Wielkie pisanki zdobią Lipsk

  • 04.04.2021, 09:23
  • Beata Perzanowska
Wielkie pisanki zdobią Lipsk
Najczęściej miasta przystrajane są pięknymi ozdobami w okresie świąt Bożego Narodzenia. W Lipsku nad Biebrzą, miasta które słynie z pięknej sztuki pisankarstwa, pojawiły się świąteczne wielkanocne ozdoby. Ogromne, kolorowe pisanki zdobią park i jego główną aleję. Ozdoby wyglądają imponująco i cieszą oko przechodniów.

Jak zdradził nam Lech Łępicki, burmistrz Lipska, pomysł wielkanocnego przyozdobienia centrum miasta zrodził dzięki inicjatywie Towarzystwa Przyjaciół Lipska.

-Towarzystwo realizuje wiele różnego rodzaju projektów kulturalnych oraz edukacyjnych, między innymi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się wieloma sprawami, prowadzi zajęcia z dziećmi oraz z seniorami z niedawno powstałego Klubu Seniora. Towarzystwo Przyjaciół Lipska kultywuje również tradycję pisankarstwa -mówi burmistrz Lipska. -Od jakiegoś czasu wytwarza różnego rodzaju przedmioty użytkowe, w których wykorzystywane są wzory z pisanek. Powstają torby, spinki do koszul, pierścionki, przypinki i kominy. I właśnie to stowarzyszenie wyszło z inicjatywą żeby stworzyć piękne pisanki i przystroić nimi miasto. Pomyśleliśmy, żeby tymi pisankami malowanymi w różne wzory przystroić park i jego okolice. Pomysł się udał, wszystko pięknie wygląda, cieszy oko, mieszkańcy przechadzając się zwracają uwagę na te ozdoby i robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Na święta Bożego Narodzenia stroimy miasta, to dlaczego nie zrobić tego na święta wielkanocne.

W efekcie w parku miejskim zostało zawieszonych 60 styropianowych pisanek. Pojawił się witacz z pisankami i życzeniami Wesołych Świąt. Warto nadmienić, że Lipsk słynie z tradycyjnego pisankarstwa. W mieście działa Muzeum Lipskiej Pisanki, stworzono też szlak pisankarski. W centrum stoi też ogromna pisanka, a w różnych miejscach ważnych historycznie ustawionych jest dziesięć mniejszych pisanek. Pisankarstwem trudnią się w Lipsku całe pokolenia.

-Przez chwilę zanosiło się na to, że te pisankarstwo upadnie, bo coraz mniej ludzi się nim zajmowało. Starsze panie, które robiły to od dziecka, niestety powoli umierają i nie zawsze jest komu przejąć ich schedę. Znaleźli się jednak ludzie w Lipsku, którzy chcą kontynuować to dzieło. Wiele z tych osób połknęło bakcyla i zaczęło się tym zajmować profesjonalnie. W naszym mieście organizowane były warsztaty pisankarskie i dały one efekty -wyjaśnia Lech Łępicki. -Tradycja lipskiej pisanki jednak nie umiera.

Burmistrz Lipska dodaje, że lipska pisanka jest symbolem tego miasta i chyba pozostanie nim na długo.

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Xyz
Xyz 04.04.2021, 16:33
Augustów słynie w całej Polsce ze swych radnych. Park zaczną przystrajać swoimi wizerunkami już w czasie wyborów . Brawo Lipsk🥚🥚🥚🐣🐣🐣
BAU
BAU 04.04.2021, 10:52
Świetna lokalna inicjatywa,jakże inna od wszystkich,nad wyraz udana i oryginalna,bez milionów dotacji,wniosków,kłótni radnych i burmistrza-tak trzymać!

Pozostałe