Czekam , czekam , a pani dalej , jakby nie wiedziała po co tam jest .
Mieszkaniec
Mieszkaniec 21.04.2021, 22:55
Niech pani radna się podzieli informacją co jej kolega zrobił dla mieszkańców i ile go to kosztowało. Proszę również panią radną aby podzieliła się inną informacją ile to pan radny zyskał z kasy miejskiej sprzedając spółkom miejskim paliwo i ile pieniążków UM zapłacił na gazetkę żony.
Mną wstrząsnęło droga Pani że UM zbudował parking na spornym gruncie pod restauracją jak również wiadomość o wycince drzew jeszcze parę kwiatków by się znalazło ....
Napiszcie
Napiszcie 22.04.2021, 08:17
No właśnie a co z tą wycinką drzew? Czy o tym nie warto byłoby napisać? Czy w strefie B można wyciąć wszystko jak leci na działce?
Mieszkańcy chyba powinni wiedzieć.
Piotr
Piotr 21.04.2021, 22:10
Dla ścisłości źródło Radio Białystok .24 jedynie skopiował, jak zresztą wszystkie inne materialy.
Zaorany.
Zaorany. 21.04.2021, 20:41
Opublikujcie jakiekolwiek zdjęcia z kilku finałów WOŚP-a na R.Z.A jest w kadrze Atol i widoczny zegar elektroniczny z tabliczką,zdjęcia dobrze wykadrować ,w ramki i na 3 maja wysłać z dedykacja,że kłamstwo ma krótkie nózki.
sum
sum 21.04.2021, 16:08
Spieszcie się kochać burmistrzów, gdyż szybko odchodzą?
Żaba, moja miłość
Żaba, moja miłość 21.04.2021, 19:45
Żaba, żaba, żaba, żaba, ktoś mi ciebie kochać kazał.....
Ropuszydlo
Ropuszydlo 21.04.2021, 20:00
😂😂😂😂 Dramat ta miłość
Rodzice
Rodzice 21.04.2021, 13:33
Pani dyrektor Chrulska, wspaniałą dyrektor i wielka osobowość.
Xxxx
Xxxx 21.04.2021, 20:33
Słyszałem że pani dyrektor Chrulska będzie od września dyrektorem, ale nie w Augustowie? ?????
Brawa dla Pani Dyrektor
Brawa dla Pani Dyrektor 21.04.2021, 15:30
Liczę na to, że w przyszłej kadencji będzie kierownikiem wydziału edukacji w urzędzie miasta.
teżrodzic
teżrodzic 22.04.2021, 09:24
Super kandydatka na szefa wydziału edukacji, kompetentna, konkretna dające gwarancję sukcesu w augustowskiej oświacie. Po tych cudakach będzie co naprawiać a sukces z Panią dyrektor jest murowany. Pozdrawiam Panią dyrektor!
Politykierzy
Politykierzy 21.04.2021, 13:13
Często jest tak, że osoby deklarujące największe obrzydzenie polityką, są w tej polityce ubabrani po czubek nosa. Nie patrzmy na to co oni mówią, patrzmy na to co robią.
Czytelnik
Czytelnik 21.04.2021, 09:07
Dobrzy pracownicy, których prace były widoczne we wnętrz i na zewnątrz. Augustów gościł również w gazetach ale z jakże pozytywnym brzmieniem.
Szkoły opuszczali uczniowie z ogromną wiedzą, a pływalnia tętniła życiem. Interesantów przyjmował włodarz, a nie zastępca. Chwila refleksji nad przeszłością i spojrzenie na teraźniejszość.
Prywata
Prywata 21.04.2021, 08:19
Panie redaktorze ma pan słuszną rację. Pamiętamy jak wyglądało centrum i miasto za poprzedniej Pani kierownik wydziału gospodarki komunalnej kwiaty które rosły w donicach były zadbane , czystość , porządek itd. Jak jest teraz każdy widzi uschnięte badyle sterczą z donic i wszędobylski syf. Pamiętamy jak NM mówiło o wyprowadzeniu polityki ze szkół nie wspominając o nagraniu Karolczuka opublikowanym na ich FB gdzie mówił że jak zostanie burmistrzem to D.S przestanie być kierownikiem edukacji tylko nie pomyślał że w bliskiej przyszłości ten człowiek będzie pełnił ważną funkcję publiczną. O reszcie szkoda pisać bo wiele razy już o tym mówiono i pisano .Szczyt hipokryzji został już dawno osiągnięty teraz tylko coraz bardziej to się uwidacznia. Jeżeli ktoś jeszcze wierzyć w słowa o współpracy ponad podziałami i apolityczności oraz w hasło ,, Augustów to jego mieszkańcy" itp. powinien zgłosić się do lekarza od głowy
Przerażające
Przerażające 21.04.2021, 09:17
To prawda, pani kierownik która była wcześniej o wiele lepiej dbała o czystość miasta.
To co jest od prawie 3 lat to dramat, dramat, i jeszcze raz dramat.
Fany
Fany 21.04.2021, 11:58
Nie przesadzałabym z tą panią kierownik i jej kompetencjami. Na uwagę zasługują raczej osoby, które były przed nią.
Cezary
Cezary 20.04.2021, 23:56
Nasze Miasto to ugrupowanie przyjazne mieszkańcom. Nie rozumiem dlaczego jest tak atakowane przez różne osoby. To najlepsze co spotkało Augustów. To ludzie młodzi, ale pełni zapału, gotowi pozostawić własne dobro na rzecz dobra miasta. Jestem za nimi i uważam, że przeciwnicy tego ugrupowania nie mają żadnych argumentów przeciw, bo jeśli jest inaczej proszę je tutaj wymienić.
Czary Mary.
Czary Mary. 21.04.2021, 10:36
Przyjazne mieszkańcom zwłaszcza przez uchwalane podwyżki przez grupę wiernych, zwalnianiu ludzi z pracy , wystawianie ocen z du..y wziętych, braku przystanku PKS, rozkład jazdy autobusów miejskich nie wiadomo pod kogo ułożony, bazą kajakarską z czerniejącą elewacją, UM za miliony, martwe centrum miasta, zamknięty basen w czasie gdzie mógł być otwarty, rewolucja w szkołach i spółkach miejskich by zrobić miejsce nowym , nowe plany zagospodarowania przestrzennego które w przyszłości ograniczą dostęp do jezior, kreska przez puszczę ze skutkiem wycięcia 80 ha lasu, niezdarność w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, bieganiną po sądach , nowe ulice z chodnikami które podziwiają radni ze swoich okien, 1 min wypowiedzi dla mieszkańca który oczekuje 9 godzin na zabranie głosu, zarastająca strefa aktywności gospodarczej można tak długo, długo .....
Żadne już czary mary nic tu nie pomogą.
Boli i nie przestanie
Boli i nie przestanie 21.04.2021, 11:17
I bardzo fajnie, jak widać mieszkańcom to nie przeszkadza.
Nie protestują, są zadowoleni z tego że jest coraz gorzej, coraz brzydziej i coraz smutniej.
Kogo boli serce patrząc na to wszystko, musi zacisnąć zęby i czekać.
Stop 🛑
Stop 🛑 21.04.2021, 11:26
Właśnie, że przeszkadza i stąd sygnały do prasy. Nie jesteśmy brudasami i nie godzimy się na brudne miasto!
Precz z NM
Precz z NM 21.04.2021, 09:45
Masz pełną rację, to ugrupowanie przyjazne mieszkańcom. Niektórym. Nielicznym. Starannie wybranym.
Karolczuk
Karolczuk 21.04.2021, 08:00
Nasze Miasto to ugrupowanie przyjazne swoim. Swoim daje dotację, swoich wspiera biznesy. To nasz taki lokalny PIS, a dobkowski to obajtek.
Fryzjer
Fryzjer 20.04.2021, 22:59
Cytat: "radni koalicji rządzącej nie pozwolą, by Dobkowskiemu spadł włos z głowy". No, z pewnością włos z głowy temu panu nie spadnie, jakkolwiek to zabrzmiało.
Akl
Akl 20.04.2021, 22:48
Brawo Redakcjo. Nawet średniointeligentny obserwator życia politycznego widz, że jest tak jak w artykule powyżej napisano. Myślę, że na pewno na stanowisku dyrektora sp 2 zmiana nastąpi, czy na stanowisu dyrektora sp 4 hmm pewnie nie. Pożyjemy i zobaczymy. Łatwo się zwalnia, ale... nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.
janek
janek 21.04.2021, 08:10
W SP4 nie nastąpi zmiana bo PiS będzie bronił dyrektorki. Panie Kleczkowski i Pani Puczyłowska larum grają, ruszajcie do boju w obronie dyrektorki.
dzbanek
dzbanek 21.04.2021, 10:07
Skąd taka pewność, co do postawy tych państwa ? Może lepiej zapytać pana Kleczkowskiego i panią radną powiatową czy rzeczywiście będą bronić, czy może jednak mają dziś inne zdanie na ten temat niż kilka lat temu, wszak każdy człowiek ma prawo zdanie zmienić.
belfer
belfer 24.04.2021, 14:55
Tak, zmienić zdanie jest łatwo a co z opluwaniem Pani dyrektor Kopiczko, czy Puczyłowska i Kleczkowski ją przeprosili? Wszyscy pamiętamy ich wystąpienia i besztanie na sesjach, przed podlaskim kuratorem oświaty. Dziś tylko zdanie zmienili a krzywda pozostała mam nadzieję, że do nich wróci.
Nuyfh
Nuyfh 20.04.2021, 20:30
Niedługo sami siebie zwolnią 😃
jeszcze trochę cierpliwości
jeszcze trochę cierpliwości 20.04.2021, 22:13
Niedługo to my ich zwolnimy.

Pozostałe