Imposybilizm burmistrza

  • 23.03.2021, 18:40
  • Krzysztof Przekop
Imposybilizm burmistrza Adobe Stock
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1137 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Koniec tygodnia zapowiada się rewelacyjnie. Będzie dużo słońca, a temperatury przekroczą 10 stopni Celsjusza. Wczoraj widziałem duże stado wędrujących bocianów. Gniazda czekają.

Przypominam, że wspólnie z Przychodnią Rodzinną na ulicy Hożej uruchomiliśmy na naszym portalu pomiar jakości powietrza na Śródmieściu. Dziękuję sponsorowi i zapraszam do sprawdzania, czy powietrze jest zdatne do oddychania, a ostatnio jest całkiem nieźle. Zasługa wietrznej i cieplejszej pogody. Oby do lata, wówczas powietrze stanie się niewidoczne.

Każdy, kto odwiedzał Zakopane, kojarzy z pewnością przechadzającego się po Krupówkach białawego misia. Niektóre dzieci bardzo się chcą do tego misia przytulić, inne uciekają przerażone. Jak się okazuje, zakopiański biały miś doczekał się konkurencji w Augustowie. W grodzie nad Nettą za misia robi burmistrz Karolczuk. Fakt ten został odnotowany przez naszych Czytelników. Rzeczywiście w oficjalnych przekazach medialnych burmistrz Karolczuk niemal codziennie publikuje jakieś fotografie. A to z młodzieżą, a to z woluntariuszami, a to z dyplomem, a to z jakimś artystą. Jak przystało na burmistrza zdjęcia są w świetnej jakości, starannie stylizowane, inscenizowane i kadrowane. Same fotografie nie są dla mnie problemem. Burmistrz musi dbać o szeroką rozpoznawalność. Jednak z mediów społecznościowych przebija inny smutny akcent. Wygląda jakby aktywność w roli misia do fotografii była główną aktywnością Mirosława Karolczuka. Chciałbym za darmo doradzić, by burmistrz akcentował w większym stopniu pracę do dobra wspólnego, by informował o planach, strategiach, a nie o plastikowych zakrętkach w mało eleganckiej klatce w formie serca. Chciałbym usłyszeć o tym, kiedy będzie zrobiony porządek w mieście, kiedy burmistrz podejmie decyzję w sprawie Atolu, postiwu, przeniesienia ratusza, budowy miejskiej socjalnej stacji benzynowej. Chciałbym widzieć burmistrza, który nie przegrywa spraw sądowych. O tym temacie piszemy za tydzień.

W tym tygodniu wracamy do wysokich cen paliw w augustowskich stacjach benzynowych. Bywały takie miesiące, że ceny we wszystkich punktach sprzedaży były identyczne i zmieniały się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w tym samym momencie. Być może prowadzący stacje korzystali z tych samych algorytmów ustalania ceny, bo o zmowę cenową bym ich nie podejrzewał. Dwa lub trzy lata temu zapytaliśmy Orlen o powody tak wysokich cen w Augustowie. Otrzymaliśmy odpowiedź, że to nie Orlen ustala ceny, ale rynek. Zróbmy zatem razem wszystko, by to nie Orlen ustalał ceny, a mieszkańcy miasta. Naciskajmy na burmistrza i radnych, by zdecydowali się uruchomić miejską samoobsługową stację benzynową wyposażoną w punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Taka stacja ustabilizuje ceny tankowania i ładowania na rozsądnym poziomie. Wątpliwa sława najdroższego miasta w Polsce przejdzie do historii. O miejskiej stacji benzynowej piszemy w artykule „Mamy sposób na drogą benzynę”.

Łatwo jest rządzić w łatwych czasach, gdy pieniędzy jest jak lodu, gdy wzrost gospodarczy napędza kasę miejską. Wówczas wielkie kompetencje nie są potrzebne, każdy może mianować się geniuszem finansów i zarządzania. Czasy kryzysu szybko korygują umiejętności. Basen, jego remont i bardzo spóźnione otwarcie to symbol skrajnego imposybilizmu obecnej ekipy rządzącej Augustowem. Nie byłem ani trochę zaskoczony nieudolnością burmistrza Karolczuka, bo już, nad czym boleję, przyzwyczaiłem się do tego. W redakcji nawet trafnie przewidzieliśmy, że augustowski basen będzie otwarty na dwa dni. Ale cóż my, amatorzy od siedmiu boleści, znaczymy przy geniuszu naszych władz. Pozostaje im tylko maskować wstyd licznymi zdjęciami burmistrza Karolczuka z jakiś zaaranżowanych naprędce oficjałek. Zła wiadomość dla burmistrza jest taka, że nasi Czytelnicy widzą amatorszczyznę i dyletanctwo w kierowaniu miastem. Chodzi o bardzo wielu Czytelników. I na nic ogromne sumy na propagandę w mediach rodziny radnego Dobkowskiego gdy brakuje umiejętności zarządzania. A trudne czasy dopiero nadchodzą i za niekompetencję rządzących zapłacimy wszyscy ogromną cenę. „Propaganda na basenie” to tytuł tekstu o basenowych perypetiach władzy miejskiej.

Pamiętam, jak wiele lat temu lekarze, prawnicy i kapłani wyróżniali się znajomością zwrotów i sentencji łacińskich. Nie umiem ocenić, czy tamta łacina była prawidłowa, ale spełniała ważną funkcję społeczną -budowała dystans i autorytet posługujących się nią osób. Dzisiaj może być podobnie. Jednak zawsze musimy zdawać sobie sprawę, że używanie zbyt mądrych sformułowań, sentencji w obcym dla nas języku prowadzić może do pułapki śmieszności. Lepiej trzymać się języka rodzimego, chyba że język obcy nie sprawia nam żadnych trudności. Wydaje się, że we wskazaną przeze mnie pułapkę wpadł radny Ostapowicz, ale chciałbym, byście ocenili to sami. Zapraszam do lektury tekstu „Wielki intelektualista Ostapowicz”.

Nasze łamy nieustająco są otwarte dla wszystkich. Często gościmy także radnych piszących felietony. W tym numerze rozmawiamy z wicestarostą Dariuszem Szkiłądziem o miejskiej edukacji. Pan Szkiłądź przez większość aktywności zawodowej związany był z miejską oświatą. Wywiad jest bardzo ciekawy.

Nasi siatkarze zakończyli sezon umiarkowanym sukcesem. Gratulacje się należą. Wygląda na to, że poruszany przez nas od wielu tygodni temat ekspresowej ósemki wszedł na dobrą drogę. Piszemy o kolejnej inicjatywie lokalne związanej z budową tej ważnej drogi.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ania
Ania 27.03.2021, 13:10
Może i nakrętkomat jest mało elegancki, może powinien przypominać diament
- rzecz gustu. Ważne po co on jest :) I powinno być ich więcej w Naszym mieście.
Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, która jest organizowana w Augustowie od kilku lat. Niemniej jednak obecność symbolicznego „sercowego nakrętkomatu” nadaje tej akcji dodatkowego wymiaru, charytatywno- ekologicznego. Zbiórka plastikowych nakrętek jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki. Następnie są one przekazywane do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny. Taka akcja niesie za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska( plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych - z odpadów. Następnie nakrętki są sprzedawane, a środki są przeznaczane na dofinansowywanie kosztownej rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych z Augustowa i okolic.. Każdy powód jest dobry, aby zbierać nakrętki i przekazywać je na cele charytatywne.
Zakręcona
Zakręcona 27.03.2021, 18:58
Szkoły od lat zbierają setki kilogramów nakrętek na cele charytatywne. Nie słyszałam aby z tego powodu któryś dyrektor szkoły i nauczyciele robili cyrk medialny konferencje itp. Burmistrz nie powinien zajmować się nakrętkami.
Mirosław od nakrętek
Mirosław od nakrętek 27.03.2021, 15:53
Pełna zgoda, ale nakretkomatem nie powinien zajmować się burmistrz. Problem jest gdy takie eventy burmistrza są jedyną jego aktywnością
Ło matko bosko najswietszo
Ło matko bosko najswietszo 25.03.2021, 23:43
Opozycja zrobiła dzisiaj władzy jesień średniowiecza z tylnej części ciała. Tych milionów nie da się wybronić gadką Flipa
Pytajnik
Pytajnik 25.03.2021, 13:45
Kto kupił działkę na Ogrodowej? Czytam artykuł, że ma być tam blok, ale wszędzie brak informacji kto ją kupił. Jakaś tajemnica?
Wykrzyknik
Wykrzyknik 25.03.2021, 14:20
jak jesteś głupi to nie wiesz... bo informacja jest wszechobecna i na stronach Urzędu w przetargach i w informacji powszechnej , obiegowej w Augustowie - -już wszyscy wiedzą ile będzie kosztować tam mieszkanie a ty się pytasz kto kupił działkę??????
Pytajnik
Pytajnik 25.03.2021, 15:27
Może na początek trochę kultury (choć na jej nabycie może być za późno), zadałem pytanie i oczekiwałem odpowiedzi. Skoro taki światły jesteś to mnie oświec. A głupi to sam jesteś skoro tak podchodzisz do normalnego pytania.
związkowiec
związkowiec 25.03.2021, 13:22
.. a jak nie ma pieniędzy i jakie się ma kwalifikacje do zarządzania można udowodnić w PKS Suwałki
Kierowca
Kierowca 25.03.2021, 08:42
Mi te stacje ładowania do niczego nie potrzebne. Jak turysta ma samochód elektryczny niech przywozi sobie ładowarkę
Pomysłowy Dobromir
Pomysłowy Dobromir 25.03.2021, 10:04
Bardzo mądrze. A jak ktoś ma samochód na benzynę niech przywiezie że sobą dystrybutor, jak mu drogo. A od Dobkowskiego się odczepcie.
Burmistrz przegrał? Z taką mecenas?
Burmistrz przegrał? Z taką mecenas? 24.03.2021, 07:58
A co to za sprawa sądowa, którą KRolczuk przegrał z Przeglądem?
Krzywousta beti
Krzywousta beti 25.03.2021, 17:48
Wybitna 😂😂😂
o co chodzi?
o co chodzi? 24.03.2021, 13:41
sam jestem ciekaw! co to za sprawa?
Corleone
Corleone 24.03.2021, 07:45
Imposybilizm wybiórczy.
Pijarowiec
Pijarowiec 24.03.2021, 07:37
Mam dla Karolczuka kolejne pomysły na zdjęcia. Proponuję wydrukować dyplomy dla lekarzy i pielęgniarki że szpitala kowidowego i zdjęcie. Dyplomy dla zbankrutowanych knajp i zdjęcie. Puchar dla zbankrutowanych hoteli i zdjęcie. Dyplom dla salowych z basenem i zdjęcie. Dyplom dla przedszkolaków z Montessori i zdjęcie.
Fotograf
Fotograf 24.03.2021, 13:56
Zdjęcia przy stacji Dobkowskiego, zdjęcia przy Montessori, zdjęcia przy Atolu, zdjęcia przy postiwie, zdjęcia w nowym ratuszu, zdjęcia z dziewczynką, zdjęcia z chłopcem, z dziadkiem, z babcią, w gabinecie przy biurku, na stojąco, zdjęcie z walcem drogowym, zdjęcie z internetem szerokopasmowym, zdjęcie ze ścieżką (rowerową), zdjęcie ze strefą ekonomiczną. Jest sporo możliwości.
Fajny kolo
Fajny kolo 24.03.2021, 08:03
Zdjęcie Karolczuka w strefie gospodarczej.
Zdjęcie Karolczuka na parkingu na Rybackiej.
Ja
Ja 24.03.2021, 17:24
Zdjęcie na słynnym placu zabaw.
Strajk mieszkańców
Strajk mieszkańców 24.03.2021, 07:29
To jest *** dramat
Czytelnik
Czytelnik 24.03.2021, 07:22
A jak wyglądają sprawy Dobkowskiego z Marianem i Naczelnym? Coś wiadomo?
Do szpitala z tym basenem
Do szpitala z tym basenem 24.03.2021, 06:54
Oni powinni zarządzać basenami w szpitalu, a i to mogło by ich przerosnąć. Wstyd i poruta
brawo
brawo 24.03.2021, 11:44
hahaha komentarz miesiąca!
Miś jaki jest każdy widzi
Miś jaki jest każdy widzi 24.03.2021, 06:51
Karolczuk ma świetny pomysł na przedłużenie sezonu w Augustowie. Jednoosobowa atrakcja w postaci burmistrza - misia mogłaby przyciągać tysiące turystów nie tylko w lecie. Jak w Zakopanem. Dzięki Panie Burmistrzu, biznes turystyczny jest wdzięczny.
Temu misiu
Temu misiu 24.03.2021, 09:55
Łuk triumfalny powinni postawić
Kierowca co buli kasę
Kierowca co buli kasę 24.03.2021, 06:46
Doskonały pomysł z tą stacją benzynową. To mogłoby przełamać supremację Orlenu i wiadomego radnego. Świetny pomysł z tymi ładowarkami. Do Augustowa coraz częściej przyjeżdżają elektryki.
No volt.
No volt. 24.03.2021, 17:36
To chyba mieszkańcy miasta mają jeździć autami elektrycznymi-jeśli chcemy mieć czystsze powietrze,czy tańsze paliwo.Bo czekać aż ktoś przyjedzie z zewnątrz-to kiepski interes.Niestety-auta sa zdecydowanie za drogie np Tesla : 200.000 pln.Czy stać na to przeciętnego Kowalskiegoi z Augustowa?To samo dotyczy np jachtu.Mamy jeziora,wody dookoła a ilu mieszkańców miasta posiada jacht?Bida z nędzą i tak przędzą.Wiem,pretensje o to to nie do nas,do tych wyżej co nas tak urządzili.Kiedy będzie normalnie-gdy ten co pracuje np w stoczni jachtowej mógł kupić sobie jacht,a żona np elektryczny samochód?I nie na żadne kredyty.
To tu to tam
To tu to tam 24.03.2021, 09:53
Nie za tej kadencji ...
Pesel Karolczuka
Pesel Karolczuka 24.03.2021, 06:16
Panie Redaktorze, dziękuję Panu za tak niezłomną postawę i odkrywanie przed nami tych patologii. Coraz częściej mówi się, że to co Pan opisuje to wierzchołek góry lodowej. Mówi się o bardzo silnych powiązaniach osobistych, o przedziwnych przetargach, o niezwykłej roli prawnika miejskiego, o ukrywaniu przepływów pieniężnych do firm rodzin radnych NM, o przedziwnym dysponowaniu gruntami, o roli służb specjalnych (teraz i kiedyś). Dużo pracy przed Panem.
konflikt interesów
konflikt interesów 23.03.2021, 22:29
Nie bardzo rozumiem pomysł uruchamiania miejskiej stacji i kto miałby to nadzorować ..? , która "rafineria" dostarczałaby paliwo ..?
Paliwowy podróżnik
Paliwowy podróżnik 23.03.2021, 21:39
Sposób na tanie paliwo jest prosty, wystarczy nie tankować w Augustowie i nie nabijać kieszeni lokalnym krezusom, którzy na nas żerują. Znam wiele osób, które tak robią. Można połączyć rodzinną wycieczkę z tankowaniem w innym mieście. Wystarczy, że paliwo do miejskich spółek, za które tak naprawdę wszyscy płacimy płynie z wiadomej rafinerii.
smutek i nostalgia
smutek i nostalgia 23.03.2021, 20:50
Niestety tym razem trudno się zgodzić tezami postawionymi przez Redaktora we wstępniaku. To, że Karolczuk jest figurantem, to jedna sprawa, dajmy mu pokój, jest tylko bolesną pomyłką, którą trzeba przeczekać i nic od niego nie zależy. Prawdziwym problemem jest to, że tym miastem rządzi układ zamknięty, który dysponuje pełnym posybilizmem niestety. Mają na zawołanie 11 karnych radnych, którzy obudzeni w środku nocy wymamroczą bez wahania "proszę zaznaczyć za" (lub przeciw, zależnie od potrzeby chwili) i posłusznie rzucą się do gardeł oponentów, gdyby ośmielili się mieć inne zdanie. Układ ten jest niezwykle sprawny w realizacji zleconych mu zadań, a że ośrodek decyzyjny znajduje się poza urzędem, to już inna sprawa. Gdyby ten ośrodek decyzyjny podjął decyzję, że ma być miejska stacja paliw - to byłaby za miesiąc. Z oczywistych względów takiej decyzji nie będzie. Kwestia basenu, Atolu, Postiwu, innych tematów i ogólnego zarzynania i prywatyzowania tego miasta - to też nie imposybilizm, to świadome decyzje. Kasy im też nie brakuje, przecież leje się milionami na budowę "arterii". Także posybilizm niestety ma miejsce w najgorszym wydaniu, na dłuższą metę zgubnym dla tej nieszczęsnej mieściny. Wisi on co prawda na jednym zaledwie głosie, ale niestety tak to może trwać aż do wyborów, które mam nadzieję (oby nie złudną) pozwolą pogonić tę patologię gdzie pieprz rośnie. Niestety - bądźmy gotowi na to, że przez ten czas wydarzy się jeszcze wiele działań szkodliwych i niezrozumiałych a miasto zamiast się rozwijać będzie wegetować w marazmie.
Widzę pustkę
Widzę pustkę 23.03.2021, 20:01
Decyzja odnośnie postiwu już jest. Wystarczy przeczytać odpowiedź burmistrza na interpelację nr 14 radnego Harasima.
Przyszłość tego miejsca widzę w czarnych barwach.

Pozostałe