Nie ma widma katastrofy

  • 17.03.2021, 17:57
  • Bartosz Lipiński
Nie ma widma katastrofy Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: basen w Augustowie
W jednym z ostatnich wydań „Przeglądu Powiatowego” przedstawiliśmy obawy mieszkańca, dotyczące ponownego nalania wody do niecek augustowskiego basenu po blisko rocznej przerwie. Zgodnie ze złożoną obietnicą wracamy do tematu poruszonego przez naszego Czytelnika, który na ostatniej sesji relacjonowała również radna Koalicji Obywatelskiej. Nowy dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie próbował tonować niepokój.

Bartosz Lipiński

Niedawno opisaliśmy obawy wyrażone przez naszego Czytelnika. Mieszkaniec zadeklarował, że doskonale znana jest mu specyfika basenów takich jak w Augustowie. Nasz rozmówca wyraził duży niepokój, że utrzymywanie przez długi okres niecek basenowych bez wody w budynku położonym na grząskim terenie, może spowodować katastrofalne skutki dla całej konstrukcji. Mieszkaniec obawiał się czy napełnienie niecek wodą po bardzo długiej przerwie nie będzie wiązało się potem z pękaniem i odklejeniem płytek basenowych albo pojawieniem się przecieków. Mimo, że nasz Czytelnik określił się mianem fachowca nie byliśmy w stanie zweryfikować jego opinii. Ten temat podczas obrad rady miejskiej omówiła Izabela Piasecka. Wątpliwości mieszkańca oraz radnej KO chciał rozwiać dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji.

Paweł Głowacki uspokajał, że nie widzi widma katastrofy. Komentował, że kubatura całego obiektu nie ma wpływu na stan niecek basenowych, które były budowane odrębnie. Zdaniem dyrektora CSiR w Polsce zdarzały się przypadki, że po spuszczeniu i ponownym napełnieniu niecek wodą pękały szyby bądź dochodziło do rozszczelnienia się ściany. Natomiast w ocenie dyrektora przywołane sytuacje dotyczyły obiektów z wadami konstrukcyjnymi. P. Głowacki przyznał, że na pływalniach mogą wystąpić pęknięcia płytek, zwłaszcza po spuszczeniu wody i działaniu praw fizyki, gdy w niecce następuje „skurcz”. Ale w opinii dyrektora na właściwie zaprojektowanym i wybudowanym basenie taki problem jest mało prawdopodobny. Głowacki dodał też, że każda niecka powinna być szczelna nawet po ewentualnym odklejeniu się płytki.

Szef CSiR podkreślał, że jego absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo, a augustowski basen jest regularnie sprawdzany przez wykwalifikowanych fachowców kontrolujących stan obiektu i udzielających pozwolenia na eksploatację. Dotychczas inspektorzy nie wskazali, aby były jakieś powody do niepokoju. Zagrożenia nie dostrzegają też pracownicy jednostki. Paweł Głowacki poinformował, że pływalnia w Augustowie jest na końcowym etapie przygotowań na otwarcie. Zapewniał także, że nie jest to celowo opóźniane. Zdaniem dyrektora w obecnej rzeczywistości niczego nie można być pewnym, np. czy obostrzenia wprowadzone ostatnio na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie zostaną niedługo rozszerzone na cały kraj i basenu nie trzeba będzie znów zamknąć. Stąd wynika ostrożność przy podejmowaniu decyzji.

P. Głowacki przekazał dane dotyczące dochodów uzyskiwanych przez nasz basen w styczniu i lutym ubiegłego roku. Średni dochód dzienny oscylował wtedy na poziomie ok. 3 tys. 120 zł, z kolei średnia miesięczna sięgała ok. 75 tys. zł. Dyrektor wskazał także koszty ponoszone przez obiekt w przywołanych okresach. Za energię elektryczną płacono wówczas ok. 45 tys. zł, za energię cieplną 30 tys. zł, a za zużycie wody 15 tys. zł, co daje sumę 90 tys. zł. Dzisiaj, kiedy basen jest zamknięty, łączne koszty ponoszone przez obiekt są dziesięciokrotnie niższe.

-Chcielibyśmy, aby już w połowie marca ten obiekt zafunkcjonował w pełni, bez obostrzeń, bez usterek technicznych i innych niespodziewanych sytuacji. Mam mnóstwo argumentów do uzasadnienia naszych działań, że kierujemy się wyłącznie zdrowiem, dobrem, troską o finanse publiczne, minimalizowaniem zagrożenia. Również tym, by nie otwierać basenu po to, aby go za chwilę zamykać –spuentował Paweł Głowacki, nowy dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji.

*Artykuł ukazał się w 9/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gnuj
gnuj 20.03.2021, 17:21
Tragiczna polityka finansowa miasta. Do ruiny doprowadzają basen, komunikację, estetykę miasta, edukację, sport, turystykę, wszystkie w zasadzie dziedziny życia społecznego i gospodarczego, a lekką ręką walą miliony z naszych podatków na arterie typu Derak Mirabelki Truskawkowa dla 25 niebiednych mieszkańców tychże arterii. Całe miasto cierpi, kasę dostają nieliczni i starannie wybrani. Mam nadzieję, że ludzie podziękują im odpowiednio.
Csir wstyd
Csir wstyd 19.03.2021, 11:02
Brawo dyrektor Głowacki, brawo burmistrz Karolczuk. Program "miernoty+" ruszył u nas na całego.
Henio
Henio 19.03.2021, 19:45
Trzeba myśleć ale żeby myśleć trzeba mieć mózg. To nie widmo katastrofy. To jest katastrofa. Gratulacje i "szapapaze" za otwarcie basenu 2 dni przed zamknięciem. Nagrzaliscie już wodę? Może z czajnika szybciej by poszło. Obniżanie kosztów w taki sposób prowadzi właśnie do katastrofy. Porażka wizerunkowa na całego. Taczki przygotowane?
Pytanie do nieudaczników
Pytanie do nieudaczników 19.03.2021, 08:50
O której uroczystość zamknięcia basenu?
Trzeba ich walić po kieszeni. Może zrozumiejo
Trzeba ich walić po kieszeni. Może zrozumiejo 19.03.2021, 07:47
Czy Pan Karolczuk zwróci nam straty związane z basenem? To będzie z 200 tysięcy. Może przestałby brać pensję, to by jakoś się z nami rozliczył
Czesany w ząb
Czesany w ząb 19.03.2021, 08:46
Straty społeczne związane z niefunkcjonującym basenem przez rok są ogromne, trudne wręcz do oszacowania. Emeryci, dzieci, młodzież, sportowcy itd, itd
Komu zależy na zamknięciu?
Ekonomista
Ekonomista 19.03.2021, 09:38
a jakie są straty ekonomiczne związane z jego funkcjonowaniem? Odpowiedź: co roku 2 mln zł...
i pojawia się pytanie czy ważniejsza jest ekonomia czy dobro społeczne? Zapewne to drugie jest ważniejsze ale czy wygra z ekonomią?
Co jest ważne ja się pytam
Co jest ważne ja się pytam 19.03.2021, 11:01
A w Mońkach nie ma ekonomii? Uważasz że tam rządzą idioci?
10 tysięcy ludzi i piękna pływalnia otwarta w czasie pandemii kiedy tylko była możliwość.
I ty mówisz o ekonomii?
No ale tam nie rządzą biznesmeny!!!
Od 2 lat dobro społeczne się nie liczy tylko prywata.
Ważniak
Ważniak 19.03.2021, 12:42
jak będzie się liczyło dobro społeczne to nas szybciej zaorają niż to sobie wyobrażasz.... bo jak uciekną tzw. biznesmeny z tego miasta to nie będziesz miał podatków na utrzymanie tych dóbr społecznych.. i chcesz podyskutować o ekonomii? trochę się doucz i wtedy daj znać...
Proza życia
Proza życia 20.03.2021, 22:03
Droga wolna! Te biznesmeny są zależni od nas mieszkańców. Nie kupią u nich , nie najedzą się to biznes im upadnie ! Nie rozumieją że to my korzystając z ich usług zasilamy budżet miasta. Te wielkie łyse głowy i nie tylko ...nie rozumieją że to mieszkańcy napędzają ich biznesy !
czeka nas zła przyszłość
czeka nas zła przyszłość 19.03.2021, 13:41
Już jesteśmy zaorani.
Twierdzisz ż e w każdym mieście gdzie działa basen jest socjalizm?
A może to tylko u nas basen przynosi takie straty?
Czyżby narracja władzy miała przygotować mieszkańców na całkowite zamknięcie basenu?
Futurysta
Futurysta 19.03.2021, 13:59
upraszczasz jak typowy populista.. oczywiście że nie.. baseny w małych miastach wszędzie przynoszą straty i w zależności od majętności danego miasta opłaca się to robić albo nie (w sensie społecznym rzecz jasna)ale za wejście na basen w innych miejscowościach trzeba zapłacić 2-3 razy tyle... a w takiej gminie jak Kobierzyce Karpacz Kleszczów to można pływać za darmo.. dlaczego? bo tam są inwestorzy których u nas nigdy nie będzie (elektrownia Bełchatów i inni inwestorzy płacący podatki) więc szanujmy tych co są.. bo inaczej będzie bardzo źle....
Nie oszukujcie ludzi
Nie oszukujcie ludzi 19.03.2021, 20:13
Mońki bilet ulgowy 7, normalny 10
Augustów bilet ulgowy 7, normalny 9
To jakie 2,3 razy tyle?
Tak samo jak mówiłeś ze baseny w Suwałkach, Ełku puste?
To są kłamstwa!!!
Byłem w Suwałkach i tak pełno ludzi. Rozmawiałem z ratownikiem mówił ze tyle ludzi co na otwarcie było
Dlaczego Wy ciagle kłamiecie?
Kłamczuchy
Kłamczuchy 19.03.2021, 21:22
Popatrzcie na bilety rodzinne!!!
Tam o wiele korzystniej.
Puste baseny
Puste baseny 19.03.2021, 20:02
Fifilista?
Czesany inaczej
Czesany inaczej 19.03.2021, 16:22
Nic mi nie wiadomo o elektrowni w Mońkach a ceny u nich niższe. Dziwne prawda? Także wsadź sobie swoje argumenty.
Ekonomista
Ekonomista 19.03.2021, 12:37
tak. uważam że basen w Mońkach nie ma nic wspólnego z ekonomią. niech żyje socjalizm
Koń by się uśmiał
Koń by się uśmiał 19.03.2021, 14:25
Baseny tylko w dużych miastach wg Ciebie?
A na prowincji tylko ulice?
Wyjedź i nie wracaj.
Prezes_Kraków
Prezes_Kraków 19.03.2021, 17:07
wyjechałem tak jak kilka innych tysięcy ...więc nie piszcie żebyśmy wracali i dlaczego wyjechaliśmy.. nie będziemy płacić podatków dla was dziady
Mirosław Wielki Burmistrz Karolczuk Milczący Zniknięty
Mirosław Wielki Burmistrz Karolczuk Milczący Zniknięty 18.03.2021, 21:44
Otwieram i zamykam, zamykam, zamykam.
Mam na tym punkcie bzika, mam bzika, mam bzika.
Trzeba być nieudacznikiem
Trzeba być nieudacznikiem 18.03.2021, 20:01
Wielkie dzięki burmistrzowi i całej ekipie za otwarcie besenu. Czemu tylko o ponad miesiąc za późno.
Po co nam basen bez wody
Po co nam basen bez wody 18.03.2021, 19:04
Dość tego pływania. Czas zamknąć basen. I wodę sposcic dla oszczędności.
Pieniądze podatnika w błoto
Pieniądze podatnika w błoto 18.03.2021, 19:00
Zgadzam się z Głowackim, że nie ma widma katastrofy, bo katastrofa jest faktem a nie widmem. Ciekawe czy Karolczuk go zwolni czy ocali?
Żaba 🐸
Żaba 🐸 18.03.2021, 19:52
A kto to karolczuk?
Powinni odejść
Powinni odejść 18.03.2021, 12:51
Problem basenu to wizytówka tej potwornej władzy. Najpierw Karolczuk nie otwiera, teraz otwiera na jeden dzień. Gdyby zapłacił za to z własnej kieszeni zrobiłby inaczej i dzisiaj basen miałby na koncie dziesiątki tysięcy złotych. Ale ekipa Karolczuka woli w internetach siedzieć niż wziąć się za robotę.
polarisy
polarisy 17.03.2021, 18:59
No to sza pa pa do 8-go kwietnia.
Sza pa paż   panowie
Sza pa paż panowie 17.03.2021, 16:45
Ale ci nasi to inteligentni inaczej. Cały rok zamknięty basen a teraz otwierają na 2 dni.
Burmistrz sobie nie radzi
Burmistrz sobie nie radzi 17.03.2021, 16:27
Naszym asom nie udało się otworzyć basenu przed zamknięciem. Będą tłumaczyć oszczędnościami, ale tak naprawdę to jest daleka niegospodarność i nieporadność.
Pływak
Pływak 17.03.2021, 12:41
Jak tam dzisiejsze wrażenia z basenu?
Pływak
Pływak 16.03.2021, 18:27
Trzeba dać reklamy w Reporterze, że na basenie tak wspaniale
Sławek
Sławek 16.03.2021, 14:11
Dokładnie od roku klasy sportowe pływackie pracują zdalnie i zdalnie trenuja pływanie . To znaczy dzieci chyba pływają kilka godzin tygodniowo w wannach w domu
A jak mają prysznic to klapa. A forsa plynie czy ktoś policzył ile nas kosztują treningi dzieci na zamkniętym basenie i pensja dyrektora zamkniętego basenu?
#obiecanawykonane
#obiecanawykonane 16.03.2021, 14:00
Basen wspaniały. Warto było rok czekać. Jest ciepła woda, jest woda morska, dziesięć nowych jacuzzi, kompleks saun, bary, wspaniała restauracja, hotel. Byłem tam przez trzy dni z całą rodziną. I ze szfagrem.
Chyba jednak mi się śniło
Chyba jednak mi się śniło 16.03.2021, 13:14
Byłem dzisiaj na basenie. Cieplutka woda, świetne sauny. Wymoczylem się i wypływałem za wszystkie czasy. Dziękuję Panie Burmistrzu Karolczuk. Słowo droższe pieniędzy.
Marzyciel
Marzyciel 16.03.2021, 14:05
Miałem sen piękny sen....
rodzic_***ony
rodzic_***ony 16.03.2021, 13:49
a kto nauczycielowi zabroni... tylko dzieci na zdalnym pokrzywdzone....
Żaba
Żaba 15.03.2021, 08:25
Czy dziś już można iść na basen?
Ropuch
Ropuch 16.03.2021, 21:34
Drogi żabo. Śmiało zasuwaj. 👌👉☝️👍💪🦶🦵👃
Romek
Romek 15.03.2021, 07:43
Żeby się tylko nie okazało, że basen w Augustowie zostanie otawarty miesiąc po tym jak zrobiły to inne obiekty i za chwilę rząd ogłosi jego zamknięcie, bo skala kabaretu tej historii wystrzeliłaby w kosmos. Moje zdanie jest takie, że trzeba było uruchomić pływalnię szybciej tak jak inne miasta i przez ostatni miesiąc mieszkańcy byliby z tego faktu zadowoleni, a nie jeździli gdzieś po Ełkach czy Suwałkach.
Polo
Polo 15.03.2021, 21:56
Pół Augustowa w Suwałkach na basenie pływa.
Czesany
Czesany 15.03.2021, 23:01
To może u nas dyrektora zwolnić i basen zamknąć? Jak ludzie na Suwaki przestawili? Jest jeszcze Ełk. Olecko, Grajewo. Będzie taniej.
Katarzyna
Katarzyna 16.03.2021, 21:14
Może ktoś z radnych przeczyta. Niby "nie zaglądają" tutaj ale może poszczęści się ;) Po co basen w Augustowie?
To jedyny ośrodek dostępny zimą mieszkańcom, jedyna pływalnia w mieście, atrakcja turystom w przypadku słabej pogody. Zrozumcie ze ludzie chcą pływać. Dodatkowo są szkoły pływackie które chcą pracować. Dzieci, starsi często korzystali. Tam także pracują ludzie, którzy w przypadku zamknięcia stracą prace.
Rozumiem -pieniądze na utrzymanie ale w końcu coś tym mieszkańcom poza asfaltem się należy.
Twarda ręka
Twarda ręka 19.03.2021, 16:46
W ząb czesany nie odpuści.
Po co mu basen w Augustowie?
Przyjaciółka
Przyjaciółka 19.03.2021, 17:14
Panie w ząbek czesany, co Pan robisz z tymi włosami, że takie rzadkie? Czyżbyś rwał włosy z głowy z tej radości, a może kombinowania?

Pozostałe