Poezja zawsze była we mnie

  • 03.03.2021, 09:41
  • Beata Perzanowska
Poezja zawsze była we mnie
„Teoria tego brzegu” -pod takim tytułem ukazał się pierwszy tomik poezji autorstwa augustowianina Adama Granackiego. Książka ukazała się 19 lutego tego roku przy wsparciu Stowarzyszenia w Sercu Puszczy. O swojej twórczości autor opowie podczas Lektury Obowiązkowej, która odbędzie się w piątek, 5 marca.

Adam Granacki to człowiek niezwykle twórczy i interesujący się kulturą. Jest aktorem augustowskiego Teatru Pneumatycznego, uwielbia czytać i słuchać dobrej muzyki. Często gości na różnego rodzaju wydarzeniach artystycznych. Pisać wiersze zaczął dawno temu, ale jego czytelniczy debiut nastąpił dopiero teraz. W lutym ukazał się pierwszy tomik pod tytułem „Teoria tego brzegu”. Jak nam powiedział sam autor, pisanie chyba od zawsze towarzyszyło w jego życiu.

-Pisanie zawsze było we mnie. Miałem wprawdzie długą przerwę, bo trwającą około 20 lat, ale zawsze siedziało mi z tyłu głowy. Zacząłem ponownie pisać całkowicie niedawno. Kilka lat temu odbyło się spotkanie w augustowskim domu kultury, na którym czytano moje wiersze i Bogdan Falicki, który w nim uczestniczył, w prywatnej rozmowie powiedział mi, że moja poezja jest całkiem dobra. To było jedno spośród wielu innych splotów zdarzeń, które spowodowały, że do pisania powróciłem -mówi Adam Granacki. -Wcześniej raczej pisałem do szuflady. Najstarsze moje wiersze, które można znaleźć w moim debiutanckim tomiku, powstały ponad 25 lat temu. Tak więc sporo lat minęło od tego czasu.

„Jestem liściem walczącym / Z wiatrem przeznaczenia / Przegram spadnę zgniję” – to fragment jednego z wielu poruszających wierszy zawartych w tomiku „Teoria tego brzegu”. Na stronie wydawcy tomiku augustowianina Wydawnictwa Borges znaleźliśmy taką oto recenzję książki: „Poruszające, zastanawiające i zapadające w pamięć –takie właśnie są wiersze Adama Granackiego pochodzące z jego debiutanckiego tomiku „Teoria tego brzegu”. Choć większość ubrana jest w zaledwie kilka słów, to każdy z nich niesie na swoich barkach ogrom treści. Choć czyta się je szybko, to odbiorca rozmyśla nad nimi długo. Choć sam tomik jest nieduży, to książka ta jest wielka, bowiem zachęca czytelnika do nieustannych powrotów na jej strony. „Teoria tego brzegu” to nie tylko piękna, ale i prawdziwie ujmująca poezja.”

-Wiele moich wierszy rzeczywiście ma dosyć krótką formę. Lubię w krótkim wierszu zawrzeć esencję, ale to jest dosyć trudna sztuka. Moja poezja zmieniła się od pierwszych utworów i w tym moim debiucie poetyckim zawarłem też sporo dłuższych form -dodaje Adam Granacki. -Trudno mi jest określić styl mojej poezji, to jest trochę taki mój pamiętnik, a raczej dziennik. Utwory są skupione na moich odczuciach i przeżyciach. W tomiku znaleźć można też sporo erotyków i wierszy eschatologicznych. W swojej twórczości skupiam się raczej na zadawaniu ważnych pytań niż szukaniu odpowiedzi. Ktoś mi ostatnio powiedział, że moja poezja jest trudna i myślę, że pobudza do myślenia. I właśnie o to mi chodzi, żeby czytelnik przeczytał i pomyślał, zastanowił się nad wieloma rzeczami.

Adam Granacki jest z pokolenia tzw. osób po czterdziestce. Jak sam podkreśla, obecny okres w jego życiu jest najbardziej odpowiednim, by właśnie zadebiutować.

-Na pewno woda sodowa mi teraz z tego powodu do głowy nie uderzy -mówi żartując. -Pewnie ponad 20 lat temu tak by się stało, a teraz jestem w takim wieku, że mam wszystko. Najbardziej mnie cieszy to, że zrobiłem, to co chciałem od wielu lat.

Augustowskie Placówki Kultury i Stowarzyszenie „W Sercu Puszczy” zapraszają w ramach cyklu Lektura Obowiązkowa w piątek, 5 marca, o godz. 18:00 do Miejskiego Domu Kultury w Augustowie przy ul. Nowomiejska 41 na spotkanie z Adamem Granackim. Autor sam opowie o swoim debiutanckim tomiku poetyckim pt. „Teoria tego brzegu”. Jego utwory będą czytane przez aktorów Teatru Pneumatycznego. A po spotkaniu będzie okazja do rozmowy z poetą, zakupu jego książki i uzyskania dedykacji. Warto wspomnieć, że na spotkaniu obowiązuje ograniczona liczba miejsc i odbędzie się ono w reżimie sanitarnym. Tomik Adama Granackiego można już kupić w augustowskiej księgarni Atena.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe