Rozlicz się z PIT-u przez internet. Podpowiadamy, jak to zrobić

 • 09.04.2021, 00:00
 • News4Media, fot. iStock
Rozlicz się z PIT-u przez internet. Podpowiadamy, jak to zrobić
Na rozliczenie z fiskusem zostało Polakom już niewiele czasu. Do 30 kwietnia każdy podatnik musi złożyć w Urzędzie Skarbowym indywidualną deklarację. Jeśli jeszcze nie uporaliście się z rozliczeniem podatku dochodowego podpowiadamy, jak to zrobić, logując się do Portalu Podatkowego.

Ministerstwo Finansów rozliczy PIT za ciebie

Jeżeli nie zamierzacie wprowadzać w swoim rozliczeniu podatkowym żadnych zmian i nie zależy wam na tym, aby kontrolować kwoty wskazane w deklaracjach, nie musicie przesyłać do urzędu żadnych dokumentów. W takim wypadku, po 30 kwietnia, fiskus rozliczy was samodzielnie na podstawie danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów.

Nie przegap ulgi podatkowej

Polskie prawo przewiduje szereg ulg podatkowych, których uzasadnione zastosowanie może obniżyć należny podatek lub powiększyć kwotę jego nadpłaty. Po zalogowaniu do portalu podatkowego będzie można zobaczyć wszystkie możliwe ulgi i wybrać te, z których chcecie skorzystać. Są to m.in.: ulgi od darowizn, na leki czy sprzęt rehabilitacyjny. Przy każdej z nich pojawi się również objaśnienie warunków, które trzeba spełnić, aby je uzyskać. Jeśli w poprzednim roku odliczaliście np. ulgę prorodzinną na dzieci, system automatycznie zaznaczy ten parametr również w bieżącej deklaracji.

Jak zalogować się do portalu podatkowego i wysłać deklarację?

 1. Wejdź na stronę https://www.podatki.gov.pl/pit/ i kliknij okienko „Twój e-PIT”.
 2. Wyświetli się niebieski pasek z napisem „e-Urząd Skarbowy – zaloguj się”. Kliknij na niego
 3. Pojawią się trzy opcje logowania:
  I. Za pomocą danych Profilu Zaufanego (założysz go m.in. w placówkach ZUS), bankowości mobilnej (PKO, Pekao, banki spółdzielcze, Inteligo) lub e-dowodu (musisz dysponować specjalnym czytnikiem NFC lub telefonem obsługującym tę technologię).
  II. Za pomocą danych podatkowych: PESEL lub NIP, data urodzenia oraz kwota przychodu za rok 2019 i 2020 (znajdziesz je w rozliczeniach podatkowych z lat ubiegłych).
  III. Logując się do aplikacji mObywatel, poprzez zeskanowanie kodu QR.
 4. Po zalogowaniu pojawi się okno „Twój e-PIT-37 za rok 2020” a w nim niebieski przycisk „Złóż PIT-38”. Kliknij na niego, aby otworzyć domyślną deklarację.

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków pojawi się okno z informacjami przekazanymi przez pracodawców. W tym miejscu można edytować m.in. swoje ulgi podatkowe, dane kontaktowe oraz zmienić składowe deklaracji. Zrobić to należy za pomocą ikonki ołówka przy każdej sekcji, w której da się nanieść zmiany.

Kiedy będziecie pewni, że wszystkie informacje są zgodne ze stanem rzeczywistym i naniesiecie swoje zmiany, potwierdźcie złożenie deklaracji niebieskim przyciskiem „Akceptuj i wyślij”. Jeżeli jesteście zobowiązani do zapłaty podatku, nr mikrorachunku do wpłaty wygenerujecie na stronie głównej e-Urzędu Skarbowego, wybierając z listy po lewej stronie „Twoje konto” -> „Mikrorachunek podatkowy”. Jeśli dokonaliście nadpłaty, fiskus zwróci ją na nr konta bankowego wskazany w deklaracji.  

News4Media, fot. iStock

News4Media, fot. iStock

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe