Tężec

  • 03.03.2021, 09:43
  • Beata Perzanowska
Tężec
Zwykłe skaleczenie, drobne zadraśniecie. Ile razy zdarzyło się nam zranić, nie pamiętając okoliczności? Poprzez urazy, w wyniku których dochodzi do przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenie, poparzenie czy odmrożenie) laseczki tężca obecne w glebie, wodzie czy kurzu mogą przedostać się do organizmu i zaatakować układ nerwowy.

Szczepienia ochronne. Fakty nie mity

Za okres wylęgania się tej choroby przyjmuje się średnio 10 dni, a nawet parę miesięcy, w zależności od wielkości rany i jej umiejscowienia. Po wniknięciu bakterii do organizmu, zostaje wytworzona tetanospazmina- trucizna uszkadzająca centralny układ nerwowy. Chory zaczyna odczuwać napięcie różnych partii mięśni, niepokój. Częste napięcia mięśniowe mogą prowadzić do szczękościsku, skurczu mięśni krtani, a w konsekwencji trudności w oddychaniu. Tężec może przyjąć różne postaci: od reakcji miejscowych i łagodnych do mózgowych – dochodzi do porażenia nerwów w obrębie twarzy. Należy pamiętać, że ta choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. W Polsce co roku notuje się po kilkanaście zachorowań na tężca. Mimo że w 2019 roku stwierdzonych zostało 17 nowych przypadków zachorowań, jeszcze 50 lat temu chorowało na niego około 400 osób rocznie, z czego prawie 90% chorych umierało. W 2019 roku wszystkie przypadki zachorowania na tężec były hospitalizowane. Leczenie tej choroby wiąże się z antybiotykoterapią, usunięciem martwiczych tkanek i dosyć często podłączeniem do respiratora.

Od wprowadzenia w latach 60-tych Programu Szczepień Ochronnych liczba zachorowań na tężec spada. Obecnie według kalendarza szczepień dawki podawane są w kolejności: pierwsza w około 2 miesiącu życia, druga dawka w 3-4 miesiącu, trzecia w 5 miesiącu i czwarta w 16-18 miesiącu życia. Kolejne dawki przypominające podaje się w 6 i 16 roku życia, a także osobom po ukończeniu 19 lat.

Zbliża się okres wiosenny wiążący się ze zwiększeniem prac w ogrodzie, a również ze zwiększeniem ryzyka zakażenia tężcem. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed skaleczeniami, a także zaleca się szczepienia przypominające raz na 10 lat, szczególnie u osób powyżej 30 roku życia, u których odporność na zakażenie tężcem może być niższa. U osób, u których dojdzie do urazów i istnieje podejrzenie zanieczyszczenia laseczkami tężca, lekarz może zlecić wykonanie szczepienia z podaniem antytoksyny tężcowej.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe