Skandaliczna i kompromitująca pomyłka czy celowa rezygnacja?

  • 19.04.2021, 12:21
  • List do redakcji
Skandaliczna i kompromitująca pomyłka czy celowa rezygnacja? Na zdjęciu: Aleksandra Sigillewska
Felieton radnej miejskiej Aleksandry Sigillewskiej.

Skandaliczna i kompromitująca pomyłka czy celowa rezygnacja?

22 lipca 2019 r. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpłynęło ponad 200 zarysów projektów w ramach Programu "Rozwój lokalny". Wpłynął również zarys projektu Gminy Miasta Augustów. Tego dnia zakończył się I etap naboru w którym mógł wziąć udział Augustów. Zarys obejmował kilka stron z propozycjami działań, które miały rozwiązać, do tej pory nierozwiązane problemy miasta.

Dlaczego wpłynęło ponad 200 zarysów? Ponieważ Program „Rozwój Lokalny” finansowany z tzw. funduszy norweskich był skierowany do 255 małych i średnich miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą, wskazanych podczas badania przeprowadzonego przez Polską Akademię Nauk. Augustów został dodatkowo zaliczony do „ścisłej czołówki” 122 miast średnich, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza.

 

Program „Rozwój lokalny” to pieniądze ze specjalnej puli środków Norwegii, Islandii i Liechtensteinu na projekty z zakresu środowiska, spraw społecznych i gospodarczych. Umożliwia otrzymanie nawet 45 mln złotych na zadania, które mają poprawić sytuację w tych miastach.

 

11 lipca 2019 roku na posiedzeniu komisji rozwoju odbyła się pierwsza i jednocześnie ostatnia większa dyskusja na temat tego programu. Burmistrz Karolczuk przekonywał, że cytuję: „jest to szansa żeby otrzymać środki, które pomogą nam zrealizować kilka rzeczy”, 24 mln na rzeczy twarde, 16 mln na rzeczy miękkie w tym dokumentację”. Do przygotowania projektu został zatrudniony pan dr Maciej Huculak, który jak powiedział burmistrz „będzie miał na głowie rozwój lokalny”.

 

Projekt Augustowa miał być odpowiedzią na zjawiska problemowe nękające miasto, wynikające z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk tzn.: niski poziom przedsiębiorczości (mało firm na 1000 mieszkańców), niski dochód na mieszkańca, niskie uczestnictwo w kulturze i sporcie (niskie wydatki), mała liczba powstających mieszkań, mała ilość zieleni urządzonej, mała ilość organizacji pozarządowych i inne, wszystkich nie będę wymieniać.

 

W związku z tym do zarysu projektu zostały zaproponowane następujące działania:

Muzeum Obławy Augustowskiej, kompleks sal widowiskowo-koncertowych, termomodernizacja budynków w Koszarach, kompleks boisk sportowych w SP2, zagospodarowanie przestrzeni na Kaczym Dołku, przebudowa Atola, kładki piesze nad Kanałami Augustowskim i Bystrym i kilka innych. „Program lokalny”, co niezwykle istotne, umożliwia przeznaczenie 600 tys. euro na zakup nieruchomości, gdyby zaistniała taka potrzeba przy realizacji konkretnego zadania.

 

II etap dedykowany był wyłącznie 54 miastom - wnioskodawcom, których zarysy projektów zostały najlepiej ocenione w pierwszym etapie naboru. Zarys projektu Gminy Miasta Augustów został zakwalifikowany do II etapu naboru wniosków, co było niewątpliwie dużym sukcesem i szansą. Na 54 zarysy został sklasyfikowany na 25 miejscu.

 

30 października 2020 roku Gmina Miasto Augustów złożyła do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej kompletną propozycję projektu pod nazwą „Augustów – Miasto napędzane przez Naturę”. Nie mam wiedzy, dlaczego w projekcie widnieją już zupełnie inne działania niż te proponowane wcześniej. Są to m.in. leśny park uzdrowiskowy, budowa dwóch plaż miejskich w Augustowie, przebudowa kładek w ciągu pieszo rowerowym - wzdłuż prawego brzegu rzeki Netty w Augustowie, montaż fotowoltaiki na dachu basenu, modernizacja budynku pływalni miejskiej – wymiana okien w hali basenowej, wykończenia i wyposażenia wnętrz, w zakresie przebudowy i rozbudowy instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej, obywatelski monitoring jezior, badania i analizy jezior wraz z opracowaniem programu ochrony i rekultywacji, automatyczny monitoring jezior augustowskich, monitoring wizyjny, ogrody deszczowe, zielone przystanki, ogrody kieszonkowe, stacje ładowania samochodów elektrycznych i inne, które są wymienione w odpowiedzi na moją interpelację z dnia 10 listopada 2020 r.

 

14-osobowy zespół powołany przez burmistrza pracował nad projektem cały rok. Podejmowane były w związku z tym różne czynności: konsultacje z mieszkańcami Augustowa np. ankiety skierowane do maturzystów, wywiady z przedstawicielami organizacji pozarządowych, wizyta studyjna Burmistrza Miasta Augustowa w Bodø w Norwegii w dniach 2-5 marca 2020 roku, webinarium online pn. „Jeziora potencjałem rozwojowym Augustowa” a nawet rejs badawczy po augustowskich jeziorach w dniu 17 czerwca 2020 r., w trakcie którego pobrano próbki wody do badań oraz przeprowadzono wizje lokalne.

 

Na stronie https://www.miasta.pl/aktualnosci/jeziora-motorem-rozwoju-augustowa możemy przeczytać i zobaczyć jak pracują nad projektem podczas rejsu po jeziorach m.in. z-ca burmistrza Filip Chodkiewicz, pełnomocnik ds. komunikacji społecznej Marcin Leoszko, radny miejski Tomasz Dobkowski i inne osoby niewymienione z nazwiska na stronie internetowej.

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że koszty finansowe przygotowania projektu ponieśli wszyscy mieszkańcy Augustowa, ponieważ pokryte zostały z budżetu miasta. Zaproszenie na rejs otrzymały także, jak widać, osoby nienależące do zespołu przygotowującego projekt.

15 grudnia 2020 roku Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej zakończyło proces oceny formalnej 54 kompletnych propozycji projektów złożonych w naborze. Do etapu oceny merytorycznej zakwalifikowano 53 kompletne propozycje projektów. Projekt Gminy Miasta Augustów został odrzucony na etapie oceny formalnej. Powodem odrzucenia wniosku była kwota projektu wykraczająca poza ramy finansowe określone dla projektów. Złożenie kompletnej propozycji projektu na kwotę wykraczającą poza ramy finansowe określone dla projektów, o których mowa w Regulaminie naboru i wyboru projektów w ramach Programu „Rozwój Lokalny” skutkowało pozostawieniem jej bez rozpatrzenia – co wynika z pisma skierowanego do Burmistrza Gminy Miasta Augustów przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w dniu 18 listopada 2020 roku.

Kwota projektu określona w regulaminie od 3 do 10 mln euro została przekroczona o 27 tys. euro. Co zastanawiające, informacja o górnym pułapie tego dofinansowania jest zamieszczona nawet na stronie UM w zakładce „Program Rozwój Lokalny”. Po ocenie formalnej projekt Gminy Miasta Augustów został odrzucony a na jego miejsce wprowadzono projekt Sokołowa Podlaskiego pn. „Sokołów Podlaski – modelowym miastem dobrego życia „Cittaslow”.

Nie doszło nawet do oceny merytorycznej projektu, więc nie wiemy jak projekt zostałby oceniony w porównaniu do propozycji innych samorządów. W moim przekonaniu zmarnowano rok pracy niemałej grupy osób, ale przede wszystkim mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach programu, a tym samym realizacji inwestycji zawartych w projekcie.

 

Dofinansowanie uzyskane w ramach projektu mogło pomóc rozwiązać określone problemy Augustowa, ograniczyć negatywne zjawiska i podnieść standard życia mieszkańców, niestety już wiemy że tak się nie stanie. Od ilu lat w Augustowie szukamy pieniędzy na monitoring miejski, na remont dworca PKP, na rewitalizację Kaczego Dołka lub Osiedla Koszary? Tego typu zadania mogły być realizowane w ramach tego programu. Od 13 do 45 milionów złotych mogło trafić do nas, mieszkańców Augustowa. Nad tym nie można tak zwyczajnie przejść do porządku dziennego, bo ktoś „się pomylił”.

 

Dla przykładu Złotów (18-tysięczne miasto w Wielkopolsce) za pieniądze z funduszy norweskich planuje wyremontować dworzec PKP, wykona odwierty geologiczne w celu diagnozy zasobów naturalnych miasta – wody, borowiny, wykona kompleksową termomodernizację oraz podłączenie komunalnych budynków mieszkalnych do ogrzewania niskoemisyjnego, zamontuje panele fotowoltaiczne na obiektach użyteczności publicznej, otworzy hostel/schronisko młodzieżowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych, utworzy pole namiotowe z infrastrukturą sanitarną i stanowiska dla kamperów, wyremontuje bibliotekę i dostosuje do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, uatrakcyjni plażę miejską. To będzie prawdziwy rozwój!

 

Tłumaczenie, że winni są urzędnicy, że doszło do pomyłki, to bajeczki w które chyba nikt nie wierzy. Wygląda to raczej na przemyślaną na chłodno rezygnację. Czy dlatego że, projekt nie umożliwiał pozyskania środków na budowę ulic? A może pojawiła się obawa że, realizacja projektu rozłożona na 2-3 lata będzie wymagała dużego zaangażowania urzędników lub pociągnie za sobą pewne koszty? Ktoś, kto podjął taką decyzję działał jednak w moim przekonaniu na szkodę obecnych i przyszłych mieszkańców Augustowa.

 

Nawet gdyby przyjąć że nie była to celowa rezygnacja, a jedynie żenująca i kompromitująca pomyłka, świadczyć to może tylko i wyłącznie o tym, jak mało ważny dla ekipy rządzącej był opisany w tym felietonie projekt.

 

Aleksandra Sigillewska

List do redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Cud miód malina
Cud miód malina 23.04.2021, 12:46
A symbolem ich władzy jest BAZA - droga, nieprzynosząca dochodów, brzydka buda.
na innej ścieżce rozwoju
na innej ścieżce rozwoju 23.04.2021, 07:49
O - fundusze norweskie
0 - RFIL
0 - FDS
wielkie brawa dla władz Augustowa - spisaliście się, mieszkańcy są dumni
odwróć tabelę, Augustów na czele
odwróć tabelę, Augustów na czele 23.04.2021, 11:34
Oni są jak Tupolew-na kursie i ścieżce. Zmieszczą się śmiało. A w ogóle to nie prowokuj, bo zaraz kogoś zwolnią albo połączą szalet miejski (nieistniejący zresztą) z miejską biblioteką publiczną i ogłoszą sukces na skalę wszechświata i okolic. Nawet najlepsza drużyna nie wygrywa przecież każdego meczu. Nasza przegrywa wszystkie, ale w poziomie samozadowolenia i tak jest liderem. Ot takie już mają specyficzne pojęcie rozwoju i sukcesu. Żyją w rzeczywistości alternatywnej, ktorą sami próbują kreować.
Tusk
Tusk 23.04.2021, 10:21
powinni być dumni.. kasę dostali tylko ci gdzie rządzi PIS
Flip, Flap i Sławek
Flip, Flap i Sławek 23.04.2021, 12:28
Tak może napisać ten co nie ma pojęcia.
Znając więcej gmin niż jedna i ich sytuację polityczną widać, że pieniądze były przyznawane w ogromnej liczbie gminom antypisowskim. Sami włodarze tych gmin dziwią się że tak dużo dostali. Poczytaj sobie trochę na ten temat, bo bzdury piszesz i chcesz usprawiedliwić nieudacznictwo, za jakie w innym samorządzie byliby napiętnowani.
Widać, że ten tercet prowadzi nas na manowce.
To miasto tonie
To miasto tonie 21.04.2021, 19:28
Czy ten sam zespół przygotowuje strategię miasta na kolejne lata? Jeśli tak to strach się bać. No chyba że Alka albo Jolka dołączy to i jest jakaś nadzieja.
Było do przewidzenia
Było do przewidzenia 20.04.2021, 08:24
Z RFIL-u chcieli 8,5 mln a dostali okrągłe 0.
Oczywiście te pomysły nawet nie były przedstawione na komisji, bo już chyba żadnej komisji rozwoju nie ma. Zwinęła się zgodnie z zaleceniami.
Szansa dla innych mądrych
Szansa dla innych mądrych 19.04.2021, 20:19
Można było dworzec PKP wyremontować tak jak w tym Złotowie.
Nawet jakby 3 inwestycje zrobili np. dworzec PKP, salę widowiskową i muzeum Obławy to już by było bardzo dużo.
drużyna portfela
drużyna portfela 19.04.2021, 16:52
Trzeba nazywać rzeczy po imieniu - to drużyna szkodników i nieudaczników. Każdy dzień ich rządów szkodzi miastu i cofa je w rozwoju. Wszystko wokół pięknie się rozwija, a u nas marazm, zaniedbanie, brud, zaściankowość i brak nadziei na sensowne zmiany i rozwój. Jedyne o co potrafią dbać, to interesy swoje i swoich kolegów/koleżanek.
mieszkańcy zapłacą i zapłaczą gorzkimi łzami
mieszkańcy zapłacą i zapłaczą gorzkimi łzami 19.04.2021, 15:58
W odpowiedzi na interpelację z listopada o której pisze pani Aleksandra są podane zespoły, które pracowały nad tym projektem:
Zespół roboczy: Karolczuk, Chodkiewicz, Zajkowska, Sieczkowski, Huculak, Stankiewicz, Leoszko
Zespół kluczowych specjalistów: Słucka, Czerwiński, Sadowski, Kotarski, Ołdytowski, Sokołowska i Dyjuk

czy były premie na koniec roku 2020?

Mamy dość
Mamy dość 20.04.2021, 10:22
Nie widzę w składzie Tomasza a na zdjęciu widać , że aktywnie uczestniczył w projekcie pływając po jeziorach. Uśmiechnięty i zadowolony.
Tylko czy był za czy przeciw?
Jakie są efekty tego rejsu i pracy całego tego "zespołu"???

kto nie zajrzał do linku
https://www.miasta.pl/aktualno…
Ryży
Ryży 20.04.2021, 19:14
Nogi krzyżowane czyżby siku chciał? 🤔
Zakaz
Zakaz 21.04.2021, 09:21
Wygląda na to.
Ale mogłoby to zafałszować wyniki pomiarów czystości wód jeziora.
Haha
Haha 20.04.2021, 10:53
Efekty są takie, że popłynęli.
Lutka
Lutka 19.04.2021, 19:10
A czy to prawda że specjalista B.D już próbował opuścić tonący okręt i wskoczyć na ciepły stołek dyrektora jednej ze szkół powiatowych ale się nie udalo na szczęście i konkurs wygrała dotychczasową dyrektor?
Robol
Robol 19.04.2021, 21:40
bo on z zawodu jest pan dyrektor
Teacher
Teacher 19.04.2021, 20:25
Prawda, prawda
Po imieniu
Po imieniu 19.04.2021, 19:42
Kluczowy specjalista po prostu.
Brawo dla pani dyrektor
Brawo dla pani dyrektor 19.04.2021, 19:37
W rzeczy samej, dobrze że pani Barbara ostatecznie wygrała, należało jej się, pracuje naprawdę uczciwie.
MNB
MNB 19.04.2021, 19:52
Brawo dla szkoły - kilkukrotnie z Panią Barbarą miałem przyjemność uczestniczyć w szkoleniach. Zawsze była niezwykle profesjonalna i merytoryczna. Kobieta posiada niezwykłe wysoki poziom wiedzy i kultury.
mieszkaniec
mieszkaniec 20.04.2021, 07:27
Super wiadomość. Przegrał z dyrektorką szkoły. widać nie chcieli go rodzice, nauczyciele, przedstawiciele kuratora oświaty ale również i przedstawiciele starostwa. BRAWO!
to już było
to już było 20.04.2021, 08:02
Niech się zajmie kanałem a szkoły zostawi w spokoju.
Zażenowany
Zażenowany 19.04.2021, 17:11
Co to znaczy "kluczowy specjalista"? Czy ktoś mógłby podać, jakie wykształcenie, kwalifikacje i kompetencje mają wyżej wymienieni KLUCZOWI specjaliści??
Klucznik
Klucznik 19.04.2021, 22:52
Kluczowy specjalista to specjalista od kluczy albo od zamykania a więc ślusarz albo klawisz . Chyba że miało być KAROLCZUKOWY specjalista to by się zgadzało z efektami
Mąż
Mąż 19.04.2021, 16:57
Ślepowron wybitny fachowiec. 😂😂😂😂.
Tell me
Tell me 19.04.2021, 17:14
Who is this?
Cyrk
Cyrk 19.04.2021, 14:17
W odpowiedzi na interpelację radnej Sigillewskiej do powyższej sprawy czytamy m.in.. "Nawet najlepsza drużyna nie wygrywa każdego meczu". Ciekaw jestem kto jest autorem tej mądrości.
....na kółkach
....na kółkach 19.04.2021, 16:23
Odpowiedź w Rydzykowym stylu "no i co z tego , każdy ma swoje słabości a ksiądz jest tylko człowiekiem" i po sprawie . W jednym i drugim przypadku jest to wyłganie się spod odpowiedzialności ......
Żenada
Żenada 19.04.2021, 15:11
Policzek dla mieszkańców, bezczelność........za te pieniądze można było zrobić Koszary, Kaczy Dołek albo salę widowiskową, bo remont domu kultury nie rozwiąże żadnych problemów.
Muzeum Obławy Augustowskiej mogłoby być atrakcją turystyczną. Te pomysły podane na początku są chyba lepsze niż te które zaproponowano później.
Boniek
Boniek 19.04.2021, 15:00
Kazimierz Górski?
załgane tryple
załgane tryple 19.04.2021, 14:26
Zaiste świetna drużyna, która w jednym meczu strzela sobie 4 samobóje. Poziom samouwielbienia jest u nich wprost proporcjonalny do poziomu niekompetencji i nieudacznictwa.
Błazen
Błazen 19.04.2021, 14:03
Mirek, polecam strategię i hasło na przyszłą kampanię wyborczą. Dużo ładnych plakatów i banerów z hasłem "Głosujcie na mnie i na Nasze Miasto, jeśli chcecie stracić co najmniej 40 mln dla Augustowa"!
Google
Google 19.04.2021, 13:31
a ile zarabia w UM pełnomocnik ds. komunikacji społecznej Marcin Leoszko? i czym na prawdę się zajmuje i jakie ma kwalifikacje? co to w ogóle za funkcja w tak małym mieście jak Augustów?!!
tym razem z Białegostoku
tym razem z Białegostoku 19.04.2021, 13:44
wywalone pieniądze w błoto
w ogóle mnóstwo pieniędzy się marnuje obecnie np. na propagandę w mediach
co myślicie o augustów.org?
On
On 19.04.2021, 17:26
Gdyby nie wypowiedź powyżej ,to nie wiedzialbym ,ze istnieje 😉ale sjoro tu zostal zareklamowany ,zajrzałem i mila niespodzianka. Zdjęcia super.Promocjja miasta na wysokim poziomie.
Czy każdego można kupić? Zbyszka tak
Czy każdego można kupić? Zbyszka tak 19.04.2021, 19:20
To jest nowy portal, dobrze się zapowiadał, ale się sprzedał burmistrzowi. Bierze kasę z miasta i dołączył się do bezczelnej propagandy. Szkoda....
Widać po artykułach
Widać po artykułach 19.04.2021, 19:40
Szkoda, wiele osób wierzyło w uczciwość i trzymało kciuki.
Ela
Ela 19.04.2021, 18:21
Najsensowniejszy portal w Augustowie.
pieniądz nie śmierdzi
pieniądz nie śmierdzi 19.04.2021, 14:37
Myślimy że portal ów zwyczajnie się sprzedał. Kwestia za ile jest do ustalenia, w końcu to publiczna kasa, więc utajnić się nie da. Czas usunąć z ulubionych i odlajkować z fejsbuka.
A nasza władza zaczyna działać jak komuna. Żenada i wstyd na całej linii.
Kto nami rządzi?
Kto nami rządzi? 19.04.2021, 13:09
Realizacja takiego projektu to ogrom pracy przez kilka lat. Widocznie władze miasta stwierdziły że nie dadzą rady. Może czas na rezygnację?
pytanie
pytanie 19.04.2021, 12:44
Jaką rolę odegrał skarbnik Sławomir Sieczkowski?
Maria
Maria 19.04.2021, 13:20
Pewnie tak, jak w odpowiedzi na interpelację nr 63 Pani Aleksandry - Skarbnik nie brał udziału w pracach (jak nie wyszło to nie ma winnych, jak wyszło to ojców tylu, ile sprzymierzeńców NM).
Swoją drogą polecam przeczytać odpowiedź Burmistrza (błędy ortograficzne, sformułowania brzmiące jak takie skierowane do koleżanki, etc). Można się pośmiać, choć to przestało być zabawne już dawno temu.
 Richelieu
Richelieu 19.04.2021, 13:40
Jak można odczytać brak udziału w przygotowaniu wniosku na 45 milionów przez skarbnika?
Chyba tylko jako celowa rezygnacja przez burmistrza z tego projektu. Zgadzam się z ta tezą.
Gdyby burmistrz w tej odpowiedzi na interpelację napisał że skarbnik brał udział to by była kompromitacja skarbnika a przecież on podobno ma ambicje w Suwałkach.
Myślę, że przegląd powinien bliżej przyjrzeć się sylwetce skarbnika.
Niedojda
Niedojda 19.04.2021, 16:18
sami w interpelacji odpowiedzieli czemu skarbnik nie brał udziału - cyt:" Procedury pozyskiwania środków zewnętrznych są często bardzo skomplikowane, wymagają specjalistycznej wiedzy i cechują się wysokim poziomem formalizmu".. i wszystko jasne
Skarbnik_z_Koziej_Wólki
Skarbnik_z_Koziej_Wólki 19.04.2021, 13:18
jak to jaką? nie wyobrażam sobie żeby nie zatwierdził wniosku na 40 mln zł jako Skarbnik i osoba odpowiadająca za finanse Miasta..
Wstyd na całą Polskę
Wstyd na całą Polskę 19.04.2021, 13:50
https://bip.um.augustow.pl/rad…

dominuje propaganda o skutecznym zespole a na końcu jedno zdanie o skarbniku
Zenek
Zenek 19.04.2021, 15:06
a na jakim etapie brał i jaki był jego wkład w ten wniosek?

Pozostałe