Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:23
Reklama
Reklama Andrzej Zarzecki
Reklama Dariusz Szkiłądź

Najważniejsze święta chrześcijan

Podziel się
Oceń

-Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie, wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie -słowa tej pięknej pieśni zabrzmiały w niedzielę w polskich kościołach podczas mszy świętej rezurekcyjnej. Rozmawialiśmy z wybitnym intelektualistą, znawcą Pisma Świętego. Pragniemy pogłębić istotę Świąt Wielkanocnych i przybliżyć kilka interesujących tematów, które być może dla wielu będą czymś nowym.
Najważniejsze święta chrześcijan
Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

Autor: Autor zdjęcia: Krzysztof Przekop

Bartosz Lipiński

Niech zabrzmi radosne Alleluja

Wszyscy wiemy, że Wielkanoc jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym. Nad istotą tego dnia rozmawialiśmy z wielkim intelektualistą, księdzem doktorem Markiem Bednarskim. Nasz rozmówca jest absolwentem Papieskiej Akademii Biblijnej w Rzymie oraz wykładowcą egzegezy Pisma Świętego na Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku. Ks. Bednarski był także wielokrotnie przewodnikiem i opiekunem pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą. Odwiedził miejsca najważniejszych wydarzeń opisanych w Biblii. Poprosiliśmy ks. Marka, by uzasadnił przekonanie, że to właśnie Wielkanoc jest najistotniejszym świętem dla chrześcijan.

-Jest to kwestia naszej wiary. Jeśli przyjmiemy do wiadomości, że po ziemi chodził człowiek, który był torturowany, umarł i został pochowany, następnie powstał i spotykał się ze swoimi uczniami, to jest to fenomen niespotykany w żadnej innej znanej nam kulturze. Dodatkowo w ludziach, którzy byli świadkami spotkań z Jezusem zmartwychwstałym nastąpiła wyjątkowa przemiana. Niektórzy wcześniej go zostawili, kilku z nich jak Piotr Apostoł się go wyparło. Ci ludzie, o czym pisali w Ewangeliach, nie próbowali się usprawiedliwić. Zresztą oprócz św. Jana, oni wszyscy umarli za swoje przekonania. Jako chrześcijanie uważamy, że nie zginęli ze względu na przywidzenia, lecz z powodu tego, że widzieli zmartwychwstałego Jezusa. Święta Wielkanocne pokazują nam, że śmierć nie jest końcem, ale początkiem. Jest to najważniejsze święto dla chrześcijan, bo pokazuje, iż istnieje coś więcej za bramą śmierci –mówi ks. Marek.

Wielkanoc, a Boże Narodzenie

Gdyby przeprowadzić ankietę, które święta w roku są ważniejsze, zapewne bardzo duża część respondentów wskazałaby Boże Narodzenie, jako czas rodzinny i sentymentalny. Dzieje się tak z wielu pobudek m.in. komercjalizacji wypierającej wartości religijne na rzecz kupowania prezentów i przygotowywania ozdób. Uroczysta oprawa Świąt Bożego Narodzenia, tęsknota do lat dzieciństwa, zapach choinki oraz kolędowanie, to wszystko wzbudza dobre skojarzenia.

-Boże Narodzenie kojarzy nam się z narodzinami dziecka, zwierzątkami w szopce, w końcu z obdarowywaniem się prezentami –mówi ksiądz Bednarski. -Trudno wskazać jakieś smutne skojarzenia związane z tym świętem. Przeżywamy czas kultury rozrywkowej, nawet w języku angielskim coraz częściej odchodzi się od słowa „Christmas” i zastępuje się je określeniem „święta zimowe”. W obecnych czasach kulturowych pewne rzeczy wypada przemilczać, bo są zbyt trudne. Nie da się mówić o czasie Wielkanocy bez Wielkiego Piątku, czyli bez śmierci, okrucieństwa i cierpienia. Dziś człowiek raczej unika tego tematu, stąd zbliżające się święta są trudniejsze. Również kultura masowa stara się obecnie zabrać z Wielkanocy ten wątek religijny, a pozostawić jedynie poziom infantylnych symboli np. „zabawy z szukaniem jajek”. Coraz mniej jest w tym wartości religijnych i ucieka się od istoty sprawy. Natomiast dominują kurczaczki i zajączki. Co oznacza samo słowo zmartwychwstanie? Ktoś umarł, a żyje i trudno jest przez to od tak znamiennego aspektu religijnego uciec –komentuje nasz zacny rozmówca.

Dlaczego jest to święto ruchome?

Analizując różnice pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą nie sposób nie dostrzec, że pierwsze ze świąt przypada zawsze tego samego dnia, termin drugiego regularnie się zmienia.

-Jezus umarł dzień przed Paschą żydowską, najważniejszym świętem judaizmu. Również jest to święto ruchome, ponieważ żydzi nie posługują się kalendarzem słonecznym, ale mającym krótsze miesiące kalendarzem księżycowym. Tym samym od czasu do czasu muszą dodawać dodatkowe miesiące i te święta się przemieszczają. Natomiast w chrześcijaństwie ustalono, że Wielkanoc będzie przypadała zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, dzieje się to zwykle w przedziale od 22 marca do 28 kwietnia –informuje ks. Marek.

-Nie zawsze termin Wielkanocy pokrywa się ze świętami paschalnymi u żydów. Np. wierni prawosławni bardziej koordynują datę swojego świętowania z Paschą, chociaż zdarza nam się obchodzić święta w tym samym terminie. Święty Łukasz ewangelista napisał, że Jezus zaczął nauczać w czternastym roku panowania cesarza Tyberiusza, mając około trzydziestu lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę trzy lata nauczania Jezusa możemy założyć, że jego zmartwychwstanie miało miejsce około 30 roku naszej ery. Historycy spierają się o ustalenie ścisłej daty. Jednak kluczem do jej wyznaczenia jest przyjęcie, że Pascha odbywała się w szabat, czyli w sobotę. Niektórzy przyjmują, że Jezus zmartwychwstał 7 kwietnia 30 roku –komentuje ks. Bednarski.

Bardzo istotny symbol baranka

Wielkanoc wiąże się również z pewnymi symbolami. Chyba najbardziej znany jest baranek. To faktycznie niezwykle religijny symbol, zakorzeniony w Starym oraz Nowym Testamencie.

-Baranek był zwierzęciem ofiarnym w judaizmie starotestamentalnym. Składano go, jako tzw. ofiarę całopalną domu. Święty Jan Chrzciciel w momencie chrztu Jezusa powiedział o nim: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Z baranka składano ofiarę, a jej celem było zadośćuczynienie za ludzkie grzechy. Dlatego Jezusa nazywamy Barankiem Bożym. Symbol ten wynika jasno z Ewangelii. Należy także podkreślić, że świętując Paschę zabijano baranka dla rodzinny, a jego krwią mazano drzwi domu, by śmierć omijała drzwi Izraelitów. My, jako chrześcijanie podczas chrztu też zostaliśmy symbolicznie pomazani krwią Jezusa Chrystusa. Przez to śmierć w aspekcie duchowym nie wchodzi już do naszego życia. Pozostałe symbole obecnej Wielkanocy np. kurczaczki, zajączki są wytworem komercji –dodaje nasz rozmówca.

Produkty świątecznego koszyka

Ks. Bednarski informuje, że jajka w koszyczku wielkanocnym symbolizują zalążek nowego życia. Co ciekawe w dawnych czasach wkładano je również do grobów podczas pochówków uważając, że człowiek „nie wszystek umiera”. Jest cząstka duszy, która przetrwa rozkład fizyczny. Patrzymy na skorupkę jajka, ale po zapewnieniu dobrych warunków może wykluć się z niej nowe życie. Ludzie wkładali dawniej jajka do grobu z przekonaniem, że ziemia jest taką skorupką i w środku grobu leży człowiek oczekujący na to, aby móc narodzić się na nowo. Nazywamy to zmartwychwstaniem. To prosty symbol nadziei, że śmierć fizyczna nie jest naszym ostatnim słowem i człowiek przetrwa biologiczne unicestwienie, gdyż jest w nim dusza, która odrodzi się do nowego życia. Kiedyś do chrztu używało się soli, co w symbolice chrześcijan nadawało trwałość i przetrwanie. Zasalało się mięso, żeby się nie zepsuło. W dodatku sól używano w Starym Testamencie. Kiedy składano ofiary w świątyni zawsze je solono. Z kolei chleb jest symbolem „chleba naszego powszedniego”, czyli tego, co Pan Bóg nam daje. Chlebem dla katolików jest też Eucharystia. Sporo potraw wynika z kultury żydowskiej, z której wyrasta sam Jezus i celebrowania Paschy. Podczas ostatniej wieczerzy spożywano chleb. Ważną częścią uczty paschalnej była maca mająca przypominać żydom o mannie, którą Bóg dał im w czasie wędrówki przez pustynię. Mięso niesie się do poświęcenia na pamiątkę baranka paschalnego, którego zabijano, następnie spożywano podczas wieczerzy.

Istnieją przekonujące dowody

Nasz rozmówca przypomina, że kilka lat temu przeprowadzono remont grobu Chrystusa. Pod marmurową płytą nad kamieniem, gdzie spoczywało jego ciało, archeolodzy znaleźli bardzo wiele różnego rodzaju fragmentów ceramiki i inskrypcji, które przez wieki zostawiali w tym miejscu pielgrzymi. Najstarsze pamiątki mają szacunkowo około tysiąca sześciuset lat. Jest to potwierdzenie, że mamy do czynienia z miejscem autentycznego pochówku Chrystusa, które już od ponad półtora tysiąca lat stanowi główny cel pielgrzymów ze świata chrześcijańskiego.


Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 10°CMiasto: Augustów

Ciśnienie: 996 hPa
Wiatr: 12 km/h

Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 1
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 2
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 3
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 4
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 5
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 6
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 7
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 8
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 9
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 10
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 11
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 12
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 13
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 14
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 15
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 16
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 1Strona nr 1
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 2Strona nr 2
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 3Strona nr 3
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 4Strona nr 4
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 5Strona nr 5
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 6Strona nr 6
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 7Strona nr 7
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 8Strona nr 8
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 9Strona nr 9
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 10Strona nr 10
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 11Strona nr 11
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 12Strona nr 12
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 13Strona nr 13
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 14Strona nr 14
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 15Strona nr 15
Przegląd Powiatowy nr 12/1183 z 28-03-2024 r. - strona 16Strona nr 16
KOMENTARZE
Autor komentarza: lolTreść komentarza: no i dawać kawę na ławę- Panie burmistrz z resztą tego cudnego zespołu fircyków - proszę jutro o konferencję jak było z drzewami na cmentarz - wyrąbane 3 hektary bez pozwolenia na budowę czy nie - śmiało, ktoś tu kłamię - obstawiam tych z ratusza, ale może się mylę - odwagi PanowieData dodania komentarza: 28.03.2024, 21:14Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: KOZA, GDZIE BYŁAŚ?Treść komentarza: GDZIE BYŁA KOZA?!?!?!?!?!?!?!?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:39Źródło komentarza: Drzewa umierały na cmentarzuAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dzięki..Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:26Źródło komentarza: List Andrzeja Zarzeckiego w sprawie niedoszłej debatyAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A ja się wzruszyłem widząc w skrzynce na listy "Gazetę Rodzinną" niczym "Trybunę Ludu" z PRL-u. Nie wiem skąd NM wiedziało, że mi się w kibelku na działce papier skończył. Jestem wdzięczny..Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:24Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: Powinowactwo "śliskich" mend społecznychTreść komentarza: Zdjęcie Chodkiewicza pokrywającego rękę Mejzy jest No. one! Ewidentne powinowactwo mentalne, czyli swój ciągnie do swego.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 18:46Źródło komentarza: Bezczelna próba oszukania wyborców. Ciemny lud wszystko kupiAutor komentarza: Anonim zwany GalTreść komentarza: Wszystkim chcącym przenieść się w czasie do siermiężnej propagandy z czasów słusznie minionych głębokiego PRL, proponuję oglądnąć żurnal miejski pod redakcją naczelnego ratuszowego kabotyna. Jakby komuś bylo mało tych "doznań" może pooglądać w bonusie kpinorodzinny biuletyn wyborczy naszomiastowego towarzystwa wzajemnej adoracji pod dowództwem insrybutorowo-garkucharskiej wierchuszki. P.S. Nie odpowiadam za ewentualne odruchy wymiotne lub napadowe ataki śmiechu związane z "podróżą w czasie" do ultrapropagandy z czasów PRL.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 17:46Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: kruczekTreść komentarza: No i teraz wybierzcie Michasia, szapabaż i łysego do Rady Powiatu, to spadniemy z pierwszego miejsca na ostatnie!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:55Źródło komentarza: Powiat Augustowski – Dobry Polski SamorządAutor komentarza: fan_oolooTreść komentarza: Święte słowa ooloo I jak Cię nie lubić?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:51Źródło komentarza: List Andrzeja Zarzeckiego w sprawie niedoszłej debatyAutor komentarza: Mentalne powinowactwo "śliskich" kabotynów i kuglarzyTreść komentarza: Felek to nietuzinkowo kompulsuwny kuglarz-infantylista. Zresztą jakiego zastępcę mógł sobie dobrać naczelny ratuszowy kabotyn vel insrybutorowy lokaj?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:00Źródło komentarza: Szkiłądź o sprawie Chrulskiej i ChodkiewiczaAutor komentarza: Nasze Miasto murem za Grzegorzem BraunemTreść komentarza: Te drzewa wiele mówią o Karolczuku i Naszym Mieście. Wrażliwość ekologiczna na poziomie zera bezwzględnego, jak w PiS. Przestrzeganie prawa na poziomie zera, jak w PiS. Cynizm wielki jak w PiS. To po prostu jest PiS z lekkim zabarwieniem konfederackim.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 15:28Źródło komentarza: Drzewa umierały na cmentarzuAutor komentarza: LolTreść komentarza: Droga pani! A ja mam taki apel- wszyscy byle nie ci co rządzili moim krajem i pokazali przez 8 lat na jaką Skalę można nie szanować drugiego człowieka i manipulować, trwonić pieniądze obywatelskie ciąć konfetti przez policję, tańczyć przed posłem w hawajskim wieńcu na szyi, rozdawać kartonowe pieniądze gminom pisowskim czy mieć całodobową ochronę za nasze pieniądze pod własnym domem mimo że się takową nie należy. Pani zdaje się mocno zaprzyjaźniona politycznie z posłem Zielińskim z PiS. Czy aby pani nie skrywa swego zamiłowania pisowskiego pod przykrywką bau ? Ja dlatego na panią nie zagłosuje mimo że otrzymała pani wtedy niesłuszną a teraz zasłużoną ocenę pracy . Nigdy więcej pisu ! Pani reprezentuje tych co właśnie stracili władzę .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Chrulska z najwyższą oceną. Co na to Chodkiewicz?Autor komentarza: Mnirek nieporadny vs Andrzej zaradnyTreść komentarza: Głosuję na Andrzeja Zarzeckiego samorządowca prawdziwego, a nie na Mnirka nieporadnego figurantem zwanego, hej!Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:31Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: Chłopiec w krótkich spodenkachTreść komentarza: I taki skompromitowany felek łazi po szkołach i namawia młodzież do głosowania na NM. Krytukuje poprzednich burmistrzów a on jest taki fajny i cacy ! Był w I LO w klasie mojego syna. Ma prawie tyle lat co ja a udaje rówieśnika maturzystów! Kto go dopuścił do sprawowania władzy?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 14:15Źródło komentarza: Szkiłądź o sprawie Chrulskiej i ChodkiewiczaAutor komentarza: janekTreść komentarza: Zgadzam się z wyborcą. Każdy mieszkaniec przed dokonaniem wyborczego wyboru powinien otrzymać informację o ich poczynaniach z ludźmi- mieszkańcami tego miasta, którzy po wielu latach pracy musieli opuścić to miasto za chlebem i szukać sprawiedliwych ocen w innych samorządach. Każdy mieszkaniec dokonując wyboru powinien też wiedzieć jak współpracowali z samorządem powiatowym, jak zaprzepaścili poprzez swoje niekompetencje ogromne pieniądze na rozwój tego miasta, jak uprawiali fałszywą propagandę za publiczne pieniądze. Szanowna Redakcjo liczymy na Was. Mieszkańcy czekają.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:52Źródło komentarza: Chrulska z najwyższą oceną. Co na to Chodkiewicz?Autor komentarza: SportyTreść komentarza: Siekiera, motyka, piłka nożna, dłużej z Murkiem już nie możnaData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:53Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: Czas....Treść komentarza: Sprzątaj kurz, sprzątaj kurz, wypędzony Mirek już.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:50Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: Oby czym prędzejTreść komentarza: Mirek, Mirek ukochany, wszyscy chcemy już wymianyData dodania komentarza: 28.03.2024, 09:47Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: Dobra wiadomość dla AugustowaTreść komentarza: Druga tura w rożnych konfiguracjach. 1. Zarzecki 58% Szczudło 42% 2. Zarzecki 65% Karolczuk 35% 3. Zarzecki 52% Karolczuk z poparciem Szczudły 48% Frekwencja znacznie niższa niż w I turze -46%. Badanie nie brało pod uwagę niezdecydowanych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:34Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: Lepiej mieć burmistrza na wolnościTreść komentarza: Nie głosuję na Mireczka, bo już puchnie w służbach teczka.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 09:03Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)Autor komentarza: OstrzeżenieTreść komentarza: Kto na Mirka zagłosuje, ten nas w bagno załadujeData dodania komentarza: 28.03.2024, 07:55Źródło komentarza: Drogie ogrzewanie, dworzec, turystyka. Spotkanie z Andrzejem Zarzeckim (wideo i zdjęcia)
Reklama