Suwałki zamiast Augustowa

  • 25.02.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Suwałki zamiast Augustowa Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk i Filip Chodkiewicz, w tle niecka augustowskiego basenu
Kilka tygodni temu rząd informował, że w połowie lutego możliwe będzie uruchomienie pływalni. Większość zarządców okolicznych basenów tylko czekała na taką decyzję i bez zwłoki udostępniła obiekty klientom. Basen w Augustowie może zacząć funkcjonować w połowie marca.

Bartosz Lipiński

Basen na ulicy Sucharskiego pozostaje zamknięty od marca ubiegłego roku. Pisaliśmy wówczas, że okres epidemii należy wykorzystać do generalnego remontu. Wykonano jedynie prace naprawcze. Augustowski basen był w ostatnim roku niedostępny dla naszych mieszkańców nawet wtedy, kiedy inne pływalnie funkcjonowały. Fakt, że nasz obiekt miał aż tak długą przerwę, zwiastował, że będzie dobrze przygotowany do szybkiego uruchomienia.

Na początku tego miesiąca rząd zapowiedział, że od 12 lutego, baseny będą mogły wznawiać swoją działalność, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Poluzowanie obostrzeń ma obowiązywać na razie przez dwa tygodnie, potem zapadną kolejne decyzje. Na tę wiadomość czekali nie tylko spragnieni aktywności fizycznej mieszkańcy, ale również zarządcy pływalni. Okoliczne obiekty wznowiły działalność natychmiast. Czynne są pływalnie w Suwałkach, Ełku, Grajewie, Gołdapi czy Sokółce. Smutne jest to, że na tej liście nie ma Augustowa. O komentarz zwróciliśmy się do nowego dyrektora CSiR w Augustowie. Zapytaliśmy Pawła Głowackiego, kiedy augustowianie wrócą na basen?

Komentarz nowego dyrektora

-Na początku miesiąca rząd ogłosił, że od 12 lutego będzie możliwe uruchomienie pływalni, ale z zastrzeżeniem, że będzie to próbny czas dwóch tygodni. Czekaliśmy na opublikowanie tego rozporządzenia mając świadomość, że dysponujemy finansami publicznymi i musimy podejść do tej sprawy z dużą ostrożnością. Zapoznaliśmy się z treścią rozporządzenia i dziś wiemy, że w/w obiekty mogą funkcjonować. Przystąpiliśmy do procesu uruchamiania basenu, który będzie trwał około trzech-czterech tygodni –uważa nowy dyrektor CSiR w Augustowie.

-Od poniedziałku, 15 lutego, zaczęliśmy nalewać wodę do niecek basenowych. Następnie będziemy czekać na wyniki badań laboratoryjnych. Chodzi tu o wykluczenie obecności szkodliwych bakterii, a szczególnie legionelli. Pamiętajmy, że basen w Augustowie nie funkcjonował blisko rok, nie były używane różne instalacje i potrzebujemy czasu na dokładne sprawdzenie. Woda musi być uzdatniana oraz podgrzewana. Sądzę, że jeśli nie przytrafi się nic nieoczekiwanego, to w tygodniu pomiędzy 8, a 14 marca pływalnia zacznie normalnie funkcjonować –twierdzi Paweł Głowacki, od niedawna zarządzający pracami naszej pływalni.

Dyrektor zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach ilość zgonów spowodowanych COVID-19 w Polsce utrzymywała się na wysokim poziomie, co jego zdaniem nie było bez znaczenia dla ostrożnej postawy wobec przywracania działalności naszej pływalni i dlatego praktycznie do ostatniej chwili czekano z decyzją o podjęciu działań. Paweł Głowacki powiedział nam też, że np. zmodernizowany basen w Ostródzie także jest zamknięty, gdyż tamtejsi zrzędzący nie są pewni, jakie decyzje rząd przedstawi za dwa tygodnie. P. Głowacki komplementuje prace podjęte na basenie w ostatnich miesiącach, które mają przełożyć się na zadowolenie klientów.

-Prace naprawcze na basenie zostały zakończone. Uważam, że wykonano je po gospodarsku. Jako, że zostało trochę materiałów w postaci m.in. płytek, wykorzystaliśmy je wykonując kilka wcześniej nieplanowanych urozmaiceń. Dobrze wiem, że w Augustowie temat remontu pływalni i jego kosztów był dosyć szeroko komentowany. Znam wiele okolicznych obiektów o podobnej specyfice. Niedawno wykonano generalny remont pływalni w Ostródzie za koszt około 10 mln zł i tak naprawdę klient nie dostrzeże gołym okiem tak ogromnego nakładu finansowego, ponieważ gros prac wykonano na tzw. podbaseniu. Natomiast niecki basenowe oraz główne atrakcje, nie zostały tam praktycznie „ruszone” –komentuje nowy dyrektor CSiR.

-W Ostródzie po generalnym remoncie, który zbiegł się z pandemią, uruchomiono basen w październiku. Ale już w grudniu po decyzjach rządu zdecydowano, by go zamknąć i spuścić wodę, co przełożyło się na potężne straty finansowe. To klienci indywidualni są najlepszym płatnikiem na pływalniach. Ten przykład jest dla mnie dowodem, że musimy zachować dużą ostrożność i nie podejmować pochopnych decyzji. Jeśli napełnimy niecki wodą, to nie chcemy jej szybko spuszczać. Musimy również obserwować wytyczne dotyczące zachowania reżimu sanitarnego na pływalni –mówi dyrektor Paweł Głowacki, w rozmowie z naszą gazetą.

Poprzednik Pawła Głowackiego mówiąc o konieczności remontu pływalni mnóstwo miejsca poświęcał niezbędnej modernizacji systemu wentylacji. Obecny dyrektor CSiR twierdzi, że w ramach ubiegłorocznych prac na basenie system wentylacji został usprawniony. Zdaniem P. Głowackiego analizując stan wentylacji sprzed i po remoncie można użyć porównania, że do starego samochodu typu Zaporożec włożono silnik od nowego Mercedesa. Dyrektor zastrzega jednak, że o funkcjonowaniu zmodernizowanych instalacji będziemy mogli przekonać się po ich praktycznym zastosowaniu. Ale na to musimy poczekać do uruchomienia pływalni. Nasz rozmówca pochwalił się innymi działaniami podjętymi ostatnio przez augustowską jednostkę.

-Uruchomiliśmy wypożyczalnię nart przy trasach do narciarstwa biegowego. W Augustowie powstały trzy takie trasy tj. na stadionie miejskim, w okolicy amfiteatru i przy bazie sportów wodnych. Razem z Nadleśnictwem Augustów wytyczyliśmy trasy w augustowskich lasach. Od 14 lutego, funkcjonuje także lodowisko przy basenie. To wszystko ma związek z ostatnim poluzowaniem obostrzeń, dokonanym przez polski rząd –podsumowuje dyrektor P. Głowacki.

Były burmistrz jest zdumiony

Augustowski basen wybudowano, kiedy burmistrzem był obecny radny Leszek Cieślik. Dziś lider klubu Koalicji Obywatelskiej jest zdumiony, że nasza pływalnia jeszcze nie funkcjonuje.

-Trudno jest nawet komentować tę sytuację. Informacje o przywracaniu działalności basenów usłyszeliśmy kilka tygodni temu i trzeba było natychmiast zabrać się za przygotowania. Inne okoliczne pływalnie były przygotowane, czekały tylko na sygnał do otwarcia. Nasz basen jest zamknięty od blisko roku, to dla mnie niepojęte. Ufam, że nowy dyrektor CSiR jest w swoich decyzjach autonomiczny i nikt z urzędu miejskiego nie wskazuje mu, kiedy nalać wodę. Ten obiekt powinien funkcjonować w ubiegłym roku, kiedy luzowano obostrzenia. Mam nadzieję, że wkrótce zostanie otwarty. Oby wykonana kosmetyka remontowa, bo trudno tu mówić o całościowym remoncie, pozwoliła na jego długie użytkowanie. Liczę, że nie dojdzie do tego, iż za chwilę trzeba będzie ponownie zamknąć basen. Ale nie ze względu na pandemię, lecz z powodu nieprzeprowadzenia na nim generalnych prac naprawczych –twierdzi Leszek Cieślik.

Radny KO przypomina, że basen był niezwykle kosztowną inwestycją. Ale teraz jego budowa byłaby wielokrotnie droższa, aktualnie nie byłoby szans na wybudowanie podobnego obiektu.

-Dziś doskonale wiemy, że miasta nie byłoby stać na budowę nowego basenu. Ten istniejący kosztował około 17 milionów złotych, a dziś pewnie koszt byłby czterokrotnie wyższy. Cała inwestycja pokryta została środkami miejskimi, które rozłożyliśmy na cztery lata budżetowe. Na ten cel zaciągnęliśmy też pierwszy komercyjny kredyt w wysokości 5 mln zł. W tamtych czasach nie było możliwości pozyskania środków zewnętrznych na pływalnie, dlatego kwota z budżetu miasta na tę inwestycję, była wtedy faktycznie ogromna –wspomina były burmistrz.

-Oczywistym jest, że po tylu latach użytkowania obiekt się zużywa i wymaga kompleksowej modernizacji. Poza tym stale zmienia się technologia. Słyszałem, że część prac naprawczych na basenie przeprowadzili w ubiegłym roku pracownicy CSiR. Uważam, że był to błąd. Jeśli pracownicy mają uprawnienia to mogą wykonać tylko jakieś konserwacje, ale nie poważne zadania. Takie osoby mogą kłaść glazurę u siebie w domu, a nie na publicznym obiekcie. Tylko zatrudnienie profesjonalistów do wykonania wszystkich prac daje potem gwarancję naprawy ewentualnych niedociągnięć. Przy mądrym gospodarowaniu basen mógłby zarabiać. Gdyby powstały nowe atrakcje np. zbudowano obok hotel dla sportowców, którzy przyjeżdżaliby na zgrupowania i opłacali swój pobyt w normalnych komercyjnych cenach, miasto miałoby dochody –dodaje lider Koalicji Obywatelskiej w augustowskiej radzie miasta.

Miasto ponosi odpowiedzialność

Przewodniczący augustowskiego PiS jest zaskoczony faktem, że Augustów nie jest gotowy na otwarcie basenu. Marcin Kleczkowski uważa, że nie wystawia to miastu dobrego świadectwa.

-Już na początku lutego premier zapowiadał przywracanie funkcjonowania basenów. Fakt, że na powrót augustowskiego basenu musimy czekać jeszcze kilka tygodni jest bez wątpienia złą informacją dla mieszkańców i CSiR. Dziwię się tej sytuacji, bo można było przygotować się do uruchomienia pływalni szybciej. Ponadto wiele razy zapewniano radnych, że wykonywane na obiekcie prace, które nie sposób jest określać wielkimi inwestycjami, miały się już dawno zakończyć. Tym bardziej zaskakuje takie nieprzygotowanie. Kolejny raz Augustów może być pokazywany, jako przykład jak pewnych rzeczy nie należy robić –mówi Marcin Kleczkowski.

-Nie chodzi o to, aby w tej sytuacji postawić pod pręgieżem nowego dyrektora CSiR. Jeżeli sprawy basenu, jego remontu oraz dostępności były omawiane wielokrotnie na sesjach rady miejskiej, to za obecną rzeczywistości odpowiedzialność ponosi miasto. W tej sytuacji mogą mnożyć się domysły, co jest powodem tego, że inne okoliczne baseny mogły przygotować się na otwarcie, a Augustów nie mógł tego zrobić? Mieszkańcy uprawiający sport już od dawna musieli i jak się okazuje nadal muszą korzystać z pływalni w Suwałkach. Szczycimy się tym, że mamy doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, dookoła wiele jezior, atrakcji turystycznych, ofert mogących zachęcić przyjezdnych do odwiedzin, wygenerowania rozwoju miasta. Padają też slogany o letniej stolicy Polski. Będąc na końcu peletonu w uruchamianiu basenów miasto pokazuje, że deklarowane slogany są puste –ocenia szef augustowskiego PiS.

O poruszonej w artykule sprawie rozmawialiśmy również z byłym dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie Andrzejem Zarzeckim. Tekst można przeczytać tutaj.

*Artykuł ukazal się w 7/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polski jezyk, piekny jezyk
Polski jezyk, piekny jezyk 26.02.2021, 14:06
Bede mogła, bedzie - niech ktoś tę przewodniczącą języka polskiego nauczy. Dziwię się, że nie jest jej wstyd. Pewne funkcje wymuszają jednak pewien poziom wypowiedzi. Nie umiem, to się uczę.
Zastanawiam się skąd ten atak. Hmm niepożądany odbiór społeczny? Na pewno poza - w sąsiednich samorządach ludzie te sesje już oglądają (tu ad vocem do Pana Harasima). Mogą kina zamykać - u nas seanse są co miesiąc.
Rządząca jedenastka w pełnej krasie.
Rządząca jedenastka w pełnej krasie. 26.02.2021, 12:21
Dlaczego nie ma nagrania sesji część 1 - tam gdzie są uchwały dotyczące miasta i dyskusja? O co chodzi? Czy takie działania mają jakiś cel?
Zamiast tego część druga - tragedia.
Pochylamy sie
Pochylamy sie 26.02.2021, 11:54
O czym oni debatują. Zaorali miasto a poziom dyskusji tragiczny. Próby nawolania do dyskusji na tematy miejskie nie przynoszą skutku. Wsytdze się Was. A najlepsze na ostanie sesji zabrali głos radni, którzy na tematy miasta nie mają nic do powiedzenia a ciągną tematy naszej opery mydlanej. Szapapaż i do przodu może kafelki nie odpadną na basenie.
Szok
Szok 26.02.2021, 11:49
Na e-sesji część rady już jest - powiem tylko tyle - po kilkunastu pierwszych minutach odsłuchu. TA RADA powinna się jak najszybciej samorozwiązać. To wstyd dla miasta i jego mieszkańców. To teatr który chyba trzeba na prawdę już wysłać gdzieś do ogólnopolskiej tv. Skąd Ci ludzie się tam wzięli - gdzie klasa, gdzie kultura. Koszmar. Byłoby mi wstyd jako mieszkańcowi mieć takich reprezentantów - prywatne relacje omawiane na sesji. Ludzie albo usiądźcie i się dogadajcie, albo miejcie resztki honoru i opuście to gremium, albo - po męsku dajcie sobie sami wiecie po czym. Na Boga to nawet śmieszne przestaje być - to tragedia dla miasta.
Szok
Szok 26.02.2021, 12:16
Ps. Ideał demokracji sięgnął BRUKU.
Chyba nic nie jest w stanie pomóc sytuacji jak przedterminowe wybory.
szambo
szambo 26.02.2021, 11:24
Ich miasto znalazło się w nie lada pułapce i bardzo dobrze zresztą. Z jednej strony aktywność 5 czopków przynosi im potworną wizerunkową stratę pogarszając jeszcze i tak lichy wizerunek, z drugiej strony nie mogą nic z tym zrobić bo są zalezni od ich głosów. Z satysfakcją więc obserwujmy ich postępującą autokompromitację i samozaoranie. Tylko miasta szkoda i zmarnowanego czasu.
rbr
rbr 26.02.2021, 09:02
Jak ktoś chce popływać to może przyjść na skrzyżowanie ulicy Szpitalnej i Hotelowej. Całe skrzyżowanie zalane wodą. Obiecane zalane.
Tomasz z Akwinu
Tomasz z Akwinu 26.02.2021, 07:50
Kiedy Przegląd opublikuję taśmy augustowskiego Obajtka, naszego nadburmistrza, który tnie kasę miejską na tysiące i miliony?
Zaciekawiony
Zaciekawiony 26.02.2021, 07:57
A są jakieś taśmy? Jakie?
Cukierek albo psikus
Cukierek albo psikus 26.02.2021, 08:19
Po mieście hulaja wieści o taśmach z jachtu. Ktoś to podobno widział, ale to mogło być w Mławie lub w Sokółce. Dokładnie nie wiadomo.
Ifbkufh
Ifbkufh 27.02.2021, 13:03
O co chodzi z tymi taśmami? W mieście coraz głośniej
Cyrk kwadratowy
Cyrk kwadratowy 26.02.2021, 07:18
Gdzie można zobaczyć wczorajszy cyrk miejski, bo nie mogę znaleźć.
Brawo Leszek
Brawo Leszek 26.02.2021, 07:12
Szef KO zapowiedział wczoraj poparcie wymysłów Dobkowskiego. To może być kolejny wielki sukces po Atolu, basenie, Postiwie, strefie ekonomicznej, opłacie adiacenckiej, nowym ratuszu, niszczeniu opozycji i wolnych mediów.
red
red 26.02.2021, 08:21
Oj tam bylo chyba powiedziane ze to nie wymysly dobkoskiego inni w tym cieślik kilkanascie lat temu o tym mówili ....trzeba jednak troche rozumieć politykę żeby wiedziec po co Cieslik z Sieńką o tym mówili ....
Szkoda by było
Szkoda by było 26.02.2021, 09:30
Z kłamcami i nieudacznikami Cieślik raczej w spółkę polityczną nie wejdzie. Chyba że da, się podpuścić.
august
august 26.02.2021, 10:47
Cieślik da sie podpuścic?w tej radzie to jedyny prawdziwy polityk z doświadczeniem , z trójki radnych w poprzedniej kadencji w obecnej wprowadził 6 a w następnej będzie KO mialo burmistrza i większość w radzie tej obecnej kompromitacji rządzący nie odrobią.
wyborca
wyborca 26.02.2021, 11:36
to niech idzie politykować na wiejską... Augustów nie potrzebuje polityki tylko ciężkiej pracy na rzecz Augustowa przez 24 godz na dobę
Prawdziwy wyborca
Prawdziwy wyborca 26.02.2021, 11:52
Ta "wyborca". Nie tylko treść komentarza, ale również styl pozwala domyślić się kim jest ów "wyborca" i jakie środowisko polityczne reprezentuje - ten pijar i slogany o ciężkiej 24 godzinnej pracy na rzecz miasta są już doskonale znane i oklepane.
Dobry pomysł
Dobry pomysł 26.02.2021, 07:07
Czy to prawda, że nasi durnie chcą zasypać niepotrzebne jeziora i postawić fabryki?
Publiczność klaszcze
Publiczność klaszcze 26.02.2021, 06:56
Dobkowski ma nowych sojuszników w niszczeniu Augustowa. Sieńko i Cieślik zapowiedzieli popieranie chore plany Naszego Miasta. Gratulacje. Polityczne harakiri
Wina Cieślika
Wina Cieślika 26.02.2021, 06:16
Ciekawe było wystąpienie Głowackiego. Ostrzegł, że jeśli zdarzy się awarią na basenie to będzie ona wynikiem błędów projektowych sprzed 21 lat. Geniusz inżynierii
Tankstelle
Tankstelle 26.02.2021, 06:12
Czy w Augustowie też są nagrania naszego grubego Obajtka?
Kabaret Poszłem
Kabaret Poszłem 26.02.2021, 06:06
Polska scena kabaretowa. Kolejne posiedzenia rady powinny odbywać się w amfiteatrze na scenie. Publiczność na widowni, co drugie miejsce wolne, bilety do nabycia w MDK. Aplauz
mieszkaniec
mieszkaniec 25.02.2021, 23:35
Mietek, Mirek.. Brawo... Nie odeszłem... od was nigdy. Onetka nawet kolegi nazwiska nie umie odmienić. Kabaret. Wstyd. Magiel. A przewodnicząca to mistrzostwo, krajowa scena to za mało. wow
Zenon
Zenon 25.02.2021, 22:05
Na dzisiejszej sesji jedna z pań radnych słusznie powiedziała, że ta rada straciła już autorytet i powinna się rozwiązać. Jestem przekonany, że gdyby wybory odbyły się w niedziele, to zarówno wybory do rady jak i na burmistrza miałyby w Augustowie zupełnie inny rezultat niż ponad dwa lata temu.
Ich Miasto, chyba że się nie damy
Ich Miasto, chyba że się nie damy 25.02.2021, 21:31
Straszne tumany nami rządzą
Polonista
Polonista 25.02.2021, 21:24
Ilość błędów językowych na dzisiejszej sesji ze strony rządzących musi przytłaczać. To brak szacunku dla Polski, dla Augustowa, dla współmieszkańców.
Szapapaż
Szapapaż 25.02.2021, 22:47
Totalna kompromitacja. Jak ci ludzie kaleczą język polski, a na ich czele stoi przewodnicząca, której polszczyzna mogłaby być pokazywana w kabarecie, jako przykład jakiejś wyjątkowej karykatury.
pdksm
pdksm 25.02.2021, 22:25
znowu klasa robotnicza rzondzi

łysy zapytał: pomożecie? 5 podniosło renkie: pomożem!
Nasze Miasto i banici
Nasze Miasto i banici 25.02.2021, 21:29
Trochę poszłem, trochę zrobio, trochę dla, trochę niezrozumiałej składni bez orzeczenia lub bez podmiotu. Ale tego to oni nie zrozumiejo.
Lidzia
Lidzia 25.02.2021, 22:22
Po polskiemu nie umiejo a za francuski sie bioro
asy intelektu
asy intelektu 26.02.2021, 11:13
Niektórzy nawet po łacinie z kartki walom.
Zszokowany
Zszokowany 25.02.2021, 20:51
Rada miejska zniknęła ze strony e-sesji. Pewnie trochę trzeba będzie poczekać na jej publikację - ale się poczeka. Na radę co jakiś czasu ludzie narzekają - a to na to, a to na tamto. Myślę, że narzekać jednak należy na bierne społeczeństwo miasta. Jak się nie mówi "nie" to daje się cichą zgodę na "tak". Brawo Ełk, brawo Suwałki - sesje z klasą i na poziomie.
Durnie nami rządzą
Durnie nami rządzą 25.02.2021, 20:24
Sesja rekordowa pod względem buty towarzyszy z Naszego Miasta. Oglądałam fragment, ale czegoś takiego nigdy nie widziałam. Dobkowski dał pokaż. Straszne. Lepsza może jest tylko Dobrowolska.

Pozostałe