Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 05:04
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Najważniejsze święta chrześcijan

Podziel się
Oceń

-Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie, wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie -słowa tej pięknej pieśni zabrzmiały w niedzielę w polskich kościołach podczas mszy świętej rezurekcyjnej. Rozmawialiśmy z wybitnym intelektualistą, znawcą Pisma Świętego. Pragniemy pogłębić istotę Świąt Wielkanocnych i przybliżyć kilka interesujących tematów, które być może dla wielu będą czymś nowym.
Najważniejsze święta chrześcijan
Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie

Autor: Autor zdjęcia: Krzysztof Przekop

Bartosz Lipiński

Niech zabrzmi radosne Alleluja

Wszyscy wiemy, że Wielkanoc jest najważniejszym świętem w roku liturgicznym. Nad istotą tego dnia rozmawialiśmy z wielkim intelektualistą, księdzem doktorem Markiem Bednarskim. Nasz rozmówca jest absolwentem Papieskiej Akademii Biblijnej w Rzymie oraz wykładowcą egzegezy Pisma Świętego na Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku. Ks. Bednarski był także wielokrotnie przewodnikiem i opiekunem pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą. Odwiedził miejsca najważniejszych wydarzeń opisanych w Biblii. Poprosiliśmy ks. Marka, by uzasadnił przekonanie, że to właśnie Wielkanoc jest najistotniejszym świętem dla chrześcijan.

-Jest to kwestia naszej wiary. Jeśli przyjmiemy do wiadomości, że po ziemi chodził człowiek, który był torturowany, umarł i został pochowany, następnie powstał i spotykał się ze swoimi uczniami, to jest to fenomen niespotykany w żadnej innej znanej nam kulturze. Dodatkowo w ludziach, którzy byli świadkami spotkań z Jezusem zmartwychwstałym nastąpiła wyjątkowa przemiana. Niektórzy wcześniej go zostawili, kilku z nich jak Piotr Apostoł się go wyparło. Ci ludzie, o czym pisali w Ewangeliach, nie próbowali się usprawiedliwić. Zresztą oprócz św. Jana, oni wszyscy umarli za swoje przekonania. Jako chrześcijanie uważamy, że nie zginęli ze względu na przywidzenia, lecz z powodu tego, że widzieli zmartwychwstałego Jezusa. Święta Wielkanocne pokazują nam, że śmierć nie jest końcem, ale początkiem. Jest to najważniejsze święto dla chrześcijan, bo pokazuje, iż istnieje coś więcej za bramą śmierci –mówi ks. Marek.

Wielkanoc, a Boże Narodzenie

Gdyby przeprowadzić ankietę, które święta w roku są ważniejsze, zapewne bardzo duża część respondentów wskazałaby Boże Narodzenie, jako czas rodzinny i sentymentalny. Dzieje się tak z wielu pobudek m.in. komercjalizacji wypierającej wartości religijne na rzecz kupowania prezentów i przygotowywania ozdób. Uroczysta oprawa Świąt Bożego Narodzenia, tęsknota do lat dzieciństwa, zapach choinki oraz kolędowanie, to wszystko wzbudza dobre skojarzenia.

-Boże Narodzenie kojarzy nam się z narodzinami dziecka, zwierzątkami w szopce, w końcu z obdarowywaniem się prezentami –mówi ksiądz Bednarski. -Trudno wskazać jakieś smutne skojarzenia związane z tym świętem. Przeżywamy czas kultury rozrywkowej, nawet w języku angielskim coraz częściej odchodzi się od słowa „Christmas” i zastępuje się je określeniem „święta zimowe”. W obecnych czasach kulturowych pewne rzeczy wypada przemilczać, bo są zbyt trudne. Nie da się mówić o czasie Wielkanocy bez Wielkiego Piątku, czyli bez śmierci, okrucieństwa i cierpienia. Dziś człowiek raczej unika tego tematu, stąd zbliżające się święta są trudniejsze. Również kultura masowa stara się obecnie zabrać z Wielkanocy ten wątek religijny, a pozostawić jedynie poziom infantylnych symboli np. „zabawy z szukaniem jajek”. Coraz mniej jest w tym wartości religijnych i ucieka się od istoty sprawy. Natomiast dominują kurczaczki i zajączki. Co oznacza samo słowo zmartwychwstanie? Ktoś umarł, a żyje i trudno jest przez to od tak znamiennego aspektu religijnego uciec –komentuje nasz zacny rozmówca.

Dlaczego jest to święto ruchome?

Analizując różnice pomiędzy Bożym Narodzeniem, a Wielkanocą nie sposób nie dostrzec, że pierwsze ze świąt przypada zawsze tego samego dnia, termin drugiego regularnie się zmienia.

-Jezus umarł dzień przed Paschą żydowską, najważniejszym świętem judaizmu. Również jest to święto ruchome, ponieważ żydzi nie posługują się kalendarzem słonecznym, ale mającym krótsze miesiące kalendarzem księżycowym. Tym samym od czasu do czasu muszą dodawać dodatkowe miesiące i te święta się przemieszczają. Natomiast w chrześcijaństwie ustalono, że Wielkanoc będzie przypadała zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, dzieje się to zwykle w przedziale od 22 marca do 28 kwietnia –informuje ks. Marek.

-Nie zawsze termin Wielkanocy pokrywa się ze świętami paschalnymi u żydów. Np. wierni prawosławni bardziej koordynują datę swojego świętowania z Paschą, chociaż zdarza nam się obchodzić święta w tym samym terminie. Święty Łukasz ewangelista napisał, że Jezus zaczął nauczać w czternastym roku panowania cesarza Tyberiusza, mając około trzydziestu lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę trzy lata nauczania Jezusa możemy założyć, że jego zmartwychwstanie miało miejsce około 30 roku naszej ery. Historycy spierają się o ustalenie ścisłej daty. Jednak kluczem do jej wyznaczenia jest przyjęcie, że Pascha odbywała się w szabat, czyli w sobotę. Niektórzy przyjmują, że Jezus zmartwychwstał 7 kwietnia 30 roku –komentuje ks. Bednarski.

Bardzo istotny symbol baranka

Wielkanoc wiąże się również z pewnymi symbolami. Chyba najbardziej znany jest baranek. To faktycznie niezwykle religijny symbol, zakorzeniony w Starym oraz Nowym Testamencie.

-Baranek był zwierzęciem ofiarnym w judaizmie starotestamentalnym. Składano go, jako tzw. ofiarę całopalną domu. Święty Jan Chrzciciel w momencie chrztu Jezusa powiedział o nim: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. Z baranka składano ofiarę, a jej celem było zadośćuczynienie za ludzkie grzechy. Dlatego Jezusa nazywamy Barankiem Bożym. Symbol ten wynika jasno z Ewangelii. Należy także podkreślić, że świętując Paschę zabijano baranka dla rodzinny, a jego krwią mazano drzwi domu, by śmierć omijała drzwi Izraelitów. My, jako chrześcijanie podczas chrztu też zostaliśmy symbolicznie pomazani krwią Jezusa Chrystusa. Przez to śmierć w aspekcie duchowym nie wchodzi już do naszego życia. Pozostałe symbole obecnej Wielkanocy np. kurczaczki, zajączki są wytworem komercji –dodaje nasz rozmówca.

Produkty świątecznego koszyka

Ks. Bednarski informuje, że jajka w koszyczku wielkanocnym symbolizują zalążek nowego życia. Co ciekawe w dawnych czasach wkładano je również do grobów podczas pochówków uważając, że człowiek „nie wszystek umiera”. Jest cząstka duszy, która przetrwa rozkład fizyczny. Patrzymy na skorupkę jajka, ale po zapewnieniu dobrych warunków może wykluć się z niej nowe życie. Ludzie wkładali dawniej jajka do grobu z przekonaniem, że ziemia jest taką skorupką i w środku grobu leży człowiek oczekujący na to, aby móc narodzić się na nowo. Nazywamy to zmartwychwstaniem. To prosty symbol nadziei, że śmierć fizyczna nie jest naszym ostatnim słowem i człowiek przetrwa biologiczne unicestwienie, gdyż jest w nim dusza, która odrodzi się do nowego życia. Kiedyś do chrztu używało się soli, co w symbolice chrześcijan nadawało trwałość i przetrwanie. Zasalało się mięso, żeby się nie zepsuło. W dodatku sól używano w Starym Testamencie. Kiedy składano ofiary w świątyni zawsze je solono. Z kolei chleb jest symbolem „chleba naszego powszedniego”, czyli tego, co Pan Bóg nam daje. Chlebem dla katolików jest też Eucharystia. Sporo potraw wynika z kultury żydowskiej, z której wyrasta sam Jezus i celebrowania Paschy. Podczas ostatniej wieczerzy spożywano chleb. Ważną częścią uczty paschalnej była maca mająca przypominać żydom o mannie, którą Bóg dał im w czasie wędrówki przez pustynię. Mięso niesie się do poświęcenia na pamiątkę baranka paschalnego, którego zabijano, następnie spożywano podczas wieczerzy.

Istnieją przekonujące dowody

Nasz rozmówca przypomina, że kilka lat temu przeprowadzono remont grobu Chrystusa. Pod marmurową płytą nad kamieniem, gdzie spoczywało jego ciało, archeolodzy znaleźli bardzo wiele różnego rodzaju fragmentów ceramiki i inskrypcji, które przez wieki zostawiali w tym miejscu pielgrzymi. Najstarsze pamiątki mają szacunkowo około tysiąca sześciuset lat. Jest to potwierdzenie, że mamy do czynienia z miejscem autentycznego pochówku Chrystusa, które już od ponad półtora tysiąca lat stanowi główny cel pielgrzymów ze świata chrześcijańskiego.


Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°CMiasto: Augustów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
News will be here
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 1
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 2
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 3
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 4
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 5
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 6
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 7
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 8
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 9
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 10
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 11
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 12
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 13
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 14
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 15
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 16
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 1Strona nr 1
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 2Strona nr 2
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 3Strona nr 3
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 4Strona nr 4
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 5Strona nr 5
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 6Strona nr 6
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 7Strona nr 7
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 8Strona nr 8
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 9Strona nr 9
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 10Strona nr 10
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 11Strona nr 11
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 12Strona nr 12
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 13Strona nr 13
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 14Strona nr 14
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 15Strona nr 15
Przegląd Powiatowy nr 15/1184 z 18-04-2024 r. - strona 16Strona nr 16
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: tutejszyTreść komentarza: Panie Andrzeju. Odniósł Pan ogromny sukces. Powodzenia.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 08:09Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki kieruje list do mieszkańcówAutor komentarza: PustostanTreść komentarza: Ty tak na poważnie ? Jola Roszkowski otrzymała zaledwie ponad 60 głosów i ma zostać według Ciebie przewodniczącą RM ? To teraz wiem czemu wygrał Karolczuk.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 06:43Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Miłego wypoczynku. Prosimy nabierać wigoru i ładować baterie, bo serial z Mironem będzie miał, zdaje się, jednak ciąg dalszy... :))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Zasłużony urlop redakcyjnyAutor komentarza: RewelkaTreść komentarza: Pewnie wygrali bo pozwozili tabuny swoich z Białegostoku, Warszawy i OlsztynaData dodania komentarza: 22.04.2024, 22:25Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki kieruje list do mieszkańcówAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Więc baw się..Data dodania komentarza: 22.04.2024, 21:33Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: IgrzyskaTreść komentarza: Ma Pani prawo się złościć ale czego się nie robi żeby się utrzymać przy korycie.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 19:58Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: Jest super a będzie jeszcze lepiejTreść komentarza: A dlaczego mają płakać? Są nowe place zabaw, będzie dobrze.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 19:20Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: Brawo pani JoluTreść komentarza: Pani Jolanta Oneta ma już duże doświadczenie w radzie. Była przewodniczącą komisji rewizyjnej, dała się poznać jako osoba spokojna, merytorycznie przygotowana, dyplomatyczna. Na przewodniczącą rady w Augustowie osoba idealna.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 19:11Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: PiS w Augustowie bierze całą pulę!Treść komentarza: Pani Alicja bezapelacyjnie powinna być starościną. Mieszkańcy powiatu augustowskiego swoimi głosami dali jej najmocniejszy mandat. Natomiast wicestarościną powinna być pani Lisek. Będzie się działo!Data dodania komentarza: 22.04.2024, 19:01Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: To nie jest mój burmistrzTreść komentarza: Właśnie trwa losowanie nagrody. Uwłaczającej nagrody za to że ktoś wypełnił ankietę, kiełbasa wyborcza. Wszystko byłoby ok gdyby nie to że kilka razy prosiłam o umorzenie opłaty za obiad bo mam różne miesiące i się nie dało, nie można. Sama wychowuje dwójkę dzieci, mąż odszedł. Nie dało się umorzyć 200 zł a dzisiaj widzę że z 1000 wpłat takich jak moja ktoś otrzymał samochód - nowy Toyota. Cieszę się że to nie ja, ja bym nie miała na OC ani paliwo. Tym się różni życie elity w retuszu i życie normalnych ludzi w tym mieście. Szkoda życiaData dodania komentarza: 22.04.2024, 18:18Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: Czarek JunkielTreść komentarza: 13 > 8 I 5 lat spokojnego rozwoju i dokończenia inwestycji. Oby kładka była cho" w połowie takim sukcesem jak pomost na Bielniku.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 17:51Źródło komentarza: Mamy burmistrza. Nieoficjalnie wygrał KarolczukAutor komentarza: Gazetkowa rzeczywistość burmiszcza KarolczukaTreść komentarza: Diagram i informacja odnośnie liczby zameldowanych w Augustowie mieszkańców powinny znajdować się na pierwszej stronie gazetki pod redakcją burmiszcza Karolczuka i zajmować co najmniej pół strony. Mieszkańcy i pracodawcy powinni mieć rzetelną i bieżącą informację w jakim kierunku podąża Augustów pod rządami burmiszcza Karolczuka. Murale, rabaty, kładka i inne tego typu wodotryski nie zahamują wyludniania się Augustowa pod rządami towarzystwa wzajemnej adoracji spod znaku NM.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 17:47Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: Największa przegrana tych wyborów- FREKWENCJA!Treść komentarza: Wybrali mieszkańcy którzy poszli do wyborów, nie ważne na kogo głosowali, to oni wybierali Burmistrza. Reszta co nie głosowała nie powinna mieć nic do powiedzenia. A potem przez 5 lat chodzą i narzekają. Wstyd.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 16:18Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Panie burmistrzu Mirosławie Karolczuk, proszę o zawarcie w gazetce pod pańską redakcją informacji dotyczących spraw istotnych dla mieszkańców w związku z obciążeniem przez pana budżetu miejskiego kwotą blisko 200 tys. zł rocznie na poczet utworzenia etatu drugiego zastępcy burmistrza. Co pan zamierza zrobić z tym fantem w obecnej kadencji? Proszę, także zawrzeć w ww. gazetce stałą pozycję, w której udostępniona będzie informacja odnośnie aktualnej ilości mieszkańców Augustowa oraz diagram słupkowy pokazujący ilość mieszkańców Augustowa z aktualizacją co miesiąc rozpoczynając prowadzenie statystyki od początku trwania pana minionej już kadencji, czyli od 2018 r. Statystyka liczby mieszkańców aktualizowana co miesiąc będzie wiarygodnym i miarodajnym sposobem na realną ocenę rozwoju Augustowa i wielce istotną informacją odnośnie zarządzania przez pana Augustowem.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 15:17Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Niestety masz rację. Patologie się przyciągają. A jak znam życie to równanie proste: 5 szabel NM plus 7 z PiS i kto im podskoczy..Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:44Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Olanie przez mieszkańców jest niestety też wyborem. Mieszkańcy wybrali bo wybory olali, a teraz będą płakali..Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:34Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: prosteTreść komentarza: Alicja na starostę. Oneta na przewodnicząca rady.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 14:16Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: Byle bylo takTreść komentarza: Robta co chceta w Augustowie przez najblizsze 5 lat powodzenia w podwyzkach dla burmistrzow I podwyzkach dla mieszkancow AugustowaData dodania komentarza: 22.04.2024, 13:48Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Po za podziałami politycznymi wszyscy nasi wybrani powinni wspólnie budować wspaniała przyszłość Augustowa.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 13:24Źródło komentarza: Andrzej Zarzecki kieruje list do mieszkańcówAutor komentarza: PatrykTreść komentarza: To nie jest mój burmistrz ja na niego nie głosowałem ani 7 ani 21 dla mnie ten układ nie pasuje od samego początku to jest burmistrz kółek różańcowych i młodziaków którzy nie długo wyjadą z Augustowa i kółka wzajemnej adoracji ,zastępców i wszystkich popleczników którzy mu schlebiają.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 12:57Źródło komentarza: Frekwencja do godziny 17.00
Reklama